Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Grupa: Mixtă
Grădinița: Negreni
Educatoare: Muraru Florentina
Tema anuală: Când/cum și de ce se întâmplă?
Tema proiectului: ”Iarna ne-a sosit în zori”
Tema săptămânii: ”Evaluare”
Tema zilei: ”Bucuriile iernii”
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activității: verificare și consolidare de cunoștințe

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII


INTEGRATE
ADP: Întâlnirea de dimineață:
• Salutul
• Prezența: ”Cine oare n-a venit?”
• Calendarul naturii: ”Cum e vremea azi?”
• Împărtășirea cu ceilalți: ”Ce ți s-a întâmplat recent?”
• Subiectul zilei: ”Bucuriile iernii”
TRANZIȚII
• Cântece despre iarnă: „ Iarna ne-a sosit în zori”, „Săniuța fuge”
• Joc: ”Fulgii harnici se întrec”
ALA 1
• CONSTRUCȚII: ”Derdelușul”
• ȘTIINȚE: ”Când se întâmplă? ” – joc de masă
• ARTĂ: ”Oameni de zăpadă” - modelaj
ADE – activitate integrată
• DLC și DOS ”Surprizele iernii” – joc didactic și activitate practică (machetă) ALA
2:
• ”Dansul fulgilor de nea” – dans tematic  Ștafeta bulgărilor de zăpadă
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ALA 1:
CONSTRUCȚII
1
• să aşeze piesele de construcții încât să formeze un plan înclinat;
• să așeze piese de construcții la alegere care să semnifice săniuțe, oameni de zăpadă,
etc;
ȘTIINȚE
• să găsească jetoanele specific fiecărui anotimp;
• să specifice trăsăturile fiecărui anotimp.
ARTĂ
• să modeleze plastilina pentru a realiza oameni de zăpadă;
• să păstreze o poziție corectă în timpul modelării;
• să păstreze curățenia la locul de joacă.
ADE:
DLC
• să recite poezii despre iarnă: ”Iarna pe uliță”, de G. Coșbuc și ”Scrisoarea fulgului de
nea”
• să alcătuiască propoziții cu cuvintele: „sanie” și „zăpadă”;
• să despartă în silabe cuvintele din propoziție, reprezentând apoi grafic propozițiile,
cuvintele și silabele;
• să spună pluralul cuvintelor: ”fulg”, ”brad”, ”casa”, ”bulgăre”, ”căciulă”, ”gheată”;
• să precizeze diminutivul cuvintelor: ”fulg”, ”brad”, ”casa”, ”bulgăre”, ”căciulă”,
”gheată”;
• să descopere soluțiile unor ghicitori;
• să realizeze fiecare echipă câte un puzzle precizând din ce poveste face parte imaginea
din puzzle;
• să formuleze întrebări despre iarnă.
DOS – activitate practică
• să identifice materialele primite în farfurioarele de pe măsuţe;
• să execute corect exerciţiile pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor;
• să decupeze brazii;
• să îmbine doi brazi pentru a creea un brad 3D;
• să rupă şi să lipească hârtia creponată pentru a forma imaginea unui om de zăpadă;
• să asambleze săniuța;
• să participe activ pe tot parcursul activităţii, pentru a realiza colajul de iarnă.
ALA 2:
• să realizeze mișcări pe ritmul sugerat de linia melodică;
• să parcurgă traseul propus pentru a duce bulgării de zăpadă întrun coș;
• să participe cu interes, într-o atmosferă destinsă, plăcută, stimulativă.

2
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:

• conversaţia, brainstorming, explicaţia, explozia stelară (explozia fulgișorilor), puzzle,


povestirea, exerciţiul, demonstraţia, problematizarea, munca individuală.
Material didactic:
• plastilină, planșetă, jetoane specifice celor 4 anotimpuri.
• puzzle cu imagini din poveștile ”Ursul păcălit de vulpe”și ”Ciripel cel lacom”
• imagini cu ”fulg”, ”brad”, ”casa”, ”bulgăre”, ”căciulă”, ”gheată”;
• fişe cu brazi, foarfece, cutii de chibrituri, fâșii pentru șinele săniuței, vată, nori albi,
siluiete duble pentru oameni de zăpadă, lipici, hârtie glasată, hărtie creponată,
Forme de organizare:
• individual, pe grupe, pe echipe și frontal
DURATA: o zi
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
• ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar”- Prezentare si explicitări, Editura
Didactica Publishink House, 2009
• ,,Metode interactive de grup’’-Ghid metodic, Silvia Breben,Elena Gongea, Georgeta
Ruiu, Mihaela Fulga Editura Arves,2007
• ,,Ghid pentru proiecte tematice” , Viorica Preda, Mioara Pletea, Marcela Calin,
Aureliana Cocoş, Daniel Oprea, Filoftea Grama
• “Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii”, MEC, București,
2000
• Noul curriculum național ptr. Învățământul preșcolar 2008.

