Sunteți pe pagina 1din 9

LICEUL “VOIEVODUL MIRCEA” - TÂRGOVIŞTE

PROIECT DIDACTIC
PROFESOR: NAE LAURA
CLASA a IX-a F

DATA 02.04.2019

MODULUL I – Ecologie generală

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE Tipuri de ecosisteme antropice

TEMA LECTIEI Ecosisteme antropice

TIPUL LECȚIEI Mixtă (predare- învățare- evaluare)

COMPETENȚE TEHNICE GENERALE Caracterizarea ecosistemelor naturale şi antropice


CUNOȘTINȚE 1.1.15. Tipuri de ecosisteme antropice
1.1.22. Identificarea tipurilor de ecosisteme antropice
ABILITĂȚI
1.1.23. Descrierea tipurilor de ecosisteme antropice
1.3.1. Colaborarea cu membrii echipei de lucru pentru
îndeplinirea sarcinilor de lucru
1.3.2 Manifestarea de iniţiativă şi creativitate în
rezolvarea problemelor apărute la locul de muncă
1.3.3. Asumarea responsabilităţii pentru calitatea
ATITUDINI activităţilor realizate
1.3.4. Aprecierea valorii estetice, recreative şi a funcţiilor
mediului înconjurător
1.3.5. Dezvoltarea deprinderilor de valorificare a
diversităţii peisajului pentru crearea unui mediu de viaţă
estetic şi sănătos.
SCOPUL LECTIEI Familiarizarea elevilor cu noțiunea de ecosisteme
antropice;
Definirea ecosistemului antropic;
Identificarea tipurilor de ecosisteme antropice;
Precizarea principalelor probleme cu care se confruntă
ecosistemele antropice

Definirea ecosistemelor antropice;


COMPETENȚE SPECIFICE Clasificarea tipurilor de ecosisteme antropizate
Descrierea tipurilor de ecosisteme antropice
COMPETENŢE CHEIE Dezvoltarea capacităţii de lucru în grup;
Dezvoltarea gândirii critice;
Dezvoltarea capacităţii de comunicare ;
Respectarea termenelor pentru îndeplinirea sarvcinilor.

1
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE Conversaţia; Lucrul în echipă;
Explicaţia; Descoperirea dirijată;;
Brainstormingul; Metoda ciorchinelui.
Videoproiecţia;
Problematizarea;
MATERIALE DIDACTICE (MIJLOACE) Planșe didactice;;
Fişe de lucru în grup; Tabla;
Filmuleț de captare a Videoproiectorul;
atenției;; Foi de flip-chart;
PPT ; Markere.
calculator;
FORME DE ORGANIZARE Frontal;
Individual;
Pe grupe.
EVALUARE Probe orale, scrise şi practice prin care elevul
demonstrează că este capabil:
- Să definească tipurile de ecosisteme antropice;
- Să descrie tipuri de ecosisteme antropice;
- Să identifice ecosisteme antropice;
- Să opereze cu noţiunile de ecosistem
rural/urban/ agroecosistem
LOCUL DE DESFĂȘURARE A LECȚIEI Sala 108

DURATA 1 oră didactică (50 min.)

MOMENTELE LECŢIEI

I. MOMENTUL ORGANIZATORIC:
Se notează absenţele în catalog;
Se pregăteşte clasa pentru buna desfăşurare a lecţiei.
II. EXERCIȚIU DE CAPTARE A ATENŢIEI:
Elevii urmăresc o scurtă prezentare link:
https://www.youtube.com/watch?v=AeTbpZXWKpQ

III. VERIFICAREA CUNOŞTINŢELOR ANTERIOARE:


“Ecosisteme acvatice”
Se va face o scurtă trecere în revistă a cunoştinţelor teoretice anterioare, antrenând cât mai mulţi
elevi la răspuns.
Vor fi solicitaţi elevii să rezolve o fişă de autoevaluare, în scopul verificării cunoştinţelor
anterioare. După rezolvarea fişei, se verifică răspunsurile elevilor şi se realizează feed-back-ul în
scopul corectării eventualelor greşeli şi fixării cunoştinţelor. Elevii își pun note conform baremului
de notare.
IV. PREZENTAREA TEMEI, SCOPULUI ŞI COMPETENȚELOR OBIECTIVELOR:
Se prezintă tema lecţiei, scopul şi competenţele specifice vizate.

