Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECŢIE

Clasa: a VII- a
Tema generală: Imaginea muzicală
Subiectul lecţiei: Nuanţele dinamice
Obiective de referinţă:
 să evidenţieze prin mişcare elementele de limbaj muzical întâlnite în
melodia cântecului;
 să utilizeze nuanţa adecvată în cântarea colectivă, potrivit conţinutului de
idei şi caracterului melodiei;
 să îşi exprime impresia faţă de muzica audiată, prin utilizarea mijloacelor
de exprimare specifice altor discipline.

Obiective operaţionale:
 Să respire corect costo – diafragmatic şi să execute exerciţiile de respiraţie
şi cultură vocală;
 Să intoneze corect şi expresiv melodiile, în nuanţele adecvate
conţinutului de idei şi caracterului acestora şi să pronunţe corect
cuvintele;
 Să perceapă şi să recunoască nuanţele în care sunt interpretate cântecele
sau piesele muzicale;
 Să reprezinte grafic şi să intoneze corespunzător intensitatea sunetelor
muzicale din anumite cântece;
 Să justifice alegerea anumitor nuanţe în interpretarea cântecelor: „tare”,
„potrivit de tare”, „încet”;
 Să cânte, în grup şi individual, cu acompaniamentul instrumental muzical
mânuit de către cadrul didactic, respectând nuanţele;
 Să audieze cu plăcere muzică, rezolvând anumite sarcini didactice

1
Tipul lecţiei: de consolidare a cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor
muzicale.
Metode şi procedee : instructajul, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia,
descrierea, demonstraţia, problematizarea, audiţia
muzicală, jocul didactic, analiza;
Mijloace didactice: cântece înregistrate pe stic, computer,tabla, creta;
fişe, (jucării sonore, pentru susţinerea ritmului), „Rapsodia I”, George
Enescu ( pentru audiţie), cântece (Cântec de leagăn, de W. A. Mozart;
Cântec leagăn, de J. Bramhs; Răţuşca , Tonic; Iepuraş, coconaş; Cocoşul, de
Marcel Botez).Cântec propus spre învăţare: Cântec de leagăn, de Corneliu
Mereş;

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Activitatea de învăţare Metode Mijloa
Secvenţele şi ce de Evalu
Activitatea Activitatea
lecţiei procedee învăţă are
profesorului elevilor
mânt
1.Activităţi Elevii sunt atenţi la  Aşezarea conversaţi
introductiv propunerile copiilor în a
e învăţătorului şi le bănci; elevii de
execută. serviciu au
 aerisit clasa în
organiz timpul pauzei
atoric ( un geam poate
rămâne deschis
şi în timpul
orei)
 Corectarea
ţinutei
corporale:
 a) Exerciţii de spatele drept,
vocilor respiraţie: privirea înainte
pentru  Propun elevilor şi braţele, fie
cânt să-şi imagineze o atârnând pe
situaţie plăcută şi lângă corp, fie
relaxantă (ex.,că se pe bancă. Evalua
afla la malul unui Conversaţ re
râu), apoi le cere să Elevii execută. ia frontal
execute câteva ă, dar
exerciţii de şi
respiraţie; individ
 Inspiraţie - uală
expiraţie: suflăm,
pentru a ţine frunza Elevii suflă,
în aer cât mai mult. după ce au
Se inspiră profund, recepţionat ceea
punând o mână pe ce a demonstrat
abdomen învăţătorul.
( trebuie să simţim Versur
cum îşi măreşte Explicaţia i
volumul cavitatea Demonstr
abdominală) aţia
Observaţi
 Inspiraţie - Observă, a
expiraţie: execută. Exerciţiul

3
expirăm cu un uşor
sâsâit, fără să dăm
drumul la aer Evalua
deodată. Exerciţiul re
frontal
 Suflarea ă, dar
fulgilor de şi
păpădie! individ
do, mi, sol, do; uală
do, sol, mi, do.
 Pe versuri:
„ – Cine e-n
pădure?” ( cânt pe o
linie melodică,).
„ – Ursul e la mure!”
Explicaţia Apreci
Joc didactic de Demonstr Exerciţ eri
ascultare Ascultă linia aţia iu-joc frontal
„Vânătorii”: cu ochii melodică. Exerciţiul e
închişi, copiii ascultă Răspund pe
concentraţi, să aceeaşi linie
„vâneze” cu auzul melodică,
cât mai multe respectând
sunete sau nuanţa cântată de
zgomote mine:
( de la cele mai (1 – tare; Exerciţiul
slabe, încete – pe 2 – încet;
care le aud în clasă 3 – potrivit de
sau afară – până la tare) Explicaţia
cele mai puternice, Demonstr
tari, apropiate sau aţia
depărtate, urmând, Ascultă cu ochii Exerciţiul
ca ulterior să le închişi,
descrie ca „trofee de concentrându-se.
vânătoare”).

