Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Școala: Gimnazială ,,Moise Vasilescu” Olteni


Profesor: Iancu Aurelia
Data:12.01.2021
Aria curriculara: Matematică și științe
Disciplina: fizică
Clasa: a VIII-a
Unitatea de învățare: Curentul electric
Titlul: Energia si puterea electrică
Tipul: sistematizare, consolidare cunoștințe

Competenţe generale

1. Cunoaşterea şi înţelegerea fenomenelor fizice, a terminologiei, a conceptelor, a legilor şi a metodelor specifice domeniului;
2. Investigarea ştiinţifică experimentală şi teoretică
3. Rezolvarea de probleme practice şi teoretice prin metode specifice
4. Comunicarea folosind limbajul ştiinţific

Competențe specifice

1.2.descrierea unor fenomene fizice din domeniile studiate, a unor procedee de producere sau de evidenţiere a unor fenomene, precum şi a
cauzelor producerii acestora;
1.5.stabilirea legăturii între fenomenele fizice studiate şi unele aplicaţii tehnologice bazate pe acestea;
2.1.identificarea unor posibilităţi practice de aplicare a cunoştinţelor teoretice dobândite prin studiul fizicii;
3.1.compararea şi clasificarea unor fenomene şi a unor caracteristici fizice ale fenomenelor din domeniile studiate
3.2.rezolvarea de probleme cu caracter teoretic sau aplicativ legate de activitatea practică din cadrul domeniilor studiate;
3.3.analizarea relaţiilor cauzale prezente în desfăşurarea fenomenelor fizice din cadrul domeniilor studiate
4.2.formularea observaţiilor şi concluziilor ştiinţifice asupra unor experimente de fizică efectuate;
Competențe derivate
 definirea puterii electrice si a energiei electrice;
 cunoașterea mărimilor fizice care stau la baza definirii puterii și energiei electrice;
 determinarea prin calcul matematic a valorii  puterii electrice, energiei electrice și căldurii absorbite sau degajate;
 Metode și procedee folosite:

                        -conversația euristică;


                        -exercițiul;
                     -problematizarea;
                        -algoritmizarea;

 Mijloace de învățământ:

-google classroom

-tableta grafica

            -manual, fișe de lucru

Forme de organizare a clasei:

-online

Bibliografie.

Manual de fizică -clasa a VIII-A,Editura Litera


Mihail Sandu –Probleme de fizică pentru gimnaziu

Locul desfășurării: online


Durata: 40 min.

Desfășurarea lecției

Secvenţele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Forme de Evaluare


lecţiei mijloace activitate
(min) didactice
1.Moment 3 min Salutul; Se pregătesc pentru Conversaţia online  
organizatoric Notarea absențelor și organizarea activității; lecţie.
Verificarea materialelor necesare desfășurării
elecției;
Stabileşte atmosfera necesară desfăşurării în
condiţii optime a activităţilor didactice.

Verificarea temei;

2. Anunțarea 2 min   Scrie cu ajutorul tabletei grafice, titlul lecției: Notează pe caiete Conversaţia online
temei și a ,,Energia și puterea electrică. Legea lui Joule ”
obiectivelor Plan de consolidare
lecției 1. Puterea electrică
2. Energia electrică
3. Legea lui Joule

4. Probleme
3. 32 Propune vizualizarea unei prezentări power point   Vizualizează/extrag Explicaţia Individual Observarea
Sistematizarea, min care este structurată conform planului. informaţiile/ sistematică
consolidarea formulează concluziile.  
cunoștințelor  
Distibuie fisa de lucru
Se implică în rezolvarea  
Oferă indicaţii şi puncte de sprijin pentru
sarcinilor în cadrul
rezolvarea corectă a exercițiilor propuse  
  grupului;
Urmăreşte activitatea elevilor în scopul formării Problematizarea
 
  şi dezvoltării capacităţii de a corela anumite Rezolvă în scris
noţiuni şi de a stabili concluzii . problemele conținute în
 
  fișa de lucru;
Continuă prezentarea și solicită elevilor să rezolve
problemele.    

Realizează feedback-ul lecției verificând dacă s-au  


consolidate noțiunile scrise pe tablă(test interactiv)
Rezolva testul interactiv Test interactiv
Face aprecieri şi corecturi asupra activităţii  
elevilor.
 
 4.Evaluarea  Realizează  Conversaţia    Aprecieri
formativă a Face aprecieri asupra activităților desfășurate autoevaluarea şi verbale 
progresului interevaluarea.  
realizat
5. Asigurarea 3 min Solicită elevilor să rezolve problema 4 de la pagina Notează tema pentru Explicaţia Individual  
retenţiei şi a 79, manual.  acasă
transferului   Conversația
Sunt atenţi la indicaţii
Fisa de lucru-Energia si puterea electrica

I. Alege varianta corecta dintre urmatoarele afirmaţii: 1p


a) curentul electric este o mişcare ordonată a purtatorilor de sarcina;
b) paratrasnetul este un motor electric foarte mic;
c) rezistorul este o marime fizica scalara

Unitatea de măsură pentru rezistenţa electică în S.I se numeşte:


a) volt; b) amper; c) ohm; d) watt.

Voltmetrul este instrumentul cu ajutorul căruia se măsoară:


a) rezistenţa electrică; b) tensiunea electrică; c) intensitatea curentuli electric;

Într-un circuit electric, ampermetrul se leagă:


a) în serie; b) mixt; c) în paralel; d)în derivaţie.

II. Alegeti variantele corecte: 2p

a) Q = W; b) R=U/I; c) E= Ub - u; d) U= I/q; e) I= U• r

Un circuit electric conţine:


a) scala gradată; b) întrerupător; c) rezervor; d) generator electric; e) conductoare;

Intre energia electrica, puterea electrica si timpul de functionare al unui aparat exista relatia:

a) W=P/t; b) W=P•t; c) t=W•P; d) P=t/W; e) W=U •I• t

Intre tensiunea la bornele unui radiator electric, intensitatea curentului care-l traverseaza si
puterea electrica primita exista relatia:

a) U=P•I; b) P=U2/R c) P=U•I; d) I=P•U; e) P=R • I2

III. Scrie răspunsurile corecte care completează enunţurile de mai jos : 1,5 p

Energia electrică se exprimă în,…………cu simbolul…….,sau în………cu simbolul………..


În watti se exprimă…………………. a unui aparat.
1 kWh =…………………J

IV. Demonstrati ca intre puterea P, tensiunea aplicata la borne U si rezistenta R este relatia: P=U2/R 1p

V. Un bec de 100 W functioneaza 3h. Care este energia electrica consumata in jouli? 1,5p

VI. Un conductor cu rezistenţa electricã de 240 Ω este strabatut de un curent de 0,5A timp de 2h. Care
Care este energia absorbitã? 2p

S-ar putea să vă placă și