2
Se trezeşte interesul elevilor solicitându-i să urmărească un filmuleț.
V. PREZENTAREA CONŢINUTULUI ACTIVITĂŢII:
- Se face o scurtă introducere în temă: Ce ați vizionat în filmulețul prezentat de mai devreme?
- Se solicită elevii să formuleze o definiție a ecosistemelor antropice
- Se derulează o prezentare Power Point și se definesc tipurile de ecosisteme antropice
 Elevii notează pe caietele de notiţe definiţia Ecosistemele antropice sunt cele care au fost create
de om prin transformarea ecosistemelor naturale.
- Se clasifică ecosistemele aşezărilor umane în ecosisteme urbane şi rurale
- Se definesc agroecosistemele ca fiind ecosisteme agricole create de om cu scopul obţinerii de
legume, cereale, plante tehnice, pomi fructiferi, păşuni şi fâneţe. Tipurile de agroecosisteme pot fi
terestre sau acvatice. Se exemplifică.
 Elevii notează pe caietele de notiţe
- Se descrie ecosistemul urban şi se prezintă principalele probleme de sistematizare a localităţilor,
protecţia aerului şi apei, transportul.
 Elevii identifică imaginile: terenuri cultivate, livezi, grădini cu legume, parcuri, sere, ferme de
animale, crescătorii piscicole, aşezări urbane şi rurale
- Se solicită elevilor să identifice ecosistemele antropice după imagini
 Elevii compară ecosistemele naturale cu cele antropizate şi investighează ecosistemele
antropizate din fişa de lucru şi prezentarea ppt
- Se explică elevilor de ce este important agroecosistemul: pentru satisfacerea necesităţilor de hrană,
materie primă pentru industrie, locuri de muncă
VI. FIXAREA CUNOȘTINȚELOR SI REALIZAREA FEED-BACK-ULUI:
- Profesorul inventariază principalele informaţii şi solicită elevilor să dea răspunsuri clare pentru a
verifica măsura în care noţiunile nou prezentate au fost înțelese corect şi fixate de către elevi.
 Elevii se gândesc şi rezolvă exerciţiul cu ciorchinele
. Profesorul apreciază răspunsurile elevilor şi le raportează cu obiectivele operaţionale anunţate la
începutul lecţiei.
VII. EVALUAREA CUNOŞTINŢELOR ŞI TEMA PENTRU ACASĂ:
Se notează răspunsurile elevilor, ţinând cont şi de răspunsurile date în lecţiile anterioare,
argumentând fiecare notă în parte. Notarea se va face în aşa fel încât să fie stimulativă pentru elevi.
Se stabileşte tema pentru acasă: «Realizați o hartă conceptuală având ca temă ”Ecosistemele
antropice”»
Bibliografie: Internetul

3
Fişa autoevaluare

I Alegeţi răspunsul corect :

1. Zona superioară a râului poartă numele de:


a) zona crapului
b) zona păstrăvului
c) zona carasului
2. În amonte apa râului este:
a) bine oxigenată
b) tulbure şi mâloasă
c) bogată în fitoplanton
3. În aval, malul râului este mărginit de:
a) stejari, tei, fagi
b) salcie, stuf, papură
c) stânci
II. Completaţi spaţiile libere.
1. Malul râului este populat de păsări.............................care se hrănesc cu peşte.
2. În amonte, consumatorii sunt prevazuţi cu.........................gheare, ventuze cu ajutorul cărora se
prind de ................................
3. Larvele de insecte care sunt întâlnite în cursul superior al râului îşi construiesc plase
din...............................consolidate cu nisip.
III. Adevărat sau fals?
1. Păstrăvul se întâlneşte în cursul superior al râului deoarece preferă apa oxigenată.
2. În amonte, peştii sunt reprezentaţi de lipan, clean, mreană, ştiucă.

Barem:

I 1.b, 2a, 3b; II1- ihtiofage, 2-cârlige, substrat, 3-fire de mătase; III 1-A, 2-F,
Se acordă câte un punct pentru fiecare item rezolvat corect.

