Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate integrata

Cadru didactic: CHIUARU MIHAELA


Grupa: MARE
Tema anuala: ,,Cum a fost, este si va fi aici pe pamant?"
Tema proiectului: ,,Prietenii nostri"
Tema saptamanii: ,,Lumea apelor"
Tema zilei: ,,La joaca cu pestisorii"

Categoria de activitati: ADP + ALA1 + ADE (DEC) + ALA2


Tipul activitatii: mixta

Inventar de activitati:
1. ADP (Activitati de Dezvoltare Personala)
Intalnirea de dimineata: ,,Ce stim despre vietuitoarele apelor?"

2. ALA1 (Activitati Liber Alese)


-Constructii: ,, Acvariul"
-Stiinta: ,,Sortam pesti dupa culoare"

3. ADE (Activitati pe Domenii Experentiale)


DEC
-Educatie muzicala: Repetare cantec: ,,Elefantul Cici"
Predare joc cu text si cant: ,,Noi suntem pescari voiosi"

4. ALA2 (Activitati Liber Alese)


Joc de miscare: ,,Inotam printre pestisori"
Joc linistitor: ,,Fa la fel ca mine"

Scopuri:
- stimularea comunicarii la prescolari prin implicarea activa a acestora in
activitati in vederea interrelationarii si dezvoltarii comportamentului empatic;
- formarea capacitatii de exprimare prin muzica
-crearea unei stari generale de buna dispozitie.
Obiective operationale:
Pe parcursul si/sau la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili:
- sa utilizeze formulele de salut adecvate momentelor zilei;
- sa sesizeze absenta sau prezenta unui coleg;
- sa observe cu atentie vremea de afara oferind verbal cateva caracteristici ale acesteia;
- sa imbine piesele de constructie astfel incat sa realizeze acvarii de diferite forme si
marimi;
- sa sorteze jetoanele dupa criteriul culorii;
- sa execute corect exercitiile-joc pregatitoare de dictie si respiratie;
- sa intoneze corect, expresiv si omogen cantecele;
- sa realizeze miscarile indicate de jocul cu text si cant;
- sa pastreze o pozitie corecta in timpul cantatului;
- sa respecte regulile jocului;
- sa-si incurajeze colegii.

Strategii didactice:
-Metode si procedee: conversatia, exercitiul, surpriza, observatia,
explicatia, demonstratia, jocul, problematizarea, expunerea, metoda ,,turul
galeriei,,.
-Materiale didactice:calendarul naturii, jetoane, catalogul grupei, tabla
magnetica, piese de constructie, ecusoane, Cd cu muzica, computer,
recompense, undite, planse ilustrative, linie de start, linie de final, pestisori
machete.
-Forma de organizare: frontal, individual si pe grupe
-Locul de desfasurare: sala de grupa

Bibliografie:
-M.E.C.T. ,,Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani)", 2008;
-S. Breben, E. Gongea et al. ,,Metode interactive de grup – ghid metodic",
Ed. Arves, Bucuresti, 2007;
-Coord. F. Andreescu ,,Indrumator pentru aplicarea programei activitatii
instructiv-educative din gradinita de copii”, E.D.P., Bucuresti, 1971;
-E. Gheorghian, M. Taiban ,,Metodica jocurilor si a programului distractiv
in gradinita de copii”, E.D.P., Bucuresti, 1977;
-M. Dolgosev ,,Metodica educatiei muzicale in gradinita de copii", E.D.P.,
Bucuresti, 1973
Scenariul didactic

