Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de activitate

DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu program prelungit nr. 9 P.N.

EDUCATOARE : Prof.înv.preşcolar SOPONARU ANA-PETRONELA

GRUPA : Mijlocie A (Grupa Fluturaşilor)

TEMA ANUALĂ DE STUDIU : „Cum exprimăm ceea ce simțim?”

TEMA PROIECTULUI: “Ghidușiile toamnei…”

TEMA SĂPTĂMÂNII : „Gâzele și animalele toate/Au cămările-ncărcate”

TEMA ZILEI: „Greierele și furnica ”

COMPONENȚA ACTIVITĂȚII INTEGRATE: Activităţi de dezvoltare


personală(Întâlnirea de dimineață,tranziții),Activităţi la liberă alegere (ALA I), Activităţi pe
domenii experienţiale DOS(Educație pentru societate), Activităţi la liberă alegere (ALA II).
TEMA ACTIVITĂȚII ȘI MIJLOC DE REALIZARE :
„Greierele și furnica ”- Întâlnirea de dimineață
„Sortăm semințe pentru furnici”- Știință
„Decorăm sticle pentru greieri”- Artă
„Roata noi o învârtim
Și dorința vrem s-o știm ” - Joc didactic interdisciplinar
„Hora prieteniei ”- Activități la liberă alegere

TIPUL ACTIVITĂŢII: Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor și deprinderilor

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Verificarea capacității de generalizare a copiilor și a gradului de însușire a unor noțiuni


variate,cultivarea sentimentului de dragoste pentru muncă și pentru cei care
muncesc,formarea unei conduite morale de cinste ,corectitudine, întrajutorare, respect pentru
cei din jur.

1
Obiective operaţionale:

 O1 – să participe activ, în vederea stimulării comunicării, favorizării interrelaţionării şi


formării comportamentului empatic;
 O2 – să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare, precum și
interdependența dintre ele;

 O3 – să utilizeze conform indicațiilor sticla,pâlnia,cănile,semințele și materialele


pentru decorarea sticlelor;

 O4 – să aprecieze în situații concrete unele comportamente și atitudini în raport cu


normele prestabilite și cunoscute;

 O5 – să colaboreze în cadrul grupurilor mici și în perechi pentru a rezolva sarcinile;

 O6 -să trăiască în relațiile cu cei din jur stări afective pozitive,de toleranță, prietenie,
armonie;

 O7 – să formeze grupe de obiecte în funcție de diferite criterii date;

 O8 – să exprime prin mișcare ,starea sufletească creată de muzica cântată și audiată;

 O9 – să-și dezvolte capacitatea de exprimare prin limbajul verbal,muzică și artă.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: Învățarea prin cooperare,Schimbă perechea,Diagrama Venn,
Piramida, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, lucrul individual, problematizarea,
jocul, observaţia.
b) Mijloace de învăţământ: panoul,Calendarul naturii, jetoane cu caracteristici ale vremii,
fotografii,imagini simbol ale evenimentelor, elemente surpriză (tablou cu greiere și
furnică),6 nuci cu bilețele,baghetă magică,,scrisoare,mesaj,boabe de grâu,făină
grâu,pâine,boabe de porumb,făină porumb,mămăligă,stimulente(medalioane greiere și
furnică).
c) Forma de organizare: pe grupuri, frontal,individual.
d) Elemente de joc : surpriza,mişcare,aplauze,versuri,roluri,joc muzical,dans.