Se acordă 1p din oficiu

4
STRATEGII DE STILURI DE
PREDARE – ACTIVITĂŢI DE PREDARE – ÎNVĂŢARE
TIMP SCOPUL PREDĂRII RESURSE
ÎNVĂŢARE - ÎNVĂŢARE – EVALUARE
V A P
EVALUARE
2 min.  Pregătirea clasei  Conversaţia x x  Caietele de notiţe ale
pentru lecţie (notarea  Explicaţia elevilor
o Profesorul notează absenții strigă
absenţelor, pregătirea  Instrumentele de scris
catalogul
materialelor pentru  Portofoliile elevilor
o Elevii răspund
lecţie)
o Elevii se pregătesc pentru lecţie
(pregătirea caietelor de notiţe, a
instrumentelor de scris, a portofoliilor
şi a temei)
3 min.  Exercițiu de  Conversația o Profesorul solicită elevilor să fie x x x
energizare  Explicația atenţi la prezentare  Ppt

 Scurt filmuleţ o Elevii se pregătesc  Videoproiector


 internet

5
20 min  Verificarea şi  Intrebări şi o Profesorul formulează întrebări şi x x x  Fişe de autoevaluare
consolidarea răspunsuri verbale încurajează elevii să răspundă  Coli de flip-chart
cunoştinţelor anterioare:  Brainstormingul o Elevii răspund la întrebările de  Markere
“Ecosisteme acvatice”  Conversaţia verificare a cunoştinţelor anterioare
(dezvoltarea de abilități  Explicaţia o Profesorul oferă explicaţii,
de comunicare orală,  Problematizarea completând şi corectând răspunsurile,
încurajarea elevilor să acolo unde este cazul
pună/ să răspundă la o Elevii ascultă explicaţiile
întrebări, dezvoltarea o Profesorul încurajează elevii să pună
abilităților de întrebări
autoevaluare) o Elevii formulează răspunsuri, pun
întrebări
o Profesorul afișează baremul de
notare
o Elevii își acordă note conform
baremului de notare
5 min.  Generarea  Conversaţia o Profesorul încurajează elevii să x x x  Film ”Ecosisteme
entuziasmului şi a  Brainstormingul urmărească un film și solicită elevii să antropizate”
interesului pentru lecţie descrie ceea ce au vizionat  Videoproiector
(dezvoltarea abilităţilor o Elevii vizionează filmul și descriu  Laptop
de analiză/ reflecție) ceea ce au văzut.

6
10 min  Prezentarea  Conversaţia o Profesorul anunță titlul lecției și îl x x x  Caietele de notiţe
conţinutului activităţii  Expunerea scrie la tablă  PPT
“Ecosisteme antropice”.  Explicaţia o Elevii notează în caietele de notițe  Laptop
(dezvoltarea de abilități  Descoperirea dirijată o Profesorul transmite noile  Videoproiector
de comunicare orală,
încurajarea elevilor să  Problematizarea cunoştinţe, făcând permanent apel la
pună/ să răspundă la cunoştinţele anterioare ale elevilor,
 Demonstraţia
întrebări, dezvoltarea
abilităţilor de precum şi la experienţele personale ale
interrelaţionare) acestora
o Elevii ascultă explicaţiile, iau notiţe,
sub îndrumarea profesorului.

7
5 min  Consolidarea  Conversaţia o Profesorul formulează întrebări şi x x x  Schema metoda
cunoştinţelor   Explicaţia încurajează elevii să răspundă ciorchinelui
(dezvoltarea abilităţilor  Problematizarea o Elevii răspund la întrebările de  Caietele de notiţe ale
de interrelaţionare/  Lucrul în echipă consolidare a cunoştinţelor predate elevilor
colaborare în cadrul o Profesorul oferă explicaţii,  Fișe de lucru
echipei) completând şi corectând răspunsurile,
 Conexiunea inversă acolo unde este cazul
o Elevii ascultă explicaţiile
o Dacă timpul permite, profesorul
propune o fișă de lucru în echipă și
explică sarcina
o Elevii rezolvă fișa de lucru și
prezintă rezultatele
o Profesorul completează, corectează
răspunsurile elevilor, dacă este cazul

8
5 min.  Evaluarea, notarea şi  Conversaţia o Profesorul argumentează notele x x x  Catalogul clasei
tema pentru acasă  Argumentarea o Elevii ascultă arumentarea notelor  Carnetele de note

 Comunicarea acordate  Caietele de notiţe ale


o Profesorul anunţă tema pentru acasă elevilor

«Realizați o hartă conceptuală cu


tema ”Ecosisteme antropice”»
Bibliografie:
- Internetul
o Elevii notează în caiete tema pentru
acasă.

S-ar putea să vă placă și