Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială „Mihai David”, Negrești


PROFESOR: Frățiman Lăcrămioara
DATA: 21.01.2021
CLASA: a VII-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Oameni și obiceiuri
SUBIECTUL LECŢIEI: Verbul - nucleul comunicării
TIPUL LECŢIEI: de actualizare a cunoștințelor învățate despre verb
DURATA: 50 minute
COMPETENŢE GENERALE:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare,
prin receptarea şi producerea textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
5. Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context național și internațional
COMPETENŢE SPECIFICE:
4.1. Folosirea structurilor morfosintactice ale limbii române standard pentru înţelegerea şi exprimarea clară şi precisă a intenţiilor comunicative complexe

4.2. Exprimarea clară a intenţiei comunicative prin corelarea achiziţiilor lexicale şi semantice cu cele sintactice şi morfologice din limba română standard
4.4. Raportarea conştientă la normă în exprimarea intenţiei de comunicare, din perspectivă morfosintactică, fonetică şi lexicală

Obiective operaţionale:
a) cognitive:
- să definească verbul;
- să prezinte categoriile gramaticale specifice acestuia;
- să identifice verbele din diferite enunţuri şi să le analizeze sintactic şi morfologic;
- să dea sinonime pentru locuţiunile verbale;
- să transforme o construcţie activă în construcţie pasivă ;
- să cunoască valorile verbului „a fi”;
- să distingă valorile predicative şi nepredicative;
- să recunoască verbele impersonale.
b) afective
- să-și dezvolte atenţia concentrată, spiritul de observaţie;
- să înţeleagă rolul studierii noţiunilor de morfologie şi sintaxă;
- să interacţioneze în cadrul grupului;

c) psiho-motorii
- să-şi formeze deprinderi de lucru cu diverse tipuri de exerciţii.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, mijloace şi metode, precum: conversaţia, explicația, exerciţiul, rebusul, jocul didactic;
b) Mijloace de învăţământ: dispozitiv digital elev- profesor, platforma online Google Meet, Google Classroom, manual digital, fișe de lucru online, youtube,
caietele elevelor;
c) Forme de evaluare: observarea sistematică a activităţii elevilor, aprecieri orale şi scrise;
d) Forme de organizare: frontală, individuală.

Bibliografie:

1. Mariana Norel, Petru Bucurenciu, Mihaela Dragu, Manual de limba și literatura română pentru clasa a VII-a, Editura Aramis, 2019
2. Rusu Mina-Maria, Cotoi Geanina, Hăilă Carmen-Irina, Timingeriu Mihaela, Exerciţii practice de limba română, Competenţă şi
performanţă în comunicare, Clasa a VII-a, Semestrul I, Piteşti, Editura Paralela 45, 2010.
3. Costache, Adrian, Costache Georgeta, Limba română, O gramatică sintetică pentru învăţământul preuniversitar, f.l. Editura ART,
2011.
4. Trofin, Eliza-Mara (coord.), Ardelean Luminiţa, Enescu, Ioana, Gurtavenco, Mariana, Ioani, Liviu, Sasu, Adina Elena, Gramatică,
Fişe de lucru (itemi de evaluare), Clasa a VII-a, Piteşti, Editura Paralela 45, 2010.
5. http:// www.didactic.ro
6. https://www.youtube.com
7. https://www.manuale.edu.ro/

Studii de didactică:

1. Programa şcolară pentru Limba şi literatura română clasele a V-a – a VIII-a Aprobat prin ordinul ministrului, 2017
2. Apetroaiei, Elena, Strategii activ - participative în predarea - învăţarea limbii şi literaturii române, Piteşti, Editura Paradigme,2009.
3. Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu, Structuri didactice deschise, ediţia a III-a, Piteşti, Editura Paralela 45, 2006.
4. Pavelescu, Marilena, Metodica predării limbii şi literaturii române, Ghid pentru susţinerea examenelor de definitivare şi de acordare a gradelor didactice,
Bucureşti, Editura Corint, 2010.
Scenariu didactic
Strategia didactică
Evaluare
Metode şi Mijloace de Forma de
Etapele Tim Activitatea profesorului Activitatea
procedee învăţământ organizare
lecţiei p elevului

Organizarea Conectarea elevilor și a


colectivului profesorului pe platforma Se pregătesc pentru conversaţia Dispozitive activitate -
de elevi 5’ Google meet. conectare la lecția necesare pentru frontală
de Comunicare în conectarea la
Notarea absențelor.
limba română. platforma
Se trimite elevilor ghidul pentru ( PC, internet)
utilizarea platformei cu 4 pași de
respectat:
1. Asigurați-vă că sunteți pe
modul „mut” atunci când
nu vorbiți.
2. Fiți voi înșivă și
respectați-i pe ceilalți.
3. Puneți întrebări folosind
chat-ul.
Configurați un spațiu intenționat
unde se va desfășura ora.

5’ Profesorul cere elevilor să își Elevii îşi pregătesc


pregătească caietele cu tema. caietele cu tema. observarea
Verificarea exerciţiul caietele elevilor activitate sistematică,
temei Whiteboard frontală aprecieri
Solicit cel puţin un elev să verbale
citească tema.

Captarea atenţiei elevilor se va


face cu ajutorul unui rebus pe Elevii vor completa
care îl vom rezolva împreună, rebusul pe tabla
online împreună cu conversaţia Whiteboard activitate observarea
realizând astfel o actualizare
profesorul. frontală sistematică,
sumară a cunoştinţelor despre aprecieri
verb:

S-ar putea să vă placă și