Sunteți pe pagina 1din 13

1

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NIVEL II (grupa mare)


DATA: 5.12.2019
TEMA ANUALĂ: ,,Ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Surprizele lui Moș Nicolae”
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: „Ghetuța lui Moș Nicolae!”
FORMĂ DE REALIZARE: Activitate integrată (ALA1+DLC+DOS+ALA2)
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunoștințe și deprinderi
FORMĂ DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri
COMPEȚENȚE GENERALE:
 Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
 Utilizarea unor cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de
probleme și cunoașterea mediului apropiat;
 Dezvoltarea motricității grosiere și a motricității fine în contexte de viață familiare;
 Inițierea interacțiunilor cu adulți și cu copii de vârste apropiate;
 Manifestarea curiozității, a interesului și a inițiativei de învățare;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
 Activarea și manifestarea potențialului creativ.
COMPETENȚE SPECIFICE:
 Respectarea regulilor de exprimare corectă în diferite contexte de comunicare;
 Exersarea și extinderea progresivă a vocabularului;
 Identificarea și numirea formelor obiectelor din mediul înconjurător;
 Utilizarea mâinilor și a degetelor pentru realizarea de activități variate;
 Inițierea/participarea la ineracțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;
 Inițierea de activități de învățare noi și de interacțiuni cu copii sau cu adulții din mediul
apropiat;
 Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvență;
 Manifestarea creativității în activități diverse;
 Formarea deprinderilor de păstrare a igienei personale.

2
Scopul activității:
Conolidarea capacității de a formula singular/pluralul cuvintelor, a capacității de exprimare
corectă prin formulare de propoziții simple și dezvoltate, despărţirea cuvintelor în silabe și
consolidarea deprinderilor şi abilităţilor estetice în vederea executării unor lucrări.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
-să denumească obiectul de pe jeton;
-să formuleze singular/pluralul cuvintelor reprezentate pe jetoane;
-să formuleze propoziții simple sau dezvoltate, corecte din punct de vedere gramatical, folosind
cuvintele ilustrate în imaginile date sau pe baza unor întrebări adresate de educatoare;
-să denumească și să utilizeze corect materialele și unelte de lucru;
-să coloreze obiectele care au formă de pătrat;
-să coloreze cadourile dorite de la Moș Nicolae;
-să traseze grafic traseul copilului către ghetuța cu cadouri;
-să lipească elemente decorative pe “Ghetuța lui Moș Nicolae”
-să descrie lucrarea proprie și a celorlalți copii, ținând cont de aspectul lor.
STRATEGII DIDACTICE:
a)Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observația, demonstraţia, exerciţiul, munca
individuală, problematizarea, Turul galeriei.
b)Mijloace de învăţământ: fișe de lucru, ghetuță, culori, creioane, foarfecă, jetoane, lipici,
șervețele, cutiuța cu inimioare.
c)Moduri de organizare: frontal, individual, pe grupuri.
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
ADP: Rutine: Întâlnirea de dimineață, Salutul, Prezența, Calendarul naturii, Jocul emoțiilor,
Gimnastica de înviorare, Gustarea, Tranziții
ALA1: ȘTIINȚĂ: ,,Obiecte pătrate”
ARTĂ: ,,Cadourile din ghetuța lui Moș Nicolae!”-colorare
BIBLIOTECĂ: ,,Cum ajung la ghetuță?”-labirint
ADE: DLC+DOS: ,,Ghetuța lui Moș Nicolae!”- joc didactic, lipire
ALA 2: Jocuri de mișcare: ,,Mâna pe ghetuță!” , ,,Ghetuța schimbă locul!”
DURATA: o zi
SCENARIUL ZILEI