Copiii vor intra in sala de grupa si se vor aseza in semicerc in locul


destinat ,,Intalnirii de dimineata".
Se vor realiza etapele ,, Intalnirii de dimineata":
Salutul. Educatoarea va spune: ,,Dimineata a sosit / La gradinita am venit
In semicerc ne asezam / Si frumos ne salutam:
Buna dimineata, copii!"
Copiii vor saluta educatoarea, apoi se vor saluta intre ei.
Prezenta. Educatoarea va rosti versurile: ,,Dupa ce ne-am adunat / Si
frumos ne-am salutat
Colegii ne-am intalnit / Oare cine n-
a venit?"
Educatoarea striga numele copiilor, copiii raspund prin prezent sau absent iar
educatoarea consemneaza prezentele in catalog.
Calendarul naturii. Educatoarea va spune: ,,Data, ziua, anul
Anotimpul ni-l arata
Haideti, dragi copii
Calendarul naturii sa-l
completam indata."
Copiii vor raspunde la intrebarile:
-In ce anotimp suntem?
-Cum este vremea afara?
-Cum ne imbracam in acest anotimp?
Activitatea de grup. Educatoarea va initia o discutie avand ca tema: „Ce
stim despre vietuitoarele apelor?”
Noutatea zilei. Se realizeaza prin prezentarea unor undite si realizarea unei
convesatii cu privire la ce folosesc acele obiecte.
Dupa realizarea ,,Intalnirii de dimineata"educatoarea va anunta tema zilei
,,La joaca cu pestisorii" si va enumera activitatile ce vor fi realizate pe
parcursul zilei.
Copiilor le vor fi prezentate centrele de interes deschise si sarcinile ce
urmeaza a fi realizate:
-Constructii: ,, Acvariul"
-Stiinta: ,,Sortam pesti dupa culoare"
Prin tranzitia: ,,Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvartim, ne rasucim
Si la centre noi pornim."
Copiii se vor indrepta catre centre conform dorintei lor. La finalizarea
lucrarilor acestea vor fi expuse si analizate.
Tranzitie: ,,De descurcat v-ati descurcat
Cu totii ne-am bucurat
Hocus, pocus 1,2,3
Faceti randul prichindei."
Rutina: ,,Apa si sapunul – prietenii tuturor".
Copiii vor intra in sala de grupa cantand ,,Broscarimea" si se vor aseza pe
scaunelele asezate in semicerc.
Copiii vor repeta cantecul invatat cu o saptamana inainte ,,Elefantul Cici" si
vor invata un nou joc cu text si cant numit ,,Noi suntem pescari voiosi"
Tranzitie: ,,De descurcat v-ati descurcat
Cu totii ne-am bucurat
Hocus, pocus 1,2,3
Faceti randul prichindei."
Rutina: ,,Apa si sapunul – prietenii tuturor".
In incheierea zilei copiii vor juca jocul de miscare ,,Inotam printre
pestisori" si jocul linistitor ,,Fa la fel ca mine".
Copiii vor parasi sala de grupa cantand „Noi suntem pescari voiosi”.
Desfasurarea activitatii

Etapele Continutul activitatii Strategii Evaluare


activitatii didactice
1.Moment Asigurarea conditiilor necesare pentru buna Observarea
organizatoric desfasurare a activitatii: comportamentului
-aerisirea salii de grupa; non-verbal.
-asezarea mobilierului;
-pregatirea materialului didactic necesar;
-intrarea copiilor in sala de grupa.
2.Captarea Se realizeaza prin prezentarea unor undite si -surpriza, Observarea
atentiei realizarea unei convesatii cu privire la ce folosesc conversatia; capacitatii de
acele obiecte. -undite concentrare a
atentiei.
3.Anuntarea Educatoarea va anunta tema zilei: ,,La joaca -explicatia Observarea
temei si a cu pestisorii" si obiectivele urmarite pe parcursul comportamentului
obiectivelor zilei. non-verbal.

4.Prezentarea Copiilor le vor fi prezentate materialele de la -explicatia, Observarea


