Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Data: 29 noiembrie 2017


Clasa: a IV-a A
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Educație civică
Unitatea de învățare: Unitatea 3- Albumul cu drepturi și responsabilități
Subiectul lecției: Și copiii au drepturi!
Tipul lecției: transmitere de noi cunoștințe
Durata: 50’
Competențe generale:
 Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte de viaţă din
mediul cunoscut
Competențe specifice:
2.4. Identificarea drepturilor universale ale copilului
Obiective operaționale:
a) Cognitive:
O1 – să denumească instituțiile internaționale care apără drepturile copilului;
O2 – să enumere drepturile și responsabilitățile copilului;
O3 – să indentifice într-un text narativ drepturile copilului;
O4 – să recunoască drepturile/ responsabilitățile dintr-o fotografie sugestivă;
O5 – să argumenteze necesitatea respectării drepturilor copiilor;
O6 – să exprime opinii personale în aprecierea unor situații cu conținut civic.
a) Afective:
O7 – cultivarea disponibilității de a coopera cu ceilalți în realizarea unor sarcini simple de lucru
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: discuția morală, conversaţia, explicaţia, exerciţiul
moral, studiul de caz
b) Mijloace didactice: manualul, tabla, caiete, testul de autoevaluare,
videoproiectorul, material PowerPoint, fragment din „Cenușăreasa” , jetoane cu „like”
c) Forme de organizare: frontal, individual, în perechi
Bibliografie:
 Barbu Daniela, Boca Cristiana Ana-Maria, Călineci Marcela Claudia,
„Educație civică – manual pentru clasa a IV-a”, Editura CD Press, București, 2016
 Georgescu Dakmara, Lăcătuș Maria-Liliana, Ștefănescu Doina-Olga,
„Educație civică – manual pentru clasa a IV-a”, Editura Humanitas, București, 1998
 Lascu Eugenia, Lascu Iuliana, Henciu Maria, „Educație civică”, Eitura
Gil, Zalău, 1998
 Pacearcă Ștefan, Gavrilă Roxana, „Educație civică”, Editura Akademos
Art, București, 2006
 Pădureanu Victoria, Norel Mariana, „Educație civică”, Editura Vox,
București, 2006
 Peneș Marcela, „Îndrumător pentru utilizarea manualului de educație
civică”, Editura Aramis, București, 1998

1
 Pițilă Tudora, Mihăilescu Cleopatra, „Educație civică clasa a IV-a”,
Editura Aramis Print, București, 2016
 Radu Dumitra, Andrei Gherghina, „Educație civică clasa a IV-a”,
Editura Aramis Print, București, 2016
 Șincan Eugenia, Enache Viorica, „Caiet pentru educația moral-civică”,
Editura Coresi, București, 1991
*** Programa şcolară pentru disciplina Educație civică, clasele a III-a – a IV-a, Anexa nr. 2 la
ordinul ministrului educației naționale nr. 5003 / 02.12.2014

2
Strategii didactice

Obiectiv
Etapele lecției

Durată
Metode și Mijloace Forme de
Conținutul științific Evaluare
procedee didactice organizare

