Sunteți pe pagina 1din 12

Liceul Teoretic „Orizont”

Proiect didactic
Oră de dirigenţie în clasa a VI-a A

Profesor : Gîrlea Tatiana

Chişinău,2009
Obiective de referinţă:Formularea de către elevi a judecăţilor de valoare privind
responsabilităţile ce le revin, în calitate de cetăţeni ai Republicii Moldova, pentru
perpetuarea patrimoniului cultural şi material al ţării.

Metode şi procedee Forme de organizare Mijloace


instrucţionale
Conversaţia Activitatea frontală Textul: „Virtuţi
Expunerea Activitate în grup ideale”
Problematizare Activitate individuală Coli A4,A3
Marchere

Obiective operaţionale:
 să definească şi să exemplifice prin informaţii elocvente noţiunea de
patrie,patriot, patriotism, patrimoniu;
• să numească şi să respecte valorile materiale şi spirituale ale poporului;

Suport bibliografic:
 Învăţ să fiu. Ghid pentru psihologi şcolari, diriginţi, profesori,
Chişinău, 2006.
 Ora de dirigenţie în gimnaziu: îndrumări şi texte în sprijinul
profesorului diriginte/Traian Cosma. - Ed. a 2-a.- Bucureşti:
Editura didactică şi Pedagogică, 2007.
 De vorbă cu Pinocchio/Luciana Marginangeli.Editura Arc,2000.

Evenimentele Activitatea profesorului - elevului Strategii


instrucţionale didactice
1 2 3
Evocare
-Bună dimineaţa, dragii mei!Bine aţi revenit!
După ce aţi explorat drumul spre şcoală, şcoala,clasa cum
vă simţiţi? Ce dispoziţie aveţi?
Recent la o emisiune radiofoncă am ascultat nişte Activitatea
răspunsuri ingenioase, haioase la întrebarea pentru ce a frontală
fost făcută şcoala.
- Cum credeţi pentru ce a fost făcută şcoala?
Şcoala este un loc unde bunurile culturale, adică lucrurile pe
care omul le-a făcut şi le-a cunoscut de-a lungul atîtor veacuri
ale existenţei sale, tezaurul lui de experienţe, să nu se piardă, ci
să fie transmise urmaşilor lui.Tu eşti ştafeta căreia eu îi transmit
moştenirea pentru ca ea să nu se piardă şi ca tu să o poţi
transmite mai departe. Şcoala este şi locul unde, noi adulţii,
transmitem puterea tinerilor, vouă copiilor: informaţia este
puterea.Transmiţîndu-vă informaţia,noi vă transmitem
puterea,orientarea asupra problemelor vieţii.

Astăzi vom scruta trecutul şi vom lua drept exemplu de


Realizarea urmat atitudinea strămoşilor noştri faţă de neam,patrie.
-Ce puteţi spune despre Moldova?
sensului Deci o ţară are: un nume,un steag,o stemă, o monedă, o limbă,
tradiţii, cultură , istorie,folclor.
Astăzi vom încerca împreuna să definim şi să delimităm
unele noţiuni ca: patrie, patriot, patriotism, patrimoniu (Anexa
nr.1).

Anunţ titlul activităţii: Moldova-vatra mea


străbună

-Cum credeţi de cît timp există cuvîntul


Patri ?
e
La început se prea poate să nu fi existat cuvîntul Patrie.
Erau alte cuvinte care înlocuiau acest adevăr: Un om
numea Patria-piatră, piatră de munte sfînt; un altul o
striga mare, mare cu ape de aur; un al treilea plîngea luna,
luna de chihlimbar.
Cuvîntul Patrie s-a născut mult prea tîrziu, după
distrugerea Turnului Babel, cînd oamenii s-au prins cu
duhul şi cu trupul de un anumit crîmpei de pămînt.
Fiecare şi-a asemuit Patria cu ce a visat: cineva cu
frunza, cineva cu ninsorile, altcineva cu Luceafărul.

Noţiunea de patrie vine de la cuvîntul vechi pater care


înseamnă tată, adică rădăcină.
Toate populaţiile, de la cele mai mari şi civilizate pînă Activitate
la triburile din pădurile amazoniene îşi iubesc, îşi apără, individuală
îşi conservă tradiţiile şi locurile de baştină, căci altfel s-ar
fi dezintegrat ca identităţi specifice.

-Ce este Patria pentru voi?


Pentru mine Patria înseamnă-prinţii mei.
patrioţconsidera
-Pe cine putem ? ?
i
Persoanele care îşi iubesc patria și luptă pentru apărarea
și prosperitatea ei.
-Enumeraţi personalităţi notorii ce merită a fi
considerate patrioţi:
Ştefan cel Mare, Mihai Eminescu, Vasile Alecsandri, Ion
şi Doina Aldea Teodorovici, Grigore Vieru.
patriotism
-Cum înţelegeţi noţiunea de ?