RESURSE:
Oficiale: - Curriculum pentru învăţământul preşcolar M.E.C.I. 2008

2
- Breben Silvia, Fulga Mihaela, Gongea Elena, Ruiu Georgeta-
,,Metode interactive de grup” Editura Arves, 2007
- Smaranda Maria Cioflică,Camelia Lazăr,Elena Ilie,Nadina Mignea Guga,Gabriela
Berbeceanu,Cornelia Marta ,,Ziua bună începe la Întâlnirea de dimineaţă” Editura Tehno-Art,
2009
Temporale : 40 min
Umane: copiii grupei mijlocii

Scenariul zilei

1. ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

„Greierele și furnica”

ETAPELE ACTIVITĂŢII:
 Salutul
 Prezenţa
 Completarea calendarului naturii
 Activitatea de grup
 Noutatea zilei

 SALUTUL
Sala va fi amenajată cu un decor țărănesc, de toamnă, iar copiii vor fi prezentați invitaților
de după cortină, pe o melodie de toamnă. Vor fi 6 fetițe și 6 băieți. Fetele sunt îmbrăcate cu
tricou roșu,egări negri, iar băieții vor avea cămașă albă, pantalon negru, papion roșu ,se
prezintă pe rând “Bună dimineața, mă numesc……..” și se așează pe covor în semicerc.
“Bună dimineața, pici,
Mă bucur că sunteți aici
A-nceput o nouă zi
Bună dimineața,dragi copii.
Bună dimineața,doamna educatoare
Bună dimineața,doamnelor. ”

3
 PREZENŢA
Voi recita următoarele versuri:
“După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare a venit ?” Se observă copiii prezenți.

 COMPLETAREA CALENDARULUI NATURII


“Vremea să o studiem
Şi-n calendar să o notăm”
Se lucrează pe Calendarul naturii şi se pun următoarele întrebări:
- Ce zi a săptămânii este astăzi?
- În ce dată suntem?
- În ce lună suntem?
- În ce an suntem?
- În ce anotimp suntem? Se cântă cântecul “Am privit spre cer…”
- Cum este vremea?
- Îmbrăcămintea adecvată.
Vor fi aşezate jetoanele corespunzătoare la calendarul naturii.
Se lucrează la Panoul cu Calendarul naturii.
 ACTIVITATEA DE GRUP
Copiii se ridică în picioare și pe versurile
Mâinile să ni le dăm,
Cercul mare să-l formăm,
Formează un cerc mare și recităm următoarele versuri,însoțite de mișcările corespunzătoare.
În fiecare dimineață
S-avem gândul bun pe față(copiii șterg fața cu mâinile)
Către soare să privim(arată soarele)
Iubire să dăruim(mâinile la piept,apoi în față)
De gând rău să ne ferim(alungăm cu o mână)
S-adunăm doar bucurie(adunăm mâinile la piept)
Și-n lume s-o răspândim(întindem mâinile în față)

4
Și-atunci orișice copil,în fiecare dimineață
Are gândul bun pe față.(arătăm obrajii).
Repede să ne grupăm
Două cercuri noi formăm.
3,2,1,
Să vină muzica
Se joacă jocul muzical “ Hai fuguța…unu,doi.”
Cercul mare îl formăm
Pe covor ne așezăm.
Fetele au obosit,
Băieții au adormit.

O surpriză a venit?
 NOUTATEA ZILEI - „Cine a venit la noi?”
La finalul activității de grup,voi prezenta copiilor o imagine cu greierele și furnica.
Le voi povesti copiilor despre o întâmplare petrecută cu o seară în urmă,în parc,unde am văzut
un șir de furnici ce se îndreptau grăbite spre mușuroiul din tufiș,unde își adunau
provizii.Lângă mușuroi era un greieraș care cânta plângând.După o vreme,greierașul a plecat
supărat,iar eu am plecat acasă,fără să înțeleg ce s-a întâmplat.În vis,mi s-a arătat regina
furnicilor,care mi-a spus să vă povestesc și vouă ce s-a întâmplat cu greierașul.Dimineață,am
găsit acest tablou cu greierele și furnica, o baghetă,6 nuci,o scrisoare și un mesaj.
Mesajul este următorul
“ Haideți, copii,cu toții să muncim
Pe furnicuță să n-o dezamăgim
Și pe greiere să-l hrănim! “
Daca voi folosi această baghetă, credeți că se va întâmpla ceva deosebit?
Ini-mini,hop și-așa
În furnici și greieri ne vom transforma.
Se va trage cortina și asistența va asculta melodia “Greierele și furnica “(Tranziție)
În acest timp,fetele vor îmbrăca fustițe cu trăistuțe, își vor pune antenuțe ,iar băieții își vor lua
jobenul și chitara.

