Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Profesor: Olga Braga


Data: 28/01/2021
Clasa: VII
Disciplina: Limba si literature romana
Subiectul lectiei: ,,Dan , căpitan de plai” de Vasile Alecsandri;
Tipul lectiei: dobandire de noi cunoştinţe;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să definească momentele subiectului operei literare.
O2 –sa identifice corect ordinea logica si cronologica a intamplatilor din text .
O3 -să identifice în text momentele subiectului operei literare.
O4- să prezinte conţinutul baladei corespunzator fiecarui moment al subiectului.

Metode şi procedee: conversatia , explicatia , observatia, descoperirea;


Mijloace de învăţământ: : manualul, fisa de lucru, anexe;
Forme de organizare a activităţii: activitatea frontală, activitatea individuală;

1
Scenariul didactic

Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii


didactice
Evocare -Profesorul va avea grijă ca elevii să-şi pregătească
Organizarea clasei materialele necesare orei de limba română şi va nota
absenţii. Elevii se pregatesc pentru lectiei; Conversatia
-Va asigura liniştea şi disciplina clasei
pentru o bună desfăşurare a activităţii
didactice;
Verificarea - Va realiza controlul caietelor de teme.
temei - Va verifica cantitativ si calitativ , în mod
Conversatia
frontal felul în care elevii au alcătuit tema
dată ora trecută. Explicatia
- Elevii sunt solicitaţi să citească,
sunt puşi să motiveze, antrenându-se
prin întrebări întreaga clasă.
Captarea Joc didactic - Explozia stelara Elevii raspund la intrebarile de pe
atentiei Elevii sunt solicitati sa raspunda la intrebarile de pe fisa de lucru fisa Explozia stelara
pentru a recapitula subiectul operei.
Anunţarea Profesorul anunta elevii ca astazi vor identifica momentele
subiectului subiectulul in opera „ Dan , capitan de plai „
lecţiei şi La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili: O1- să definească momentele
enunţarea subiectului operei literare Conversatia
O2 –sa identifice corect ordinea logica si cronologica a intamplatilor
obiectivelor
din text
O3 -să identifice în text momentele subiectului operei literare
O4- să prezinte conţinutul baladei corespunzator fiecarui moment al
subiectului.
Realizarea sensului Profesorul aminteste elevilor faptul ca poemul lui Alecsandri evocă o
pagină dramatică din istoria Moldovei, o perioadă zbuciumată, de

2
după moartea lui Ştefan cel Mare, când locuitorii acestor ţinuturi
trebuiau să facă faţă numeroaselor năvăliri ale tătarilor.
Dan, figură legendară, fost oştean al marelui voievod, luptă alături
de Ursan, cu tătarii conduşi de hanul Ghirai care prădau ţara.
Poemul este inspirat dintr-un cântec popular, ale cărui versuri apar
ca moto al scrierii.
Titlul operei reprezintă numele eroului – Dan – şi statutul acestuia –
căpitan de plai, Explicatia
adică un comandant al unui grup de
plăieşi, însărcinaţi cu paza hotarelor, adesea călcate de tătari.Titlul operei
este alcatuit
din substantivul propriu „Dan „si apozitia
„capitan de plai”.
Structura poemului – cuprinde sapte
tablouri si un motto , Conversatia
Se va aplica metoda ciorchinelui pentru a
fi reactualizate cunostintele referitoare
la momentele subiectului operei literare.
Profesorul va afisa pe tabla un ciorchine
pe care elevii trebuie sa il completeze Invatatrea prin
conform cerintelor. descoperirea
Elevii primesc fise de lucru cu
fragmentul de text specific fiecarui
moment in parte.Profesorul le cere Anexa 2
elevilor sa extraga ideile
principale pentru fiecare moment.
I. EXPOZIŢIUNEA
1. Bătrânul Dan, vechi oştean al lui
Stefan cel Mare, trăieşte singuratic în
Ciorchinele
munţi, meditând la trecerea timpului şi
aducându-şi aminte de trecutul său eroic.
II. INTRIGA Fisa de lucru 1
2. Ascultând doi stejari bătrâni, Dan
află că au năvălit tătarii în Moldova şi
hotărăşte să plece la luptă pentru
salvarea ţării. Fisa de lucru12
III. DESFĂŞURAREA ACŢIUNII

3
3. Dan pleacă la luptă şi natura,
recunoscându-l, îi face loc să-şi urmeze
calea.
4. Dan îl ia la luptă şi pe vechiul său Fisa de lucru 3 Invatarea prin
prieten şi tovarăş de arme – Ursan. descoperire
5. Cei doi viteji ajung pe câmpul de
luptă şi săvârşesc minuni de vitejie în
încleştarea cu duşmanii, dar Ursan
cade rănit de o săgeată.
6. Dan, rănit la rându-i, luptă singur
cu tătarii, apărându-şi prietenul căzut de
pe cal.
7. Ursan este salvat de fiica sa, Fulga,
care îl răpeşte din mijlocul tătarilor.
8. Îşi fac apariţia arcaşii din Orhei,
care îi pun pe fugă pe tătari.
9. Tătarii sunt alungaţi peste Nistru,
iar Dan este luat prizonier de hanul
Ghirai.
IV. PUNCTUL CULMINANT
10. Hanul tătarilor hotărăşte să-l ucidă
pe Dan, dacă acesta nu-şi
schimbă legea strămoşească. Fisa de lucru 4
V. DEZNODĂMÂNTUL
11. Dan refuză viaţa oferită în
schimbul renunţării la credinţa
strămoşească şi-l impresionează pe Fisa de lucru 5
Ghirai cu credinţa şi demnitatea sa.
12. Primind învoirea lui Ghirai, Dan
merge să mai sărute o dată pământul
străbun.
13. Revenind în cortul hanului, Dan
moare, trezind admiraţia duşmanului
pentru demnitatea şi curajul său.
Reflectii Alegeti proverbul potrivit subiectului operei studiate. Argumentati-
va alegerea

4
Observarea
sisitematica
Extindere Elevii noteaza tema Explicatia
Tema:
Realizati povestirea poemului “ Dan, capitan de plai “ de Vasile
Alecsandri respectand momentele subiectului operei litarare

S-ar putea să vă placă și