Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA:29.09.2020
PROPUNATOR: Dumitrescu Doriana
NIVELUL/GRUPA: 3-5 ani, I, Grupa mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cine sunt, suntem?
TEMA PROIECTULUI: Eu si lumea mea
TEMA SĂPTĂMÂNII: Universul fermecat al gradinitei
TEMA ACTIVITĂŢII: Gradinita mea

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:


- ADP: Întâlnirea de dimineață – „De vorba cu papusa…!”
- ALA: JDR – „De-a gradinita”-joc imitativ
Constructii: „Construiesc o jucarie una care imi place mie”
Arta: „Jucaria preferata”-colorare
- ADE: ,,Gradinita mea!”
- DS-Cunoasterea mediului- observare
- ALA2 - ,,Mima”- joc distractive in curtea gradinitei

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII


Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală
Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversitatii
Activare și manifestare a potențialului creative
Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
Solicită și acceptă ajutor pentru a depăși o dificultate
COMPORTAMENTE VIZATE
Își poziționează corpul și membrele în mod corespunzător pentru a imita ceva/ pe cineva sau pentru a
executa o mișcare (a merge, a alerga, a prinde/a arunca o minge etc.)
Participă activ în jocuri, dansuri, jocuri în aer liber etc.
Explorează și utilizează texturi și suprafețe diferite când se joacă (nisip, apă, frunze, pluș, plastic, burete
etc.)
Își coordonează mișcările în funcție de stimuli vizuali, ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii.
Se joacă în prezența altor copii, diferiți din punctul de vedere al genului, limbii vorbite, etniei sau cu
cerințe educative speciale
Anticipează și urmează reguli/rutine simple, cu supraveghere și dacă acestea i se reamintesc
Manifestă curiozitate pentru activități, persoane și obiecte noi
Încearcă/inițiază acțiuni noi și începe să își asume riscuri
Ascultă povești și povestiri scurte, participă la jocuri/cântece/poezii însoțite, inițial, de gesturi
(comunicare receptivă)
Folosește intonații diferite, gesturi, limbajul corpului, structuri lingvistice/gramaticale simple pentru a
transmite un mesaj (comunicare expresivă)
Se preface că este ceva sau cineva, își folosește imaginația în joc
Găsește utilizări noi ale obiectelor, cu/ fără îndrumarea adultului (ex.: transformă farfuria și lingura în
tobă)
OBIECTIVE:
O1 - Să identifice cel putin 3 obiecte din imprejurime avand la baza sala de grupa;
O2 - Să identifice cel putin 3 jucarii avand la baza cunostintele anterioare;
O3 - Sa răspundă la cel putin doua intrebari adresate de către educatoare, rostind clar şi corect
cuvintele formulând propoziţii simple corecte din punct de vedere gramatical;
Scenariul activității

Copiii vor intra în sala de grupă în rând câte unul, aşezându-se fiecare la masuta sa intonând
versurile:
Buna dimineata,dragi pitici
Ma bucur ca sunteti aici
A-nceput o noua zi,
Buna dimineata,copii!
Educatoarea le transmite un salut, însoţit de o apreciere:,,Bună dimineaţa, dragi fluturasi! Mă bucur
că suntem şi astăzi împreună!’’Aceştia vor răspunde salutului adresat de educatoare:,,Bună
dimineaţa, doamna educatoare!’’. Pe melodia „Buna dimineata, Draga gradinita” copiii se saluta
facandu-si cu manuta unul celuilalt.
Pentru a sesiza prin ce se deosebeşte această zi de grădiniţă de celelalte, educatoarea sprijină copiii
în evidenţierea noutăţilor zilei: surprizele pregătite în sala de grupă (pe măsuţe), modificarea
aspectului centrului tematic (multe materiale cu jucarii si imagini cu tot felul de lucruri care se
gasesc in orice gradinita), imagini cu fetita si baietelul, imagini cu doamna educatoare, cu spatiul
de joaca.
Prezenta se va face cu ajutorul copiilor acestia ridicandu-se in picioare la auzirea numelui si
spunanad „Prezent”, copiii care lipsesc vor fi declarati absenti de tot colectivul grupei.
Li se cere copiilor să identifice ziua din săptămână în care se găsesc, luna, anotimpul, dar sunt
rugati si sa se uite pe geam sa observe cum este vremea.
In cadrul Intalnirii de dimineata va fi prezenta si Papusa Lola care in geanta sa va avea pregatite
cateva intrebari pentru copii precum:
Care este numele vostru?
Cati ani aveti?
Care este jucaria voastra preferata?
Care este mancarea voastra preferata?
Ce ne place la gradinita?
Calendarul Naturii o sa fie completat de catre cadrul didactic cu ajutorul informatiilor primite de
la copii, conform masurilor de preventie COVID19.

In continuare pentru a face trecerea catre celalate activitati vom face un Moment de Miscare care
va fi realizat cu ajutorul jocului PODUL DE PIATRA:
Podul de piatră s-a dărâmat ,
A venit apa şi l-a luat.
Vom face altul pe râu în jos,
Altul mai trainic şi mai frumos.

