Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC

Școala: Liceul Tehnologic Nicolae Bălcescu, Flămânzi Școala: Liceul Tehnologic Nicolae Bălcescu, Flămânzi
Școala Gimnazială Petru Zamfirescu, Prisacani Școala Gimnazială Petru Zamfirescu, Prisacani
Prof. înv. primar: Cherestez Andreea Mădălina Prof. înv. primar: Cherestez Andreea Mădălina
Data: 14. 12. 2020 Data: 14. 12. 2020
Clasa: I Casa: a III-a
Aria curriculară: Consiliere și orientare Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Dezvoltare personală Disciplina: Educaţie civică
Unitatea de învățare: Creștem sănătoși Unitatea de învățare: Raporturile noastre cu lucrurile
Subiectul: Evenimente din viața mea Subiectul: Luucruri care ne exprimă
Tipul lecţiei: predare- învățare Tipul lecţiei: predare- învățare
Forma de organizare: Activitate integrată Forma de oraganizare:activitate integrată
Discipline integrate: Comunicare în limba română, Arte vizuale și Discipline integrate: Limba și literatura română
abilități practice Scopul: Formarea unui comportament adecvat față de lucrurile
Scopul: Formarea capacităților de a exprima verbal și în scris informații personale/comune și dezvoltarea spiritului civic.
despre momentele semnificative din viața personală. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1: să prezinte rolul lucrurilor în viața oamenilor;
O1: să descrie anotimpul preferat prin intermediul caracteristicilor O2: să argumenteze puncte personale de vedere cu privire la
specifice; atitudinea față de lucruri;
O2: să prezinte cele mai imprtante evenimente din viața personală; O3: să prezinte atitudini față de anumite situatii prezentate;
O3: să asocieze pentru fiecare membru al familiei un cadou; O4: să găsească soluţii de menținere a lucrurilor personale;

1
COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE: COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:
1. Dezvoltare personală 1.Educație civică
1.1. Prezentarea unor trăsături personale elementare, în contexte variate 2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu
- crearea unor ecusoane personali; ceilalți oameni;
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre 2.2. Recunoașterea unor comportamente moral-civice din viața
propriile experienţe de viaţă; cotidiană;
2. Arte vizuale si abilitati practice 3.1. Relaționarea pozitivă cu ceilalți, în rezolvarea unor sarcini
2.3. Realizarea de obiecte folosind materiale ușor de prelucrat și tehnici simple de lucru;
accesibile; 2. Limba și literatura română
3.Comunicare în limba română 2.4. Participarea la interacțiuni pentru găsirea de soluții la probleme;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în 4.5. Manifestarea disponibilității pentru transmiterea în scris a unor
contexte de comunicare cunoscute; idei;
2.1. Formularea de enunțuri proprii în diverse situații de comunicare Strategia didactică:
Strategia didactică: a) Metode si procedee: conversația, exercițiul, explicația,
a) Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, observația, metoda pălăriilor gânditoare.
observația, jocul didactic; b) Mijloace de învăţământ: fișă de lucru, pălării, imagini-
b) Mijloace de invăţământ: fisă de lucru, brad manual, wordwall, palete A/F
c) Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe; c) Forma de organizare: frontal, individual
Resurse: - Umane: 12 elevi; Resurse: - Umane: 12 elevi;
 Temporare: 45 minute - Temporare: 45 minute
Bibliografie: Bibliografie:

2
 Breben, Silvia, Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei 1. Programa școlară pentru disciplina Educație civică (clasa a III-a –
emoţionale la vârsta preşcolară şi şcolară mică, Ed. a IV-a), aprobată prin ordinul ministrului Nr. 5003/02.12.2014;
Reprograph, Craiova, 2010; 2. Breben, Silvia, Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei emoţionale la
vârsta preşcolară şi şcolară mică, Ed. Reprograph, Craiova, 2010;
3. Dumitra Radu, Gherghina Andrei, Educație civică, clasa a IV-a, ,
Ed. Aramis, AROBS,Transilvania Software;

3
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

CLASA I CLASA a III-a


Conţinutul instructiv Ob. Strategia didactică Evaluare Conţinutul instructiv Ob. Strategia didactică Evaluare
educativ Op. Metode/ Mij.înv. Forme educativ Op Metode/ Mij. Forme
Procedee de org. Procedee înv. de org.
MOMENT MOMENT
ORGANIZATORIC ORGANIZATORIC
Se vor asigura Se vor asigura condiţiile
condiţiile optime optime pentru buna
pentru buna desfăşurare Conversația Frontal desfăşurare a lecţiei: Conversația Frontal
a lecţiei: efectuarea efectuarea prezenței,
pregătirea materialelor
prezenței, pregătirea
necesare.
materialelor necesare.
2 min
2 min Activitate directă
Activitate directă
REACTUALIZAREA REACTUALIZAREA
CUNOȘTINȚELOR CUNOȘTINȚELOR Capacitatea
Se realizează prin Conversația Frontal Se realizează prin elevilor de
intermediul unor Explicația intermediul unor O1 Conversația Frontal preciza
întrebări: întrăbări: Explicația rolul
-Ce te face fericit? - Ce sunt lucrurile? lucrurilor
-Care este animalul tău - De cine au fost create în viața
oamenilor;
preferat? lucrurile?
Care sunt - Ce lucruri au fost create
responsabilitățile de om? Ce rol au acestea
școlarului? în viața noastră?