O1-10 minute

5
TRANZIŢII :
- Cântec “Greierele și furnica “
- Joc ritmic “Noi suntem furnicuțe”
“Noi suntem greierași”
- Cântec “ Furnicuța”
Etapele Ob. Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare
activităţii op./ didactice
timp
1)Organizarea O1 Se vor pregăti materialele -conversaţia -observarea
activităţii 2 min. pentru ALA1,respectiv două comportamentu
mese cu câte 6 scaune pentru lui iniţial-
Știință și Artă. interesul pentru
Copiii apar transformați și se activitate
-exercițiul
mișcă în cerc pe următoarele
versuri.
Fetele cântând
“Noi suntem furnicuțe
La,la,la
Micuțe,hărnicuțe
La,la,la”,se mișcă în jurul a 6
scăunele așezate în cerc cu câte
o masă în mijloc,cu materiale
pentru Artă.
Băieții cântând
“Noi suntem greierași
La,la,la,la
Frumoși și drăgălași
La,la,la,la.” ”,se mișcă în jurul
a 6 scăunele așezate în cerc cu
câte o masă în mijloc,cu
materiale pentru Știință.
Cântecul se repetă de două

6
ori,prima dată copiii
accelerează pasul,a doua oară îl
încetinesc.
Ține
pasul,atențiune,accelerăm....
Ține
pasul,atențiune,încetinim.....
La masă ne-așezăm,
La,la,la,la
Jocul continuăm
La,la,la,la.
2)Introducerea O2 Haideți să vedem ce mai este în -conversația
în activitate şi O3 săculețul pe care mi l-a lăsat
captarea 5 min. Regina furnicilor.Este o
atenţiei povestire pe care eu v-am spus- -explicaţia
o,să văd dacă voi o recunoașteți
după imagini.Imaginile vor fi -observația
acoperite pe cortină.Se vor pune
câteva întrebări referitoare la
conținutul poveștii și
morală.Vrem să transformăm
finalul acestei povestiri în unul
fericit,ca greierele să nu mai fie
supărat.Pentru început,le vom
arăta furnicilor cât de harnici
sunt greierii,la sectorul
Știință ,iar greierii vor primi un
cadou din partea furnicilor,care
vor lucra la sectorul Artă,ca să
arate și ele că pot fi bune și
darnice.La Științe greierii -lucrul
-exercițiul
separă semințe de porumb, și individual
-demonstrația
grâu prezentându-se evoluția
plantei și produsele finite ale

7
acestor semințe.,respectiv făina
de porumb-mămăliga,făina de
grâu-pâinea.
La Artă,furnicuțele vor decora -lucrul
-demonstrația
cu pănușe de porumb și vor individual
lega cu ață sticlele pentru
semințe ale greierilor. -observare
Tranziție 2 strofe din cântecul curentă
Furnicuța. -aprecieri pe
grupe
3)Anunţarea O4 Se așează 6 scaune în cerc. -explicaţia -observarea
2 min.
temei şi a Voi spune copiilor că vom capacităţii de
obiectivelor desfăşura o activitate de atenţie
educație pentru societate și voluntară
vom juca un joc care se
numește„ Roata noi o
învârtim/Și dorința vrem s-o -conversaţia
știm ”
Furnicile sunt așezate într-un
cerc pe 6 scăunele,iar greierii
vor sta pe covor în fața lor.
4)Desfăşurarea O5 a)Reactualizarea
O6
activităţii cunoştinţelor
O7
O8 Se va face prin 2 ghicitori -conversația -evaluare orală
O9
Cine cântă toată vara prin
15 min. fânețe cu chitara?(Greierele)
Mică,dar voinică
În spate ridică
Sacul cu povară
Să-l ducă-n cămară.(Furnica)
b)Intuirea materialelor
Furnicile vor avea cănile cu -explicația
semințe(3 căni semințe -observația -observare
porumb,3 căni semințe grâu) de curentă

