Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lectie

Data : 24.11.2016
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Detalierea unitatatii de invatare: Măsurări utilizând etaloane neconvenţionale
Tipul lecţiei: Mixta

Obiective de referinţă:
1.3 - să efectueze operaţii de adunare şi de scădere în concentrul 0-100 fără
trecere peste ordin;
2.1 - să stabilească poziţii relative ale obiectelor în spaţiu;
2.6 - să rezolve probleme care presupun o singură operaţie dintre cele învăţate;
2.8 - să măsoare dimensiunile, capacitatea sau masa unor obiecte folosind
unităţi de măsură nestandard aflate la îndemâna copiilor.

Obiective operaţionale:
O1 – să încercuiască răspunsul afirmativ dintr-o enumerare de enunţuri;
O2 – să ofere exemple de alte locuri ( în afară de cele menţionate în exerciţiu)
ce se pot măsura cu pasul;
O3 – să coloreze obiectele ce se pot măsura cu ajutorul degetului;
O5 – să numească şi să scrie cinci obiecte mai uşoare decât un pom;
O6 – să aşeze şi să deseneze atâtea fructe sau lumânări,câte sunt necesare
pentru a echilibra balanţa;
O7 – să calculeze diferenţa unor numere date, utilizând termenul de „mai
puţin” şi „diferenţa”;
O8 – să interpreteze cântecelul măsurătorilor, cântând în dialog;
O9 – să elibereze drumul de obstacole, ajutându-l pe Tăndală să se întâlnească
cu Păcală.

Strategia didactică: Participativă

Metode şi procedee: Expunerea,explicatia, exerciţiul,conversatia, observaţia, munca


independentă , problematizarea, jocul didactic.

Mijloace de învăţământ: Fişe de lucru, planşe, ustensile de scris şi colorat,balanţă ,


fructe,lumânări.

Evaluare: Formativă: frontală, individuala, observarea sistematică şi reciprocă,


evaluarea muncii individuale
Durata: 45 minute.

Locul de desfăşurare: sala de clasă

Bibliografie:
- Programa scolara pentru elevii cu deficient mintala usoara si moderata;
Iaşi, 2005
- Anca Tăut, Elena Lupşan, (2014), „Matematică şi explorarea mediului” –
caiet de aplicaţii, Cluj-Napoca, Editura Sinapsis
- Ioana Gabriela Mărcuţ, Metodica predării matematicii – format electronic
Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Ob. Activitatrea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Material Evaluare
Op procedee didactic
1.Moment Stabilesc ordinea şi liniştea în sala Elevii primesc materialul didactic Fişe de frontală,
organizatoric de clasă. pentru ora de matematică. lucru, individuala
1 min. Îşi pregătesc cele necesare pentru planşe,
lecţie. ustensile de
scris ,
colorat
2.Verificarea Se completează fişele individual. Elevii vor avea la dispoziţie 5 minute Explicaţia Fişe de frontală,
cunoştinţelor Corectez temele elevilor ca să completeze fişele(anexa 1). muncă individuala
asimilate anterior/ În timp ce ei lucrează,verific temele Exerciţiul individuală
verificarea temei pentru acasă cantitativ şi calitativ.
pentru acasă. Evaluarea testelor se va efectua
6 min. individual,pe parcurs ce elevii vor Evaluarea
termina de rezolvat exerciţiile date. sumativă
La final se vor enunţa rezultatele
elevilor.

3. Captarea Se prezintă planşa pe care este Elevii observă planşa şi ascultă cu Expunerea Planşa frontală,
atenţiei desenat Tăndală şi drumul pe atenţie mesajul de la Tăndală: Fişe de individuala
2 min. care trebuie să- l parcurgă pentru Am plecat ca să-l găsesc, Observarea lucru
a-i reuni pe cei doi. Pe prietenul Păcală, dirijată
N-am putut să-l întâlnesc,
Că mă-mpiedic de-o măsură
De lungime şi de masă. Mesaje
D’apoi las’ că am copiii conţinând
Cari m-ajută!Nu mă lasă! exerciţii şi
Se poartă următoarea conversaţie cu probleme
Elevii deduc subiectul lecţiei. elevii:
 Cine a plecat să se
întâlnească cu Păcală?
 De ce n-au putut să se Conversaţia
întâlnească?
 Despre ce unităţi de măsură
este vorba?
 Vreţi să-l ajutăm pe Tăndală
să se întâlnească cu Păcală?
Din discuţiile purtate cu elevii se
desprinde tilul lecţiei.
4. Anunţarea Se enunţă subiectul lecţiei şi Se anunţă subiectul lecţiei Unităţi de Expunerea
subiectului. câteva din obiectivele măsurare pentru lungime şi masa
1 min. operaţionale. corpurilor şi câteva dintre obiectivele
operaţionale urmărite.