 Anunţ titlul lecţiei


şi obiectivele Descriu ce Descriere Apreci
operaţionale sunete au sesizat. a eri
propuse, pe Precizează care Explicaţia frontal
înţelesul elevilor. sunete s-au auzit e / pe
Voi propune spre tare, care s-au grupe

4
audiţie un colaj de auzit încet şi care Comp
 cântece şi anume: s-au auzit uter,
atenţiei 1. Cântec potrivit de tare. CD cu
de aceste
leagăn, cântec
de W. e.
A.
Mozart;
2. Soldaţii, Conversaţ Apreci
de G. Ascultă. Pot ia eri
Breazul adăuga şi ei alte individ
şi N. obiective. uale
Saxu;
3. Cântec Audiţia
leagăn, Ascultă muzicală
2. de J. cântecele.
Consolidar Bramhs;
ea 4. Răţuşca
cunoştinţel , Tonic;
or, 5. Copăcel
priceperilo ul, de C.
r şi Mereş
deprinderil  Se va audia încă o
or dată colajul de CD,
muzicale cântece, Răspund. compu
atenţionând elevii Problemat ter,
să sesizeze în care izarea Orga
dintre cântece electro Evalua
s-a cântat tare, nică re
încet sau potrivit frontal
de tare. ă, dar
 Port o scurtă Răspund. şi
conversaţie despre individ
cele învăţate în ora Conversaţ uală
trecută despre ia
nuanţe: Explicaţia
- Care este Precizează
cântecul pe nuanţele învăţate
care
l-am învăţat în Conversaţ
ora trecută şi pe ia
care l-aţi
recunoscut între Răspund.

5
cântecele audiate?
(Copăcelul, de C.
Mereş) Conversaţ Orga
- Care sunt ia electro
termenii de nică
nuanţe pe care Elevii cântă, în Evalua
i-am învăţat în cor, respectând re
ora trecută la nuanţele. individ
Educaţie Exerciţiul uală
muzicală? Răspund.
( forte – tare; Conversaţ
piano – încet; ia
mf - potrivit de tare, Explicaţia
mediu) Demonstr
- Ce aţi înţeles voi aţia camert
că sunt nuanţele? Elevii cântă, în on Evalua
Propun cântarea cor, apoi pe re
acestei melodii, cu grupe – băieţi, individ
acompaniament. fete - respectând uală
- Cum se cântă nuanţele.
prima parte a Apoi, câţiva
refrenului? elevi cântă Exerciţiul
( tare) individual. Problemat
- Cum se cântă izarea
a doua parte a Elevii răspund.
refrenului? Explicaţia
(încet)
- Ce alt cântec
aţi mai
recunoscut din Recunosc
cele audiate, nuanţa, după Demonstr
cântec învăţat linia melodică aţia
în orele Explicaţia Evalua
trecute, Problemat re
respectând izarea Planşă frontal
nuanţele? ă, dar
(Soldaţii, de şi
G. Breazul şi individ
N. Saxu; → se uală
cântă şi acest
cântec. Exemplifică pe
- Când mersul anumite linii
melodic este melodice. Exerciţiul

6
suitor, cu ce Demonstr
nuanţă vom aţia
cânta, în
general? Evalua
- Când mersul re
melodic este frontal
coborâtor, cu ă, dar
ce nuanţă vom Elevii intonează şi
cânta, în după model, planşă individ
general? respectând Explicaţia uală
Se ascultă nuanţele.
anumite linii Demonstr
melodice şi se aţia
recunoaşte Exerciţiul
nuanţa, după
mersul melodic:
- (Iepuraş,
coconaş,
A fugit peste
imaş…)
- (Cine-i domnul
tip, tip, tap,
Cu găteli roşii la
cap… din
cântecul Cocoşul,
de Marcel Botez). Evalua
- Se cere să Elevii intonează Explicaţia re
exemplifice şi după model, Demonstr frontal
ei, dacă pot, respectând aţia ă, dar
asemenea linii nuanţele. Exerciţiul şi
melodice ( cu individ
ajutor din uală
partea mea).
- Exerciţii de
cântare după
desen:
a) ●f

●mf
●mf
Evalua
re

7
frontal
●p ă, dar
●p şi
individ
La la uală
la

Do do
do
Mi mi
mi

Exemplific, apoi dau


tonul elevilor, pe
fiecare silabă.

b) ●f
●f

●mf
●mf ●mf

●p
Silabe propuse de
elevi.

