Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 09.12.2019
ŞCOALA: Colegiul Național de Informatică, Arad

CLASA: a VI-a

PROFESOR: Marcu Larisa-Daniela


OBIECTUL: Limba şi literatura română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Dincolo de ferestre
SUBIECTUL: Figuri de stil (epitetul). Versificația
TIPUL LECŢIEI: Lecţie mixtă – de recapitulare şi verificare a cunoştinţelor dobândite

MOTIVAŢIA: Lecţia este importantă, deoarece permite consolidarea şi verificarea cunoştinţelor despre figurile de stil învăţate . Elevii vor fi puşi în
faţa unor texte sau a unor exerciţii care le exersează capacitatea de recunoaştere, analiză, observaţie, le dezvoltă atenţia, creativitatea, expresivitatea
limbajului, imaginaţia, originalitatea şi vocabularul.

COMPETENŢE GENERALE:

1. receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;


2. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
3. receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2. prezentarea unor informații, idei, sentimente și puncte de vedere în texte orale, participând la discuții pe diverse teme sau pornind de la textele
citite, ascultate
1.4. participarea la interacțiuni verbale simple cu mai mulți interlocutori, având în vedere cantitatea și relevanța informației transmise și primite
2.3. prezentarea unor răspunsuri personale, creative și critice pe marginea unor texte diverse
2.4. manifestarea preocupării de a înțelege diverse tipuri de texte citite
3.3. adecvarea textului scris la situația și scopul de comunicare
3.4. analizarea dificultăților de redactare, oferind soluții, pe baza criteriilor propuse de profesor și discutate cu colegii
4.5. redactarea unor texte, valorificând gândirea logică și competența lingvistică, în procesul de învățare pe tot parcursul vieții

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: Se urmăreşte ca elevii:


a)În domeniul cognitiv:
-să definească şi să exemplifice figurile de stil şi imaginile artistice învăţate
-să recunoască şi să motiveze figurile de stil şi imaginile artistice din texte-suport;
-să creeze texte (enunţuri ) în care să apară figuri de stil;

b)În domeniul intelectual-formativ:

- să se exprime coerent, nuanţat în limba română;

- să opereze cu limbajul specific studiului literaturii ;


c)În domeniul afectiv:
- să dovedească receptivitate faţă de exerciţiile primite, implicându-se în rezolvarea acestora;
-să introducă cunoştinţele acumulate în propriul sistem de valori;
-să aplice cu interes cunoştinţelor dobândite;
- să dovedească dorinţa de a selecta, explica, motiva;
-să preţuiască şi să admire tezaurul de sensibilitate artistică a creaţiei lirice româneşti

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, lucrul în perechi, exerciţiul, explicaţia, lectura selectivă, problematizarea;

FORME DE ORGANIZARE: activitatea frontală, alternativ cu activitatea independent individuală şi munca pe grupe de elevi;
MIJLOACE ŞI MATERIALE DIDACTICE:
- tablă, cretă colorată, fișe pentru portofoliu, fișe de lucru;
- Florentina Sâmihăin, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Limba și literatura română. Clasa a VI-A, București,
Editura ART, 2018
METODE DE EVALUARE: observare curentă, verificare orală, fişe de lucru, valorificarea răspunsurilor elevilor în discuţie, feed-back raportat
contribuţiei elevilor;

RESURSE:
1.BIBLIOGRAFICE:
- Emanuela Ilie, Didactica limbii și literaturii române, București, Iași, Editura Polirom, 2014
- Florentina Sâmihăin, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Limba și literatura română. Clasa a VI-A, București,
Editura ART, 2018
2. TEMPORALE: 50 minute
3. UMANE: 30 elevi

SCENARIU DIDACTIC

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare


Metode şi Forme de Materiale
procedee organizare didactice Obs.
Se asigură un climat Elevii îşi pregătesc caietele şi Conversaţia Frontal Catalogul Evaluare
Momentul favorabil bunei desfăşurări a manualele; Caiete orală
organizatoric lecţiei; Prezintă tema ;
(5 min) Se notează absenţii; Dacă este
Se verifică prin sondaj atât necesar se
calitatea cât şi cantitatea corectează
temei; greşelile

Captarea Profesorul dictează elevilor Sunt atenţi la indicaţii; Exerciţiul Frontal Tabla
atenţiei următoarele enunţuri : Răspund la întrebările Conversaţia Creta
(5 min) ,, În vârful unui stejar profesorului ; Problematizarea colorată
bătrân, un flulture alb, un
future galben şi un fluture
albastru dansau. Razele
soarelui, strălucitoare ca
nişte suliţe, le mângâiau
aripile catifelate ’’

,, În vârful unui stejar, trei


fluturi zburau . Razele
soarelui, le atingeau aripile.
’’
Elevii sunt rugați să compare
cele două fragmente, să
precizeze diferenţele, să
aleagă fragmentul preferat şi
să motiveze răspunsul.
Se întreabă elevii:
Ce rol au figurile de stil?
(dau frumuseţe textului,
sporesc expresivitatea
limbajului, dezvoltă
imaginaţia, creativitatea, etc.
Enunţarea -Profesorul anunţă tema Sunt atenţi la indicaţiile Conversaţia Frontal Tabla
temei şi a lecţiei şi obiectivele acesteia; profesorului şi notează titlul Caietele
obiectivelor -Notează titlul pe tablă: în caiete ;
(1 min) Figuri de stil (epitetul).
Versificația
Reactualizarea -Se va folosi metoda Se implică activ în discuţie. Conversatia Frontal Observarea
cunoştinţelor observării prin intermediul răspunzând la întrebări; Individual sistematică a
învăţate fișelor de lucru, pe care Fișe pentru elevilor
anterior profesorul le va înmâna portofoliu
(5 min) (ANEXA 1)
-Se reactualizează
cunoştinţele învăţate anterior
printr-o serie de întrebări
(definiţie, exemple, rolul)
Obţinerea Elevii vor fi grupaţi în echipe Sunt atenţi la indicaţii şi Conversaţia Frontal Manualul Evaluare
performanţelor de câte 4-5 elevi şi vor primi lucrează sarcinile primite Explicaţia Individual Tabla orală
şi asigurarea fişa de lucru (ANEXA 2), Problematizarea Fișa de
feedback-ului unde vor avea de rezolvat Dezbaterea lucru
(20 min) diferite sarcini: să
recunoască, să motiveze şi să
creeze figuri de stil în diferite
enunţuri sau versuri;
Evaluarea Se propune elevilor să creeze -participă la joc, își prezintă Exerciţiul Individual Caietele Evaluarea
performanţelor diverse figuri de stil într-o creațile artistice; Jocul elevilor răspunsurilor
(10 min) compunere descriptivă a
anotimpului iarna;
Pentru evaluarea si
verificarea
cunoştinţelor se va
folosi metoda
interogării elevului,
metodă care constă în
numirea unui elev
care va prezenta
creația sa artistică;
La rândul său, el poate numi
un alt elev;

Asigurarea Profesorul propune elevilor Notează tema în caiete Conversaţia Frontal


retenţiei şi a tema pentru ora viitoare:
transferului Exercițiile 1, 2, 3 de la
cunoştinţelor Aplicații pagina 85 din
(2 min) manual
Profesorul împarte fișa pentru
portofoliu- Poezia Iarna de
Vasile Alecsandri (ANEXA
3)

S-ar putea să vă placă și