Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Data:

Clasa a III a

Unitatrea de invatamant:Scoala Generala Nr 1 Gostinari

Propunator :Prof. inv.primar Dragne Gina

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Unitatea de învăţare: Feerie de iarnă

Tema lecției: Scrierea corectă a cuvintelor „nea/ne-a”

Tipul lecției: mixtă

Scopul lecţiei: Dezvoltarea deprinderilor de exprimare orală şi de


utilizare a omofonelor.

Obiective operaţionale:

Elevii vor fi capabili:


1
O.1. Să explice folosirea cuvintelor „nea” şi „ne-a”;
O.2. Să alcătuiască enunţuri în care să folosească cuvintele „nea” şi
„ne-a”;
O.3. Să completeze enunţurile lacunare cu forma corectă a cuvintelor
„nea” şi„ ne-a” ;
O.4. Să identifice forma corectă a cuvintelor „nea” şi „ne-a” din
enunţurile date;
O.5. Să corecteze greșelile prezente în bilet;
O.6. Să continue enunțurile începute;
O.7. Să participe activ şi afectiv pe tot parcursul lecţiei.

2
Strategii
Conţinut – activităţi de învăţare
Nr. Momente Ob.
Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
crt. Durata Op.
Activitatea procedee învăţământ organizare
Activitatea învăţătorului
elevilor
Asigurarea unui climat -Elevii pregătesc
educaţional favorabil. materialele. Manual Observare
caiete Frontală sistematică
Conversaţia

1.
Moment
organizatoric

1 min

În timp ce voi verifica tema Elevii rezolvă Conversația Caiete Frontală Observare
cantitativ elevii vor avea de exercițiul de sistematică
rezolvat un exercițiu de muncă Exercițiul Fișe de lucru Individuală
Verificarea independentă.
cantitativă și muncă independentă.
2. calitativă a temei Anexa 1
4 min
Se verifică munca
independentă și tema de
acasă, calitativ.

3. Reactualizarea Iarna argintie s-a înstăpânit Elevii ascultă și Explicația Coli flip-chart Frontală Observare
cunoștințelor peste lume. Fulgii uşori şi albi privesc planșa cu sistematică
ca florile de cireş se joacă prin Zâna Iarna, apoi Conversația Bilețele Individuală
10 min văzduhul ca cenuşa, apoi se formulează
lasă pe pământul somnoros. răspunsuri, evitând Cuvântul-
cuvântul „iarna”: interzis
Zâna Iarnă, ademenită de
jocul steluţelor sclipitoare, a Pe grupe

3
venit şi la noi în clasă.

S-o întâmpinăm cu bucurie


şi să-i adresăm câteva cuvinte
frumoase, răspunzând la
câteva întrebări, însă în
răspunsuri nu trebuie să rostiți
cuvântul „iarna”, care va fi
cuvânt-interzis, ci să căutați
alte cuvinte care vor putea
înlocui cuvântul „iarna”, fără a
schimba înțelesul propozițiilor.

- În ce anotimp este luna - În anotimpul cu


februarie? multă zăpadă
- În ce anotimp vine Moş argintie.
Crăciun? - În anotimpul
- Care este cel mai încărcat cu
friguros anotimp? daruri.
- În ce anotimp păsările - Anotimpul care
călătoare nu sunt pe la vine după
noi? toamnă.
- În ce anotimp vine Anul - În anotimpul cel
Nou? mai friguros.
- În ce anotimp organizăm - În anotimpul
întreceri cu săniuţa, colindelor.
modelăm oameni de - În anotimpul
zăpadă? fulgilor
zburdalnici.
Elevii vor fi împărțiți în
4 grupe, fiecare grupă Împărțiți în 4
purtând un nume: grupe, elevii vor
„omuleții haioși”, primi bilețele cu
„săniuțele ușoare”, expresii frumoase
„patinele alunecoase” și și câte o fișă cu
„schiurile grăbite”. ilustrații, apoi vor
Fiecare grupă va primi redacta un scurt
alte cuvinte și expresii text.

4
frumoase cu ajutorul
cărora să creeze un mic
text pe baza aceluiași șir
de ilustrații, având și
anumite repere. Vor scoate în
evidență sensul de
După ce vor prezenta „zăpadă” al
textele create le voi cere cuvântului „nea”.
să spună ce expresii au
avut de sprijin și la ce se
referă.

