Sunteți pe pagina 1din 6

UNIVERSITATEA DE ŞTIINŢE AGRICOLE ŞI MEDICINĂ VETERINARĂ ”ION

IONESCU DE LA BRAD” IAŞI

PROIECT DIDACTIC
LECȚIE DE PREDARE-ÎNVĂȚARE (MIXTĂ)

Cursant:RĂDEANU GEORGIANA

Coordonatori:
Prof. univ. dr. Stanciu Miahai
Asist. univ. dr. Sîrghea Alina

1
2021

2
LECŢIA DE PREDARE-ÎNVĂŢARE (MIXTĂ)

PROIECT DIDACTIC

A. REPERE GENERALE
Şcoala: Colegiul Agricol și de Industrie Alimentară ”Vasile Adamachi” din Iași
Cadru didactic: Rădeanu Georgiana
DISCIPLINA: Pomicultură
Clasa: a XII-a
Data : 05.02.2021
Unitatea de învăţare (capitolul) : Tăierile de formare și normare; formațiuni de rod și formațiuni vegetative.
Subiectul lecţiei: (al temei de predat): Tăierile la prun.
Tipul lecţiei: Mixtă (predare-învaţare)
Durata : 50 min.

B. COMPETENŢE SPECIFICE: Abilitatea de a recunoaște formațiunile de rod și cele vegetative;


capacitatea luării deciziilor privitoare la modul de taiere al pomilor.

Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili :


O1- să definească conceptele „formațiune de rod”, „formațiune vegetativă”, pe baza fişei de documentare, consemnându-le în fişa de lucru în
3 min.;
O2- să descrie trăsăturile caracteristice ale coroanei prunului, pe baza observării în grup a schemei de pe tablă, completând fişa de lucru în 5
min.;
O3 –să exemplifice modul de tăiere al ramurilor unui prun, pe baza explicațiilor primite și analizei materialelor video prezentate, efectuând o
simulare de tăiere pe schema listată, corectitudine de minim 50%;
C. STRATEGII DE PREDARE-ÎNVĂŢARE
a) Metode
Conversaţie (cv); Expunere (exp); Problematizare (pbl); Observaţie (obs) Explicaţie (expl);
b) Mijloace de învăţământ
Resurse materiale (M.d.): m1 : tabla; m2: planşele 1-5; m3: videoproiector
Resurse tehnice (M.t.): Fişe de lucru (Fl1, 2.); Caiete (c.), Fișa de observație (F. Obs)
c) Moduri de organizare a colectivului (M.O.C.): Activitate - frontală (F); individuală (I); pe grupe (G)
3
D. BIBLIOGRAFIE:
-de specialitate: Pomicultura speciala - Gică Grădinaru (2002)
Pomicultura generala - Mihai Istrate (2007)

E. DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII PE SECVENŢE DE INSTRUIRE

Secvenţele Ob. Conţinutul Strategii de predare- Evaluare


Lecţiei operaţ. ştiinţific al temei învăţare
Metod Mijl. MOC
e de
învăţ.
1. Momentul Voi face prezenţa şi voi consemna absenţele. cv F Capacitatea de
organizatoric Elevii îşi vor pregăti cele necesare pentru desfăşurarea concentrare a
(2 min.) activităţii. atenţiei
Voi asigura un climat de ordine şi disciplină.
2. Verificarea Se verifică efectuarea temei: cv Fl1 F Capacitatea de
temei pentru a) cantitativ; În acest timp li se va da elevilor o fişă ex I rezolvare a
acasă (3-5 min.) de muncă independentă (cu sarcini relativ sarcinilor temei
uşoare). Se verifică munca independentă.
b) calitativ- Dacă sunt chestiuni neînţelese, se vor
rezolva la tablă.
3. Verificarea -Se va face o verificare a cunoştinţelor teoretice, precum Cv F Capacitatea de a
lecţiei şi a elementelor practice; expl I explica denumirea
anterioare -Explicarea limbajului ştiinţific; ramurilor specifice
(7-10 min.) -Aplicaţii practice. mărului
4. Captarea Voi prezenta o planşă (un material concret, o secvenţă pbl F Capacitatea de
atenţiei video). Pe marginea materialului prezentat, voi purta o reactualizare a
(2 min.) mică convorbire pentru a reactualiza cunoştinţele cunoştinţelor
anterioare ale elevilor legate de tema Tăierilor pentru a anterioare privind
le trezi interesul pentru tema nouă. tăierile
5. Anunţarea Voi anunţa titlul temei şi planul temei, el voi scrie pe cv F Capacitatea de
subiectului tablă, iar elevii în caiete. Le voi face precizări privind conştientizare a
lecţiei noi şi a modul de desfăşurare a activităţii. obiectivelor temei
4
obiectivelor noi
operaţionale
(1-2 min.)
6. Predarea O1 Folosind manualul, și filmulețul prezentat: cv Fl 1 F Capacitatea de a
temei noi https://youtu.be/LxQhobl-8nU fiecare elev va sintetiza I defini cu limbaj
(15-25 min.) definițiile următoarelor noțiuni: ”formațiune de rod”, propriu conceptele
„formațiune vegetativă”, care se vor consemna în fișa de de „formațiune de
lucru. 1. Voi discuta definițiile reținute și le voi nota pe rod”, „formațiune
tablă și elevii pe caiete. vegetativă”,
Etimologie
Film
Manual
O2 Elevii vor realiza o observare în grup a caracteristicilor Obs F obs. G Capacitatea de a
definitorii ale habitusului unui prun şi vor completa fişa Fl 2 F descrie trăsăturile
de lucru 2. Fiecare grup va prezenta elementele caracteristice
observate, concluziile principale vor fi scrise pe tablă. habitusului unui
pun.
O3 Fiecare elev va primi materialele didactice (schema exp Fl 3 I Capacitatea de a
pomului, Fl 3), cu tipul natural de creștere. F transpune practic
Profesorul prezintă conținutulschemei și cum ar trebui noțiunile dobandite.
procedat. Realizează sarcinile trasate.
Se va efectua la tablă același exercițiu de către un elev,
cu explicatiile date de profesor, elevii vor desena pe
caiete schema cu culori)
7. Fixarea O2 a) Elemente teoretice- Fl 1,2 pbl Fl 1 I Capacitatea de a
cunoştinţelor şi O3 b) Practic- Fl 3 +Fl rezolva corect
priceperilor Pe baza fișelor de lucru 1,2 și 3 profesorul va 2+Fl 3 sarcinile fişelor de
(5-7 min.) selecta elementele care ridica dificltăți. Va derula lucru
pe filmulet pentru a face mai ușoară asocierea
imaginilor cu noțiunile noi și cu explicațiile.
8. Tema pentru Voi face precizări în legătură cu conţinutul temei pentru expl F Capacitatea de
acasă (2-3 min.) acasă şi voi rezolva concret un element al acesteia. înţelegere a
sarcinilor temei
pentru acasă

5
6

S-ar putea să vă placă și