Iubirea de ţara, de neam este un sentiment de cea mai


înaltă probă pentru fiecare om. Adevărata dragoste de ţară
nu se declară prin cuvinte ci se adevereşte prin fapte.
Patriotismul e aidoma unei păsări care-şi caută cuib
pentru copilaşii săi, e aidoma unei plăpînde frunze care nu
vrea să se dezlipească de pe copac. Niciodată nu voi
părăsi faptul că mai am ceva la care ţin, locul unde s-a
sădit visul începutului meu...acasă.

-Ce Patrimoniul
reprezintă cultural ?
şimaterial

Totalitatea bunurilor care aparțin colectivității și sunt


administrate de către organele statului; bun public. ♦
Bunuri spirituale care aparțin întregului popor (fiind
transmise de la strămoși); moștenire culturală; p. ext.
bunuri spirituale, culturale etc. care aparțin omenirii
întregi. Activitate
individuală
-Ce poate fi considerat patrimoniul statului?
Şcoli,biserici,monumente,biblioteci,parcuri,păduri,edifici
i culturale…

 Afişez o coală pe care este scris: Tot ce mă


înconjoară face parte din viaţa mea (Anexa nr.2)
 Propun să formuleze cîte o judecată pentru păstrarea,
perpetuarea patrimoniului cultural şi material al ţării.
(Răspunsurile originale sunt scrie pe coală).

 Citesc textuI „Idealul virtuţilor”(Anexa nr.3)

-Cum,în ce mod îşi exprimă domnitorul dragostea faţă de ţară.


 Formez 4 grupuri. Activitate pe grupuri: (Anexa nr.4)

1.Enumeraţi cîteva fapte pe care le-aţi făcut şi care ar


exprima dragostea faţă de ţară.
Activitate în
2.Comenţi: Moldova sunt eu,eşti tu,este ceea ce am grup
Reflecţia moştenit,ce iubim şi ce visăm.

3. Dacă aţi pleca din ţară ce sau cine v-ar aminti de


Moldova?

4.Imaginaţi-vă că sunteţi un ghid. Ce credeţi că ar trebui să


viziteze orice oaspete.

 Repartizez un amalgam de idei,expresii versuri


despre Moldova. Le propun elevilor să extragă unele
idei care le-a plăcut şi să comenteze .(Anexa nr.5)

 Recit poezia: „Să trăieşti, Moldova!”(Anexa nr.6)

Anexa:nr1
Patrie
Cuvîntul Patrie s-a născut mult prea tîrziu, după
distrugerea Turnului Babel, cînd oamenii s-au
prins cu duhul şi cu trupul de un anumit crîmpei
de pămînt.

Patriot Patriotism
Iubirea de ţara, de neam este un sentiment de cea
Persoană care îşi iubește patria și luptă pentru mai înaltă probă pentru fiecare om. Adevărata
apărarea și prosperitatea ei. dragoste de ţară nu se declară prin cuvinte ci se
adevereşte prin fapte.

Patrimoniu
Totalitatea bunurilor care aparțin
colectivității și sunt administrate de către
organele statului; bun public. ♦ Bunuri
spirituale care aparțin întregului popor (fiind
transmise de la strămoși); moștenire
culturală; p. ext. bunuri spirituale, culturale
etc. care aparțin omenirii întregi.

Anexa nr.5
MOLDOVA
--Moldova-o țară cu inimă
-Patria noastră,vatra noastră.
--- O țară cu codri verzi de brad,
--- O ţară cu cîmpuri de mătasă.
---Locul unde arde focul amintirilor
----- Şi ogoarele întinse aşteaptă secerişul
------- O ţară cu corpul mlădios ca spicul de grîu,
------- Unde orice firicel de iarbă are o poveste.
-------- În Moldova răsună frumoasa noastră doină.
--------- Aici sunt cîntece, şi flori, şi fluturi.
---------- Ţara noastră are forma unui strugure,
-------------între apele Nistrului şi Prutului.
-------------- Moldova este casă noastră sfîntă,
--------------- Locul unde se spun poveşti.
---------------- Aici e neamul meu străbun.
----------------- Bătrînul Nistru îşi deapană apele domoale.
------------------Un singur dor rămîne:de ţară şi de mamă.
-------------------Pămînt al ţării mele şi al meu.
------------------Cînd spunem”patrie”ne gîndim la strămoşi,
-----------------Şi vîrfurile dealurilor ne amintesc de strămoşii noştri.
---------------- Scumpă ţară şi frumoasă!
--------------- Să trăieşti,Moldovă!
---------------Eşti o comoară,
--------------Picior de plai,
----------------Gură de rai…

