Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

DATA: 22.01.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național Pedagogic ,, Spiru Haret ‘’
CLASA: IV C
PROPUNATOR: Nuțică Andreea
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: Organizarea și reprezentarea datelor
SUBIECTUL LECŢIEI: Probleme care se rezolvă prin metoda grafică
TIPUL LECŢIEI: Consolidare
Durata: 40 de minute.
Profesor coordonator: Iosifescu Viorel
Profesor metodist: Preda Aurel
Profesor învățământ primar: Coman Floarea
Competențe specifice vizate:
3.1. Să exprime pe baza unui plan simplu de idei, oral sau în scris, demersul parcurs în rezolvarea unei probleme
5.1 Utilizarea terminologiei specifice și a unor simboluri matematice în rezolvarea și/sau compunerea de probleme cu raționamente diverse.
5.2. Organizarea datelor în tabele și reprezentarea lor grafică.
5.3. Rezolvarea de probleme cu operațiile aritmetice studiate, în concentrul 0-1000000.
Scop: Consolidarea și sistematizarea metodelor grafice învățate.
Obiective operaționale:
O1– să utilizeze corect şi conştient terminologia matematică;
O2 -să rezolve corect probleme matematice a căror rezolvare presupune aplicarea metodei grafice;
O3- să reprezinte prin desen simbolurile specifice problemelor ce se rezolvă prin metoda figurativă;

STRATEGII DIDACTICE:
I. Metode/tehnici/procedee: discuția, explicația, demonstrația, problematizarea,
exercițiul.
II. Mijloace didactice: laptop, culegere, manual, rebus.
III. Forme de organizare:online, individual .
EVALUARE:
I. Metode/instrumente: aprecieri verbale.
II. Forme de evaluare: observarea sistematică, chestionare orală, autoevaluare,
analiza răspunsurilor.
Bibliografie:
1. Manual de Matematică și explorarea mediului, Constanta Balan, Cristina Voinea,
Corina Andrei, Nicoleta Stan, Editura Didactica si Pedagogica- 2018,Bucuresti.
2. Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului ( clasa
pregătitoare, a III-A și a IV-a).
3. Metodica predării matematicii, R. Mihail, 2004, Editura Credis, București.
Etapele lecției Timp Ob. Conținutul Strategii didactice Evaluare
alocat Op. instructiv-educativ Metode Mijloace Forme de Forme de Metode de
didactice organizare evaluare evaluare
1.Moment 2 min Pregătirea materialelor
organizatoric și a mobilierului
pentru buna
desfășurare a lecției.
2.Reactualizarea 3min Voi adresa elevilor Discuția online Chestionare Aprecieri
cunoștințelor întrebări referitoare la orală verbale
ultimele noțiuni
învățate.
,,Ce lecție ați avut ora individual
trecută la
matematică?"
,Despre am discutat în
cadrul orei trecute?"
*verific tema de casă
calitativ.
3.Captarea 4 min ,Haideți să ne Discuția online Chestionare Aprecieri
atenției încălzim mintea!" Individual orală Verbale

- Care este jumătatea


lui 200?
- Care este nr. de 3
ori mai mare decât 6, Observarea
20, 7? sistematică
- Care este nr. de 4
ori mai mic decât 16?
- care este nr. de 2
ori mai mic decât 6, dar
decât 8?
(anexa 1)
4.Anunțarea 1min Voi anunța elevii că Discuția ONLINE Observarea
Subiectului lecției și astăzi vom consolida sistematică
a lecția anterioară, mai
obiectivelor exact , probleme care
se rezolvă prin metoda
grafică. Individual
Voi utiliza un limbaj
adecvat vârstei
elevilor.
5.Dirijarea 15 min Discuția Online Aprecieri
învățării Verbale
Explicația
Autoevaluarea
Demonstraț
i Individual Analiza
a răspunsuri
lor
6.Fixarea 8min Elevii rezolvă un rebus Discuția Aprecieri
cunoștiințelor matematic. ( Anexa 3). verbale

online

Individual

7.Încheierea 2 min Voi face aprecieri Discuția Online Aprecieri


activității asupra modului în care verbale,
elevii au colaborat și individuale
au răspuns pe tot și colective
parcursul lecției. individual

ANEXA 1:

- Care este jumătatea lui 200?


- Care este nr. de 3 ori mai mare decât 6, 20, 7?
- Care este nr. de 4 ori mai mic decât 16?
- care este nr. de 2 ori mai mic decât 6, dar decât 8?
Anexa 3:

Rebus matematic

1
2
3
4
5
6
7
8

B
1. Rezultatul înmulţirii se numeşte produs.

2. Numerele care se adună se numesc termeni.


3. Numerele care se înmulţesc se numesc factori.

4. Acum completăm un rebus.

5. Sumă sau total.

6. Numărul din care scădem alt număr descăzut.

7. Rezultatul adunării sumă.

8. Rezultatul scăderii diferență.

S-ar putea să vă placă și