optima a centrele de interes deschise. exercitiul, lucrarilor finalizate
continutului si -Constructii: ,, Acvariul" conversatia,
dirijarea -Stiinta: ,,Sortam pesti dupa culoare" expunerea;
invatarii Cu ajutorul tranzitiei: - piese de
,,Bat din palme clap, clap, clap constructie,
Din picioare trap, trap, trap jetoane
Ne-nvartim, ne rasucim
Si la centre noi pornim."
Copiii se vor indrepta catre centre conform
dorintei lor.
Se vor explica sarcinile de lucru de la fiecare
centru. Dupa finalizarea lucrarilor se va realiza
evaluarea acestora. Cate un reprezentant de la
fiecare centru va verbaliza ceea ce au avut de
realizat, apoi lucrarile vor fi expuse.
Tranzitie: ,,De descurcat v-ati descurcat
Cu totii ne-am bucurat
Hocus, pocus 1,2,3
Faceti randul prichindei."
Rutina: ,,Apa si sapunul – prietenii tuturor".
Copiii vor intra in sala de grupa cantand
,,Broscarimea" si se vor aseza pe scaunelele
asezate in semicerc.
Se realizeaza reactualizarea cunostintelor
printr-un joc de memorie:
Etapele Continutul activitatii Strategii Evaluare
activitatii didactice
,,Ce cantec se canta asa?" -conversatia, Evaluarea
Educatoarea intoneaza un fragment din exercitiul capacitatii de a
cantecul ,,Elefantul Cici", apoi le cere copiilor sa reda versurile
denumeasca cantecul. Se da tonul si li se solicita unui cantec deja
copiilor sa cante si ei. stiut.
Se realizeaza exercitii-joc pentru reglarea
respiratiei si a mobilitatii corzilor vocale.
Fiecare exercitiu este demonstrat si explicat
de catre educatoare, apoi se solicita si copiilor
executarea acestora:
-Exercitii de respiratie: ,,Suflam fulgul!" -explicatia, Observarea
,,Ce frumos miroase floarea!" demonstratia, corectitudinii
-Exercitii ritmice: ,,Numara ca mine!" exercitiul. exercitiilor
-Exercitii melodice: ,,Sunetul trompetei" realizate
Dupa realizarea exercitiilor-joc se trece la -conversatia,
familiarizarea copiilor cu continutul si miscarile expunerea
jocului cu text si cant ,,Noi suntem pescari -planse
voiosi" prin prezentarea unor planse ilustrative ilustrative.
reprezentative pentru joc si discutarea acestora.
Se audiaza linia melodica a jocului , se
interpreteaza jocul de catre educatoare recitand -demonstratia, Evaluarea
versurile si redand miscarile corespunzatoare, exercitiul, capacitatii de a
apoi se repeta cu toti copiii. interpretarea reda versurile si
Se repeta jocul cu text si cant model de catre model, miscarile sugerate
educatoare si se vor face precizari asupra explicatia; de text
modului de interpretare corecta a acestuia. -computer, Cd
Se executa jocul cu toata grupa, urmarindu-se
intonatia si dictia (pe fragmente si in intregime),
jocul cu text si cant este repetat de 2-3 ori, fara a
obosi prea mult copiii.
5.Obtinerea Jocul cu text si cant va fi interpretat -exercitiul;- Capacitatea de a
performantei individual de 2-3 copii. Copiii vor fi recompense reda versurile si
recompensati pentru prestatia lor miscarile sugerate
de text

6.Evaluarea Vor fi facute aprecieri generale de catre -conversatia; Observarea


performantei educatoare asupra activitatii desfasurate de -recompense. comportamentului
copii. Copiii vor fi recompensati. non-verbal.
Tranzitie
Rutina
7.Incheierea
activitatii
Etapele Continutul activitatii Strategii Evaluare
activitatii didactice
copiii se vor alinia in coloana in spatele unei -explicatia, Evaluare
linii de start si vor trebui sa ,,inoate" pana la demonstratia, actionala
linia de final trecand printre diferiti pestisori. exercitiul;
Educatoarea va demonstra si explica etapele -pestisori
jocului. Jocul se repeta de 2-3 ori. machete.
Dupa desfasurarea jocului de miscare se trece
la realizarea jocului linistitor ,,Fa la fel ca
mine". Copiii vor sta asezati in cerc si pe rand
fiecare copil va reda un gest/miscare iar ceilalti
copii vor face la fel ca el. Jocul va fi explicat si
demonstrat de catre educatoare.
Copiii vor iesi din sala de grupa cantand ,,Noi
suntem pescari voiosi”.

S-ar putea să vă placă și