Proiect didactic
Profesor de educaţie socială: Neacșu Ioana Manuela căsătorită Sîrbu, Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor,
specializarea marketing
Obiectivul fundamental: Predarea și învățarea cunoştinţelor referitoare la tipurile de produse şi servicii bancare, profilul
consumatorului de produse şi servicii bancare, tipuri şi roluri ale instituţiilor financiar- bancare.
Durata: 50 minute
Competenţe generale:
1. Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viaţa personală şi a diferitelor grupuri şi comunităţi, prin utilizarea unor
achiziţii specifice domeniului social.
2. Cooperarea pentru realizarea unor activităţi şi pentru investigarea unor probleme specifice diferitelor grupuri şi comunităţi, prin
asumarea unor valori şi norme sociale şi civice.
3. Participarea responsabilă la luarea deciziilor prin exercitarea spiritului de iniţiativă şi întreprinzător, respectiv prin manifestarea
unui comportament social, civic şi economic activ.
Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea corectă a termenilor specifici educaţiei economico-financiare cu referire la fapte / evenimente economico-financiare.
Activităţi de învăţare: - formularea unor întrebări care vizează domeniul economico-financiar, utilizând corect termeni specifici pentru
acest domeniu - elaborarea unui text scurt, utilizând corect termeni daţi, specifici domeniului economicofinanciar - evaluarea
informaţiilor prezentate în mass-media cu privire la un anumit produs, la fapte / evenimente economico-financiare
1.2. Asumarea calităţii de consumator avizat de bunuri şi servicii, de servicii financiare, care îşi exercită drepturile şi
responsabilităţile. Activităţi de învăţare: - aplicarea unor metode de gândire critică pentru a reflecta asupra calităţii de consumator -
simularea alegerii unui tip de asigurare prin compararea unor oferte - realizarea, pe echipe, a profilului unui consumator avizat
3.2. Alegerea responsabilă a unor produse de economisire / de creditare, a unor mijloace de plată prin compararea avantajelor şi
riscurilor acestora. Activităţi de învăţare: - raportarea la exemple din viaţa reală pentru identificarea unor riscuri, care vizează
produsele şi serviciile financiare bancare şi nebancare
Obiective operaţionale:
1. La sfârșitul orei, toți elevii vor fi capabili să definească termenul de bancă, pe baza cunoștințelor însușite; obiectivul va fi
considerat atins dacă elevii vor reuși să formuleze/ reformuleze corect definiția termenului de bancă, ca o instituție financiară.
2. La sfârșitul orei, toți elevii vor fi capabili să identifice cel putin 3 produse bancare pe baza cunoștințelor însușite; obiectivul va fi
considerat atins dacă elevii vor reuși să identifice cel putin 2 din cele 3 produse bancare, precizate în sarcina de lucru.
3. La sfârșitul orei, toți elevii vor fi capabili să recunoască serviciile bancare din clasificarea ilustrată pe flipchart; obiectivul va fi
considerat atins dacă elevii vor reuși să identifice cel putin 2 din cele 3 serviciile bancare, precizate în sarcina de lucru.
4. La sfârșitul orei, toți elevii vor fi capabili să enumere 2 exemple pentru fiecare componentă serviciilor bancare pe baza
cunoștințelor însușite; obiectivul va fi considerat atins dacă elevii vor reuși să enumere cel putin 1 exemplu pentru fiecare din cele 3
servicii bancare, precizate în sarcina de lucru.
5. La sfârșitul orei, toți elevii vor fi capabili să descrie cel putin 3 deosebiri dintre produsele și serviciile bancare pe baza
cunoștințelor însușite; obiectivul va fi considerat atins dacă elevii vor reuși să descrie cel putin 2 deosebiri dintre produsele și
serviciile bancare, precizate în sarcina de lucru.
Modul de organizare:
frontală pe echipe
pe grupe individuală
test docimologic
Bibliografie
Programa școlară pentru disciplina EDUCAȚIE SOCIALĂ Clasele a V-a – a VIII-a, 2017
Educație socială, manual clasa a VIII- a, Daniela Barbu et al., Editura CD Press, 2017
Suportul de curs – Pedagogie ediția a II-a , Teoria și metodologia instruirii și Teoria și metodologia instruirii evaluării, Cucoș
C. , Polirom, 2002
Desfășurarea lecției
2 3 4 5
1 6
1
Secvența lecției( timp): Moment organizatoric(2 min)
Obiectivele operaționale: Concentrarea atenţiei în vederea începerii unei noi lecţii şi organizarea clasei de elevi.