1’
Moment Se asigură un climat educațional favorabil și se pregătesc materialele
organizatoric necesare bunei desfășurări a lecției.
3’
Captarea Stimularea interesului copiilor se face prin intermediul unui
atenției fragment din „Cenușăreasa” după Frații Grimm. Se evalu-
(ANEXA 1) ează
 Credeți că au procedat corect mama vitregă și corecti-
O3 surorile vitrege? De ce? (Nu, fiindcă Cenușăresei i s-au încălcat tudinea
drepturile.) fragment răspun-
 Ce drepturi credeți că au fost încălcate în cazul discuția din frontal surilor
Cenușăresei? (Drepturile care au fost încălcate sunt: dreptul la o morală „Cenușă-
viață decentă, dreptul la un nume – surorile vitrege o numeau reasa”
„Cenușăreasa”, dreptul de a nu fi constrâns la o muncă ce poate să-i
împiedice educația ori să-i dăuneze sănătății, dreptul la odihnă,
O6 dreptul la cea mai bună stare de sănătate, fizică sau mentală, posibilă)
 Credeți că părinții sau frații vitregi se poartă Aprecieri
întotdeauna ca în povestea Cenușăresei? (Nu.) verbale
 Voi cunoașteți copii sau alte povești în care copiii
sunt obligați să muncească peste puterile lor?
1’
Anunțarea Se anunță tema și obiectivele lecției: Noua lecție se numește „Și
temei și a copiii au drepturi!”. La sfârșitul lecției copiii vor ști care sunt explicația tablă frontal
obiectivelor instituțiile internaționale care apără drepturile copilului, care sunt
drepturile și responsabilită-țile copilului și de ce sunt necesare marker
drepturile.
30’
Dirijarea Se prezintă un material PowerPoint concomitent cu
învățării Transmiterea de noi cunoștințe.
 De ce avem nevoie de drepturi? (Cu toții avem
O5 nevoie de drepturi, pentru că acestea ne asigură supraviețuirea,
O1 dezvoltarea și protecția. Drepturile asigură faptul că suntem cu toții
3
O2 tratați în mod egal și corect.)
O2 Drepturile copilului sunt menționate în „Declarația Drepturilor
Copilului”, adoptată în anul 1959 de Organizația Națiunilor Unite
(O.N.U.). Pe 20 noiembrie 1989, O.N.U. a adoptat „Convenția cu
privire la Drepturile Copilului” (semnată de 194 de țări), de aceea pe Observarea
20 noiembrie se sărbătorește Ziua Universală a Drepturilor sistematică
Copilului. România a adoptat, la rândul său, în anul 1990, această a compor-
lege internațională asupra drepturilor copiilor din întreaga lume. Anul video- tamentului
1979 a fost declarat Anul Internațional al Copilului. explicația proiector frontal elevilor
Există și alte organizații care apără drepturile copiilor:
a) Alianța Internațională „Salvați copiii” ;
b) UNICEF – Fondul Internațional pentru Urgențe ale
Copiilor al Națiunilor Unite ;
c) Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor
Copilului ;
d) Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor
Copilului și Adopție ;
e) Mișcarea Globală Împotriva Muncii Copilului ;
f) ENSCW – Rețeaua Europeană a Copiilor Străzii de
Pretutindeni ;
g) SEECRAN – Rețeaua Sud-Est Europeană de
Protecție a Drepturilor Copilului .
 De ce credeți că viața, creșterea și educația copiilor
stau în centrul atenției întregii lumi? (Deoarece copiii sunt viitorul
omenirii.)
O6 Știați că...
... 100 000 000 de copii adorm flămânzi?
... un copil din 4 suferă de boli?
... în zonele de deșert, 4 copii din 5 rabdă de sete și sunt lipsiți de
condiții igienice?
... 4 copii din 5 nu beneficiază de asistență medicală?
... dintre copiii între 6 și 11 ani, 2 din 5 nu învață carte?
 Copiii primesc o fișă cu sinteza lecției, iar în caiete
4
și pe tablă se vor scrie doar drepturile și îndatoririle copilului.
(ANEXA 2)
Cele mai importante drepturi ale copiilor sunt: conversația
☺ Dreptul la viață și dezvoltare ;
☺ Dreptul la egalitate, fără discriminare ;
☺ Dreptul la nume și cetățenie ;
☺ Dreptul la o familie ;
☺ Dreptul la informare și educație ; Observarea
sistematică
☺ Dreptul la sănătate ;
O3 a compor-
O6 ☺ Dreptul la libertatea de gândire, de conștiiță și religie ; tamentului
☺ Dreptul de a fi protejat împotriva oricăror forme de tablă elevilor
violență, cruzime sau de exploatare ;
☺ Dreptul la asistență specială în cazul copiilor cu
dizabilități ;
☺ Dreptul la odihnă și vacanță, dreptul de a participa
liber la viața culturală și artistică .