Le voi arăta pe flip-chart un


Elevii precizează Conversația Coală flip- Frontală Observare
scurt text în versuri: sensurile chart sistematică
cuvintelor Explicația Individuală
Un fulg de nea ne-a îngroșate.
invitat

Captarea atenției La dans pe lacul


4. O1 îngheţat.
2 min
Nea Mitică, neam de soi,

A venit la dans cu noi.

Se discută despre sensurile


cuvintelor scrise îngroșat.

5. Anunțarea temei și Scriu data şi titlul lecţiei la Scriu data şi titlul Explicația Caiete Frontală Observare
enunțarea lecţiei în caiete. sistematică
tablă: Scrierea corectă a
obiectivelor Conversația
cuvintelor „nea” şi „ne-a”
1 min
iar elevii vor scrie pe caiete.

5
Voi explica și voi nota la Își notează în Explicația Caiete Frontală Observare
caiete cele două sistematică
tablă cele două reguli:
reguli. Coli flip-chart
Exercițiul Individuală
Nea se scrie fără cratimă
deoarece se poate înlocui cu
cuvintele: nenea, zăpadă,

O2 omăt.

Dirijarea învățării O3 Nea = substantiv


6.
21 min O4 Ne-a se scrie cu cratimă deoare-
Rezolvă exercițiile
O5 ce sunt două cuvinte care se
pe flip-chart.
rostesc împreună, (ne – nouă ca

persoane

+ a invitat – acțiune)

Se vor rezolva câteva


exerciții scrise pe flip-chart.

7. Obținerea O6 Exercițiu în echipe pe fișe. Rezolvă în echipă Conversația Fișe de lucru Pe grupe Observare
performanței exercițiul de pe sistematică
Câștigă echipa care termină
fișă.
5 min prima:
Explicația
Completați enunțurile:

Exercițiul
Am învățat de la

6
nea…………

El ne-a……………………

O plapumă moale de
nea……..

Nea Vasile ……………..

De ce ne-a………………?

Spune-mi, ne-a……………?

Unchiul său,
nea…………….

Fulgii de nea……………….

Se stabilește atât care echipă Elevii ascultă Conversația Frontală Observare


aprecierile asupra sistematică
a fost cea mai activă în
participării lor la Explicația
timpul lecției, cât și activitate, apoi își
notează tema
participarea individuală a
pentru acasă.
Încheierea lecției elevilor.
8.
1 min Ca temă vor avea de alcătuit
un dialog între o fetiță și un
fulg de zăpadă în care să
existe ortogramele nea și
ne-a.

7
Anexa 1

Așază următoarele enunțuri în ordinea desfășurării acțiunii:


Se aşternuse un strat gros de zăpadă.

Angela se întorcea de la şcoală.

Sub o bancă, zări un ghemotoc de blăniţă.

Ningea cu fulgi mari.

După ce a băut o ceaşcă de lapte cald, a lătrat vesel.

L-a învelit în fular şi l-a dus acasă.

De atunci, au devenit buni prieteni.

8
Era un căţeluş.

Compunere după un şir de ilustraţii


Alcătuiește un text după șirul următor de ilustrații, utilizând expresiile primite și ținând cont de:

a) anotimpul când se petrece acţiunea


b) personajele, îndreptarea lor spre derdeluş
c) cârmuirea saniei pe derdeluş
d) construirea omului de zăpadă ; descrierea lui
e) întoarcerea copiilor acasă .

a) b) c) d) e)

9
Exerciții pe coli flip-chart

1. Alcătuiește câte un enunț folosind cuvintele nea și ne-a.

2. Încercuieşte forma corectă a cuvintelor:

E iarnă. Mergem voioşi la săniuş. Ninge cu fulgi mari de (nea ne-a).

Stratul pufos de (nea ne-a) se aşterne ca un covor alb.

Colegul nostru Gigel(nea ne-a )pus să facem pârtie.

(Nea ne-a) ajutat şi (nea ne-a)Mihai. Apoi ( nea ne-a) tras cu săniuţa lui.

Ce mult (nea ne-a)plăcut la săniuş!

10
3. Completaţi cu nea sau ne-a:

Din înaltul cerului, din norii albi ca spuma laptelui, se cerneau liniştit fulgi albi de……. Stratul de…… creştea mereu şi acoperea tot pământul. Tata……luat
să facem pârtie până la poarta lui …Costică ……însoţit şi Azorel.

Corectează greșelile:

19 ianoarie

mami,

Nea sunat mătușa viorica să anunțe că sosește astăzi cu acceleratul de la ora 17. Vine și ne-a Tudor, tatăl iei.

Mioara

11

S-ar putea să vă placă și