Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic la ora de dirigenție

Diriginte: Roșca Ala


Clasa: a V-a
Subiectul: Relația părinte – copil. Dragostea.
Durata: 45 min.
Scopul: Formarea unei atitudini serioase față de sentimentul de dragoste și conștientizarea faptului că dragostea este sfântă
Obiective operaționale:
O1 Să conștientizeze rolul propriu și cel al părinților în cadrul familiei;
O2 Să proiecteze o relație axată pe dragoste față de părinți;
O3 Să conștientizeze necesitatea comunicării eficiente cu membrii familiei;
O4 Să alcătuiască arborele genealogic, stema sau o fotografie a familiei sale;
O5 Să alcătuiască un mesaj de dragoste
Strategii didactice:
Tehnici, metode, procedee: Joc ”Microfonul fermecat”,”culoarea dispoziției mele...”, manuscrisul pierdut, asalt de idei, discuție dirijată,
explozie stelară, arborele genealogic, fotografii, postere, jocul ”Scaunul fierbinte”.
Forme de organizare: Frontal, individual, în grup, în perechi.
Materiale didactice: Foi A4, cretă colorată, tabla, markere, citate, mijloace TIC,
Scenariul didactic
Etapele Ob. Activitatea dirigintelui și a elevilor Timpul Strategii Material Evaluare
lecției op. didactice didactic
1
Salutul. 1 4 foi
Captarea Joc de spargerea gheții ”Microfonul fermecat”elevii se invită în Discuție colorate
atenției fața clasei, sunt așezați în cerc, diriginta ia microfonul și începe dirijată
jocul prin adresarea unui compliment oricărui elev și îl transmite, elevii
se vor spune unul la altul cuvinte frumoase.
1
Activitatea ”culoarea dispoziției mele...” și repartizarea pe grupuri 3
de lucru în baza acestora.
Diriginta cu elevii explică semnificația culorilor.
Dragi elevi! Răsfoind seturile de materiale pregătite pentru oră am Conversație Manuscrisul Aprecieri
constatat că o porțiune din citatul pregătit pentru ora de azi s-a euristică, pierdut, verbale,
E pierdut pe undeva și am rămas doar cu câteva rânduri... activitate poster frontal
1
V ”La fel cum nu ne putem sătura de frumusețea stelelor așa nu 5 individuală
O ne putem sătura de dragostea părinților noștri. Ei sunt...”
C v-aș ruga să încercați să continuați această istorioară redactând
A fiecare câte 2-3 rânduri.
R Spre marea mea bucurie am găsit și finalul textului meu
E O1 ...cele mai luminoase stele de pe cerul vieții noastre, ce ne
luminează mereu cărările prin întortocheatele și întunecatele
drumuri ale acestei lumi”.
Tabla, cretă
Pe tablă este scris cuvântul FAMILIA solicitând elevilor să 51 Acrostih colorată frontal
prezinte caracteristicile sentimentului dat
Fericire
Armonie
Mama
Inimă
Liniște
Iubire
Amabilitate
Profesorul anunță subiectul lecției:”Relația părinte – copil.
Dragostea” și obiectivele orei. 11

Elevii sunt rugați să scrie pe o foaie: Aprecieri


1
- Ce înseamnă pentru ei familia și cu ce simbol, imagine 5 Întrebări și Foi, verbale
R ar asemăna-o? răspunsuri Markere
A S
L E individual
I N - După părerea voastră vare ar fi regulile pe care trebuie să se Asalt de idei
Z S O2 axeze o familie:
A U  Respectul reciproc părinte-copil 101 Anexa 2 Aprecieri
R L  Comunicare deschisă verbale
E U  Lipsa pedepselor fizice
A I  Asigurarea dreptului la opinie
 Repartizarea funcțiilor casnice între toți membrii familiei
Fiecare grup primește câte un principiu și încearcați să-l Lucrul în grup
Dezvoltați răspunzând la întrebarea: De ce este necesar acest
principiu și ce se poate întâmpla dacă este ignorat?

R - Fiecare din voi are o familie axată pe principii democratice. Stema familiei
E Arborele
F Ați avut acasă sarcina să alcătuiți o stemă a familiei sale, un
O4 101 gnealogic Aprecieri
L arbore genealogic, o fotografie, un poster etc
E Forografii verbale
C Postere Lucrul
Ț Declar lumii întregi că Familia mea este... individual
I O3 Principala regulă a acestui joc este : să aplaudați colegul care Jocul ”Scaunul
A a ieșit în față. fierbinte”

Extindere O5 Aveți posibilitate să le scrieți părinților un mesaj de dragoste și 51


recunoștință de maxim 5 enunțuri.

S-ar putea să vă placă și