DAR odată cu drepturile vin și ÎNDATORIRILE


(responsabilitățile, obligațiile). Este important ca drepturile voastre să
fie respectate, dar este la fel de important ca și voi să respectați
drepturile celorlalți.
Câteva din îndatorile copiilor sunt:
☺ Să îi trateze cu respect pe cei din jur ; marker
☺ Să fie prietenoși și să îi ajute pe cei din jur, fără
Discriminare ;
☺ Să își iubească și să își cinstească țara ;
☺ Să își asculte și să își respecte părinții, respectând
eforturile pe care le fac aceștia pentru copii ;
☺ Să învețe cât mai bine la școală ;
☺ Să aibă grijă de sănătatea lor ; frontal
☺ Să respecte părerile și religia celorlalți ;

5
☺ Să îi protejeze pe ceilalți împotriva unui tratament
nedrept în comunitate ;
☺ Să încerce să fie cât mai buni în ceea ce fac ;
☺ Să nu utilizeze greșit timpul liber. caiete
Observarea
 Copiii pot efectua diferite munci sau activități, sistematică
ajutându-i astfel pe adulți. Argumentați dacă următoarele situații pot a compor-
fi considerate sau nu situații de exploatare a copilului. exercițiul tamentului
1) Părinţii îi cer lui Daniel să aibă grijă de frăţiorul său moral elevilor
mai mic.
2) Un copil este obligat să cerşească şi ameninţat cu
bătaia, dacă refuză.
3) Doamna învățătoare le propune elevilor să îngrijească
parcul din apropierea școlii.
4) Raluca și Mihai trebuie să vândă semințe pe stradă,
altfel părinții nu îi mai primesc în casă.
5) Tom Sawyer îi păcălește pe ceilalți copii,
convingându-i să vopsească gardul în locul lui.
6) Andrei și Iulian desenează și vând felicitări ca să le
cumpere cadouri de Crăciun copiilor de la orfelinat.

 Uneori, suntem pedepsiți pentru faptele noastre.


Argumentați care dacă în următoarele cazuri este vorba sau nu de o studiul de
încălcare a drepturilor copiilor. caz
1) Un copil a luat o notă proastă și tatăl său îi interzice
să iasă la joacă timp de o săptămână.
2) Dana a uitat să cumpere pâine și sora ei mai mare nu
îi dă să mănânce la cină.
3) Alin este bănuit că i-a stricat bicicleta lui Dan, iar
tatăl său îl bate cu nuiaua. Se evalu-
4) Matei și-a murdărit din greșeală caietul și părinții îl ează
închid peste noapte în podul casei. corecti-
tudinea
6
 Se citește un fragment din „Mizerabilii” de Victor răspun-
Hugo. (ANEXA 3) surilor
 De ce se întorcea băiatul din când în când acasă?
( Fiindcă dorea să-și revadă părinții.)
 De ce se întorcea de fiecare dată pe stradă?
( Pentru că părinții nu-l iubeau, iar pe stradă, necunoscuții își făceau
milă de el, dându-i haine și hrană.)
 Băiatul poate fi considerat un orfan? Motivați
răspunsul.
(Din cauză că nu beneficia de dragostea, atenția și protecția părinților,
el poate fi considerat orfan.) Aprecieri
 Indentificați drepturile copilului care au fost verbale
încălcate de cei doi părinți. Scrieți-le în caiet.
(Drepturile copilului care au fost încălcate de cei doi părinți sunt:
dreptul la familie, dreptul la dragoste, înțelegere și protecție, dreptul
de a beneficia de un nivel de trai decent, dreptul de a fi protejat de
abandon sau neglijență. Copilul lipsit de familie are dreptul la
protecție și asistență din partea statului.)
 Arătați cum s-a manifestat solidaritatea umană în
cazul acestui băiat.
(Necunoscuții i-au dat haine cu care să se îmbrace.)
13’
Obținerea Se evalu-
performanței Se prezintă la videoproiector un material PowerPoint ează
O4 care conține imagini sugestive pentru drepturile și îndatoririle Videopro- corecti-
O7 copilului, iar copiii vor recunoaște dreptul/ îndatorirea sugerată de Explicația iector tudinea
fotografie. Copiii vor fi organizați în perechi. Elevii care formează o În perechi răspun-
pereche pot colabora în vederea obținerii răspunsului corect. Ceilalți surilor
elevi vor primi jetoane cu like și vor aprecia răspunsul colegilor. Jetoane și a
cu „like” intereva-
luării