5.Desfăşura-rea Elevii primesc fişe de lucru Exerciţiile şi problemele date spre Planşa frontală,
lecţiei. identice cu obstacolele peste care rezolvare sunt ascunse sub fiecare Explicaţia Fişe de individuala
23 min. trebuie să treacă Tăndală ca să îl obstacol peste care trebuie să treacă lucru
întâlnească pe Păcală. Tăndală (anexa 2).
Primul obstacol este o piatră uriaşă.
Sub piatră este scris următorul
mesaj(exerciţiu):
Hai citeşte!Încercuieşte! Conversaţia
Tu răspunsul,dacă-l ştii.
O1 Nu mai sta!Haide gândeşte! Mesaje
Ce poţi măsura cu paşii? conţinând
Elevii vor încercui variantele corecte Exerciţiul exerciţii şi
de răspuns. probleme
O2 Se oferă şi alte exemple orale.
Al doilea obstacol este un gard. În
faţa acestuia este scris următorul
mesaj:
Sunt obiecte mici şi mari,
Colorează-le acum!
Cu un deget de măsori,
Gardul poţi să-l iei din drum!
Al treilea obstacol este un pom,în
frunzele căruia se află următorul
O3 mesaj:
Nu pot! N-am cum să-l ridic!
Dar îl pot sări de zic
Cinci obiecte mai uşoare, Jocul didactic
Ce-s acas’ la fiecare. Balanţă
Al patrulea obstacol este o balanţă, pe
talerul gol este scris mesajul
următor:
O5 Nu ştiu câte să aşez, Problemati- Fructe, observarea
Echilibrul să-l păstrez?! zarea lumânări sistematică şi
Colo a fost o pară mare, reciprocă
Ici era o lumânare, Mesaje de la
Patru pere dacă pun, Tăndală
Lumânări câte s-adun?
Al cincilea obstacol este un
O6 râu.Pentru a trece peste el,Tăndală
lasă următorul mesaj: evaluarea
Măsurat-am râul,frate, muncii
O9 Dar socoata n-o ştiu face! individuale
Uite-n dreapta-s 40,
Iar în stânga-s cu 30
Mai puţin decât dincolo,
Spui tu câţi or fi acolo?
Al şaselea obstacol este o sfoară,iar
O7 pe aceasta stă agăţat următorul mesaj:
De la stâlp până la sfoară Exerciţiul
28 palme măsoară,
De la stâlp până la iarbă
78 palme măsoară.
Diferenţa o calculăm
O7 Şi de sfoară ne scăpăm!
6.Obţinerea Se citeşte ultimul mesaj al lui Elevii vor rezolva ultima sarcină Problemati- Fructe, evaluarea
performanţei. Tăndală. individual.Înainte de întâlnirea celor zarea balanţă muncii
8 min. Elevii rezolvă această sarcină doi,Tăndală trebuie să ajute o fetiţă Mesaje de la individuale
O6 singuri. aflată în impas: Munaca Tăndală
Se corectează frontal şi se explică. Două pere-s cât un măr indepen-
Mărul e cât o banană dentă
Zece pere dac-or fi,
De banane tu ce ştii?
Rezolvând toate exerciţiile şi Exerciţiul
O9 problemele date ca sarcini, Tăndală Jocul didactic
ajunge în sfârşit la Păcală. Evaluarea
7.Realizarea feed- Se cântă cântecelul măsurătorilor( cel Cântarea în observarea
back-ului al lungimii şi masei corpurilor) pe cor sistematică şi
3 min. O8 grupe de băieţi şi fete(în dialog): reciprocă

Mâna,pasul,talpa noastră
E obiect de măsurat.
Nouă nimic nu ne scapă Joc didactic
Degeţelele-au lucrat. muzical

Pere,mere şi alte cele


Dacă vrei le cântărim
Că avem tot ce ne cere
La măsurat noi buni să fim!
8.Încheierea Se fac aprecieri frontale şi Se fac aprecieri verbale asupra Aprecieri Conversaţia frontală
lecţiei. individuale. modului de lucru şi asupra verbale.
1 min. comportamentului.
Anexa 1

Fişă de muncă independentă

Ordonează în funcţie de greutate obiectele următoare:


Anexa 2

Ajută-l pe Tăndală să treacă peste toate obstacolele.

Hai citeşte!Încercuieşte!
Tu răspunsul,dacă-l ştii.
Nu mai sta!Haide gândeşte!
Ce poţi măsura cu paşii?

 Curtea şcolii

 Sala de clasă

 Faţa de masă

 Distanţa de la Bacau la Bucureşti

Sunt obiecte mici şi mari,


Colorează-le acum!
Cu un deget de măsori,
Gardul poţi să-l iei din drum!
Nu pot! N-am cum să-l ridic!
Dar îl pot sări de zic
Cinci obiecte mai uşoare,
Ce-s acas’ la fiecare.

Nu ştiu câte să aşez,


Echilibrul să-l păstrez?!
Colo a fost o pară mare,
Ici era o lumânare,
Patru pere dacă pun,
Lumânări câte s-adun?
Măsurat-am râul,frate,
Dar socoata n-o ştiu face!
Uite-n dreapta-s 40,
Iar în stânga-s cu 30
Mai puţin decât dincolo,
Spui tu câţi or fi acolo?

Rezolvare:
________________________
________________________

Răspuns:_________________

De la stâlp până la sfoară Şi de sfoară ne scăpăm!


28 palme măsoară,
De la stâlp până la iarbă
78 palme măsoară.
Diferenţa o calculăm

Rezolvare:

___________________________
___________________________

Răspuns:_____________
Două pere-s cât un măr
Mărul e cât o banană
Zece pere dac-or fi,
De banane tu ce ştii?

 Desenează balanţele cu fructele respective.

S-ar putea să vă placă și