Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 10.03.2021
UNITATEA DE ÎNVAȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 10
GRUPA: mica
EDUCATOARE: Tutunea Madalina
PROPUNĂTOR: Stoicescu Nicoleta-Laura
PROFESOR METODIST: Muscăloiu Cristinel
PROFESOR COORDONATOR: Iosifescu Viorel
DOMENIUL DE DEZVOLTARE: Capacități și atitudini în învățare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație muzicală
COMPORTAMENTE URMĂRITE: -manifestă curiozitate pentru activitatea propusă
-realizează sarcini de lucru cu consecvență
-demonstrează simț ritmico-melodic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt etc.
DIMENSIUNI: Capacități și atitudini în învățare
MIJLOC DE REALIZARE: Joc muzical
SUBTEMA: “Vine vine primavara”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Predare
Repetare joc muzical
SCOPUL: Însușirea cântecului ,,Cand am fost noi la pădure,,
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- Să reproducă vocalizele folosite pentru încălzirea vocii
O2- Să interpreteze corect/ expresiv cântecul, respectând tonul și semnalul de început.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: Discuția, explicația, joc muzical, exercițiul
FORME DE ORGANIZARE: Frontal, individual
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: Aprecieri verbale, observare sistematică
RESURSE: -Umane: 24 elevi
-Spațiale: Sala de clasa
-Temporale: 15 minute
BIBLIOGRAFIE:
· Ministerul Educației Naționale, Curriculum pentru educație timpurie 2019, Anexa la ordinul ministerului educației
Naționale nr. 4.694/ 2.08.2019
ABORDAREA
Ob. PRED.- ÎNV. STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE Op. EVALUARE
LECȚIEI ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ȘI MIJLOACE DE FORME DE
PROPUNĂTOAREI ELEVILOR PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZARE

1.Momentul -Se creează și se -Copiii vor aștepta -Conversația -Frontal


organizatoric asigură condițiile pregătiți și liniștiți
(1 min) optime pentru să începem
desfășurarea activitatea.
lecției.

2.Captarea -Voi adresa copiilor - Copiii vor -Discuția -Frontal


atenției câteva întrebări răspunde
(2 min) ajutătoare pentru a întrebărilor
face trecerea către propunătoarei.
activitatea noastră
cât mai ușoară:
În ce anotimp
suntem?
Ce schimbări se
produc primăvara?
Ce flori apar
primăvara?
3. Anunțarea -Le voi spune -Copiii vor -Discuția -Frontal
temei și a copiilor o ghicitoare identifica -Instructajul
obiectivelor a carui raspuns răspunsul
(2 min) este ,,primăvara,, ghicitorilor și vor
(Anexa 1), iar de înțelege că
aici ne vom da activitatea noastră
seama că tema va consta în
noastră de azi va fi învățarea unui
un cântec de cântec despre
primăvară. primăvară.
-Voi prezenta -Copiii vor recepta
obiectivele cât mai obiectivele
simplu, pentru ca transmise de către
elevii să le propunătoare
înțeleagă.

4. Dirijarea -Le voi spune -Copiii, împreună -Explicația -joc muzical -Frontal -Observarea
Activității copiilor că astăzi cu propunătoarea, -Discuția -Individual Sistematică
(5 min) vom învăța își vor pregăti a
cântecul ,,Cand am vocile prin comportame
fost noi la intonarea vocalelor ntului
padure,,și il vom pe rând, cu mâna -Aprecieri
O1 asculta impreuna. sub bărbie și dintr-
verbale
O2 -Vom învăța o suflare. După
cântecul conform aceeași schemă
etapelor învățării vor intona și
unui cântec. grupurile de
-ETAPE: silabe ,,ma, me,
 Pregătirea mi, mo,mu,,.
vocii prin -Vor asculta
intonarea cantecul.
vocalelor, -După modelul
mai întâi pe propunătoarei vor
rând, apoi cu tacta ritmic și vor
mâna sub intona melodic o
bărbie, iar la strofă din cântec.
final dintr-o -Pe rând vor intona
suflare. câte o strofă din
 Intonarea cântec.
grupurilor de
silabe ,,ma,
me, mi, mo,
mu,,
 Tastarea
ritmică a
unei strofe
din cântec,
apoi
intonarea
melodică a
acestuia.
 Tastarea
ritmică și
intonarea
melodică (în
același timp)
a strofei
respective.
 Intonarea,
de către
propunătoar
e, a
cântecului
întreg.
 Intonarea,
de către
elevi, a unei
strofe, după
modelul
propunătoar
ei.

5.Obținerea -După respectarea -Elevii vor asculta -Discuția -Frontal -


performanței etapelor de mai cu atentie cantecul -Exercițiul Observarea
(4 min) sus, propunătoarea si vor canta Sistematică
O2 va cânta împreună impreuna cu a
cu copiii, pe rând și propunatoarea. comportame
în colectiv, ntului
cântecul. -Aprecieri
verbale

6.Aprecieri -Voi face aprecieri -Elevii vor susține -Discuția -Frontal -Aprecieri
finale în legătură cu răspunsuri în care verbale
(1 min) modul în care s-a vor menționa dacă
desfășurat ora, în le-a făcut plăcere
legătură cu participarea la
activitatea copiilor activitatea
și cu modul în care desfășurată
au lucrat. împreună.
-Voi aprecia efortul
lor și implicarea de
care au dat dovadă
pe parcursul
activității.

ANEXA 1 (ghicitoare ,,cântec,, respectiv ,,primăvară,,):

Ghioceii sunt pe câmpuri,


Rândunelele în crânguri
Copacii înmuguresc,
Pe cine vestesc ? (primavara)
VERSURI “Cand am fost noi la padure”
Cand am fost noi la padure,
Tra la la la la
Am cules la fragi si mure,
Tra la la la la
Refren:
Uite asa, uite asa
Tra la la la la
Uite asa, uite asa
Tra la la la la
Erau multe pasarele,
Tra la la la la
Ne-ntreceam in zbor cu ele,
Tra la la la la
Refren...
Si-am vazut o broasca mica,
Tra la la la la
Tot asa sarea de frica,
Tra la la la la
Refren....
Si-am vazut un iepuras,
Tra la la la la
Sarea sprinten dragalas,
Tra la la la la
Refren...
Erau mii de fluturasi
Tra la la la la
Foarte foarte dragalasi
Tra la la la la
Refren...
Erau mii de fluturasi
Tra la la la la
Foarte foarte dragalasi
Tra la la la la
Refren...

S-ar putea să vă placă și