SCENARIUL
ZILEI

3
Întâlnirea de dimineaţă
Ziua debutează cu intrarea copiilor în sala de grupă şi aranjarea lor în semicerc , iar
educatoarea îi salută (SALUTUL):
,,Dimineaţa a sosit Toţi
copiii au venit
În semicerc să ne aşezăm
Şi frumos ne salutăm.“
Salutul se realizează prin tehnica comunicării rotative. Salutul porneşte de la
educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea
dreaptă: ”Buna dimineața Ilaria, fulgușor pufos”.
După ce toţi copiii se salută, educatoarea solicită copilului care a fost numit
,,responsabilul zilei” să spună cine este absent la grupă în această zi. (PREZENŢA).
Prin întrebările adresate de educatoare se completează CALENDARUL NATURII, cu
data, luna, anul, ziua, anotimpul pe baza celor observate referitor la starea vremii în drumul
copiilor de acasă spre grădiniţă. Astfel, vor fi aşezate pe calendarul naturii imagini care
descriu starea vremii.
După completarea calendarului naturii, educatoarea le spune copiilor: ,,Cum te simţi
azi, în această zi de iarnă?“ (ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI).
Discuţiile ulterioare din cadrul întâlnirii de dimineaţă se vor realiza sub titlul „Bucuriile
iernii”:
 vor fi enumerate şi descrise trăsăturile anotimpului iarna: caracteristicile vremii,
îmbrăcămintea specifică, sărbători de iarnă, jocuri și sporturi de iarnă, activitățile
oamenilor în anotimpul iarna
În urma discuţiilor din întâlnirea de dimineaţă se va hotărî împreună cu copiii că în
această zi ne vom juca cu surprizele pregătite de Zâna Iarna.
În prima parte a zilei se va lucra pe centre de interes, în cadrul cărora se va avea în vedere
pregătirea pentru activităţile pe domeniile experienţiale.
Trecerea de la întâlnirea de dimineaţă la activităţile pe centre de interes se va realiza prin
cântecelul „ Iarna ne-a sosit în zori”(tranziţie). Copiii, împărţiţi pe grupe se vor aşeza la
următoarele centre de interes:

 CONSTRUCȚII: ”Derdelușul”
- Materiale: piese de construcții Arco și Lego,
- Sarcina: să imbine piesele de construcții pentru a realiza un derdeluș;
• ȘTIINȚE: ”Când se întâmplă? ” – joc de masă - Materiale: jetoane
specifice celor 4 anotimpuri.

4
- Sarcina: să așeze jetoanele îăn conformitate cu fiecare amotimp
• ARTĂ: ”Oameni de zăpadă” - modelaj
- Materiale: plastilină, planșetă

- Sarcina: să modeleze plastilina pentru a obține oameni de zăpadă

Trecerea de la activităţile pe arii de stimulare la activităţile pe domenii experienţiale se


va realiza prin cântecelul „Săniuța fuge” (tranziţie).
Activitatea pe domenii experienţiale va integra domeniile Domeniul Limbă și Comunicare şi
Domeniul Om şi Societate.
Trecerea de la activităţile pe domenii experienţiale la ”Dansul fulgilor de nea” și apoi
la jocul de mișcare ”Ștafeta bulgărașilor”se va realiza prin jocul ”Fulgii harnici se întrec”
(tranziţie).
Pentru realizarea dansului tematic, copii vor fi îmbrăcați în hăinuțe albe, se va da drumul
melodiei, iar copiii vor realiza căteva mișcări în ritmul muzicii.
La jocul de ștafetă, copii vor fi împărțiți în cele două echipe, va trebui să să sară peste câteva
obstacole, vor trece printrun tunel, vor ocoli câteva jaloane și vor lua bulării dintrun coș și-l
vor pune în alt coș. După ce primul copil va muta bulgărele în celălalt coș, atunci va putea și
următorul copil să înceapă probele concursului. Echipa care își va muta toți bulgării în
celălalt coș, va câștiga concursul.
Pe parcursul întregii zile, alături de tranziţii se vor realiza şi activităţi de rutină: „Ştiu să mă
îngrijesc” – deprinderi de igienă, de ordine, servirea micului dejun.
În evaluarea zilei se vor rememora principalele activităţi ale zilei şi finalităţile fiecăreia
precizând utilitatea lor în activităţile ulterioare. Ex.: am aflat că Zâna Iarna aduce multe
bucurii copiilor, am cântat, ne-am jucat, am dansat etc.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. EVENIMENTU CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


crt L DIDACTICE
DIDACTIC

5
1. Moment Se asigură condițiile optime
organizatoric desfășurării activității:
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului didactic;
-plasarea organizată a preșcolarilor în
spațiul educațional amenajat sugestiv.
Copiii vor fi așezati pe scăunele, în
semicerc.