4
- Ce lucruri au fost create
de natură?
- Care sunt lucrurile
necesare unui elev?
4 min
4 min
Activitate directă
Activitate indirectă
CAPTAREA CAPTAREA
ATENȚIEI ATENȚIEI
Se realizează prin Conversația Individual Se realizează prin
CLR
intermediul unui joc de Explicația intermediul unui joc de Conversația
Individual
prezentare. Fiecare elev Joc prezentare. Fiecare elev LLR Explicația
își va spune numele didactic își va spune numele apoi Joc
apoi va preciza o va preciza o calitate care didactic
calitate care are aceeași are aceeași literă inițială
literă inițială ca numele ca numele său.
său. 4 min
4 min Activitate directă
Activitate directă
ANUNȚAREA ANUNȚAREA
TEMEI ŞI A TEMEI ŞI A Conversația Frontal
OBIECTIVELOR Conversația Frontal OBIECTIVELOR
Astăzi, la ora de Astăzi, la ora de educație
dezvoltare personală civică vom discuta
vom discuta despre cele despre lucrurile care ne
mai importante reprezintă, rolul acestora
evenimente din viața în viața noastră și

5
unui copil, activitățile atitudinea noastră față de
preferate ale copiilor și aceste lucruri.
responsabilitățile de zi
cu zi ale acestora. 3min
3min Activitate directă
Activitate directă
DIRIJAREA DIRIJAREA
ÎNVĂŢĂRII ÎNVĂŢĂRII
Se vor prezenta elevilor
Se va realiza prin
două imagini și se va Conversația Capacitatea
intermediu unui joc CLR Conversația Capacitatea Frontal
Explicația Frontal
elevilor de a iniția o discuție: Explicația Imagini elevilor de
numit ‘‘Ghicitoarea’’.
O1 Observația descrie - Cum arată camera în O2 Observația Manual a
Fiecare elev va trebui argumenta
anotimpul prima imagine? Dar în
să descrie anotimpul în punctul de
preferat; cea de-a două?
care s-a născut, iar vedere cu
- Ce putem spune despre privire la
ceilalți elevi au sarcina
copiii care locuiesc în atitudinea
de a ghici anotimpul.
aceste camere? față de
Activitate directă -Numește acțiunile pe lucruri;
care le realizezi pentru a-
Elevii vor primi o fișă ți îngriji lucrurile
de lucru prin Capacitatea
elevilor de personale. Capacitatea
intermediul căreia Conversația Voi prezenta elevilor un Pălăriile
Individual a prezenta elevilor de
fiecare elev va CLR Explicația Fișă de nou joc numit, Pălăria O3 gânditoare
Individual
cele mai Pălării a prezenta
împărtăși cele mai Observația lucru gânditoare. Fiecare elev Conversația atitudini
importante informații imprtante
va avea de rezolvat o Exercițiul față de
despre sine. evenimente
O2 sarcină de lucru în Problemati anumite
-Numele meu este … din viața zarea situații
personală; funcție de culoarea
prezentate;
6
-Eu am ……..ani. pălăriei.
-Primul meu dinte a (ANEXA3)
Activitate indirectă
căzut la vârsta de …….
În continuare vom juca
-Când voi fi mare, aș un joc numit ‚‚Răspunde
Aplicația Individual
vrea să fiu………… repede și bine’’. Pentru Joc didactic Wordwall
fiecare afirmație O4 Conversația Palete
-Povestea mea
adevărată elevii vor
A/F
preferată este…….. ridica paleta cu A, iar
-Mâncarea mea pentru fiecare afirmație
preferată este … falsă elevii vor ridica
Îmi place să mă joc paleta cu F.
cu…pentu că… (https://wordwall.net/reso
urce/7272740/lucruri-
Anexa 2 care-ne-exprim%C4%83 )
Activitate indirectă Activitate directă
15 min 15min
OPȚINEREA OPȚINEREA
PERFORMANȚEI PERFORMANȚEI
Conversația Frontal Conversația Fișă de Individual Capacitate
Se va realiza prin Elevii primesc o fișă de
Explicația Explicația a elevilor
interemdiul unei CLR lucru în care trebuie să O4 Observația lucru de a găsi
Exercițiul
activități numite Exercițiul soluţii de
argumenteze atitudinea
‘‘Scaunul menținere
povestitorului’’. Elevii unui copil care nu are a
trebuie să povestească lucrurilor
grijă de lucrurile
cel mai plăcut personale;
personale.
eveniment din viața lor,

