Sunteți pe pagina 1din 2

Schiță de lecţie

Profesor : Patriche Anca Data :18.09.2019 Clasa : a V-a


Obiectul : Lectura și abilitățile de viață Subiectul lecţiei : Cartea- oglinda sufletului
Tipul lecţiei : însușire de noi cunoștințe Timp: 50 min
Obiective operaţionale :
1. Competența generală - La sfârşitul lecţiei, elevii vor putea să:
Utilizarea lecturii în vederea Să numească formele de prezentare a cărții
dezvoltării personale Să susțină păreri proprii cu privire la parcursul istoric al cărții
Să susțină păreri proprii cu privire la importanța cărții în viața omului
Strategia didactică :
Metode şi procedee Forme de Resurse Mijloace de Bibliografie
o Expunerea organizare învăţământ
o Capacităţile
o Conversaţia euristică a învăţării o Prezentări  C. Parfene, Metodica studierii
o Învăţarea prin descoperire normale de power-point lb. si lit. rom. în şcoală
o Eseul de 5 minute o Activitatea învăţare ale o Tabel Știu-
elevilor  V. Goia, Didactica lb. şi lit.
independentă Vreau să știu- rom. pt. gimnaziu şi liceu
individuală o Cunoştinţele Am învățat
o Activitatea anterioare ale
frontală elevilor
o Activitatea pe
grupe
Desfăşurarea activităţii :
Evenimentele
Activitatea profesorului Activitatea elevului Timp
lecţiei
Se stabileşte ordinea în clasă. Elevii pregătesc
Organizarea
Se notează absenţele. cele necesare 2
clasei
Se asigură cele necesare desfăşurării lecţiei desfăşurării lecţiei
Le sunt înmânate elevilor imagini cu un papirus, un stilou, un tipar. Elevii răspund
Captarea Aceștia sunt rugați să așeze imaginile în ordine cronologică pe o axă întrebarilor și
5
atenţiei imaginară a timpului desenată pe tablă. completează axa pe
tablă.
Anunţarea P: Astăzi vom învăța despre istoria fascinantă a cărții, vom afla care este Elevii propun
temei şi a parcursul istoric al acesteia, când și cine a inventat tiparul, care sunt diverse definiții.
obiectivelor 5
formele de prezentare ale cărților.

Conducerea Profesorul expune părerea sa personală despre carte în fața elevilor, Elevii ascultă cu 25
învăţării astfel încât să ofere un model de comunicare orală în fața unui auditoriu. atenție și se înscriu
Li se cere acestora să construiască și ei un scurt monolog oral despre la cuvânt.
importanța cărții în viața lor, în calitate de elevi, de adolescenți, etc.
Apoi sunt întrebați dacă e important să cunoaștem istoria cărții și li se Elevii răspund de
cere să motiveze răspunsul. ce e important să
cunoaștem istoria
cărții.
În continuare le este înfățișată elevilor o prezentare Power Point despre Elevii pun
istoria cărții, de la papirus la e-reader, despre istoria tiparului, primele întrebări, cer
cărți tipărite din lume, etc. explicații
suplimentare,
notează pe caiete
informațiile
esențiale.

Pe o fișă, li se cere acestora să noteze aspectele cele mai interesante Elevii notează
aflate la lecția de zi. aspectele cele mai
Asigurarea
interesante și le 8
feedback-ului
prezintă în fața
clasei.
Observarea sistematică a elevului, apreciere cu calificative de tip bine,
Evaluarea și
foarte bine, suficient. -notează tema pe
enunțarea
caiete 5
temei pentru
acasă Temă – Scrieți un text de minim 15 rânduri în care să răspundeți la
întrebarea - ,,De ce e cartea importantă în viața omului la orice vârstă?”

S-ar putea să vă placă și