Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Data: 05 .04. 2017

Clasa: I-a ,,B”

Învăţător: Dănilă Nina

Disciplina: Limba și literatura română

Subiectul : Poezia Cartea de C. Dragomir


Tipul lecției: de formare a capacităților de dobîndire a cunoștințelor
Subcompetențe:

2.2. Conștientizarea procesului de formare a cititului: citirea corectă, sintetizarea


treptată a literelor în silabe, a silabelor în cuvinte și a cuvintelor în propoziții

5.3. Exprimarea opiniilor şi a atitudinilor proprii faţă de cele citite.

Obiective operaţionale:
- să citească în ritm propriu un text necunoscut, folosind tehnici variate
- să alcătuiască enunţuri, utilizînd cuvintele poeziei;
- să completeze propoziții, după model, modificînd forma cuvintelor.

- să adopte o atitudine corectă faţă de cărți, argumentînd prin enunţuri proprii


sau prin cele propuse în abecedar;
- să alcătuiască un mesaj oral coerent care să exprime emoţii şi sentimente 
despre poezie
- să expună mesajul poeziei, utilizînd expresii lacunare;
- să aprecieze valoric activitatea sa în cadrul lecţiei.
Capacitatea evaluată: să citească cursiv și expresiv poezia

Strategii didactice:

metode şi procedee : explicaţia, argumentarea, exerciţiul de scriere şi citire, jocul


didactic, asaltul de idei,problematizarea, clusteringul, intuiția, sinteza, completarea,
lectura, descoperirea, banca de informații, linia timpului, diamantul, situația de
problemă.

mijloace didactice: fişe de lucru, fişe de evaluare, planşe cu imagini,

forme de activitate: frontală, individuală, pe grupe


Etapele Activități învățător - elev Strategii Mijloace de
lecției didactice instruire

I Continuă gândul :

Evocarea Astăzi e o zi ………………………………………. Asaltul de


idei Foaie A3
Gândiți-vă cu dragoste la ziua de azi și oferiți-i o
culoare. Iar eu o voi culege și am s-o aplic pe această
foaie.

Ofer culoarea roșie, deoarece………. Această gamă


de culori vă mobilizează să fiți ______, _________. Acuarelă,
Descoperirea pensulă
Ați mai observat ceva în această creație în afară de
culoare? (litere). Alcătuiți cu ajutorul lor un cuvânt.

Numiți toate cuvintele ce vă vin în gând la auzul Clusteringul Poster


cuvântului carte.

Acum să vă spun un secret. Vom învăța azi o


poezie, care locuiește în Abecedar. Poezia O carte de
C. Dragomir. Manual
Intuiția
II Va trebui să citim atent și expresiv poezia, să
Realizarea explicăm cuvintele și să alcătuim propoziții sau să
sensului completăm texte lacunare. Cum vă pare? Vom reuși Portretul
să facem cărticica mai veselă? 

Se demonstrează portretul scriitorului și se anunță


date biografice.

S-a născut la 20 noiembrie 1948 în satul Marinici, Fișe cu date


raionul Nisporeni. biografice

În 1971 a absolvit Universitatea de Stat din


Banca de
Moldova, Facultatea de Filologie, specializarea
informații
Jurnalistică.

