Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Lungu Gianina
Grup Şcolar Iernut
Proiect de lecţie
Data: 18. III.2011
Clasa: a X-a A
Obiectul : Limba şi literatura română
Unitate de învăţare: Lectura poeziei. Expresivitatea metaforei. Modernismul
Subiectul lecţiei: Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, Lucian Blaga
Tipul lecţiei: lecţia mixtă (după parcurgerea universului poetic blagian)
Durata: 50 min.
Competenţe generale:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în diferite situaţii de comunicar;
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare;
3. Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.
Competenţe specifice:
1.1. Identificarea particularităţilor şi a funcţiilor stilistice ale limbii în receptarea diferitelor tipuri de texte;
1.2. Receptarea adecvată a sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte;
2.3. Identificarea şi analiza elementelor de compoziţie şi de limbaj în textul poetic;
2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate;
3.3. Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate.
1
Competenţe derivate:
1. formularea unor opinii argumentate despre opera lui Lucian Blaga;
2. cunoaşterea semnificaţiilor cuvintelor – cheie şi a imaginilor artistice din text;
3. dobândirea de noi abilităţi de comentare a unui text poetic;
4. identificarea în poezie a substratului filozofic specific poeziei blagiene;
5. recunoaşterea în poezia lui Blaga a influenţelor modernismului.
Strategii didactice
a. Metode şi procedee: lectura expresivă, conversaţia euristică, problematizarea, învăţarea prin descoperire, comparaţia, explicaţia.
b. Forme de organizarea a activităţii: pe grupe şi individuală;
c. Mijloace didactice: fişe cu textul poeziei, schema pe tablă, fişe de lucru , fişe cu citate.
d. Resurse: 1. Timp disponibil: 50min.
2. Capacitatea de învăţare: peste nivel mediu
3. Condiţii: sala de curs optim iluminată, vizibilitate şi acustică adevată activităţii didactice
e. Evaluare: orală, observarea intervenţiei şi iniţiativa elevilor, fişe de lucru, feedback, notarea.
Bibliografie:
2
SCENARIUL DIDACTIC
Strategii didactice
Evenimentele Conţinuturi instructiv educative
Forme de Resurse Resurse
instruirii C.S. Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor org. a materiale procedurale
învăţării
Verificarea calitativă a
1. Verificarea temei pe care elevii au avut-o de Frontal Conversaţie 1.1 Expunere
temei rezolvat pentru acasă, profesorul euristica orala
făcând observaţii şi aprecieri după
caz, antrenând întreaga clasă în
discutarea exerciţiilor propuse.
Profesorul intervine, corectând
dacă este cazul şi adăugând noi
informaţii.
Reactualizare Cum defineşte Lucian Blaga De câte ori un lucru este astfel Frontal Notiţele Brainstorming 1.1 Expunere
cunoştinţelor expresionismul? redat, încât puterea, tensiunea sa orala
învăţate interioară, îl întrece, îl
anterior transcendează trădând relaţiuni cu
cosmicul, cu absolutul, cu ilimitatul,
15 min. avem de-a face cu un produs artistic
expresionist.
Captarea Care este sensul denotativ al Corola = totalitatea petalelor, de Frontal Conversaţia 1.2 Notarea pe
atenţiei cuvântului corolă? obicei frumos colorate, ale unei flori. euristică tablă
Anunţarea Pornind de la cuvintele eu nu Crezul lui Blaga e că datoria Frontal Conversaţia Observarea
temei şi a strivesc, care este crezul lui Blaga poetului este să adâncească misterele euristică sistematica
competenţelor cu privire la datoria poetului? universului, nu se lă lămurească.
urmărite.
Vom încerca astăzi şi pe Elevii sunt atenţi.
parcursul orelor următoare, să
identificăm elementele
expresioniste, moderniste şi
filozofice prezente în poezia Eu
nu strivesc corola de minuni a
lumii de Lucian Blaga.
