Sunteți pe pagina 1din 9

Școala Generală Toma Caragiu Ploiești

AN ŞCOLAR 2020-2021

Profesor istorie:
Negoi Ioan Valentin
PROIECT LECŢIE

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învătământ: Școala Gimnazială Toma Caragiu Ploiești


Profesor: Negoi Ioan Valentin
Data: 4.III.2021
Obiectul: Istorie
Clasa: Modulul II
Unitatea de învăţare: De la absolutism monarhic la statul modern
Tipul lecţiei: fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor
Timp alocat: 50’

Competenţe specifice:
2.2. Identificarea cauzelor și consecințelor unui eveniment, proces istoric;
2.5. Investigarea unui eveniment / proces istoric;

Competenţe derivate:
C 1 – Definirea cauzelor revoluției americane.
C 2 – Extragerea unor informații legate de revoluția americană dintr-o fișă dată
Activităti de învăţare:
A 1 – realizarea de fişe
A 2 - studierea unei surse istorice
Organizarea spaţiului de instruire a resurselor:
a) Locul de desfăşurare: internet/platforma Teams
b) Clasa: omogenă cu potenţial intelectual normal
c) Material didactic: Magda Stan, Istorie- Manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2017; Mihai Stamatescu, Istorie. Modulul
2. Acțiune și decizie umană în istorie. Ghidul profesorului. Editura Ministerul Educației și Cercetării, București, 2006.
Metode şi procedee didactice: conservaţia euristică, comparaţia, demonstaţia, problematizarea, descoperirea, expunerea.
Forme de organizare a activitătii: activitate frontală
Evaluarea: orală (stimularea participării elevilor la formulări de răspunsuri, analiza acestora).
SECVENŢELE C.D CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII FORME ŞI
INSTRUIRII ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR DIDACTICE INSTRUMENTE
PROFESORULUI DE EVALUARE
I. ORGANIZAREA Realizează un climat afectiv. Răspund cerinţelor profesorului
CLASEI ŞI Consemnarea absentelor, enuntarea
CAPTAREA scopului lectiei
ATENŢIEI
ELEVILOR
(2’)

II. VERIFICAREA,
REACTUALIZAREA, Formulează întrebări/cerințe care Elevii răspund la întrebările
SISTEMATIZAREA fac apel la cunoștințele dobândite formulate utilizând informaţiile Conversaţie
CUNOŞTINŢELOR pe parcursul lecției anterioare anterior dobândite euristică
(5’) Explicaţia
Absolutismul monarhic.
Evaluarea
predictivă

III. ANUNŢAREA Profesorul afișază o pagina Word Elevii scriu în caiet titlul scris de
TEMEI ŞI A pe care scrie titlul lecției. profesor pe pagina word.
COMPETENŢELOR ,,Revoluția americană’’.
SPECIFICE (5’)
Profesorul îi întreabă pe elevi ce
Elevii răspund.
știu de America. Dacă știu cine a America a fost descoperită de
descoperit-o, când, în ce an/secol. Cristofor Columb. În anul 1492.
Secolul XV.
IV. DOBÂNDIREA Cu ajutorul conversaţiei euristice Elevii se pregătesc să consemneze
NOILOR profesorul le spune elevilor să în caiet cele propuse de profesor.
CUNOŞTINTE (20’) scrie.

Cu ajutorul unei pagini word Elevii citesc, scriu în caiete și


C2 profesorul afișază o fișă de lucru rezolvă cerințele din fișa de lucru.. Descoperire Evaluarea
elevilor. Anexa I. Conversaţie predictivă
euristică
Profesorul îi roagă pe elevi să Elevii răspund la întrebări. Explicaţia
răspundă la întrebări.

1. 1. Care este sursa textului dat? R. Sursa textului dat este Magda
Stan -Manual clasa a VI.
2. 2. Determină în timp secolele XVII
R. Sec. XVII 1701-1800
și XVIII. Sec. XVIII 1801-1900
C1
3. 3. Care a fost cauza principal a
R. Cauza principală a reprezentat-o
revoluției americane?
nemulțumirea coloniștilor de
controlul metropolei asupra
activității lor și, mai ales, de taxele
și impozitele impuse de aceasta, în
condițiile în care coloniștii nu erau
reprezentați în Parlamentul de la
Londra.

4. Când a avut loc invitația la


ceai? R. 1773
Profesorul le pune elevilor un
Elevii urmăresc filmulețul.
5’ filmuleț de 48 de secunde despre
declarația de independență.

Profesorul îî întreabă.
Cine a redactat Declarația de Elevii răspund.
independență.
Thomas Jefferson.

V. REALIZAREA Profesorul îi întreabă pe elevi dacă Elevii dau curs întrebării puse de Conversaţie
FEED-BACK-ULUI au neclarități legate de lecția de zi. profesor. Euristică Evaluare continuă
(5’)
VI. TEMĂ PENTRU Profesorul le prezintă tema pentru Elevii urmăresc cele prezentate de
ACASĂ (3’) portofoliu elevilor. profesor.
Anexa 2.
Anexa I.
În cursul secolelor al XVII-lea și al XVIII-lea, pe țărmul de vest al Oceanului Atlantic, în America de Nord, au fost întemeiate 13 colonii,
teritorii aflate sub stăpânirea Angliei.
După anul 1760, relațiile dintre cele 13 colonii și Marea Britanie s-au înrăutățit: locuitorii coloniilor erau nemulțumiți de controlul
metropolei asupra activității lor și, mai ales, de taxele și impozitele impuse de aceasta, în condițiile în care coloniștii nu erau reprezentați în
Parlamentul de la Londra.
Unul dintre primele evenimente ce au marcat revolta coloniștilor a fost cel cunoscut cu numele de Invitația la ceai (1773). Nemulțumiți
de taxa pe ceai impusă de britanici, un grup de coloniști americani au aruncat în mare încărcătura de ceai de pe trei corăbii aflate în portul
Boston.
În condițiile declanșării conflictului cu Marea Britanie, cele 13 colonii au decis să își proclame independența.
La 4 iulie 1776, întruniți în Congresul de la Philadelphia, reprezentanții coloniștilor au adoptat Declarația de independență. (Magda Stan
-Manual clasa a VI)
1. Care este sursa textului dat?
2. Determină în timp secolele XVII și XVIII.
3. Care a fost cauza principal e revoluției americane?
4. Când a avut loc invitația la ceai?
Anexa II.
DICŢIONAR:

Independenţă = situaţia unui stat de a rezolva singur problemele sale interne şi externe

Boicot = refuzul de a mai cumpăra produsele engleze

Naţiune = comunitatea de oameni care vorbesc aceeaşi limbă, ai au conştiinţa originii comune şi au aceleaşi idealuri

Stat federal = stat creat prin unirea mai multor state, care îşi păstrează organizarea proprie, având anumite organe de
conducere şi legi comune

Constituţie = lege fundamentală a unui stat care determină forma de guvernământ structura socială, economică şi politică,
modul de orgnizare şi funcţionare a organelor de stat, drepturi, libertăţi şi responsabilităţi

Republică = formă de guvernământ în care organele supreme ale puterii de stat sunt alese pe un timp determinant

S-ar putea să vă placă și