7
dar și cele mai
importante 3 dorințe. Anexa 4
7 min
7 min
Activitate directă
Activitate indirectă
ASIGURAREA ASIGURAREA
RETENȚIEI ȘI A RETENȚIEI ȘI A
TRANSFERULUI TRANSFERULUI
Elevii primesc o fișă de AV Capacitatea Propun elevilor un
lucru în care trebuie să AP Conversația brad Individual
elevilor de exercițiu de imaginație: LLR Conversația Individual
Explicația
a asocia Explicația
coloreze bradul, iar Exercițiul Imaginați-vă că sunteți
O3 pentru Exercițiul
lângă acesta cadourile fiecare pentru o zi o pereche
pe care le-ar face membru al pantofi. Ce i-ați spune
pentru cei dragi. familiei un unui copil care nu vă
cadou;
Anexa 3 îngrijește?
8 min 8 min
Activitate indirectă Activitate directă
ÎNCHEIEREA ÎNCHEIEREA
ACTIVITĂȚII ACTIVITĂȚII
Fac aprecieri generale Fac aprecieri generale și
și individuale cu privire Conversația Frontal individuale cu privire la Conversația Frontal
Explicația Explicația
la desfășurarea lecției. desfășurarea lecției.
Temă: Elevii vor primi Temă: Elevii vor primi

8
ca temă rugămintea de ca temă 2 exerciții din
a face o faptă bună: o manual: 5,6/38 și un joc
ofere o prăjitură unui Worwall pe classroom.
copil sărac, să Voi oferi informații
hrănească păsărelele suplimentare.
etc. 2 min
2 min Activitate directă
Activitate directă

9
Anexa 1
Evenimente din viața mea

NUMELE MEU ESTE ……………… .

EU AM ………..ANI.

PRIMUL MEU DINTE A CĂZUT LA VÂRSTA DE ……. .

CÂND VOI FI MARE, AȘ VREA SĂ FIU…………

POVESTEA MEA PREFERATĂ ESTE……………..

MÂNCAREA MEA PREFERATĂ ESTE ……

ÎMI PLACE SĂ MĂ JOC CU……….…PENTU CĂ……………….

Acesta sunt eu

10
Anexa2

11
ANEXA 3 Fișă de lucru – Pălăriile gânditoare
1.Pălăria roșie (psihologul)
Citește următorul text, apoi răspunde întrebărilor:
„Elena răsfoiește cu nerăbdare o carte pe care a primit-o în dar. Deodată aude o
voce:
-Au! Mă doare! De ce nu dai paginile cu mai multă grijă? De ce nu te-ai spălat pe
mâini după masă? Vezi? M-ai murdărit deja! De ce te porți așa cu mine? Nu sunt
eu oare, prietena ta?
-Iartă-mă! Zice rușinată Elena.”
De ce s-a rușinat Elena? Ce sfaturi îi dai?
2.Pălăria galbenă (beneficiile)
Ce părere ai...
„Mama ieri mi-a cumpărat
Cărți, caiete și un dar
Deci, eu sunt proprietar!
Pe masă-n bucătărie am
Farfurii, căni și-un pahar
Deci, eu sunt proprietar!
Lucruri multe-am adunat
Le iubesc, le prețuiesc
Și cu drag le îngrijesc.”
Cum se comportă copilul cu lucrurile sale? De ce spune că este proprietar?
3.Pălăria verde (creatorul)
Despre jucăria ta preferată.
4. Pălăria albă (informatorul)
Denumește lucruri personale și lucruri comune. Cum îți manifești grija față de ele?
5.Pălăria neagră (criticul)
În pauză, Dorel se joacă cu penarul Anei și îi strică fermoarul. Ana, supărată,
aruncă penarul lui Dorel pe jos.
Cine a greșit? De ce?
6.Pălăria albastră (clarificatorul)
În pauză, Dorel se joacă cu penarul Anei și îi strică fermoarul. Ana, supărată,
aruncă penarul lui Dorel pe jos. Ce soluție ai găsi pentru rezolvarea problemei?

12
Anexa 4-Fișă de lucru

1.Citeşte enunţul de mai jos, apoi răspunde la întrebări:

Caietele şi cărţile Irinei sunt pătate de cerneală, mâzgălite şi neînvelite.

a) Ce poţi spune despre Irina ?


________________________________________________________
________________________________________________________

b) Ce sfaturi îi dai ?
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________

c) Cum arată rechizitele tale ? Ce demonstrează acest lucru ?


________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________

d) Ce atitudine ar trebui să avem față de lucrurile personale sau


lucrurile celor din jur?
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________

13

S-ar putea să vă placă și