Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Olga Guddyn Intl`s School


EDUCATOARE: Negoita Ana-Maria
DATA: 12.10.2020
GRUPA: Mijlocie „ Frogs”
TEMA ANUALĂ: „ CÂND/ CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Legumele din supa”
TEMA ZILEI: „Coşul cu legume de toamnă”
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere şi dobândire de noi cunoştinţe
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi recunoaştere a legumelor de
toamnă, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestora.
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:ADP-ALA-ADE
ADP:Întâlnirea de dimineaţă: „ Ce surprize ne aduce toamna-n coş?” , „ Igiena mâinilor”
ALA: ARTĂ: ”Coşul cu legume” - modelaj
CONSTRUCŢII: „Lădiţe pentru legume”
JOC DE ROL : „ De-a gospodinele”
ADE DŞ: „Coşul cu legume de toamnă” - observare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili sa:

ADP: - să poarte discuţii libere pe baza temei alese la întâlnirea de dimineaţă;

ALA: - să recunoască şi să selecteze imaginile cu legume de toamnă;


- să construiască prin imbinare, suprapunere, alăturare „lădiţe pentru legume”
- să folosească ambele mâini pentru frământarea plastilinei
- să modeleze bucăţile de plastilină realizând tema propusă
- să participe activ la activităţile de joc

ADE: DŞ: - să recunoască şi să denumească legumele de toamnă


- să asocieze legumele cu culorile corespunzătoare acestora
- să comunice impresii pe baza celor observate
- să descrie roşia prin antrenarea analizatorului vizual (culoare, mărime);
- să sesizeze asemănările şi deosebirile faţă de altă legumă
- să recunoască şi să denumească obiecte cu care se aseamănă roşia;
- să descrie părţile componente ale roşiei;
- să cunoască regulile de igienă şi să le respecte

STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE : conversatia; explicatia, observaţia; conversaţia euristică
MATERIAL DIDACTIC: coşul cu legume de toamnă, ecusoane - legume de toamnă folosite ca
stimulente, „ Lego”, plastilină, planşete
BIBLIOGRAFIE:
1. ,, Activitatea integrata din gradinita” , ed. Didactica Publishing House, 2008
2.,, Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3 la 6/7 ani) ”, M.E.C.T. – 2008
SCENARIUL ZILEI:

I. ADP
Activitatea incepe cu întâlnirea de dimineaţă:
1.Salutul: „Dimineaţa ne-am trezit
La grădiniţă am venit
În semicerc să ne aşezăm
Cu toţii să ne salutăm
„Bună dimineaţa, dragi voinici!
Mă bucur că sunteţi aici
A început o nouă zi
Bună dimineaţa, dragi copii!”
2.Împărtăşirea cu ceilalţi: „ Aş vrea să vă întreb: voi ştiţi ce surptize ne aduce toamna-n coş?”
3. Activitatea de grup: Copiii răspund la întrebări îşi dau cu părerea cam ce surprize aduce toamna
cu ea: fructe şi legume.
Activitatea continuă cu jocul de atenţie: „Coşul rupt”. Copiii stau pe scăunele. Conducătorul
jocului ( la început educatoarea) se mişcă în cerc, trece prin faţa copiilor şi spune: „ Mă duc cu coşul
la piaţă să cumpăr un morcov”. Copilul care are ecusonul cu morcovul porneşte după conducătorul
jocului care-şi continuă permanent mersul în cerc. Jocul continuă astfel până când se ridică toţi
copiii. Conducătorul exclamă: „ Coşul s-a rupt!” La auzul acestor cuvinte, fiecare copil, inclusiv
conducătorul jocului, se repede să ocupe un scaun. Copilul care rămâne în picioare devine noul
conducător al jocului.
4. Noutăţile zilei: : „ Pentru că toamna este atât de generoasă şi ne oferă o mulţime de fructe şi
legume foarte gustoase care nouă ne plac şi care au foarte multe vitamine m-am gândit ca astăzi să
discutăm despre legumele care se coc in anotimpul toamna. ”

Tranziţii: Către centre noi plecăm


Şi frumos o să lucrăm
O să ne jucăm
Apoi lecţia o s-o-nvăţăm.

II. ALA
Copiii îşi continuă ziua cu activitatea la centrele de interes: la Artă copiii vor modela cu
ajutorul plastilinei „coşul cu legume”, la Joc de rol copiii se vor juca „ De-a gospodinele”, iar la
Construcţii copiii vor construi prin imbinare, suprapunere, alăturare „Lădiţe pentru legume”.

Tranziţii: Câte unul. câte doi


Frumos alergăm şi noi
Pe băncuţa ca să stăm
Lecţia să o învăţăm!

III. ADE DŞ: „Coşul cu legume de toamnă” - observare


DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTICE DIDACTICE (instrumente şi indicatori)
Moment Pentru o bună desfăşurare a
organizatoric activităţii se vor lua următoarele
măsuri:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea mobilierului sub formă
de careu deschis;
- intrarea ordonată a copiilor în sala
de grupă;
Le voi povesti copiilor că pe drum Conversaţia Observarea
Captarea spre grădiniţă m-am întâlnit cu Zâna comportamentului copiilor
atenţiei Toamna care mi-a spus că a lasat în
grupă la noi un pachet. Îmi voi
exprima mirarea faţă de pachetul ce
se afla în mijlocul salii de grupă..
Pentru a trezi interesul copiilor voi
incerca să deschid pachetul, dar
pentru ca nu reuşesc o sa- i rog pe
copii să mă ajute.În pachet se află
coşul cu legume de toamnă.