3
Ziua va debuta cu ADP (30min.) (primirea copiilor și joc liber) și ALA1(1 oră).
Se prezintă copiilor Centrele de interes, ALA1, deschise și activitățile ce se vor realiza în cadrul
acestora, explicând sarcinile, iar copiii își vor alege centrele la care doresc să se joace. Se
precizează copiilor că fiecare dintre ei poate trece pe la fiecare centru, prin rotație, dacă își
doresc acest lucru.
1)ȘTIINȚĂ: ,,Obiecte pătrate”(Anexa 1)
-copiii vor rezolva o fișă de lucru în care vor avea ca sarcină: ,,Identifică și să coloreză obiectele
care au formă de pătrat.”
2)ARTĂ: ,,Cadourile din ghetuța lui Moș Nicolae!”(Anexa 2)-colorare- lucrare colectivă pe
grupuri mici
-copiii vor primi coli A4, pe care sunt desenate diverse obiecte având ca sarcină: ,,Colorează ce
cadouri ai primit de la Moș Nicolae!” După colorare, copiii vor decupa imaginile, le vor
introduce în ghetuța lui Moș Nicolae, transdormându-le în jetoane ce vor fi folosite la DLC.
3)Bibliotecă: ,,Cum ajung la ghetuță?”-labirint(Anexa 3)
-copiii vor ajuta copilul să ajungă la ghetuța cu cadouri, marcând cu creionul traseul.
Educatoarea urmărește activitatea copiilor, oferindu-le spijin, încurajări și aprecieri.
După finalizarea activităților de la centre, prin traziția: ,,Bat din palme!”, copiii se așează în cerc,
pe covor, pentru Întâlnirea de dimineață (ADP-30min).
Salutul
Educatoarea salută copiii:,,-Bună dimineața, copii veseli!” iar copiii răspund:,,Bună dimineața
salutăm /Și frumos ne așezăm/Într-un cerc frumos și mare”. Salutul pleacă de la educatoare, apoi
copiii se salută între ei, dând mâna unul cu celălalt :,,Bună dimineața Tudor! ”...
Prezența
,,Toate florile-s aici? Toate sunt prezente?/Colorate de pitici, flori mai mari și flori mai
mici,/Toate sunt prezente? ”
Copilul zilei face prezența la panou, atașând în dreptul copilului prezent o floare. Se discută
despre cei absenți, care ar fi cauzele sau dacă copiii știu de ce lipsesc aceștia.
,,Jocul emoțiilor”
Fiecare copil, pe rând, merge la jocul emoțiilor, spune cum se simte azi și de ce, apoi atașează un
cârlig colorat feței care exprimă sentimentul potrivit.
Calendarul naturii

4
,,Vremea să o studiem,/Și în calendar să notăm./De e soare sau e ploaie,/De e vânt sau e
ninsoare.”
Se stabilește ziua din săptămână (consolidând noțiunile de azi, ieri și mâine, cât și zilele
săptămânii), anotimpul și cum este vremea (copilul atașează imaginea potrivită pentru anotimp și
vreme: soare, nori...).
Gimnastica de înviorare
,,La la la la la.../Am văzut o bunicuță, uite așa mergea,/Și-o fetiță mititică așa se grăbea,/Frățiorul
ei cel mare iute alerga,/O pisică somnoroasă așa se-ntindea,/Calul meu e cal isteț tropa, tropa,
trop,/ Eu sunt mândru călăreț tropa, tropa, trop,/Băieții sunt fotbaliști, minge, minge, șut,/Fetele
dansează twist, twist again,/Ne-nvârtim, ne răsucim, până locul ni-l găsim!”
Activitatea continuă cu ADP (30min): Rutine: igiena personală, autoservirea, gustarea, igiena
sălii.
,,Ghetuțe îngrijite, ghetuțe fericite!”- deprinderea de a păstra încălțămintea curată.
Copiii fac două trenulețe la ușă, unul de fetițe și unul de băieți. Prima fetiță numără fetele și
primul băiat numără băieții. Se stabilește numărul fiecărei grupe, se stabilește care sunt mai mulți
și care sunt mai puțini și cu câți sunt mai mulți sau mai puțini apoi merg la baie pentru a se spăla
pe mâini și pentru a merge în sala de mese pentru a servi gustarea prin tranziția:
,,1,2-1,2-mergem toți in pas vioi,/Mâinile să le spălăm, /La masă să ne-așezăm,/Pe hol noi nu
alergăm/ Ca să nu ne-accidentăm.”
După gustare, activitatea la grupă continuă cu ADE (1oră).
Copiii au surpriza de a găsi în grupă, după pauza de masă, Ghetuța uriașă a lui Moș Nicolae- în
care vor fi introduse jetoanele decupate la ALA 1.Educatoarea anunță tema și obiectivele jocului
didactic și regulile jocului pe înțelesul copiilor, efectuând jocul de probă.
SARCINA JOCULUI DIDACTIC: Copiii răspund în propoziții la întrebările adresate de
educatoare, formulează singular-pluralul imaginii date și formulează propoziții simple sau
dezvoltate pe baza imaginilor date..
REGULILE JOCULUI:
 Pe rând, fiecare copil, extrage un jeton din ghetuță și răspunde cerințelor educatoarei.
 Răspunsurile corecte sunt recompensate cu aplauze, răspunsurile greșite sunt corectate de
colegii dar vor fi pedepsite cu pedepse amuzante.
 Jocul ia sfârșit atunci când fiecare copil a răspuns cel putin odată.

