Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 07.11.2018
Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu P.P. Nr.13 Târgovişte
Educatoare: Pitiș Mariana-Iulia
Grupa: mijlocie C
Tema anuală de studiu: "Cine sunt/suntem"
Subtema: Vreau să mă cunosc
Tema activității: Învăț despre mine
Forma de realizare: Activitate integrată (ADP + ADE(DLC) + ADE(DEC) - educație plastică +
ALA)
Tipul activității: Mixtă

Componența activității:
 Activități de dezvoltare personală:
Întâlnirea de dimineaţă – Învăț despre mine
 Jocuri și activități didactice alese (etapa I):
Jocuri manipulative/Matematică: Îmbrăcăm băiețelul/fetița - joc de îmbinare
Construcții: Conturul corpului meu
Joc de rol: La medic

 Activităţi pe domenii experienţiale:


Domeniul limbă și comunicare: Învăț despre mine - Memorizare
Domeniul estetic și creativ (Educație plastică): Tema: pata de culoare
Subiect: Corpul meu

Scopul:
Formarea deprinderii de a memora și de a reproduce voluntar și logic poezia.
Consolidarea abilității de a realiza o lucrare prin tehnica picturii cu o temă dată, folosind diferite
materiale de lucru.

1
Obiective:
La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
 să memoreze logic poezia propusă de educatoare;
 să recite poezia corect și expresiv, respectând intonaţia, ritmul şi pauzele necesare;
 să picteze în culori potrivite, respectând indicațiile primite;
 sǎ-şi exprime opinia faţǎ de lucrarea proprie şi a colegilor, motivându-şi pǎrerea.

Strategii didactice:
Metode și procedee: Conversaţia, explicaţia, povestirea, exerciţiul, tehnica comunicării
rotative, demonstrația, jocul de rol, Amestecă-Îngheaţă-Formează perechi.
Material didactic: calendarul naturii, cutie cu ghicitori, Tedy - mascota grupei, ilustrații,
aparatură audio, cuburi, acuarele, pensule, pahare, oglinzi, cuburi, trusă de doctor, joc de masă
etc.
Durata: 1,5 h

Bibliografie
1. Culea L., Sesovici A., Grama F., Pletea M., Ionescu D., Anghel N., (2008). Activitatea
integrată din gădiniţă. București: Editura Publishing House.
2. Walsh K.B., Hansen K.A., Kaufmann R. (1999). Crearea claselor după necesităţile
copililui. București: Editura C.E.D.P. Step by Step.
3. Preda V. (2005). Metoda proiectelor la vârstele timpurii. Bucureşti: Editura Miniped.
4. Tomşa Gh. (2005). Pedagogie preşcolară şi şcolară. Bucureşti: Editura V&I Integral.

SCENARIUL ZILEI

Rutină și tranziție: Ne pregătim pentru activități. Copiii se așază pe pernițe în cerc.


Rutină: Întâlnirea de dimineață:

2
Salutul: „Bună dimineaţa!” Salutul se realizează prin tehnica comunicării rotative. Salutul
porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din
partea dreaptă.
Prezența se realizează prin întrebarea educatoarei: Cine lipsește astăzi?. Un copil merge la
panoul de prezență și sortează fotografiile. Apoi se poartă o scurtă discuție despre anotimp,
urmată de completarea Calendarului naturii, ajutaţi de întrebările: ,,În ce anotimp suntem?”, ,,În
ce lună ne aflăm?”, ,,În ce zi a săptămânii suntem?”, ,,Cum este vremea astăzi?”.

Noutatea zilei. Mascota grupei, Tedy, va aduce o cutie cu ghicitori și le va spune copiilor
că nu știe răspunsul acestora și faptul că el nu-și cunoaște corpul. Copiii vor descoperi
răspunsurile, îl vor ajuta pe Tedy sa isi cunoasca mai bine corpul, invatand si ei lucruri noi despre
corpul lor.
Tranziție:
,,Zâmbim și eu, și tu,
Cu drag noi ne privim,
Dă-mi mâna și de-acum
Prieteni buni să fim.
Hai noroc! Hai noroc!Hai noroc-noroc-noroc!"

Se precizează numele poeziei Învăț despre mine și sarcinile ce revin copiilor: de a asculta,
de a-l ajuta pe Tedy să se descopere.
După însușirea conținutului poeziei, copiii pornesc prin sala de grupă, către locul în care
sunt pregătite centrele de activitate deschise, prin intermediul tranziției "Urmăm pașii lui Tedy".
La activitatea pe centre sunt inserate elemente din poezie, realizând astfel integrarea
conținuturilor.
Se intuiesc materialele descoperite la centre. Prezentarea este însoțită de explicațiile de
rigoare referitoare la sarcinile de rezolvat, specificul unor materiale și rezultatele dorite a fi
obținute. Se aminteşte copiilor comportamentul dezirabil în cazul acestor activităţi – vorbim în
şoaptă pentru a nu-i deranja pe alţii, să lucrăm frumos, să utilizăm cu grijă materialele, apreciem
şi protejăm lucrările făcute de colegi şi cooperăm pentru realizarea acestora.
Copiii aleg liber centrul la care lucrează și pot să-l schimbe după ce și-au realizat sarcinile.
În timp ce copiii lucrează, se bucură de monitorizarea și sprijinul educatoarei la nevoie.

3
Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare al întregii activități.

