Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

 DATA: CLASA:
 OBIECTUL: LIMBA ROMÂNĂ
 SUBIECTUL LECTIEI: Atributul.Părţile de vorbire prin care se exprimă atributul
 TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor însuşite anterior
 OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei, toţi elevii să fie capabili:
- Cognitive
 să definească atributul ;
 să precizeze care sunt întrebările la care răspunde atributul;
 să identifice atributele dintr-un text dat;
 să recunoască părţile de vorbire prin care se exprimă atributul;
 să identifice tipurile de atribut învăţate;
 să construiască enunţuri cu tipurile de atribut învăţate;

- Afective
 să manifeste interes faţă de lecţie;
 să valorifice cunoştinţele acumulate anterior;
 să-şi dirijeze atenţia către centrul de interes vizat de către profesor.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. Metode si procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, metode şi mijloace precum:
învăţarea prin descoperire, conversaţia euristică, explicaţia, lucrul cu manualul, lucrul
independent pe fise, schema la tablă, rebusul, jocul didactic pe calculator.
2. Forme de organizare a învăţării: în cadrul lecţiei se vor folosi activitatea frontală,
alternativ cu activitatea independentă individuală.
3. Resurse: capacităţile normale de învăţare ale elevilor.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

1. Momentul organizatoric:
Se notează absenţele, se stabileşte liniştea şi disciplina pentru o bună desfăşurare a
activităţii didactice, se asigură cele necesare lecţiei.
2. Verificarea temei şi actualizarea cunoştinţelor învăţate anterior:
Se verifică studiul individual în mod frontal. Elevii vor citi tema dată ora trecută, fiind
solicitaţi, prin sondaj, să citească şi să motiveze, antrenându-se, prin întrebări frontale, întreaga
clasă (corectare, observaţii, concluzii, evaluare).
3. Captarea atentiei elevilor:
Se realizeaza prin rezolvarea unui rebus, obţinându-se pe vertical titlul lecţiei.
Se cere elevilor sa rezolve rebusul atât pe fişă cât şi pe planşă.
 Rezolvă corect rebusul şi pe vertical vei descoperi titlul lecţiei pe care o vom studia
astăzi!
1. .................de.2. ................este un procedeu utilizat în scopul sporirii expresivităţii unei
comunicări.
3. Identificaţi figura de stil din următoarele versuri:
“Gerul vine de la munte, la fereastră se opreşte” (V. Alecsandri- “Gerul”)
4. Figura de stil care exprimă însuşiri deosebite, neaşteptate ale obiectelor sau ale acţiunilor,
determinând un substantiv sau un verb.
5. Menţionează epitetul cromatic din versurile:
“ Ce frumoasă, ce nebună/ E albastra-mi dulce floare” (M. Eminescu- “Floare albastră”)
6. „Feţişoara lui/ Spuma laptelui;
Mustăcioara lui / Spicul grâului;
Perişorul lui / Pana corbului;
Ochişorii lui / Mura câmpului” („Mioriţa”)
7. Între cei doi termeni ai………………… se stabileşte o relaţie de asemănare, marcată prin
cuvinte sau grupuri de cuvinte, de exemplu: ca, la fel ca, precum, asemănător cu, etc.

4. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale


Profesorul comunică elevilor că vor studia părţile de vorbire prin care se exprimă
atributul.Va trebui ca în final să...........( se anunţă obiectivele operaţionale: 1, 2, 3,.....)
5. Dirijarea învăţării şi dobândirea de noi cunoştinţe
Se împarte clasa în grupe şi se solicită rezolvarea primei fişe de lucru. Profesorul scrie
propoziţiile la tablă, iar elevii ies, pe rând, să le rezolve.

Fişă de lucru I
1. Identificaţi atributele şi precizaţi părţile de vorbire prin care se exprimă:
 „Flori albastre are-n păr...” (M. Eminescu- „ Floare albastră”)
 „Şi surâzi, cum râde visul într-o inimă îndrăgită” (M. Eminescu- „Noaptea”)
 „ Iar doi îngeri cântă-n plângeri…” (M. Eminescu- „Misterele nopţii”)
 „ Sufletul satului fâlfâie pe lângă noi
Ca un miros sfios de iarbă tăiată” (Lucian Blaga- „Sufletul satului”)
 „Îngânat de glas de ape
Cânt-un corn cu-nduioşare” (M. Eminescu- „Povestea teiului”)
 „Ciocârlia cânta munca lor cinstită” ( Mihail Sadoveanu- „Povestea ciocârliei”)
 Cartea de la tine mi-a plăcut.
Prin conversaţie euristică elevii vor realiza schema părţilor de vorbire prin care se
exprimă atributul.

4. Asigurarea feedback- ului


Are loc pe parcursul conducerii învăţării, învaţarea făcându-se treptat, prin aprecieri
verbale( E bine!, Da!, Exact! ).

5. Evaluarea formativă
Elevii sunt invitaţi să participe la un joc didactic pe calculator.

6. Asigurarea retenţiei şi a transferului:


Se dă ca activitate independentă fişa de evaluare.
Fişă de evaluare
1. Menţionează felul atributelor subliniate şi părţile de vorbire prin care sunt exprimate:
“Voi sunteţi roua dimineţii
Ce scânteie neştiutoare
Că poartă-n ea întreg argintul
Curat al razelor de soare.”
(Octavian Goga- “Copiilor”)
2. Alcătuiţi propoziţii în care substantivele “carte” şi “oraş” să fie atribute substantivale şi
genitivale.

S-ar putea să vă placă și