Are 67 de ani. Este poet, prozator, redactor, director


de editură pentru copii din Chișinău. Este autorul
multor cărți și enciclopedii pentru copii: Cartea cu
minuni, Bunicuța cu povești, Copii și păpădii,
Enciclopedie cu zîmbete. C. Dragomir este laureate
a mai multor prestigioase premii. Lucrul cu
Explicarea cuvintelor noi . vocabularul Dicționar
Alcătuiţi cîte un enunţ cu fiecare dintre cuvintele
date:comoară, veșnicie, omenie, a se înnemuri.
Ascultați poezia
-          Citire-model. Lucrul cu
Manual
-          Cum v-a părut? Ce aţi simţit? manualul
-          Citim în cor şi batem din palme la fiecare semn
de punctuaţie, doar prima stofă. Citire-model
-          Citim un vers în şoaptă şi alt vers cu voce, o Audiţie
strofă.
-          Lectura poeziei cu pasul dat: pe strofe. Citire în cor
-          Citire spectacol (se invită atîţia copii cîte strofe cu bătaie din
sunt, se citeşte cîte o strofă şi fiecărui copil i se bate palme
din palme), Citire în
-          citire cu bătăi din palme (la fiecare gînd perechi
finalizat/vers batem din palme.) Citirea
-          Citirea cu ritm: copiii citesc în şoaptă, iar la alternantă: în
III fiecare cuvînt se va bate cu degetul în masă; şoaptă, în
Obținerea-          Citirea de la Z la A, cîte un vers. voce
performan -Cum vă pare astfel de citire? Mă bucur. Cum vă
simţiţi? 
Fișe pentru
țelor După fiecare model de citire se vor face aprecieri
reciproce verbale; strîngere de mînă; aplauze. apreciere
-          Felicitări, ați fost atenți, ați citit expresiv, ați
urcat noi trepte în lumea cunoașterii.
Întrebări
Întrebări posttextuale multiproce
1. Cum este numită carte în poezie? suale
( aleasă, rară, comoară, poveste)
2. Ce ce este comparată o carte bună?( cu
o casă, cu o poveste) De ce? Argumentați.
3. Cum înțelegeți sensul primei, ultimei
strofe?
4. Ce se spune despre acei ce citesc cărți?
5. Cu ce se îmbogățește omul pasionat de
lectură?
6. Care este cartea ta preferată? Ce v-a
impresionat? Fișe
Autoapreci
Autoaprecierea Acum fiecare va  selecta  cîte erea
o carte în dependență de succesele realizate
astăzi.
Pentru a spori valoarea acestei zile vă propun
să activăm în grup.
Gr. 1 Fișe cu
Alcătuiți diamantul pentru cuvîntul Carte. Diamantul sarcini
Gr.2
Linia
Restabiliţi evenimentele desfăşurate în Povestea
timpului
cărții pe linia timpului
Gr.3
Interviu Microfon
-Ce este o carte? Interviu
-Ce vîrstă poate avea o carte?
-Unde trăiește o carte?
-Ce gînduri poate avea o carte?
-Ce emoții poate avea un copil care vorbește despre
carte?
-Vă invit la o nouă întîlnire cu cartea și cu poezia.
Împreună vom trăi bucuria succesului și a muncii
bine realizate Fișe cu
Gr.4 Ordonarea proverb
Restabiliți proverbele și explicați-le.
Sunt, omului, cărțile, prietenii
Departe, cine, ajunge, știe, carte
Gr.5
Interpretați un cântec despre carte. Situația de Foaie,
Gr. 6 problem marchere
Ce te învață o carte?
IV Prezentarea.
Reflecția Completați gândul:
Azi am citit textul ……… Generalizarea
Din text am aflat ……….
Am trăit sentimente de ………
M-a impresionat momentul în care….
Am învățat câteva expresii artistice……….
Sfătuiesc tuturor să…………
T/a De memorat poezia. Exer. 2,3 pag.107
S-a născut la 20
noiembrie 1948 în satul
Marinici, raionul
Nisporeni.

În 1971 a absolvit
Universitatea de Stat
din Moldova,
Facultatea de Filologie,
specializarea
Jurnalistică.
Are 67 de ani. Este
poet, prozator, redactor,
director de editură
pentru copii din
Chișinău.

Este autorul multor


cărți și enciclopedii
pentru copii:
Cartea cu minuni,
Bunicuța cu povești,
Copii și păpădii,
Enciclopedie
cu zîmbete.

C. Dragomir este
laureat a mai multor
prestigioase premii.
Gr. 1
Alcătuiți diamantul pentru cuvîntul Carte.

_______________________
_____________ _______________
______________ ___________ _________
______________________________________
________________
Gr.2

1. Ordonează cuvintele pentru a obține o propoziție:


Cartea, este, cel, bun, mai,prieten
_________________________________________________
__________________________________________

2. Bifează care sunt datoriile şcolarilor faţă de cărţi:


 Să le pastreze cu grijă;
 Să le citescă cu atenţie;
 Să le îndoaie paginile;
 Să le scrie cu creionul;
 Să le rupă foile;
 Să le păstreze în bibliotecă;
 Să le învelească;
Să le murdărească.
Gr.3
Restabiliţi evenimentele desfăşurate în Povestea cărții pe
linia timpului
Gr. 4 Interviu
-Ce este o carte?
-Ce vîrstă poate avea o carte?
-Unde trăiește o carte?
-Ce gînduri poate avea o carte?
-Ce emoții poate avea un copil care vorbește
despre carte?
-Vă invit la o nouă întîlnire cu cartea și cu
poezia. Împreună vom trăi bucuria
succesului și a muncii bine realizate
Gr. 5
Restabiliți proverbele și
explicați-le.
Sunt, omului, cărțile, prietenii
_________________________
_________________________
_________________________
Departe, cine, ajunge, știe, carte
_________________________
_________________________
_________________________

Gr.6
Interpretați un cântec despre
carte.
Pentru mine cartea este..

S-ar putea să vă placă și