Conținutul lecției: Salutul. Verificarea prezenţei la ore a elevilor prin notarea absenţelor.
Strategii didactice
2
Secvența lecției( timp): Anunțarea lecției și a obiectivelor operaționale. (2 min)
Obiectivele operaționale: Captarea atenţiei, Prezentarea la tablă / coală de flipchart a temei şi a obiectivelor
Conținutul lecției: Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează obiectivele urmărite. Notează titlul lecției pe tablă/ / coală de
flipchart. Elevii notează în caiet titlul lecţiei, ascultă şi devin atenţi la competenţele specifice urmărite cât și la obiectivele de atins la
sfârșitul lecției.
Strategii didactice
Mijloace / Resurse : Tablă/ Flipchart, Cretă/ Marker, Coli de hârtie, Caietul de educaţie socială
3
Secvența lecției( timp): Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior (5 min)
Strategii didactice
Mijloace / Resurse : Manualul de educație socială clasa a VIII- a, Caietul de educaţie socială
4
Secvența lecției( timp): Dirijarea învăţării (35 min)
Obiectivele operaționale: 1. La sfârșitul orei, toți elevii vor fi capabili să definească termenul de bancă, pe baza cunoștințelor
însușite; obiectivul va fi considerat atins dacă elevii vor reuși să formuleze/ reformuleze corect definiția termenului de bancă, ca o
instituție financiară.
2. La sfârșitul orei, toți elevii vor fi capabili să identifice cel putin 3 produse bancare pe baza cunoștințelor însușite; obiectivul va fi
considerat atins dacă elevii vor reuși să identifice cel putin 2 din cele 3 produse bancare, precizate în sarcina de lucru.
3. La sfârșitul orei, toți elevii vor fi capabili să recunoască serviciile bancare din clasificarea ilustrată pe flipchart; obiectivul va fi
considerat atins dacă elevii vor reuși să identifice cel putin 2 din cele 3 serviciile bancare, precizate în sarcina de lucru.
4. La sfârșitul orei, toți elevii vor fi capabili să enumere 2 exemple pentru fiecare componentă serviciilor bancare pe baza
cunoștințelor însușite; obiectivul va fi considerat atins dacă elevii vor reuși să enumere cel putin 1 exemplu pentru fiecare din cele 3
servicii bancare, precizate în sarcina de lucru.
5. La sfârșitul orei, toți elevii vor fi capabili să descrie cel putin 3 deosebiri dintre produsele și serviciile bancare pe baza
cunoștințelor însușite; obiectivul va fi considerat atins dacă elevii vor reuși să descrie cel putin 2 deosebiri dintre produsele și
serviciile bancare, precizate în sarcina de lucru.
Conținutul lecției:
1 Sarcină( 10 min): Profesorul desenează pe tablă o stea (asemănătoare celei de mai jos)( explozie stelară); de asemenea, este
formulată problema pusă în discuție (în centrul desenului) și întrebările la care trebuie să răspundă elevii. Elevii lucrează în cinci
grupuri. Fiecare grup trage la sorți sau i se atribuie un tip de întrebare (Ce? Cine? Unde? De ce? Când?). Elevii din fiecare grup au ca
sarcină de lucru să formuleze, într-un interval de timp dat, cât mai multe întrebări utilizând respectivul tip de întrebare.
Cine?
Ce? Unde?
Bancă
Când? De ce?
Pentru întrebarea: Ce?: Ce înseamnă o bancă? Ce produsele și serviciile bancare oferă o bancă? Ce putem face într-o bancă?
Ce ar dori colegii noștri să afle despre bănci? Ce se întâmplă într-o bancă?
Pentru întrebarea: Cine?: Cine se duce la bancă? Cine are și responsabilități într-o bancă? Cine trebuie să aibă grijă de bancă?
Cine ne poate informa despre produsele și serviciile bancare?
Pentru întrebarea: Unde?: Unde ne putem adresa dacă dorim un produs sau serviciu bancar? Unde ne putem informa despre
produsele și serviciile bancare? Unde pot schimba bani? Unde pot afla mai multe despre un cont bancar?