La sfârşitul lecţiei veţi fi
4
capabili să induceţi semnificaţia
unor cuvinte cheie şi a imaginilor
artistice, veţi putea comenta un
text liric şi veţi descoperiţi
substratul filosofic specific
poeziei blagiene.
- elemente de compoziţie,
Frontal 2.3
5
- întregul discurs este centrat pe eul
liric,
Conducerea - metafore revelatorii cu substrat
învăţării filosofic;
- versuri aritmice si inegale
- secvenţele poetice (scene În grup Fişe de Dezbaterea Observarea
care formeaza o unitate in textul Elevii vor recunoaşte secvenţele lucru 2.3 sistematică
literar, determinata de o structura poetice după care vor lucra pe fişele
tematica, motivica sau de ordin de lucru.
prozodic)? Anexa 3
Întrebări ce vizează aspectele Elevii vor răspunde la întrebări: Frontal Notiţele Problemati- 2.3 Expunere si
Asigurarea fundamentale revelate de textul zarea argument
feedbackului studiat. are orala
şi evaluarea Ce este ca specie poezia
performanţe Eu nu strivesc corola de
lor minuni a lumii de Lucian
Blaga?
Ce mesaj comunică
această artă? Conversaţia
Principiile estetice ale Frontal Tabla euristică
cărui curent le-am descoperit
în poezie?
Ce relaţie există într
poezie şi filozofia lui Blaga?
Tema:
Scrieţi un eseu argumentativ de Elevii notează tema în caiete. Individual Caietele Exercitii 3.3 Observarea
Asigurarea 1-1/2 pagini pornind de la de formulare a sistematica
transferului citatul de mai sus cu privire la propriilor
concepţia lui Blaga despre opinii
mister.
8
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
de Lucian Blaga de Lucian Blaga
9
Anexa 3 FIŞĂ DE LUCRU Numele elevilor:
Secvenţa: Interpretare
10
Anexa nr.1
TAINELE
VRAJA
NEPĂTRUN-
NE-NŢELES SULUI
ASCUNS
COROLA
DE
MINUNI A
LUMII
ADÂNCIMI
SFÂNT
DE
MISTER
ÎNTUNERIC
TAINA
NOPŢII
11
CUNOAŞTERE LUCIFERICĂ
Anexa 4
ANTITEZA POET-LUME
MISTER
ADÂNCIMI DE ÎNTUNERIC
TAINA
TAINA NOPŢII
ÎNTUNECATA ZARE
SFÂNT MISTER
NEÎNŢELESURI
EU CU LUMINA
MEA
12
Anexa 2
TIPURI DE CUNOAŞTERE ÎN POEZIA LUI BLAGA
CUNOAŞTEREA LUCIFERICĂ CUNOAŞTEREA PARADISIACĂ
· de la luceafăr, astru care sugerează misterul · se caracterizează prin fixare asupra obiectului
nopţii sau de la Lucifer care in primele veacuri ale crestinismului, · este de tip logic, raţional
SUGRUMĂ
era socotit „purtatorul de lumina" · se revarsă asupra obiectului şi nu îl depăşeşte, vrând să
· cunoaşterea poetică, intuitivă lumineze misterul, pe care astfel să-l reducă
· obiectul este considerat despicat în două: LUMINA · este specifică oamenilor de ştiinţă,
1. partea fanică – cea care se arată ALTORA · este directă, sortită eşecului, deoarece nu îmbogăţeşte
2. partea criptică – cea care se ascunde fiinţa, ci o sărăceşte
· are ca scop potenţarea, adâncirea misterului şi
nu lămurirea lui
· este specifică sensibilităţii poetului,este indirectă şi îmbogăţeşte
fiinţa artistică
· are trei trepte:
1.atenuarea misterului – zero cunoaşterea
2.permanentizarea lui – plus cunoaşterea
3.sporirea miserului – minus cunoaşterea = cea mai înaltă formă
de cunoaştere
13