8
la Stiință,iar greierii sticlele de
la Artă.
c)Prezentarea regulilor
jocului
La semnalul meu, greierașii se -observația -observarea
mută de la o furnică la alta,prin -explicaţia curentă
metode Schimbă perechea în -schimbă -observarea
sensul acelor de ceasornic,la perechea comportamentul
fiecare semnal se îndeplinește o ui
dorință, fie pentru greier ,fie
pentru furnica.Vor fi 3 dorințe
ale greierilor și 3 ale
furnicilor,prezentate în 6 nuci
primite tot de la Regina -explicația
furnicilor. -conversația
Va fi folosită metoda Învățarea -învățarea
prin cooperare.Cele 6 dorințe prin cooperare
vor viza alte categorii de
activități:
Ed.muzicală(un joc muzical și
un cântec)
Ed.limbajului(O poezie despre
legume Grădina și poezie
despre fructe Toamna)
Cun.mediului(în diagrama -diagrama
Venn,fructe,legume,la mijloc Venn
fructe și legume roșii)
Matematică o cerință legată de
figurile geometrice cerc și
pătrat Piramida- -piramida
1.Toate piesele roșii
2.Pătratele galbene
3.Cercul albastru mare
Dacă dorința este -explicația

9
îndeplinită,furnicile le toarnă
boabe în sticle greierilor și roata
se învârte mai departe.Furnicile
vor trebui să fie chibzuite,să le
ajungă boabele pentru cele 6
sticle.
d)Desfășurarea jocului de
probă
La semnalul
Ini mini hop și-așa -demonstraţia
Ia o nucă dum-nea-ta! -exerciţiul
Un copil va urma instrucţiunile -jocul
mele,executând jocul de probă.
e)Desfăşurarea propriu-zisă a -analiza
jocului răspunsurilor
Se va urmări dirijarea şi -jocul
participarea copiilor la
desfăşurarea jocului. -explicația
-exercițiul
-învățarea -observaţii
prin cooperare privind modul
-schimbă de îndeplinire a
perechea sarcinilor
-observarea
comportamentul
ui
5)Obţinerea O9 EXPLOZIA STELARĂ -problemati -analiza
1.Cine s-a dus la furnică să-i
performanţei 2 min. zarea răspunsurilor
ceară mâncare?(greierele)
2.Cât a cântat greierele?(Toată -explozia
vara)
stelară
3.Când s-a gândit greierele că
are nevoie de mâncare?
(Toamna)
4.Ce a adunat furnica?(Boabe
de grâu și de porumb)
5.Unde căra furnica boabele(În
mușuroi)

10
6)Evaluare O4 -Cum s-a numit jocul nostru? -conversaţia -evaluare orală
2 min -Care au fost personajele -observare
activității noastre de astăzi? -explicația curentă

7)Încheierea O8 Voi face aprecieri stimulative si -exerciţiul -aprecieri


activităţii O9 voi numi copiii care s-au -conversația asupra modului
2 min. remarcat prin răspunsurile de participare la
date.Copiii vor primi fiecare ca activitate
recompensă câte un -aprecierea
medalion,cu greiere sau produselor
furnică.Sticlele cu semințe vor activității
fi așezate într-un coș de nuiele.
Tranziție
2 strofe din cântecul Furnicuța.
Într-o horă să pornim
Cu toți să ne-nveselim.
La ALA II,Greierii și furnicile -exercițiul
vor juca o horă,semn al
prieteniei și solidarității.

11

S-ar putea să vă placă și