„ Pentru că toamna este atât de Explicaţia


generoasă şi ne oferă o mulţime de
fructe şi legume foarte gustoase care
Anunţarea temei nouă ne plac şi care au foarte multe
şi a obiectivelor vitamine m-am gândit ca astăzi să
discutăm despre legumele care se
coc in anotimpul toamna. ”

Prezentarea Astăzi vom vedea ce legume ne Conversaţia Observarea


noului conţinut aduce toamna in coş. comportamentului copiilor

Se citeşte copiilor următoarea


ghicitoare:
Dirijarea
învăţării Au plecat spre ţări cu soare
Păsările călătoare,
Căci la noi e frig şi plouă.
Vântul bate cu putere Evaluarea răspunsurilor
Frunzele au căzut şi ele. copiilor
În cămară adunate
Stau la sfat fructele toate
Nu este greu de ghicit
Ce anotimpă a sosit?
( Anotimpul Toamna )
şi se solicită răspunsul.
Se prezintă copiilor coşul cu legume.
- Acum vreau sa-mi spuneti ce avem
pe măsuţă?
Se formulează întrebări ajutătoare
pentru a antrena copiii in activitate:
- Ce culoare are rosia din mana mea?
- Am vazut cum sunt rosiile, dar Observaţia Evaluez capacitatea
morcovul din mana mea ce culoare copiilor de a se exprima
are? Dar ceapa, ardeiul,cartoful, corect, clar si expresiv
varza, vanata?
- Eu am o minge. Puteti sa-mi
spuneti de ce se rostogoleste
mingea? Ce forma are ea?
- Sa vedem daca rosia se
rostogoleste ca si mingea.
- De ce se rostogoleste rosia? Conversaţia
- Da copii, rosia este rotunda.
Vreau să vină un copil şi să încerce
să rostogolească roşia pe masă
Haideti sa facem acelasi lucru si cu
ceapa.Ce observati se rostogoleste?
- Ce inseamnsa acest lucru, cum este
ceapa?
- Haideti sa facem acelasi lucru si cu
vanata.Sa incercam mai intai sa o
rostogolim. Ce observati?
- Vanata nu are aceeasi forma ca si Explicaţia Observarea
rosia si deaceea nu se rostogoleste ca comportamentului copiilor
si ea.Spre deosebire de rosie care
este rotunda, vanata este ovala.
- Nici ardeiul, nici morcovul nu se
rostogolesc.
- Am in mana o bila de plastilina.O
apas cu degetele si vedeti ca ramane
urma pe ea. Apasati si voi.
Acum voi apasa pe rosie si in acelasi
timp apasati si voi pe rosia ce
observati?Pe rosie au mai ramas
urme ca pe bila de plastilina?Cum
este rosia?
- Da rosia este tare, dar poate fi si
mai moale.
- Acum facem acelasi lucru cu
vanata.Apasam cu degetele
vanata.Ce observam?Cum este
vanata?
- Acelasi lucru il facem si cu
morcovul, ceapa, ardeiul şi varza.Ce
observam?
- Rosia, vanata, ardeiul, morcovul,
ceapa şi varza sunt legume tari.
- Acum vreau sa mirositi
morcovul.Ce simtiti? Va place
mirosul de morcov? Mai exista
lucruri care miros la fel?(le dau sa
miroasa un ardei, o rosie).
- Ce observati? Seamana la miros
rosia cu morcovul?
- Fiecare leguma are un miros
specific, adica il intalnim numai la
ea.
- Va plac rosiile?Am adus pentru voi Conversaţia
felii de rosii.Vreau sa gustati sa-mi euristică
spuneti ce gust are rosia?
- Acum vreau sa gustati si din feliile
de morcov. Acestea ce gust au?
- Observam ca gustul rosiilor difera
de cel al morcovilor.
- Copii, puteti sa-mi spuneti  cu ce
este acoperita rosia?Dar vanata?
- Pipaiti coaja rosiei(le dau copiilor o
coaja de rosie).In comparatie cu alte
legume rosia are coaja mai
subtire.Un exemplu de legume cu
coaja groasa este vanata(le dau sa
pipaie o coaja de vanata).
- Inainte sa consumam legumele
trebuie sa le spalam bine pentru a nu
ne imbolnavi.
- Cum consumam noi legumele?Ce Evaluarea răspunsurilor
pregatesc mamele voastre cu ele? copiilor

Obţinerea - Daca tot am discutat despre legume


performanţei de toamna. Vreau sa desenati niste
legume.

Recitând următoarele versuri:


„Către centre noi plecăm
Şi frumos o să lucrăm

Preşcolarii se vor aşeza la centre Observarea


şi vor realiza temele propuse. la Exerciţiul comportamentului copiilor
Artă copiii vor modela cu ajutorul
plastilinei „coşul cu legume”, la Joc
de rol copiii se vor juca „ De-a
gospodinele”, iar la Construcţii
copiii vor construi prin imbinare,
suprapunere, alăturare „Lădiţe
pentru legume”.
Educatoarea va supraveghea
centrele, va indruma preşcolarii cu
ritm lent de lucru, care refuză să
lucreze etc.
După maxim 20 de minute copiii vor
fi atenţionaţi că trebuie să schimbe
centrele.

In finalul activităţii se fac aprecieri Conversaţia Aprecieri verbale


Incheierea asupra modului de comportare şi Explicaţia stimulente
activităţii participare al copiilor pe parcursul
activităţii şi se vor acorda
stimulente: ecusoane – legume de
toamnă.

S-ar putea să vă placă și