Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 25 martie 2009

UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita Raza de Soare -Targoviste

GRUPA: Pregatitoare Amicii

EDUCATOARE: Florentina Ciulei

TEMA ANUALA: Ce si cum vreau sa fiu

TEMA PROIECTULUI: Drepturile copilului

CATEGORII DE ACTIVITATI:

ADP: Trenuletul veseliei -tranzitii- mers in coloana cate unul imbinat cu miscari de brate
Happy, happy children!-Optional limba engleza
ADE: Educatie pentru societate - Copii fericiti-copii tristi- joc didactic (DOS)
ALA:
● Constructii - Parcul de distractii
● Arta - Dreptul la educatie si dreptul la familie – postere (DOS)
● Stiinta - Un copil fericit! – harta conceptuala (DS)
● Biblioteca - Scrisoare pentru familia mea – reportaj (DLC)
● Joc distractiv: Gaseste-ti un prieten!
Copii fericiti!

FORMA DE REALIZARE: activitate integrata

TIPUL ACTIVITATII: Verificare de cunostinte


Consolidare de priceperi si deprinderi

SCOPUL: 1. Cunoasterea si respectarea drepturilor si îndatoririlor copiilor conform


Conventiei Natiunilor Unite
2. Educarea unei atitudini pozitive fata de familie, de mediul educational
3. Crearea unei atmosfere placute de colaborare si conlucrare intre copii;
4. Implicarea prescolarilor, dupa preferinta si interese in procesul de comunicare
sub aspect interdisciplinar

OBIECTIVE OPERATIONALE:
ADE- O1: sa prezinte componenta familiei, relatiile familiale, atributiile ce revin
membrilor unei familii;
O2: sa enumere drepturi si indatoriri in familie dar si la gradinita;
O3: sa exemplifice ,,copii fericiti” si ,,copii tristi” avand ca suport intuitiv imagini
din povesti si situatii din cotidian;
O4: sa respecte reguli de convietuire în grup prestabilite;

ELEMENTE DE JOC: - surpriza, miscarea, aplauzele

1
ALA:
●CONSTRUCTII:
O1: sa se orienteze in spatiul de construit;
O2: sa colaboreze creativ si eficient pentru realizarea unui parc de distractii;
O3: sa enumere norme eco-civice;

●ARTA:
O1: sa realizeze un poster cu tema Dreptul la educatie si dreptul la familie
aplicand prin lipire siluete decupate anterior;
O2: sa manifeste spirit de echipa;
O5: sa realizeze o lucrare ingrijita si estetica;
●STIINTA:
O1: sa realizeze o harta conceptuala avand ca element central copilul;
O2: sa ilustreze grafic, concepte secundare ( lucruri, fiinte, situatii ce fac un copil
fericit);
O3: sa lucreze în echipe.

●BIBLIOTECA:
O1: sa enumere tipurile de relatii dintre membrii unei familii;
O2: sa utilizeze corect formule de adresare specifice;
O3: sa verbalizeze in enunturi corecte din punct de vedere gramatical.
O4: sa manifeste cooperare in diferite situatii de comunicare;
O5: sa compuna o scrisoare de multumire adresata familiei.

OBIECTIVE EDUCATIVE: - Formarea unui sistem corect de norme si valori;


- Dezvoltarea spiritului de cooperare;
- Educarea trasaturilor pozitive de vointa si de caracter in
formarea unei personalitati multiple;
- Dezvoltarea interesului pentru cunoastere si creatie.

STRATEGII DIDACTICE:

1) METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, jocul, lucrul individual,


în grupuri mici,în perechi, invătare prin cooperare, harta conceptuala, brainstorming.

2) MIJLOACE DE INVATAMANT:

ADE- imagini ilustrative cu drepturile copilului, imagini din povesti, fata trista- fata vesela,
poster educativ cu drepturile copilului - Salvati copii, o manusa reprezentand membrii unei
familii;

CONSTRUCTII: truse lego, trose arco, ghivece din materiale reciclabile cu iarba plantata,
lalele tridimensiomnale din carton, placute inscriptionate: Nu calcati iarba!, Nu rupeti florile!

ARTA: siluete de decupat (oameni, jucarii, obiecte de scris-citit), pasta de lipit, fise suport.

STIINTA: table magnetice, markere multicolore

BIBLIOTECĂ: microfon, plic, foaie, creion.

2
FORMA DE ORGANIZARE: frontala, in grupuri mici, individual.

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

• *** Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani), M.E.C. -2008


• Si noi avem drepturi-, Dosar educativ, Salvati copiii,1999
• Conventia cu privire la drepturile copilului, Salvati copiii, Bucuresti 2005
• Revista invatamantului prescolar nr. 3-4/2005, M.E.C.
• Revista invatamantului prescolar nr. 1-2/2008, M.E.C.
• site-ul Autoritatii nationale pentru protectia copilului
• www.salvaticopiii.ro

3
SCENARIUL ZILEI

In sala de grupa a Amicilor sunt prezenti astazi multi invitati și prieteni.


