Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de lecţie

Data: 29.10.2008
Clasa: a VI – a B
Scoala: GRUPUL SCOLAR INDUSTRIAL BUCECEA
Profesor: Sandu Liliana Cristina
Titlul: Determinarea volumului unui corp.
Tipul lecţiei: Lecţie mixta
Tipul activităţii: pe grupe de elevi si frontala
Scopul: Efectuarea unor măsurări şi exprimarea rezultatului măsurării.
Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili să:
O1 – să distingă mărimile fizice: l, S, V;
O2 – să culeagă şi să înregistreze observaţiile referitoare la mărimea fizică studiată;
O3 – să-şi însuşească deprinderi de lucru cu diferite instrumente de măsură;
O4 – să organizeze, utilizeze şi interpreteze datele experimentale culese;
O5 – să deprindă metode adecvate de înregistrare a datelor experimentale;
O6 – să formuleze observaţii proprii asupra fenomenelor observate;
O7 - sa aplice notiunile invatate in situatii noi.
Mijloace didactice:
 Boabe de orez;
 Mensură;
 Apă;
 Fişe de autoevaluare;
 Fişe de lucru.
Metode şi procedee:
 Experimentul;
 Problematizarea;
 Expunerea;
 Conversatia.

Desfăşurarea lecţiei:

Nr. Momentul lecţiei Durata Activitatea Activitatea Obiectiv


Crt. profesorului elevului
1. Organizarea clasei. 3’ - face prezenţa elevilor - se mobilizează
la oră; pentru lecţie;
- organizează
materialele necesare
desfăşurării lecţiei;
2. Verificarea 10 ’ - verifică tema; - răspund la O1
cunoştinţelor. - propune elevilor întrebări;
exerciţiul 1 (si 2) din - rezolvă
fişă; problemele
propuse de
profesor;
3. Predare - învăţare 23 ’ - explică elevilor cum - notează
se determină volumul explicaţiile
unui corp lichid şi profesorului; O1
cum se poate - determină
determina volumul volumul unui corp
unui corp de de formă regulată; O2
dimensiuni mici, cu Determinările lor O3
formă neregulată; sunt înregistrate O4
- solicită de la elevi într-un tabel.
cauzele erorilor. - determină
volumul unui corp
de formă
neregulată.
Determinările lor O5
sunt înregistrate
într-un tabel;
- enumeră factorii
care au dus la
apariţia erorilor. O4,O6
4. Consolidarea 7’ - propune exerciţiile 3, - rezolvă O7
cunoştinţelor. 4 din fişa de lucru exerciţiile
propuse;
5. Temă pentru acasă. 2’ Ex.3, 4 pg. 28 din - notează tema;
manual: Ed. Radical.
6. Evaluarea activităţii 5 ’ - înmânează elevilor o - completează fişa
fişe de autoevaluare. de autoevaluare.

Fişă de lucru
Clasa a VI – a B

1. Ce condiţie trebuie îndeplinită pentru a putea compara ariile 5400 cm ² şi


65000 mm ² ?
2. Lungimea gardului ce imprejmuieste o gradina de zarzavat de forma
dreptunghiulara este p = 96 m. Calculeaza cat este aria acestei gradini daca
latimea ei este l = 16 m.
3. Un cub are latura l= 4 cm. Să se calculeze volumul acestui cub.
4. Calculeaza:
5000cm +2,5dm =
15 dam +100 hm =

S-ar putea să vă placă și