Anexa nr. 2
Idealul virtuţilor
Toate popoarele au cîte un bărbat, în care au întrupat idealul virtuţilor şi însuşirilor, ce ar
dori să găsească în domnitorul lor:numele şi faptele acestor bărbaţi îndumnezeiţi se fac o fală, o
proprietate naţională şi din neam în neam, din veac în veac , aureola de slavă ce-i înconjoară, creşte
şi se sporeşte mai mult şi ce este mare, frumos, vitejesc, se datoreşte geniul şi braţului lor. Un
asemenea bărbat a avut şi Moldova: Ştefan cel Mare.
Nici un domn înaintea sau în urma lui n-a ajuns la cinstea şi la pomina sa; nici unul nu şi-a
păstrat între moldoveni şi, pot zice între români, un nume aşa de drag, aşa de curat, aşa de popular,
ca al lui; încă astăzi, aproape de patru veacuri şi jumătate după moartea sa, Ştefan cel Mare este
idealul poporului nostru; el întruchipează patriotismul, vitejia, drepatea, bunătatea, în sfîrşit, toate
însuşirile unui mare Domn, ale unui geniu scutitor.
Numele său nu mai puţin răsună astăzi, decît frumoasele timpuri, cînd steagurile sale fîlfîiau
zilnic din vîrful Carpaţilor pînă la ţărmurile Dunării şi ale Mării Negre…Orice cetate, orice zid,
orice val, orice şanţ, întreabă-l cine le-a făcut, el îţi va răspunde: Ştefan Cel Mare. Orice pod, orice
biserică, orice curte sau palat vechi, el le va datori eroului său. Orice bunătate, orice aşezămînt, a
cărui, rămăşiţă se mai tărăgănează pînă astăzi, orice legiuire omenească, orice puneri la cale
înţelepte, Ştefan-Vodă le-a urzit…
Nici una din însuşirile cu care poeţii şi-au plăcut a împodobi pe poruncitorii naţiilor nu-i lipsea:
vitejie, duh mare, iubire de dreptate unită cu o cuvenită înţelegere a duhului poporului şi a treburilor
sale; istoria a 47 de ani a domniei sale dovedeşte cu fapte toate aceste drepte laude…

V. Alecsandri

Idealul virtuţilor
Toate popoarele au cîte un bărbat, în care au întrupat idealul virtuţilor şi însuşirilor, ce ar
dori să găsească în domnitorul lor:numele şi faptele acestor bărbaţi îndumnezeiţi se fac o fală, o
proprietate naţională şi din neam în neam, din veac în veac , aureola de slavă ce-i înconjoară, creşte
şi se sporeşte mai mult şi ce este mare, frumos, vitejesc, se datoreşte geniul şi braţului lor. Un
asemenea bărbat a avut şi Moldova: Ştefan cel Mare.
Nici un domn înaintea sau în urma lui n-a ajuns la cinstea şi la pomina sa; nici unul nu şi-a
păstrat între moldoveni şi, pot zice între români, un nume aşa de drag, aşa de curat, aşa de popular,
ca al lui; încă astăzi, aproape de patru veacuri şi jumătate după moartea sa, Ştefan cel Mare este
idealul poporului nostru; el întruchipează patriotismul, vitejia, drepatea, bunătatea, în sfîrşit, toate
însuşirile unui mare Domn, ale unui geniu scutitor.
Numele său nu mai puţin răsună astăzi, decît frumoasele timpuri, cînd steagurile sale fîlfîiau
zilnic din vîrful Carpaţilor pînă la ţărmurile Dunării şi ale Mării Negre…Orice cetate, orice zid,
orice val, orice şanţ, întreabă-l cine le-a făcut, el îţi va răspunde: Ştefan Cel Mare. Orice pod, orice
biserică, orice curte sau palat vechi, el le va datori eroului său. Orice bunătate, orice aşezămînt, a
cărui, rămăşiţă se mai tărăgănează pînă astăzi, orice legiuire omenească, orice puneri la cale
înţelepte, Ştefan-Vodă le-a urzit…
Nici una din însuşirile cu care poeţii şi-au plăcut a împodobi pe poruncitorii naţiilor nu-i
lipsea: vitejie, duh mare, iubire de dreptate unită cu o cuvenită înţelegere a duhului poporului şi a
treburilor sale; istoria a 47 de ani a domniei sale dovedeşte cu fapte toate aceste drepte laude…
V. Alecsandri
Anexa nr.4

1.Enumeraţi cîteva fapte pe care le-aţi făcut şi care ar


exprima dragostea faţă de ţară.

2.Comenţi: Moldova sunt eu,eşti tu,este ceea ce am


moştenit,ce iubim şi ce visăm.

3. Dacă ai pleca din ţară ce sau cine v-ar aminti


de Moldova?

4.Imaginaţi-vă că sunteţi un ghid. Ce credeţi că ar


trebui sa viziteze orice oaspete.

Anexa nr.3
Tot ce mă
încojoară
face parte din
viaţa mea.

Să trăieşti, Moldovă
Să trăieşti Moldovă,
Casa noastră sfîntă,
Unde neamul plînge,
Unde neamul cîntă.
Unde pruncul creşte
Şi învaţă graiul,
Unde mai doineşte
Fluierul şi naiul.

Să trăieşti, Moldovă,
Şi să treci prin soarte,
Soarele cum trece
Soare peste moarte.

Să te ştim, Măicuţă,
Cît o fi să fie
Astă lume mare,
Astă veşnicie.
Dumitru Matcovschi

S-ar putea să vă placă și