În timpul cântecului, doi copii care stau faţă în faţă îşi ţin mâinile împreunate şi ridicate formând
un pod.Ceilalţi copii trec pe sub ”pod”(format din mâinile celor doi copii) cântând.
În clipa în care ultimul cuvânt din cântecel va fi pronunţat, cei doi copii care formează podul vor
lăsa mâinile în jos, prinzând copilul care trecea în acel moment pe sub podul format din braţele
lor. Acel copil nu va mai trece pe sub pod, va sta în spatele unuia dintre cei doi copii şi va aştepta
până când toţi ceilalţi copii vor fi prinşi şi vor face parte din zidul podului.
Toate jocurile care contin text si cant se vor realiza in curtea gradinitei daca vremea este
corespunzatoare, iar daca nu, le vom desfasura in sala de grupa avand grija ca ambele usi si
geamurile sa fie larg deschise, respectand astfel Masurile din Ghidul de prevenire Sars-Cov2.

Vom trece la activitatile pe domenii exeprentiale, iar in scena isi va face aparitia „Cufarul
comorilor” care ne va aduce o harta a gradinitei noastre impreuna cu cateva intrebari cheie prin
care vom putea sa o descoperim cat mai bine.

La Domeniul Stiinta, le voi vorbi copiilor putin despre cufarul care si-a facut aparitia in clasa noastra punandu-le
ca acesta ascunde inauntrul sau o harta, niste intrebari, dar si o comoara la care nu vor putea ajunge pan ace nu strabat
toata harta si raspund la toate intrebarile din cufar.

Astfel, vom incepe prima parte a activitatii in care vom afisa harta la tabla, o vom studia putin, iar dupa aceea ne vom
alinia in trenulet si vom pleca prin toata gradinita ca sa gasim toate camerele prezentate pe harta.(Bucatarie, camara,
bai, grupe, sala de sport, curtea gradinitei, vestiar, spalatorie, etc)

Dupa ce vom traaversa toata harta ne vom intoarce in clasa la locurile noastre pentru a desfaura cea de-a doua parte a
actvitatii si anume: Lista secreta de intrebari.

Le voi adresa copiilor intrebarile de pe foaia din cufar incercand sa creez un Brain Storming oral prin care sa primesc
o varietate mai mare de raspunsuri.

1.Ce incaperi ale gradinitei am gasit?

2. Care a fost incaperea voastra preferata?

3.Ce lucruri avem in sala de mese?

4. Ce gasim in baie?

5. Ce gasim in vestiar?

6. Ce gasim in sala de grupa?

La finalul activitatii Doamna Educatoare le va arata copiilor Comoara din Cufar , aceasta fiind o folie plina cu bulinute
colorate pe care copiii le pot lipi fie pe propria manuta fie pe masuta personala.

Dupa ADE copiii vor merge la toaleta si sa bea apa, indeplinind astfel toate procedurile igienico-sanitare pentru
urmatorul moment, si anume Gustarea de Fructe.

Dupa gustare vom face un joc scurt de miscare pentru a ne relaxa muschii si anume “:Pasarelele pleaca in tarile
calde”- prin care copiii isi vor misca manutele imitand zborul pasarilor.

Vom trece apoi la Activitatile Liber Alese unde copiii vor fi impartiti in 3 centre(Datorita masurilor impuse de SARS
COV-2 copiii au mese si scaune individuale, astfel ca nu se vor mai roti copiii la centre, ci eu le voi schimba materialele
astfel incat toti copiii sa parcurga fiecare centru)

La centrul Arta copiii vor primi o fisa care va avea conturul gros si colorat pentru a-i putea ajuta pe copii sa coloreze
cat mai corect din punct de vedere al conturului

La centrul Biblioteca, copiii vor primi cateva imagini cu obiecte care se regasesc in gradinita(creioane, carioca,
jucarii, etc) dar si imagini cu incaperi din gradinita, iar pe baza acestora vor avea discutii libere.
La centrul Joc de Rol copiii vor primi cateva jucarii cu ajutorul carora vor mima o situatie de joc la
gradinita

Pentru tranzitie se va recita urmatoarea poezie:


„Pana acum am numarat,
Recitat si desenat.
Cu totii noi meritam
Sa ne recream ’’
Pentru activitati liber alese2 se pregateste jocul „Mima”
Copiii se vor aranja intr-un semi-cerc, iar Doamna Educatoare le va transmite situatii de imitare precum:
Acum imitam cocosol…
Copiii la auzirea acestei comenzi vor incerca sa imite cocosii pana cand doamna educatoare indica cu
palma semnul de STOP!
Copiii care nu sunt atenti si nu observa semnul, vor fi descalificati si se vor aseza pe bancuta pana cand
jocul va reincepe inca o data.

La sfarsitul activitatii se fac aprecieri verbale, individuale si colective asupra modului in care s-au
comportat copiii si ii felicit pentru cum s-au descurcat.De asemenea, se ofera recompense copiilor care
s-au remarcat.

S-ar putea să vă placă și