Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu p.p.nr.8, Câmpia Turzii


Propunătoare: Dioşan Maria
Grupa: pregătitoare
Categoria de activitate: Activitate matematică
Tema activităţii: Joc didactic ,,Numărăm, calculăm, matematică-nvăţăm”
Tipul de activitate: Verificare, consolidare
Scopul activităţii:
Dezvoltarea operaţiilor intelectuale prematematice;
Consolidarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere şi cifre, de a rezolva probleme prin achiziţii de strategii adecvate.
Obiective:
o Să numere crescător şi descrescător în limitele 1-10 cu numere cardinale şi ordinale, pornind de la un număr dat;
o Să descopere vecinii unui număr;
o Să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi în limitele 1-10;
o Să compună probleme simple, implicând adunarea/ scăderea în limitele 1-10;
o Să utilizeze diferite strategii pentru a rezolva o problemă dată.

Strategii didactice:
1. Metode: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, surpriza, învăţarea prin descoperire.
2. Mijloace didactice: machetă- numărătoare; farfurioare cu fluturaşi şi flori, cifre; fişe-problemă; creioane; fişe de lucru.
3. Sisteme de evaluare: evaluare formativă.
Durata: 30-35’
Bibliografie: Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii;
Jocuri didactice matematice;
Magdalena Dumitrana, ,,Activităţi matematice în grădiniţă”
Nr. Evenimente Conţinut ştiinşific/ Modalităţi de realizare Strategii didactice Evaluare
Crt. didactice
I. Organizarea Organizarea mediului educaţional: Observarea
activităţii o Pregătirea materialului didactic necesar comportamentului
o Măsuţele în careu deschis nonverbal
Organizarea colectivului de copii: Copiii intră în sala de
grupă în mod organizat, iau loc la măsuţe.
II. Desfăşurarea Se intuieşte materialul primit pe măsuţe: Evaluare individuală
activităţii -Copii, priviţi cu atenţie şi spuneţi: Ce aţi primit pe
a. Captarea atenţiei măsuţe?(Copiii descoperă şi enumeră materialele)

b.Anunţarea temei Receptarea temei


şi obiectivelor -Astăzi vom desfăşura activitatea matematică,, Numărăm, Conversaţie
calculăm, matematică-nvăţăm”. Vom număra, vom efectua introductivă
exerciţii de adunare şi scădere, vom rezolva probleme.

c. Reactualizarea - V-am pregătit o machetă cu mulţimi de la 1 la 10. Surpriza


cunoştinţelor Un copil numără mulţimile de pe machetă; recită poezia
,, Numărătoarea” Evaluare şi apreciere
,,Într-un copac, cântă două păsărele; Exerciţiul individuală
Pe trei narcise, patru albinuţe adună miere;
Cinci omizi aşteaptă cu răbdare
Să se caţere pe-o tulpină de floare;
Şase melci cu căsuţa în spinare
Se plimbă tacticoşi pe cărare;
Şapte mămăruţe se ascund printre opt ciupercuţe;
Peste nouă lalele mirositoare
Zece fluturi se-nalţă spre soare.”
-Un copil numără din doi în doi, începând cu doi.
-Cum numim aceste numere?( cu soţ)
-Un copil numără din doi în doi, începând cu unu.
-Cum numim aceste numere?( fără soţ)
-Un copil numără 10 măsuţe începând cu prima măsuţă.
- Care sunt vecinii numărului 7 ?

d.Consolidarea şi Varianta I- Exerciţii de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi


verificarea Copiii lucrează cu materialul primit pe măsuţe.
cunoştinţelor -Pe floare sunt 5 fluturaşi( copiii aşează materialele după Exerciţiul Apreciere globală şi
comanda verbală a educatoarei). Mai aşezăm 2 fluturaşi. Problematizarea individuală
-Câţi fluturaşi sunt în total?
-Ce operaţie efectuăm?
Copiii ,,scriu” şi rezolvă exerciţiul cu ajutorul cifrelor şi
semnelor matematice.( Jocul se repetă de două-trei ori)
Varianta a II-a-Probleme orale cu suport intuitiv
Prezint copiilor fişele-problemă.
Copiii vor formula şi rezolva probleme de adunare şi
scădere cu ajutorul materialului intuitiv. Vor acţiona asupra
fişelor după cum indică săgeata.
Varianta a III-a- Probleme orale fără material intuitiv
Copiii vor compune şi rezolva probleme fără ajutorul
materialului intuitiv.

Copiii lucrează individual pe fişa matematică.


e. Realizarea feed- Copiii schimbă fişele între ei( perechi), le verifică şi Exerciţiul Verificare
backului eventual le corectează şi le notează cu buline( roşii, individuală
albastre) Evaluare şi
autoevaluare
III. Încheierea Se va aprecia comportamentul copiilor pe parcursul Evaluare individuală
activităţii activităţii şi gradul de realizare a sarcinilor. şi globală
Macheta şi două modele de fişă-problemă:

S-ar putea să vă placă și