2. Captarea În prima parte a activității are loc


atenției activitatea de dezvoltare personală și
anume Întâlnirea de dimineață. Interesul pentru
În urma discuţiilor din întâlnirea de conținutul
dimineaţă se va hotărî împreună cu Conversatia activității
copiii că în această zi o vom ajuta pe
Zâna Iarna să-și remintească care-i
sunt responsabilitățile.
Li se prezintă o scrisoare de la
Zâna Iarna în care aceasta se arată a
fi supărată căci a uitat cum ar trebui
să se comporte ea…a uitat care-i sunt Explicatia
trăsăturile și ce ar trebui să facă încât
să fie iarnă cu adevărat. Aceasta îi
roagă să o ajute să-și reamintească
cum este iarna și care sunt bucuriile
pe care le așteaptă copii de la iarnă.
3. Anunţarea temei În acest scop le propune copiilor
ca, prin jocuri și surprize, copiii să-i Expunerea
arate cum ar trebui să fie ea cu
adevărat până la finalul anotimpului.
Zana va fi atentă la jocul nostru care
se numește ”Bucuriile iernii”, și
astfel o să ne amintim despre iarnă, Explicaţia
vom alcătui propoziții despre
elementele semnificative ale iernii,
vom despărți în silabe cuvinte, vom
cânta, vom recita și ne vom juca și cu
totii ne vom bucura. Dar, pentru asta,
trebuie să fiți atenți, activi, să
răspundeți corect și doar când sunteți
întrebați.

4. Prezentarea În prima parte a zilei se va lucra Explicaţia Relaționare prin


conținutului și pe centre de interes, în cadrul cărora acțiune ți
dirijarea se va avea în vedere pregătirea comunicare
învățării pentru

6
activităţile pe domeniile
experienţiale. Trecerea de la
întâlnirea de dimineaţă la
activităţile pe centre de interes se
va realiza prin cântecelul „Iarna
ne-a sosit în zori” (tranziţie).
Copiii, împărţiţi pe grupe se vor
aşeza la următoarele centre de Exercițiul Implicare în
interes: activități
• CONSTRUCȚII: ”Derdelușul” Problematizarea
• ȘTIINȚE: ”Când se întâmplă? ”
Exercițiul
– joc de masă
• ARTĂ: ”Oameni de zăpadă” -
modelaj

Activitatea din cadrul


Domeniului Limbă și Explicația
Comunicare se va desfășura sub
formă de concurs. Copiilor li se va Comportamente
prezenta un panou cu mai multe
imagini cu accesorii ce pot fi
folosite la jocurile de iarnă, Jocul didactic
respectiv sanie, patine, schiuri, bob
și om de zăpadă. Exercițiul
Copii vor fi împărțiți în două
echipe (echipa fulgilor și echipa Răspunsurile
bulgărașilor), se va stabili liderul copiilor
fiecărei echipe și apoi pe rând Problematizarea
fiecare echipă își va alege cu ce
dorește să se joace. În spatele
fiecărei imagini se află o sarcină pe
care trebuie să o rezolve fiecare
echipă. Fiecare echipă va primi
pentru fiecare sarcină rezolvată un Explozia
punct recompensă. La final echipa stelară
care acumulează cele mai multe
puncte va câștiga concursul. Aprecieri
După ce se rezolvă toate verbale
sarcinile copiii au posibilitatea de a
completa imaginea de pe panou cu
fulgi.
Fiecare fulg poate fi câștigat doar
dacă formulează o întrebare despre
iarnă care să înceapă cu cuvintele
”Cine”, ”Ce”, ”Unde”, ”Cum”, Atitudini
”Când”, ”De ce”.

Întro cutie găsim un săculeţ cu


recompense „Surpriza Zânei Iarna”
şi un bilet „Deschide săculeţul după
ce ai pregătit și tu o surpriză pentru
7
mine”.