7
1’
Încheierea Corecti-
lecției Se anunță tema pentru acasă: Testul de tudinea
Muncă independentă: Test de autoevaluare. Explicația autoeva- Individual răspun-
(ANEXA 4) luare surilor și a
autoe-
valuării
1’
Evaluarea Aprecieri
Se fac aprecieri individuale și colective. Frontal
verbale

8
ANEXA 1

A fost odată ca niciodată un negustor bogat, care a rămas văduv. Negustorul avea o fetiță pe
care-o iubea ca pe ochii din cap. După un timp, el s-a recăsătorit cu o femeie mândră și rea, care
avea și ea două fete.
Surorile vitrege au început să-i facă fetiței viața amară. Ele i-au luat toate rochiile frumoase și
i-au dat să poarte numai zdrențe. După ce și tatăl ei bun a murit, viața fetiței a devenit și mai
tristă. Mama și surorile ei au pus-o să stea mai mult la bucătărie și să facă cele mai grele munci
din casă. Noaptea, fetița nu avea voie să doarmă în pat, ci numai în cenușa de lângă sobă. Din
această cauză, ea era tot timpul murdară de cenușă și, în bătaie de joc, surorile ei vitrege au
poreclit-o Cenușăreasa. Copila plângea în fiecare noapte și se gândea la timpurile fericite, când
părinții ei o înconjurau cu dragoste și atenție.

ANEXA 3

„În vremea aceea puteai întâlni adesea pe Bulevardul Temple un băiat de vreo unsprezece-
doisprezece ani, care era o adevărată întruchipare a ștrengarului. Purta pantaloni lungi,
bărbătești și o bluză femeiască. Dar nici pantalonii nu-i avea de la taică-său și nici bluza de la
maică-sa. Niște oameni străini îl îmbrăcaseră, de milă, în acele zdrențe. Totuși, băiatul avea și
tată și mamă. Taică-său, însă, nu-i purta de grijă, iar maică-sa nu-l iubea; astfel, pe drept
cuvânt, putea fi socotit orfan. […]
Și cu toate că era atât de părăsit, uneori îi trecea prin minte: „Ia să mă duc s-o văd pe
mama!”. Pleca atunci din locurile cunoscute […] și, în cele din urmă, ajungea în mahalalele
oamenilor sărmani.
Acolo, într-o cocioabă nenorocită, trăia familia acestui băiat zglobiu. Găsea aici numai
amărăciune, mizerie și, ce era mai trist, nici măcar un zâmbet de bun venit. Vatra era rece și
reci erau și inimile. Când intra, îl întrebau: „De unde vii?”. „De pe stradă!” răspundea el.
Când pleca, îl întrebau: „Unde te duci?”. „Pe stradă!” răspundea el. Iar maică-sa îi striga din
urmă: „Și ce-mi cauți pe aici?”

9
ANEXA 4 Data: 29. 11. 2017
Nume și prenume:

ȘI COPIII AU DREPTURI!
Schema lecției

De ce avem nevoie de drepturi? Cu toții avem nevoie de drepturi, pentru că acestea ne asigură supraviețuirea, dezvoltarea și
protecția. Drepturile asigură faptul că suntem cu toții tratați în mod egal și corect.
Drepturile copilului sunt menționate în „Declarația Drepturilor Copilului”, adoptată în anul 1959 de Organizația Națiunilor Unite
(O.N.U.). Pe 20 noiembrie 1989, O.N.U. a adoptat „Convenția cu privire la Drepturile Copilului” (semnată de 194 de țări), de aceea pe
20 noiembrie se sărbătorește Ziua Universală a Drepturilor Copilului. România a adoptat, la rândul său, în anul 1990, această lege
internațională asupra drepturilor copiilor din întreaga lume. Anul 1979 a fost declarat Anul Internațional al Copilului.
Există și alte organizații care apără drepturile copiilor:
h) Alianța Internațională „Salvați copiii” ;
i) UNICEF – Fondul Internațional pentru Urgențe ale Copiilor al Națiunilor Unite ;
j) Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului ;
k) Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție ;
l) Mișcarea Globală Împotriva Muncii Copilului ;
m) ENSCW – Rețeaua Europeană a Copiilor Străzii de Pretutindeni ;
n) SEECRAN – Rețeaua Sud-Est Europeană de Protecție a Drepturilor Copilului .