Dupa o discutie scurta cu copii, am motivat prezenta musafirilor care vor vedea cum ne facem
noi prietenii fericiti (o parte dintre ei prezenti la noi in clasa: grupa Piticot si grupa mare
Raza de soare, din gradinita noastra dar si prietenii nostri din Anglia), si cat ne bucuram de
asta.
Dupa prezentarea invitatilor este introdusa o surpriza, o manusa cu 5 degete, iar in
varful fiecarui deget este aplicat capul unui membru al familiei. Amicii si prietenii lor vor
recunoaste membrii acestei familii, ii vor denumi, dupa care impreuna vor canta cantecelul
Familia mea. Fiecare isi va prezenta familia sa, motivand de ce este fericit in familie.
Dar in lume exista si copii care nu sunt atat de norocosi si fericiti, eu nu au o familie, deci
sunt tristi. Tocmai de aceea vom incepe activitatea de astazi cu jocul Copii fericiti-Copii
tristi. Un copil extrage o imagine, si in functie de cum este copilul din imagine se asaza pe
scaunelul fericit sau trist. Daca alege corect scaunelul el va spune colegilor ce face copilul din
imagine, de ce este fericit sau trist, si ce ar trebui sa facem noi, Amicii dar si ceilalti pentru a
face fericit un copil trist.
Pentru ca azi am hotarat ca va fi o zi fericita pentru fiecare copil, ne urcam in
trenuletul veseliei si la prima statie vom construi un parc de distractii, locul unde toti copii se
simt fericiti, il vom fotografia pentru albumul ce-l vom trimite prietenilor nostri din Anglia
(cum de altfel si ei ne-au facut fericiti cu imagini din activitatea lor).
Urmatoarea statie a trenuletului este la sectorul Arta. Aici, alaturi de prietenii nostri de
la grupa Piticot vom realiza doua postere cu tema Dreptul la educatie si dreptul la familie,
unul il vom darui lor pentru a-si aminti ca au dreptul sa fie in fiecare zi la fel de fericiti ca
astazi, iar celalalt poster il vom darui reprezentantului Organizatiei Salvati Copii pentru a fi
expus intr-o expozitie de Ziua Copilului la Bucuresti.
Trenuletul veseliei se opreste si in sectorul Stiinta, aici echipe de cate doi prieteni vor
desena pentru copilul din imagine lucruri, fiinte ce il pot face fericit .
Din aceasta calatorie spre fericire nu putea lipsi si o statie pentru cei dragi. La sectorul
Biblioteca, copii vor scrie cu ajutorul educatoarei o scrisoare de multumire catre familiile lor
ce va fi afisata la agenda parintilor spre a fi citita de acestia.
Spre finalul activitatii, copii de la fiecare sector isi prezinta roadele muncii lor , se
bucura de rezultatele obtinute si se destind prin jocurile distractive Gaseste-ti un prieten! și
Copii fericiti!
In incheiere vor prezenta un program in limba engleza pentru invitati si pentru
prietenii nostri din Anglia (care vorbesc limba engleza), iar inregistrarea alaturi de multele
fotografii din timpul activitatilor le vom trimite lor, prietenilor, tocmai pentru a le arata ca
suntem fericiti ca putem sa-i facem fericiti.
DEMERSUL DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE
SECVENȚE ESALONAREA EVALUARE
INSTRUCTIONALE CONTINUTULUI METODE SI MIJLOACE (INSTRUMEN
STIINTIFIC PROCEDEE DE TE SI
INVATAMANT INDICATORI)
1.MOMENTUL -Se vor asigura conditiile
ORGANIZATORIC necesare pentru
desfasurarea optima a
activitatii.
-Mijloacele de invatamant Instructajul
necesare vor fi distribuite
in fiecare centru de
interes.
Intalnirea de dimineata Conversatia
Salutul
Prezenta
2.CAPTAREA SI -Prezentare invitatilor si
ORIENTAREA introducerea prietenilor
ATENTIEI de la grupa Piticot care
se vor integra în regimul
zilnic al grupei
pregatitoare Amicii.
-Introducerea unui
element
surpriza: va apărea o Conversatie manusa -Intrebarile
manusa cu 5 degete, iar in euristica adresate
varful fiecarui deget este prescolarilor.
aplicat capul unui
membru al familiei.
Copiii vor fi intrebati
:,,Ce reprezinta
manusa?”(o familie)

3. -Se va realiza printr-o


REACTUALIZAREA scurtă conversatie. Conversatie
CUNOSTINTELOR Copiii denumesc membrii
familiei (mama, tata,
copiii)
Se canta cantecul:
Familia:
Acesta e tata, bun si
serios, Exercitiul
Aceasta e mama cu suflet
duios,
Fratele cel mare merge la
scoală,
Sora mijlocie cu papusa -Aprecieri
in poala, verbale, pozitive
Sora cea mica la mama ale raspunsurilor
lui alearga, Conversatia corecte
Acestia formeaza familia- euristica Aplauze
ntreaga !
-Se subliniaza prin
intrebări coeziunea unei
familii.
4. ANUNTAREA Se anunța tema activitatii Conversatia
TEMEI SI A si modul de desfasurare Explicatia -Frontala
OBIECTIVELOR