5
 Toți copiii sunt recompensați cu inimioare.
 Vorbesc doar copiii întrebați.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, sancţiunile (onomatopee, mimică), recompensele.
După ce educatoarea este sigură că copiii au înțeles în ce fel se va desfășura jocul, se trece la
jocul propriu-zis. Răspunsurile corecte sunt aplaudate iar răspunsurile greșite sunt sancționate cu
pedepse amuzante.
Când educatoarea decide încheierea jocului, copiii, se deplasează prin tranziția:,,Bat din palme!”,
către măsuțe, pentru a lipi ,,Ghetuța lui Moș Nicolae”
Copiii fac turul galeriei pentru a stabili cea mai reușită lucrare realizată la DOS și la
ALA1(Știință), se fac aprecieri generale și individuale și se premiază toți copiii cu inimioare.
Activitatea continuă cu ALA2 (1 oră), când copiii se vor relaxa jucându-se ,,Mâna pe ghetuță!”,
,,Ghetuța schimbă locul!” și ADP(joc liber și plecarea copiilor)(30min).
Joc distractiv:,,Mâna pe ghetuță!”
Copiii sunt așezați pe două rânduri, față în față, iar între ei având ghetuțe (cu una mai puțin decât
numărul copiilor). Educatoarea enunță diferite comenzi pe care copiii le execută.
Ex: Educatoarea:,,Mâna pe cap!” ,,Mâna pe genunchi!”…etc
La enunțul ,,Mâna pe ghetuță!”, toții copiii se străduiesc săapuce o ghetuță. Copilul care a rămas
fără ghetuță este eliminat din joc iar jocul continuăpână când rămâne un singur copil câștigător.
Joc distractiv:,,Ghetuța schimbă locul!”
Copiii sunt așezați pe scăunele (în cerc, pe rănduri sau la întâmplare) îndeplinind rol de ghetuțe.
Educatoarea pornește muzica (cântece de iarnă, colinde), copiii cântă, iar la semnalul ei (bătut de
palme) copiii trebuie să se ridice de pe scaun și să caute altul care este liber.
Plecarea copiilor.
Copiii vor pleca acasă în mod organizat pe cântecul:
,,Toți copiii, toți copiii, pleacă a cum acasă,/ Toți copiii, toți copiii, pleacă a cum acasă,/Și cei
mari și cei mici/Și cei veseli și cei triști/ Toți copiii, toți copiii, pleacă a cum acasă,/La revedere!”

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

6
Etapele Conținut științific Strategii didctice Evalu
activităţii Metode Mijloace Organi -are
-zare
Moment Se asigură condiţiile necesare bunei Exercițiul Sala de Frontal
organizatoric desfăşurări a activităţii: aerisirea sălii de organizatori grupă
grupă, pregătirea materialelor necesare c
activității, aranjarea mobilierului.
-intrarea organizată a copiilor.
Captarea Se realizează prin prezentarea ghetuței lui Conversaţia Ghetuță Frontal Obser-
atenţiei Moș Nicolae și a jetoanelor decupate la ALA Explicația Jetoane varea
1. Observația siste-
mică
Reactualizare Copiii se adună în jurul ghetuței, studiind Conversația Ghetuță Frontal Obser-
a jetoanele colorate și purtând discuții despre Observația Jetoane varea
cunoștințelor cadourile primite de Moș Nicolae. siste-
mică
Anunţarea Educatoarea anunţă tema şi obiectivele Conversaţia Cutiuța Frontal Obser-
temei şi a operaţionale, pe înţelesul copiilor: Explicaţia cu varea
obiectivelor -,,Azi ne vom juca un joc, care se numeşte: surprize siste-
,,Ghetuța lui Moș Nicolae”. Vreau să văd la mică
cât de multe cuvinte veți reuși să le formulați
singular/pluralul jucând ,,Eu spun una, tu
spui multe!”, apoi veți ,,Ghetuța lui Moș
Nicolae”. La sfârșit, dacă o să fiu mulțumită
de munca voastră, v-am pregătit o mică
surpriză pentru fiecare”.
Dirijarea Educatoarea prezintă regulile jocului (DLC) Conversaţia Frontal Obser-
învăţării pe înţelesul copiilor: Explicaţia varea
Pe rând, fiecare copil, extrage un siste-
Regulile jeton din ghetuță și răspunde cerințelor mică