 Pentru care
cântece se Elevii răspund. Conversaţ
potriveşte ia Evalua
nuanţa „tare”? re
 Dar nuanţa frontal
„încet”? ă, dar
 Azi, la ora de şi

8
educaţie individ
muzicală, vom uală
învăţa un Elevii ascultă.
cântec duios,
căruia i se
potriveşte, în Elevii răspund.
cântare, Conversaţ
nuanţa „încet”. ia
 Melodia se Elevii urmăresc
numeşte imaginile pe Evalua
„Cântec de ecranul mare al Observaţi imagin re
leagăn”, de televizorului a i frontal
Corneliu Problemat ă, dar
Mereş. izarea şi
 Cui se poate Explicaţia individ
cânta un uală
cântec de
leagăn? Elevii ascultă. fişe
 Cum cântă camert
mama on
copilului ei ca Demonstr
să poată aţia
adormi?
 Prezint
elevilor câteva Elevii cântă.
imagini legate
de titlul şi
conţinutul
cântecului, Demonstr
cerându-le să aţia
motiveze Explicaţia Apreci
pentru ce am Exerciţiul eri
selectat frontal
asemenea e
imagini.
 Pe tablă şi pe
fişe
individuale Elevii cântă.
sunt scrise Acom
versurile pania-
acestui cântec. ment
 Voi intona Interpretează,
model conform

9
cântecul. Se cerinţelor.
va audia şi cu Exerciţiul
acompaniame Răspund.
nt. Apreci
 Se învaţă eri
cântecul cu frontal
întreaga clasă. Exerciţiul e
Voi cânta şi
împreună cu individ
elevii primele Problemat uale
două versuri izarea
ale primei Elevii cîntă
strofe, apoi conform
următoarele cerinţelor.
două versuri.
Se va proceda
la fel şi cu Exerciţiul
strofa a doua,
apoi se vor Problemat
cânta izarea Evalua
împreună cele re
3. două strofe. Se frontal
Obţinerea procedează la ă, pe
performanţ fel şi pentru a grupe,
elor şi treia strofă, Elevii cântă. dar şi
evaluarea apoi se cântă individ
împreună toate uală
cele trei strofe.
Se explică, Elevii execută,
dacă este conform Exerciţiul
necesar, cerinţelor.
cuvintele „a
aţipi”, „gâze”.
 Voi propune Exerciţiul
elevilor să
cânte cu
acompaniame Elevii ascultă,
nt; ridicând braţele CD,
 Voi propune în sus, când se compu
elevilor să cântă tare şi pe ter,
cânte conform lângă corp, când
cerinţelor: se cântă încet Exerciţiul
4. 1. tare ( este posibilă şi Problemat

10
Încheierea (forte); varianta pentru izarea Evalua
lecţiei 2. „mf”- mâinile pe re
încet (piano); bancă). frontal
 Care ă, dar
interpretare vi şi
s-a părut mai individ
potrivită cu uală
mersul
melodic şi cu
conţinutul
cântecului? Elevii îşi spun Analiza
 Voi propune părerea sincer cu
elevilor să privire la modul
cânte cu în care s-au Evalua
acompaniame angajat să re
nt şi cu participe la oră. frontal
respectarea Analiza ă, dar
nuanţelor Elevii ascultă şi şi
potrivite. părerea mea de individ
Apoi, le pe acelaşi scaun uală
propun să al participantului
cânte astfel: la lecţie.
- Grupa 1 –
cântă pe cuvinte
prima strofă;
Un elev din
grupă – Apreci
acompaniază eri
ritmic pe genera
trianglu; le;
Alt elev – merge Calific
ritmic; ative
Dirijorul – individ
dirijează:↓ ↑… uale,
( în măsura de Recom
doi timpi). an-dări
- Grupa 2 –
cântă pe
cuvinte a doua
strofă, cu
aceleaşi
cerinţe;
- Strofa a treia

11
este cântată
de ambele
grupe.

 Reluarea
cântării cu
nuanţele
potrivite.
 Joc didactic
muzical: „ Eu
cânt tare, tu
încet!” ( eu
cânt diferite
fragmente
muzicale, pe
care elevii le
repetă în
nuanţa
contrastantă)
Apoi, pot fi
inversate
rolurile.
 Audiţie
muzicală:

1. Cântec
de
leagăn,
de W.
A.
Mozart;
2. Rapsodi
a 1, de
George
Enescu
(fragme
nt)
Elevii au ca sarcină
identificarea
nuanţelor în piesele
propuse spre audiere.

Se cere părerea

12
elevilor asupra
modului de
participare la oră,
prin jocul „ Scaunul
participantului”: câte
un elev vine, pe
rând, se aşează pe
scaunul din faţa
clasei şi spune ce i-a
plăcut cel mai mult
în lecţie şi ce nu i-a
plăcut şi de ce.

Se fac aprecieri
generale asupra
angajării elevilor în
activitate şi asupra
practicii muzicale a
întregii
clase.
Acord calificative
individuale.

13

S-ar putea să vă placă și