5. Asigurarea Activitatea practică din cadrul


retenţiei şi Domeniului Om și Societate se va
transferului desfășura la măsuțe și sarcinile vor fi

a) intuirea diferite în funcție de vârsta copilului și


materialului și de aptitudinile sale.
anunțarea temei Copii vor preciza ce material au pe
măsuțe (fişe cu brazi, foarfece, cutii Explicatia
de chibrituri, fâșii pentru șinele
săniuței, vată, nori albi, siluiete
duble pentru oameni de zăpadă,
lipici, hârtie Comportamente
b) demonstrarea glasată, hărtie creponată,)
modului de lucru Azi la activitatea practica vom
Atitudini
realiza un tablou de iarnăpentru ca Zâna
Iarna să înțeleagă mai bine cum arată
anotimpul iarna.
Voi explica ce produse vor
c) exerciții rezulta din materialele pe care le au la
pentru încălzirea dispoziție pe măsuțe, respectiv bărduți, Demonstrația
mușchilor mici ai săniuțe, oameni de zăpadă, nori pufoși,
mâinii fulgi de zăpadă care cad pe pământ. De
asemenea voi explica și mudul de lucru
pentru a rezulta obiectele propuse.
Pentru a putea începe lucrul vom
face câteva exerciții cu mânuțele:
Exercițiul
- închidem și deschidem pumnii
- ne spălăm pe mâini
e) desfășurarea - cântăm la pian
propriu-zisă
Va trebui să lucrați îngrijit și
curat, să respectați întocmai ceea ce
trebuie să aplicați pe cartonul albastru.
Educatoarea urează: ,,Spor la Munca
lucru “, copiilor care lucrează pe un individuală
fond muzical (”Iarna”, de Antonio
Vivaldi).
Copiii vor realiza lucrarea Exercitiul
supravegheati de educatoare. Voi da
indicatii si ajutor acolo unde va fi Lucrarea
necesar. colectivă
Îi voi încuraja în realizarea
temei. Le voi spune ca trebuie să
ducă la bun sfârșit tema începută pentru
ca Zâna Iarna să aibă un model clar
despre cum trebuie să arate anotimpul
iarna și pe viitor să nu mai încurce
f) anunțarea vremea și temperaturile.
încetării lucrului Se va forma cu lucrările copiilor
o lucrare colectivă, reprezentând un
peisaj de iarnă.
Copii vor face o descriere generală a
anotimpului iarna, vor menționa
8
elementele pe care le-au surprins în Aprecierea
tablou, cum au fost ele realizate și ce răspunsurilor
materiale au folosit. Brainstorming originale
-« Oare ce s-ar întâmpla dacă Zâna ul
Iarna nu ar mai veni la noi în țară ?”

6. Încheierea Copii vor realiza jocurile


activităţii distractive ”Dansul fulgilor de nea”
și ”Ștafeta bulgărașilor”.
Pentru realizarea
dansului tematic, copii vor fi
îmbrăcați în hăinuțe albe, se
va da drumul
melodiei, iar copiii vor realiza
căteva mișcări în ritmul muzicii.
La jocul de ștafetă, copii vor fi Exercițiul
împărțiți în cele două echipe, va
trebui să să sară peste câteva
obstacole, vor trece printrun tunel,
vor ocoli câteva jaloane și vor lua
bulării dintrun coș și-l vor pune în
alt coș. După ce primul copil va
muta bulgărele în celălalt coș,
atunci va putea și următorul copil
să înceapă probele concursului.
Echipa care își va muta toți
bulgării în celălalt coș, va câștiga
concursul.

Activitatea se finalizează prin Aprecierea


fixarea temei activităţii şi a verbală Aprecierea
conţinutului acesteia. modului
Se vor face aprecieri lucru.
individuale și generale asupra
modului cum s-au comportat
copiii. Se vor solicita copiii să Recompense
spună ce le-a placut și ce nu le-a
plăcut.
Se vor împărți copiilor
oameni de zăpadă din ciocolată
(surpriza Iernii). Se va interpreta d
cântecul “Omul de zăpadă”. e

9
SCRISOAREA ZÂNEI
IARNA

Dragi copilași, am venit de multe


ori la fereastra clasei voastre și am
văzut că sunteți copii deștepți, ați
învățat multe lucruri interesate
despre mine...și vreau acum să mă
ajutați căci am o problemă foarte
mare: nu știu cum să mă comport
ca să se simtă cu adevărat că este
anotimpul iarna. Poate că ați
observat și voi că în ultima
perioadă am trimis pe pământ
vreme cam călduroasă, în loc să
trimit vreme geroasă, am uitat să
scutur norișorii ca să ningă, ba
chiar și derdelușul l‐am dezvelit de zăpadă.

Sau... poate e mai bine ca iarna să fie cald? Să plouă în loc să ningă?

Voi ce părere aveți? Cum ați vrea să fie iarna?

Eu v‐am trimis câteva joculețe care, dacă le veți rezolva corect, îmi vor arăta
cum ar trebui să mă comport ca o adevărată iarnă.

La final bineînțeles că vă voi trimite și recompense pentru copii care răspund


corect, vorbesc în propoziție și ascultă de doamna educatoare.
10
Vă doresc mult succes!

11

S-ar putea să vă placă și