Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

PROFESOR
DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA : a VII-a
DISCIPLINA: Religie
SUBIECTUL LECŢIEI: Sfinţii Trei Ierarhi – modele ale iubirii faţă de semeni
TIPUL LECTIEI: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI: dobândirea unor noi cunoştinţe despre viaţa şi opera Sfinţilor Trei Ierarhi în vederea consolidării
comportamentului moral-religios;

COMPETENŢE GENERALE:
C.G.4. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice în cadrul diferitelor grupuri;
C.G.5. Aplicarea învăţăturii de credinţă în viaţa personală şi a comunităţii.

COMPETENŢE SPECIFICE:
4.2 Argumentarea importanţei participării active la viaţa comunităţii;
5.1 Participarea activă la acţiuni civice alături de persoane care au alte credinţe sau convingeri religioase.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :

O1 – să rezume aspecte semnificative din viaţa Sfinţilor Trei Ierarhi;


O2 – să realizeze portretul fizic şi moral al Sfinţilor Trei Ierarhi;
O3 - să identifice asemănările dintre cei Trei Sfinţi Ierarhi;
O4 – să formuleze învăţăturile morale necesare progresului vieţii spirituale, pornind de la modelele oferite de Sfinţii Trei Ierarhi;
O5 – să enumere modalităţile de cinstire a Sfinţilor Trei Ierarhi.

1
STRATEGIA DIDACTICĂ

1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, demonstraţia cu substitute.


2. Mijloace de învăţământ: Icoana Sfinţilor Trei Ierarhi, Prezentare power-point, Fişa de lucru, plaşă, Caietul special.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi pe grupe.

RESURSE

1. Oficiale : Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VII– a;


Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VII – a;
Proiectarea unităţii de învăţare: „Spiritualitate şi viaţă creştină”

2. Temporale : număr de lecţii : 1


durata : 50 min.

3. Bibliografice :

1. ***Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1994;
2. Muha, Camelia, Mocanu, Elena, Religie creştin-ortodoxă, caiet pentru elevi, clasa a VII – a, Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2009;
3. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Monica, Prof. Opriş, Dorin, Prof. Opriş, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea” Alba Iulia,
2000;
4. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
5. ****Vieţile Sfinţilor de peste tot anul după Mineie, Editura „Biserica Ortodoxă”, Alexandria, 2002.

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI ( SCENARIUL DIDACTIC )

Nr. ETAPELE Timp Ob. ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE MIJLOACE FORME EVALUARE
crt. LECŢIEI op. PROFESORULUI ELEVULUI ŞI DE DE
PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT ORGANIZAR
E
2’  Salutul  Salutul
 Rugăciunea  Rugăciunea
1. Momentul  Notarea absenţelor  Anunţarea absenţelor Activitate
organizatoric  Pregătirea pentru începerea  Pregătirea pentru începerea frontală
orei orei
2. Pregătirea 2’  Se adresează elevilor  Elevii răspund la solicitările
elevilor următoarea ghicitoare: profesorului.
pentru „Au trăit pe această lume
receptarea Simplu-n post şi rugăciune Conversaţia Activitate Aprecieri
noilor Cine-i caută-i găseşte frontală verbale
cunoştinţe În icoane şi în fresce!”(Sfinţii)
Precizare:
Sfinţii sunt exemple desăvârşite
de stăruinţă în credinţă care şi-
au arătat iubirea pentru
aproapele şi modele de urmat de
orice creştin adevărat.
2’  Se anunţă şi se scrie pe tablă  Elevii scriu data şi titlul
Anunţarea data şi titlul lecţiei ce urmează a lecţiei în caiete şi ascultă Explicaţia Activitate
titlului şi a fi recapitulată: Sfinţii Trei explicaţiile profesorului. frontală
3. obiectivelor Ierarhi – modele ale iubirii faţă
lecţiei de semeni
 Se precizează obiectivele
lecţiei.

3
10’  Se prezintă aspecte  Elevii privesc cu atenţie şi
Comunicarea/ semnificative din viaţa Sfinţilor identifică în imagini aspecte din Conversaţia Prezentare power Activitate Aprecieri
4. însuşirea Trei Ierarhi cu ajutorul unei viaţa Sfinţilor Trei Ierarhi. point frontală verbale
noilor prezentări power point.
cunoştinţe  Se împart elevii în trei  Elevii ascultă explicaţiile
echipe şi se precizează sarcinile profesorului, iar apoi rezolvă Exerciţiul Fişă de lucru Activitate pe
ce-i revin fiecăruia: sarcinile date. grupe
1. Fiecare echipă îşi alege un
lider.
2. Fiecare memru al echipei
trebuie să citească conţinutul
lecţiei şi să completeze fişa, iar
apoi se va consulta cu ceilalţi
membrii din echipă.
3. După consultarea dintre
membrii echipei fiecare lider va
prezenta rezolvarea exerciţiilor
din fişa.
5. Fixarea şi 15’ O1  Se cere ca liderul fiecarei  Liderul fiecărei echipe Expunera Activitate
sistematizarea echipe să rezume aspectele rezumă aspectele semnificative frontală
cunoştinţelor semnificative din viaţa Sfinţilor din viaţa Sfinţilot Trei Ierarhi.
Trei Ierarhi prezentând
rezolvarea fişei de lucru.

