Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

Unitatea de invatamant: Colegiul UCECOM "Spiru Haret"


Modul: Pigmentarea si depigmentarea parului
Clasa: aX J
Domeniul: Estetica si igiena corpului omenesc
Calificarea Profesionala: Frizer-Coafor-Manichiurist Pedichiurist
Aria curriculara:Tehnologii
Profesor de instruire practica: Hupoiu Onita
An scolar: 2020-2021
Tipul lectiei: Consolidarea si fixarea deprinderilor practice
Scopul lectiei: Decolorarea parului la radacina
Locul de desfasurare: Activitate online

Competente specifice:

9.1.4. Prezentarea operatiilor de pregatire a clientei


9.2.2. Selectarea resurselor necesare
9.3.2.Luarea deciziei corecte cu privire la realizarea decolorarii parului
9.3.7. Asigurarea calitatii lucrarii

Obiectivele operationale:

-sa prezinte corect etapele decolorarii parului la radacina


-sa selecteze corect resursele necesare
-sa aplice decolorant pe un par fara probleme
-sa lucreze corect cu oxidantii pentru calitatea parului

Strategii didactice:

a) metode didactice: explicatia, conversatia, demonstratia practica,observarea dirijata


exercitii si aplicatii practice, video-demonstratii
b) mijloace de organizare: individual
c) mijloace didactice: caiete elevi, fisa documentare, manual, resurse, obiecte personale
elevi, laptop, telefoane mobile, INTERNET, fisa de lucru, chestionar oral.

Metode de evaluare: Pe parcursul activitatii, maistru instructor va evalua deprinderile


si atitudinile elevilor cu ajutorul fisei de lucru si chestionarul oral
DESFASURAREA LECTIEI

Momentel Actrivitatea maistrului Activitatea Metode Mijloace


e lectiei elevului
1. Instructajul - conectarea la platforma -elevii se -observatia Laptop/telef
Introductiv, google meet conecteaza la oane mobile
Organizare -reamintirea regulilor de platforma google -conversatia -conexiune
a clasei invatare online meet Internet
-notarea absentelor -raspund la
cerintele
maistrului

2. Reactualiza -face o scurta verificare a -raspund la -conversatia Laptop/telef


rea cunostintelor teoretice de intrebari si se oane mobile
cunostinte baza: completeaza -conversatia
lor - normele de igiena reciproc Internet
- tipurile de par -caiete elevi
- insrumentele necesare -fisa
- materiale documentara
- lenjeria -fisa de
- completeaza si lucru
corecteaza raspunsurile -manual
daca este cazul. -chestionar
oral

3. Captarea - maistrul propune


atentiei rezolvarea cerintei din fisa
de lucru
4. Dirijarea - maistrul va explica ce - elevii noteaza -explicatie Laptop/telef
Invatarii trebuie sa respecte in in caiet -conversatie oane mobile
vederea executarii lucrarii explicatiile - observatia - conexiune
"Decolorarea parului la maistrului dirijata internet
radacina - solicita noi - caiete elevi
- respectarea normelor de informatii daca - obiectele
protectie si igiena a este cazul personale
muncii elevi.
- conditiile de indeplinire
pentru igiena
- Etapele de lucru
- resurse
- tehnica de lucru
- tratamente adecvate
pentru scalp si firul de par
5. Dirijarea - Maistru instructor -asculta -explicatia -conexiune
invatarii propune rezolvarea explicatia -observatia Internet
cerintei din fisa de lucru: -solicita noi dirijata -caiete elevi
decolorarea parului la informati, daca -resurse
radacina este cazul -obiecte
-materialele necesare, personale
rolul lor: elevi
-pudra decoloranata -fisa de
-oxidantii lucru
-maistru da instructiuni
pentru activitatea
desfasurata

6. Feed-back - maistrul prezinta un - vizioneaza cu - Laptot/telefo


tutorial cu imaginii atentie etapele conversatia ane mobile
realizate cu decolorarea clipului sau a - expicatia conexiune
parului la radacina. imaginilor - observatia Internet
- maistru opreste clipul pe prezentate - caiet elev
fiecare etapa a lucrarii - raspunde la - fisa de
- solicita elevului sa cererea lucru
explice operatiile din acea maistrului, - chestionar
etapa vazuta in clip. explicatia la ce a oral
urmarit
- urmaressc
clipul sau
imaginiile si dau
explicatie cerute
de maistru.
7. Demonstrat - maistrul face noi - elevii urmaresc -video Laptop/telef
ia tehnicii demonstratii de realizarea demonstratia - demonstra- oane mobile
de lucru decolorarii parului - asculta tie -caiete elevi
- pe parcursul explicatiile - explicatie -instrumente
demonstratiei maistrul va maistrului, -conversatia -produse
puncta etapele de lucru, raspund la -chestionar
regulile ce rebuie intrebarile oral
respectate acestuia si
- pentru sintetizarea noteaza in caiete
acestor idei, maistrul va observatile
implica elevii adresand facute.
intrebari frontale
Evaloarea - maistrul analizeaza Isi insusesc si Explicatia Laptop/telef
Activitatii activitatea elevilor in corecteaza Conversatia oane mobile
7. cadrul orei, identifica eventualele -conexiune
punctele slabe ale fiecarui greseli Internet
elev in timpul lucrului si -caiete elevi
corecteaza greselile -fisa de
acestora; lucru.
-face recomandari
-noteaza elevii.

8. Incheierea Maistru instructor: -isi noteaza in -conexiune


activitatii -formuleaza aprecieri cu caiete Internet
privire la activitatea recomandarea -fisa
elevilor si noteaza elevii facuta documentara
- permite iesirea elevilor -elevii se
din intalnirea online. deconecteaza de
la intalnirea
online.

S-ar putea să vă placă și