7
jocului educatoarei. Răspunsurile corecte sunt
recompensate cu aplauze, răspunsurile
greșite sunt corectate de colegii dar vor fi
pedepsite cu pedepse amuzante. Jocul ia
sfârșit atunci când fiecare copil a răspuns cel
putin odată. Toți copiii sunt recompensați cu
inimioare. Vorbesc doar copiii întrebați. Demonstraţi Ghetuța Individ Evalu-
,,Pe rând, câte un copil, va veni la ghetuță, a Jetoane u-al area
Jocul de veți extrage un jeton din ea și veți formulați orală
probă singular/pluralul jucând ,,Eu spun una, tu Exerciţiul Obser-
spui multe!”, La fiecare răspuns corect veți varea
obține aplauze. Nu aveţi voie să vorbiţi siste-
neîntrebaţi. Dacă răspunsul este greșit, atunci mică
veți fi corectat de colegi și veți primi o
pedeapsă amuzantă (,,Fă ca pisica!, Mergi ca
elefantul!, Aleargă ca un cal!”)
Sub îndrumarea educatoarei, un copil
efectuează jocul de probă.
Pe rând, fiecare copil este chemat, extrage
Jocul propriu jetonul și va răspunde:
zis Educatoarea: ,,-Ce este aceasta?”
Copilul : ,,-Acesta este o păpușă.”
Educatoarea: ,,-O păpușă!”
Copilul: ,,-Mai multe păpuși!”
Educatoarea: ,,-Formulează o propoziție cu
cuvântul păpușă!”
Copilul:,,-Păpușa are rochița roz!”
Obţinerea Jocul va fi complicat prin introducerea unei Conversaţia Ghetuță Indivi- Evalu-
performanţei noi sarcini, respectiv alcătuirea de propoziții Explicaţia Jetoane dual area
Complicarea cu un cuvânt dat. Copilul extrage jetonul, Exerciţiul orală
jocului denumește obiectul și apoi alcătuiește o Demonstrați Obser-

8
propoziție cu cuvântul indicat. După ce a varea
copilul a formula propoziția (simplă sau Problemati- siste-
dezvoltată), ceilalți copii vor putea să zarea mică
formuleze și alte propoziții cu cuvântul
indicat.
Răspunsul corect este aplaudat de colegi.
Dacă răspunsul este greşit, copilul va fi
corectat de colegi și va primi o pedeapsă
amuzantă. Jocul va continua până în
momentul în care fiecare copil a răspuns cel
puțin odată.
Educatoarea decide încheierea jocului.
Transferul Prin tranziția ,,Bat din palme!””copiiivor Explicația Fișe de Indivi- Probă
cunoștințelor merge către măsuțe, DOS, unde vor lipi Demonstrați lucru dual practi-
,,Ghetuța lui Moș Nicolae””. a Acuarele că
Exercițiul Pensule
Șervețele
Asigurarea Analiza produselor activității. Turul Frontal Orală
feedback-ului Copiii, împreună cu educatoarea, duc galeriei Indivi-
lucrările realizate în zona unde se Conversația duală
organizează expoziția, prezintă ceea ce au Aprecierea Pe
realizat, apoi își exprimă opinia cu privire la verbală grupe
realizările celorlalți colegi.
Încheierea Se face o scurtă recapitulare a activităților Conversația Cutiuța Frontal Obser-
activității desfășurate pe perioada zilei, precizând din Explicația cu Indivi- varea
nou tema zilei și evidențiind produsele surprize dual siste-
obținute (fișele de la ALA și DOS). Inimioar mică
Educatoarea face aprecieri generale şi e
individuale, legat de felul în care copiii s-au Ghetuțe
descurcat în realizarea sarcinilor şi asupra Scaune
modului în care s-a desfăşurat activitatea.

9
Copiii primesc permisiunea de a deschide
cutiuța cu surprize în care vor găsi, pentru
fiecare, inimioare.
În încheiere, activitatea zilei va fi completată
de jocurile de mișcare: ,,Mâna pe
ghetuță!”,,Ghetuța schimbă locul!”.

10
ALA 1 –Știință :,,Obiecte pătrate”
Identifică și să coloreză obiectele care au formă de pătrat.

11
Anexa 2 ALA 1- Artă :,,Cadourile din ghetuța lui Moș Nicolae!”
Colorează ce cadouri ai primit de la Moș Nicolae!

12
Anexa 3
ALA 1-Bibliotecă: ,, Cum ajung la ghetuță?”-labirint

13

S-ar putea să vă placă și