Observaţie:
În timp ce liderii prezintă
rezolvarea exerciţiului din fişă,
ceilalţi elevi completează fişa lor
de lucru la rubrica
corespunzătoare, astfel încât la
sfârşitul lecţiei vor avea date
semnificative despre Sfinţii Trei
Ierarhi.
 Se arată elevilor icoana  Elevii privesc icoana. Demonstraţia cu Icoana Sfinţii Trei Activitate
Sfinţilor Trei Ierarhi substitute Ierarhi frontală

4
 Se cere elevilor să realizeze  Elevii realizează portretul Caietul special Activitate
O2 portretul fizic şi moral al fizic şi moral. Exerciţiul individuală
Sfinţilor Trei Ierarhi. şi pe grupe
Asocierea şi 15’ O3  Se cere elevilor să identifice  Elevii identifică asemănările
6. generalizarea asemănările dintre Sfinţii Trei dintre Sfinţii Trei Ierarhi.
Ierarhi 1. au fost crescuţi de mame alese
şi îndrumaţi de poveţele acestora Activitate Aprecieri
spre Hristos Conversaţia frontală verbale
2. au iubit ştiinţa şi învăţătura
3. au ajuns ierarhi renumiţi,
numiţi şi „cei trei mari dascăli ai
creştinităţii”
4. au luptat împotriva
învăţăturilor greşite aparând
adevărata credinţă
5. au lăsat învăţături pentru Conversaţia Activitate Aprecieri
întreaga lume creştină frontală verbale
 Se cere elevilor să formuleze  Elevii formuleză învăţăturile
O4 învăţăturile morale care se morale:
desprind din viaţa Sfinţilor Trei 1. Să învăţăm şi să folosim
Ierarhi. învăţătura la cunoaşterea şi
împlinirea voii lui Dumnezeu!
2. Să ne alegem prieteni
credincioşi!
3. Să fim milostivi
4. Să îngrijim de orfani, bătrâni
şi bolnavi!
 Se cere elevilor să enumere  Elevii dau variante de Conversaţia Activitate Aprecieri
O5 modalităţile de cinstire a răspunsuri: frontală verbale
Sfinţilor Trei Ierarhi. -...prin pictarea unor icoane în
care sunt înfăţişate chipurile lor,
prin slujbe religioase dedicate
lor, prin rugăciuni, cântări
bisericeşti, prin construirea unor
biserici.

5
 Se adresează elevilor  Elevii răspund:
întrebarea:
- Cunoaşteţi vreo biserică -... Conversaţia Planşă Activitate Aprecieri
ridicată în cinstea Sfinţilor Trei frontală verbale
Ierarhi?
 Se prezintă elevilor un  Elevii privesc cu atenţie Prezentare power
Power Point cu Biserica Trei point
Ierarhi din Iaşi. Conversaţia Activitate Aprecieri
frontală verbale

Aprecierea 2’  Se fac aprecieri generale şi  Elevii ascultă Activitate


7. activităţii individuale privind atât aprecierile profesorului. frontală
elevilor pregătirea elevilor pentru lecţia
cât şi implicarea lor în predarea
noilor cunoştinţe.
 Se notează elevii
care au participat la lecţie.
Precizarea şi 1’  Se anunţă tema  Elevii notează Explicaţia Activitate
8. explicarea pentru acasă: Ex. 3 pag. 59 tema în caiete. frontală
temei pentru
acasă
Încheierea 1’  Rugăciunea  Rugăciunea
9. activităţii  Salutul  Salutul

Oglinda Tablei(Caietului)

Data.............
Sfinţii Trei Ierarhi – modele ale iubirii faţă de semeni

1. Să învăţăm să folosim învăţătura şi la cunoaşterea şi împlinirea voii lui Dumnezeu!


2. Să ne alegem prieteni credincioşi!
3. Să fim milostivi
4. Să îngrijim de orfani, bătrâni şi bolnavi!

6
Fişă de lucru

Date Biografice Sf. Vasile cel Mare Sf. Grigorie Teologul Sf. Ioan Gură de Aur
S-a născut în: - anul
- localitatea
Părinţii se numeau: - tata
- mama
Dragostea pentru Hristos a fost
sădită în suflet de:
A studiat în localităţile:
Şi-a dedicat întreaga învăţătură:
A devenit:
Încă din viaţă fiind, s-a bucurat de
o cinstire deosebită din partea
credincioşilor, datorită vieţii sale
şi a numeroaselor fapte bune pe
care le-a făcut:
Credincioşii creştini l-au numit:
A lăsat învăţături pentru întreaga
lume creştină de ieri, de azi şi de
mâine prin:
În Biserica Ortodoxă este
sărbătorit la data de:

S-ar putea să vă placă și