Pentru întrebarea: De ce?: De ce avem nevoie de bancă? De ce este bine să ne cunoaștem produsele și serviciile bancare? De
ce este bine să am un cont bancar?
Pentru întrebarea: Când?: Când trebuie să mergem la bancă? Când trebuie să ne deschidem un cont bancar? Când trebuie să
cerem ajutor dacă avem de efectuat o plată? Când este bine să luăm un credit?
Toate întrebările sunt scrise pe o foaie de flip-chart și sunt prezentate de fiecare grupă celorlalți colegi. Foile sunt afișate în
locuri vizibile din clasă. Se poate opta pentru o prezentare comună sau elevii își desemnează un reprezentant care va face o prezentare
în numele grupului din care face parte. Cadrul didactic oferă în finalul activității un scurt feed-back cu privire la modul în care sarcina
a fost rezolvată (respectarea regulilor de formulare a întrebărilor, modul de colaborare în cadrul grupului, varietatea și creativitatea
întrebărilor, modul de prezentare, modul de încadrare în timpul alocat). La finalul sarcinii , elevi vor cunoaște termenul de bancă, ce
produse și servicii oferă o bancă, de câte feluri sunt băncile, când trebuie să folosim un produs/ serviciu bancar, care sunt asemănările
și deosebirile dintre produse și servicii bancare.
2 Sarcină( 10 min): Profesorul ordonează elevii în echipe de câte 2 elevi și îi pune să caute pe internet, cu ajutorul noilor tehnologii
deținute de aceștia (telefon / tabletă) și să realizeze următoarele sarcini : Să realizeze o listă cu cel puțin 5 bănci comerciale care-și
desfășoară activitatea în Romania. Ce produse și servicii bancare sunt afișate pe site-ul unei bănci la alegere. Schimbul valutar al zilei
respective, de la 2 bănci la alegere.
După ce s-au efectuat sarcinile, elevii trebuie să compare lista cu cea colegei/ colegului de echipă. Trebuie să stabilească
împreună care sunt produsele și serviciile de bază oferite de o bancă. Trebuie să stabilească care bancă are cel mai bun curs valutar al
zilei, prin compararea lor în interiorul echipei. La finalul sarcinii , elevii vor cunoaște diferențele dintre băncile din România, ce
produse și servicii oferă o bancă, cum să compare schimbul valutar de la mai multe bănci.
3 Sarcină( 10 min): Profesorul ordonează elevii în echipe de câte 2 elevi și îi pune să participe la un joc de rol care constă în
efectuarea următoarelor operații: a. Clientul cere să i se schimbe suma de 100 de euro în lei. b. Clientul dorește să efectueze o plată
către furnizor de apă/ telefonie. O persoană va juca rolul lucrătorului bancar, iar cealaltă este clientul. Elevul calculează ce sumă va
primi clientul. Rolurile se schimbă după fiecare tranzacție.
După ce s-au efectuat sarcinile, elevii trebuie să compare lista cu cea colegei/ colegului de echipă. Ei trebuie să stabilească
împreună ce sumă în lei a obținut clientul, cum se procedează când foloșesti un serviciu bancar. La finalul sarcinii , elevii vor
cunoaște care este diferența din un produs și un serviciu bancar și cum funcționează schimbul valutar.
În ultimele 5 minute destinate dirijării învățării, profesorul realizează pe tablă următoarea schemă, iar la final toți elevii sunt rugați să
facă o poză acestei scheme, cu ajutorul telefonului și pe baza ei vor efectua sarcina pentru ora viitoare.
Profesorul explică sensul cuvintelor/expresiilor folosite pe toată durata desfășurării lecției. Se asigură dacă elevii au înțeles corect.
Notează la tablă de fiecare dată termenii. Elevii adresează întrebări dacă este cazul și notează în caiete.