10
ANEXA 4 Data: 29. 11. 2017
Nume și prenume:

Cele mai importante drepturi ale copiilor sunt:


☺ Dreptul la viață și dezvoltare ;
☺ Dreptul la egalitate, fără discriminare ; Câteva din îndatorile copiilor sunt:
☺ Să îi trateze cu respect pe cei din jur ;
☺ Dreptul la nume și cetățenie ; ☺ Să fie prietenoși și să îi ajute pe cei din jur, fără
☺ Dreptul la o familie ; discriminare ;
☺ Să își iubească și să își cinstească țara ;
☺ Dreptul la informare și educație ; ☺ Să își asculte și să își respecte părinții, respectând
☺ Dreptul la sănătate ; eforturile pe care le fac aceștia pentru copii ;
☺ Dreptul la libertatea de gândire, de conștiiță și religie ; ☺ Să învețe cât mai bine la școală ;
☺ Dreptul de a fi protejat împotriva oricăror forme de ☺ Să aibă grijă de sănătatea lor ;
violență, cruzime sau de exploatare ; ☺ Să respecte părerile și religia celorlalți ;
☺ Dreptul la asistență specială în cazul copiilor cu dizabilități ☺ Să îi protejeze pe ceilalți împotriva unui tratament nedrept
☺ Dreptul la odihnă și vacanță, de a participa liber la viața în comunitate ;
culturală și artistică . ☺ Să încerce să fie cât mai buni în ceea ce fac ;

☺ Să nu utilizeze greșit timpul liber .

11
ANEXA 4 Data: 29. 11. 2017
Nume și prenume:
ȘI COPIII AU DREPTURI!
Test de autoevaluare
1. Indică cel mai important document și trei instituții internaționale
care
apără drepturile copilului.
( - denumirea documentului și a unei instituții )
Denumirea
documentului: ..............................................................................................
Cele trei instituții internaționale care apără drepturile copilului sunt:
 .....................................................................
 .....................................................................
 .....................................................................
2. Enumeră cel puțin șase drepturi de care trebuie să se bucure orice
copil.
( - două drepturi enunțate corect )
 ....................................................................
 ....................................................................
 ....................................................................
 ....................................................................
 ....................................................................
 ....................................................................
3. Menționează cel puțin șase îndatoriri ale copiilor.
( - două îndatoriri enunțate corect )
 ....................................................................
 ....................................................................
 ....................................................................
 ....................................................................
 ....................................................................
 ....................................................................
4. Scrie care sunt drepturile de care se bucură copiii din situațiile
următoare:
( - identificarea corectă a unui drept )
a) Adrian și Mihaela se joacă în parc, împreună cu alți copii. Ei sunt
supravegheați de bunici.
Dreptul la .........................................................
12
ANEXA 4 Data: 29. 11. 2017
Nume și prenume:

b) Mircea și Vasilică sunt elevi în clasa I. Ei au primit gratuit abecedarul


și
manualul de matematică.
Dreptul la .........................................................
c) Daria a fost la cabinetul medical pentru a primi vaccinul antigripal.
Dreptul la .........................................................
5. Notează drepturile care sunt încălcate în situațiile următoare:
( - recunoașterea dreptului/ drepturilor încălcate într-un caz dat)
a) Deși are opt ani, Nicușor nu știe să scrie și să citească. El păzește oile
satului,
alături de alți doi băieți din satul lui.
Este încălcat dreptul la ......................................................... .
b) Monica este un copil abandonat. Ea nu-și cunoaște părinții și nu are un
cămin.
Este încălcat dreptul la ......................................................... .
c) Sam este un copil de zece ani. El nu poate frecventa școala din localitatea lui
pentru că este negru.
Este încălcat dreptul la ......................................................... .

Evaluează-te singur!
1) - FB
-B
-S
2) - FB
-B
-S
3) - FB
-B
-S
4) - FB
-B
-S
5) - FB
-B
-S

13

S-ar putea să vă placă și