4
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluare


didactic
Metode/ Material Forme de
/Secvenţa
procedee/ didactic organizar
didactică
tehnici e
1.Moment Se crează condiţii optime pentru Conversația
organizatoric desfăşurarea activităţiilor:
- aerisirea sălii de grupă;
- se aranjează mobilierul;
- se aranjează materialul didactic în ordinea
folosirii lui.
2.Captarea Introducerea în activitate se realizează cu Conversația Ghicitori Frontal Evaluarea
atenţiei ajutorul unei cutii cu ghicitori despre Explicația cunoștințelor
organele de simț, adusă de Tedy, mascota
Problematizare anterioare
grupei. Acesta anunță copiii că nu știe
răspunsul lor. a referitoare la
organele de simț.
1. Cinci fratiori mititei
Trag manusa peste ei!
(degetele de la mana)
2. Ziua,doua ferestre deschise
Noaptea,doua cercuri cu vise.
(ochii)
3. Doua palnii mititele
Tot ce stii,trece prin ele
5
(urechile)
4. Una spune,
Doi privesc
Şi două ascultă.
(gura,ochii si urechile)
Tedy le mărturisește copiilor că el nu-și
cunoaște corpul și are nevoie de ajutorul
lor.
De asemenea, vor învăța și lucruri noi
despre corpul lor.
3. Anunţarea Secvența 1. Li se comunică copiilor că vor Conversația Frontal
temei şi a avea de învățat o poezie, titlul poeziei, Explicația
obiectivelor anumite obiective operaționale, menite să
creeze motivația învățării, să stimuleze
memorarea și atenția voluntară.
4. Prezentarea Secvența 2. Predarea-învățarea poeziei Povestirea Ilustrații Frontal Observarea
noului Copiii sunt pregătiți pentru familiarizarea Explicația Echipament comportamentului
conținut și cu conținutul poeziei. Pentru facilitarea Conversația audio copiilor.
conducerea înțelegerii poeziei, sunt folosite imagini/ Exercițiul
învățării ilustrații cu elemente din poezie.
Familiariarea copiilor cu testul literar
Se realizează printr-o conversație bazată pe
ilistrații, în care se folosesc cuvinte și
expresii din textul literar. Sunt explicate
cuvintele noi.
Recitarea-model, expresivă, clară, însoțită

6
de mimică și gesticulație adecvate:
Învăț despre mine
De cand am venit pe lume
Mi-a placut sa stiu de mine.
Azi am invatat, in fine,
Corpul meu din ce-i format!
 
In oglinda ma privesc
Si incep sa povestesc:
Am un cap rotund, vezi bine
Parul ce frumos imi vine!
Urechiuse foarte fine
Doua sunt - stie oricine
Un nas mic si o gurita
Si doi ochi de albastrita.
 
Vine-n continuare corpul
E legat de cap cu gatul
La corp am doua manute
Potrivite de grasute
Si mai am doua picioare
Tare-s bune la miscare!
 
Ei, acesta-i corpul meu
Sa-l invat nu a fost greu!

Predarea-învățarea poeziei se realizează


pe unități logice, fiecare unitate logică de
memorat se reproduce dupa recitarea
unităților logice anterioare. Se realizează

7
recitarea individuală sau pe grupe de câte
doi-trei copii (titlul poeziei, autorul, Verificarea gradului
reproducerea versurilor cu ajutorul
de
educatoarei, pe baza materialului intuitiv).
Consolidarea memorării se va realiza prin memorare a poeziei
folosirea unor elemente de joc prin care se
relevă ritmul și rima poeziei.
Încheierea activității se realizează prin
înregistrarea audio a conținutului poeziei.

5.Obținerea  Artă (ADE-DEC): Educație Explicația Acuarele Individual Aprecierea


performanței plastică "Corpul meu" Demonstrația Pensule Perechi
Activitatea pornește de la recitarea unor Exercițiul Oglinzi Grupuri
versuri din poezie in realizarea tabloului,
să-şi deseneze întregul corp, sau să-l
deseneze pe coleg.

Intuirea materialului: copiii observă


materialele care se găsesc la centrul Artă.

Explicarea şi demonstrarea modului de


lucru: copiii au la dispoziție pensule
subțiri, acuarele de diferite culori si câte o
oglindă, pentru a-și picta corpul sau corpul
colegului.

Exerciţii pentru antrenarea şi încălzirea


muşchilor mici ai mâinilor.

Executarea temei de către copii: copiii își


vor realiza corpul, observându-se în

8
oglinda și pictând direct pe suprafața dată.

Se va evidenția modul de utilizare a


materialelor, încadrarea corectă a
elementelor compoziționale în spațiul de
lucru, respectarea ordinii la masă și
acuratețea lucrării.
Conversația Trusă de
Analiza lucrărilor copiilor se va realiza
Jocul doctor
prin expunerea acestora, ținînd cont de
următoarele criterii: respectarea temei, Halate
originalitatea, finalizarea lucrării. Pat
 Joc de rol: Exercițiul

La doctor: Copiii vor interpreta rolul Obiecte


doctorului și al pacientului, prin observarea vestimentare
părților corpului.

 Jocuri manipulative/Matematică: Exercițiul Cuburi


Îmbrăcăm băiețelul/fetița - joc de Demonstrația
îmbinare a unor elemente vestimentare pe
suprafața corpului.
 Materiale de construcție:
Conturul corpului meu: Un copil se
întinde pe covor, iar ceilalți copii
realizează conturul corpului din cuburi.
6.Asigurarea Oferirea ocaziei de a utiliza informația și Conversația Frontal Motivarea alegerii
retenței și a /sau deprinderea in alte contexte/din alte și exprimarea
transferului perspective decât cele cu care au avut corectă în
contact anterior in activitate, printr-un joc propoziții.

9
de mișcare: Bat din palme. (ALA II).

7.Încheierea Se vor prezenta concluziile referitoare la Conversația Frontal Aprecieri generale


activității activitatea desfășurată: Ce am aflat nou și individuale
față de ce știam? asupra
comportamentului
copiilor pe
parcursul activității.

10

S-ar putea să vă placă și