Bancă
Produse bancare Servicii bancare
Depozitul bancar Operațiile cu numerar
Creditul bancar Tranzactiile bancare
Plasamentul Schimbul valutar
Strategii didactice
Metode didactice: Explozie stelară, Brainstorming, Gândire critică, Conversația, Discuția colectivă, Descrierea, Activități creative,
Expunerea, Jocul de rol
Mijloace / Resurse : Manualul de educație socială clasa a VIII- a, Caietul de educaţie socială, Telefonul sau tableta, Tablă, Cretă,
Flip-chart
Modul de organizare: Grup, Echipe, Individuală, Frontală
Evaluarea rezultatelor: Evaluare orală, Feed-back, Observarea sistematică a elevilor, Capacitatea de recunoaşte informaţiile corecte
cu privire la un anumit produs, fapte / evenimente economico-financiare
5
Secvența lecției( timp): Obţinerea performanţei (6 min)
Conținutul lecției: Profesorul împarte elevilor o fișă cu un test docimologic și explică elevilor eventualele neînţelegeri.
a1. Banca este o instituție financiară care acordă credite și asigură circulația banilor. A / F
Alege variante corecte de răspuns. Încercuiește litera corespunzătoare răspunsului potrivit fiecărei afimații.
c. asociere – 2 itemi;
c1.
d. completare – 2 itemi;
d1. Completează enunțurile cu două dintre cuvintele date: bancă, depozitate, comerciale, contribuabil.
a. Băncile cărora li se pot adresa persoanele fizice și agenții economici se numesc bănci ....................
b. În cazul depozitului, dobânda este plătită de către ...............................
d2. Completează spațiile punctate alegând forma corectă dintre cuvintele scrise între paranteze.
e1. Eseu liber – Exprimați opinia voastră cu privire la tipurile de produse bancare existente pe piață. Considerați ca puncte de orientare
felul lor, implicarea clientului, câștiguri suplimentare, termene.
e2. Eseu structurat- Exprimați opinia voastră cu privire la serviciile bancare oferite de băncile comerciale pentru clienții persoane
fizice.
Textul trebuie să fie alcătuit din cel puțin șase și cel mult zece enunțuri.
Barem de corectare
a1. A
a2. F
b1. c
b2. b
d1a. comerciale
d1b. bancă
d2a. împrumutată
d2b. debitor
Strategii didactice
6
Secvența lecției( timp): Încheierea lecţiei . Aprecieri și recomandări. (2 min)
Conținutul lecției: Profesorul explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare. Elevii sunt atenți și notează tema pentru data
viitoare, constând în cele 2 eseuri , parte integrantă din testul docimologic.
Eseu liber – Exprimați opinia voastră cu privire la tipurile de produse bancare existente pe piață. Considerați ca puncte de orientare
felul lor, implicarea clientului, câștiguri suplimentare, termene.
Eseu structurat- Exprimați opinia voastră cu privire la serviciile bancare oferite de băncile comerciale pentru clienții persoane fizice.
Textul trebuie să fie alcătuit din cel puțin șase și cel mult zece enunțuri. Așează corect în pagină. Respectă regulile de ortografie și
punctuație.
Strategii didactice
a1. Consumatorul este persoana care utilizează bunuri și servicii în scopul satisfacerii nevoilor personale. A / F
Alege variante corecte de răspuns. Încercuiește litera corespunzătoare răspunsului potrivit fiecărei afimații.
b2. Comportamentul consumatorilor de bunuri și servicii este influențat de o serie de factori, cum ar fi:
h. asociere – 2 itemi;
c1.
C. Domenii D. Servicii
4. servicii de distribuție e. credite
5. servicii financiare f. transport
6. servicii de producție g. educație
7. servicii sociale h. contabilitate
i. alimentație publică
c2.
i. completare – 2 itemi;
d1. Completează enunțurile cu două dintre cuvintele date: culturali, bunuri, psihologici, bani.
d2. Completează spațiile punctate alegând forma corectă dintre cuvintele scrise între paranteze.
j. eseu – 2 itemi.
e1. Eseu liber – Exprimați opinia voastră cu privire la diferențele dintre bunuri și servicii. Considerați ca puncte de orientare realizarea
lor, implicarea clientului, procesul tehnologic, depozitarea.
e2. Eseu structurat- Exprimați opinia voastră cu privire la factorul care vă influențează cel mai comportamentul de consum.
Textul trebuie să fie alcătuit din cel puțin șase și cel mult zece enunțuri. Așează corect în pagină. Respectă regulile de ortografie și
punctuație.
Barem de corectare
a1. A
a2. F
b1. a
b2. b
d1a. bunuri
d1b. psihologici
d2a. pot
d2b. prestarea