5. PREZENTAREA -Se prezintă prescolarilor


OPTIMĂ A regulile jocului Copii Jocul imagini
CONȚINUTULUI fericiti- Copii tristi: un ilustrative cu -Frontala
copil extrage o imagine, o Explicatia drepturile
priveste, dupa care se copilului, fata
asază pe scaunul copilului trista- fata
fericit sau al copilului Exercitiul vesela, poster -Aprecieri
trist, argumentandu-si educativ cu verbale, pozitive
verbal alegerea. Sunt drepturile ale raspunsurilor
evidentiate drepturile copilului - Salvti corecte
copilului pe baza copii, o manusa chestionare
imaginilor extrase dar si reprezentand Aplauze
indatoririle copilului (in membrii unei
familie, la gradinita, la familii;
joaca). Dupa realizarea
jocului de proba se trece
la desfasurarea propriu-
zisa a jocului.
-Prezentarea centrelor de
interes in care vor lucra
-Intuirea mijloacelor de
invatamant din fiecare
centru de interes:
CONSTRUCȚII:În acest Explicatia truse lego, truse
centru preșcolarii vor Conversatia arco, ghivece din -Observarea
avea ca sarcina sa Lucrul in perechi materiale comportamentelor
construiasca utilizand reciclabile cu copiilor
materialele puse la iarba plantata,
dispozitie un parc de lalele
distractii: aparate de joc, tridimensiomnale
ronduri pentru flori si din carton,
iarba, plantare flori, placute
amplasere plăcute de inscriptionate:
atentionare. Se pune Nu calcati
accentul permanent pe iarba!, Nu rupeti
conlucrare, respectarea florile!
regulilor in spatiul de
joaca dar si a normelor
eco-civice.
ARTA: la acest centru de
interes prescolarii vor Explicatia -Observarea
realiza doua postere Conversatia comportamentelor
intitulate:Dreptul la Invatare prin siluete de copiilor
educatie si dreptul la coperare, decupat
familie prin decupare, Lucrul in grup (oameni,copii
lipire asamblare, jucarii, obiecte
respectand etapele de de scris-citit),
lucru, acuratetea lucrarii pasta de lipit,
și colaborand creativ si fise suport.
eficient.
STIINTA: Sarcina emisa
in acest centru este de a Harta
intocmi o harta conceptuala
conceptuala, pornind de la Conversatia table magnetice,
recunoasterea conceptului -Individuala
markere
central- COPILUL, si Exercitiul multicolore
reprezentarea grafica a Lucrul in perechi
conceptelor secundare:
lucrurile, fiintele,
situatiile ce fac un copil
fericit.
BIBLIOTECĂ: In acest
centru prescolarii vor fi Brainstormingul
ghidati prin intrebări microfon, plic, -Individuala
adresate de educatoare foaie, creion.
spre întocmirea unei
scrisori de multumire
catre familiile lor prin
jocul De-a reporterii
6.OBTINEREA Dupa evidentierea
PERFORMANTELOR drepturilor copilului dar si Conversatia
SI ASIGURAREA a indatoririlor acestuia cu
FEED BACK-ULUI ajutorul suportului intuitiv Explicatia
dar si a chestionării din
timpul jocului didactic,
educatoarea propune
prescolarilor alegerea
unui centru in care ar dori
sa lucreze cu specificatia
ca se pot roti in ordinea
preferintelor.
Educatoarea dirijeaza
intrinsec activitatea din
centru BIBLIOTECA.
6. EVALUAREA La finalizarea activitatii
PERFORMANTELOR desfasurate in centre se
emit aprecieri si
autoaprecieri referitoare la
modul in care au Conversația
construit, la calitatile
estetice dar si educative
ale posterelor din sectorul
ARTA, cu precizarea ca
acestea vor fi oferite: unul -Aprecierea
prietenilor de la grupa modului in care
Piticot iar celalalt va fi au dispus
prezentat intr-o expozitie siluetele
la Mall-ul din Bucursti, Aprecirea
expozitie coordonata de calitatilor
Organizatia Salvati Copii estetice ale
cu tema Drepturile lucrarii
copilului.
Perechile de prescolari
care au lucrat în centrul
STIINTA vor prezenta -Interpretarea
elementele hartii hartii
conceptuale cu
posibilitatea de a adauga
verbal altetele care fac un
copil fericit.
In centru BIBLIOTECA
educatoarea lectureaza -Aprecierea
scrisoare care va fi afisata corectitudinii si
la agenda parintilor pentru creativitatii
a putea fi citita de toti raspunsurilor
parintii, bunicii etc.
7.INCHEIEREA Se vor raporta rezultatele
ACTIVITATII obtinute la sarcinile si - Antrenarea
obiectivele propuse copiilor în
ALA: Joc distractiv: Conversatia aprecieri si
Gaseste-ti un prieten! autoaprecieri.
Copii fericiti
ADP: Happy, happy
children!

S-ar putea să vă placă și