Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic Reguli de Igienă Personală"
Proiect Didactic Reguli de Igienă Personală"
în parteneriat
Colegiul Tehnic „Ion Holban” Iaşi
DATA: 22 octombrie 2018
Prof. Pălimaru Irina-Maria și prof. Chelaru Cristian
CLASA: a VII- a C
Descrierea colectivului: Colectivul format din 6 elevi cu deficiențe grave,
severe,profunde și/sau asociate
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Cunoașterea și igiena corpului uman
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: „ Reguli de igienă personală”
SCOPUL: Consolidarea cunoştinţelor despre igienă personală
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
cognitive:
O1- să recunoască obiectele de igienă personală;
O2- să denumească obiectele de igienă;
O3- să numească rolul pe care îl are fiecare obiect de igienă personală;
O4- să stabilească ordinea corectă a întâmplării din povestea citită;
O5- să mimeze corect modul în care se folosesc obiectele de igienă personală;
O6- să răspundă corect la ghicitori;
O7- să enumere regulile de igienă din prezentarea Power Point;
O8- să rezolve corect cerințele din fișa de lucru;
psihomotorii:
O9 – să grupeze corect jetoanele cu obiectele de igienă personală și acțiunile specifice;
O10 – să manipuleze corect materialul didactic cu sau fără sprijinul profesorului;
afective:
O11 - să participe cu interes şi curiozitate la activitate;
O12- să exerseze capacitatea de concentrare a atenției.
1
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: jocul didactic, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea,prezentare ppt Curățel , soft educațional PitiClic,
Dințișor și Zâna Măseluță. Igiena dentară
Material didactic: ilustraţii cu animale, fişe de lucru,lipici, carioci, obiecte de igienă personală, foi flipchart, calculator, tabla interactivă
http://www.youtube.com/watch?v=tUJUAkhBAaE,
http://www.trilulilu.ro/video-diverse/dr-periuta-si-dr-maseluta
BIBLIOGRAFIE:
Cristina Farzikhosroushahi, Maria Condrea – „Terapia educatională complexă şi integrată” – Editura Tehnopress 2005
Frâncu, A., Jocuri didactice şi exerciţii distractive, EDP, Bucureşti, 1979
2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂȚII
3
4. Desfășurarea Profesorul citește povestea „Fetița cu Conversaţia Prezentarea
activității fundițe roșii” de Cella Aldea și prezintă o unei imagine
planșă cu fetița (care la început este cu
murdară și ciufulită)și cu personajele pe „Murdărica”
care le întâlnește ea în călătoria ei. și ilustrații cu
O4 Personajele sunt prezentate aleatoriu, iar Jocul didactic veverița,
elevilor li se cere să le așeze în ordinea în Explicaţia iepurașii,
care s-au întâlnit cu fetița. Exerciţiul ursulețul și
Cu cine se întâlnește prima dată aricii- la tabla Aprecieri stimulative
„Murdărica”?(Cu veverița.) interactivă asupra corectitudinii
Apoi cu cine se întâlnește?( Cu răspunsurilor
iepurașii.)
A treia oară, cu cine se întâlnește?(Cu
ursulețul.) Lipici, carioci,
Cine se joacă până la urmă cu foi flipchart
„Murdărica”?( Aricii, deoarece ei cred că
ea așa ciufulită și murdară este tot un
arici.)
4
ne spălăm pe dinți, ne pieptănăm și ne interactivă
îmbrăcăm.)
O2 Ce obiecte folosim pentru toate aceste
acțiuni?
O10 Profesorul propune jocul „Săculețul Joc didactic Săculeț Aprecieri asupra
fermecat ” și din el extrage cu ajutorul modului de a
unui „asistent” câte un obiect de igienă descoperi obiectele
folosit de fiecare dintre noi: un prosop, un Obiectele de de igienă
săpun și o săpunieră, periuță și pastă de igienă
dinți, șampon, pieptene, oglindă, e.t.c.
O3 Pentru mâini: apa și săpunul
Pentru dinți: periuța de dinți si pasta de
dinți
http://www.youtube.com/watch?v=tUJUA Link-uri Tabla
khBAaE, you tube interactivă
http://www.trilulilu.ro/video-diverse/dr-
O5 periuta-si-dr-maseluta
5
Dimineața se dă huța ghicitori
Ca să fugă căriuța.(periuţa de dinți)
6
îmbolnăvi.)
Cum ne îngrijim unghiile? (Se taie o dată
pe săptămână cu forfecuța sau unghiera.
Niciodată nu trebuie să roadem
unghiile!!!)
La ce folosim periuța de dinți? De câte
ori pe zi? (Dimineața când ne trezim și
seara la culcare.)
Pentru a ne menține corpul curat trebuie
să facem duș cât mai des și să ne spălăm și
părul la 2-3 zile.
Ce folosim pentru duș? (Săpunul sau
gelul de duș și buretele sau mănușa de
baie.)
Părul cu ce il spălăm? Cu ce il
pieptănăm? De ce trebuie să ne pieptănam
zilnic?
7
4. Spală-te pe dinți dimineaţa, seara şi
după fiecare masă.
5. Mergi regulat la dentist,
6. Spală fructele şi legumele înainte de a
le consuma.
7. Piaptăna părul zilnic sau chiar de mai
multe ori pe zi.
8. Spală-ți părul cel puțin o dată pe
săptămână.
9. Păstrează-ţi unghiile de la mâini şi
picioare curate.
10. Aeriseşte camera în care dormi.
O8 Exercițiul
Aminteşte-ţi să te speli pe mâini înainte de Aprecieri asupra
a mânca! modului de a asocia
acțiunile cu obiectele
Lucru la tabla interactivă: PitiClic Dințișor de igienă personală
și Zâna Măseluță- Igiena dentară Soft
educațional
Diferenţiat profesorul împarte sarcini de
lucru.
Primesc fișe de lucru unde trebuie să Fișe de lucru
recunoască obiectele de igienă personală și
acțiunile specifice.
8
5. Evaluare O9 La sfârșitul activității, profesorul Joc didactic
prezintă jetoane cu obiecte, iar elevii
recunosc obiectele de igienă , le așază
corespunzător pe o planșă și numesc la ce
se folosesc ele. Aprecieri asupra
Se vor face aprecieri generale și modului de implicare
individuale privind participarea elevilor la în activitate
activitate.