Sunteți pe pagina 1din 21

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,DIMITRIE STURDZA”

TECUCI

PROIECT DIDACTIC

LECȚIE ÎN CADRUL COMISIEI METODICE ÎNVĂȚĂTORI


An școlar 2012-2013

Data: 24 aprilie 2013

Prof. înv. primar: MIOARA IRIMIA

1
Proiect didactic
Profesor învățământ primar: MIOARA IRIMIA
Unitatea de învățământ : Școala Gimnazială ,,Dimitrie Sturdza” Tecuci
Data : aprilie 2013
Clasa: a III-a A
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Primăvara
Subiectul : Unitatea ,,Primăvara”- aplicații
Tipul lecției : Recapitulare

Obiective de referință: La sfârșitul clasei a III-a elevul va fi capabil:

1.1. să sesizeze sensul global al unui mesaj, identificând aspectele principale și de detaliu la care se referă un mesaj oral;
2.3. să redea prin cuvinte proprii conținutul unui fragment dintr-un text citit sau dintr-un mesaj audiat sau *din texte citite
sau mesaje audiate;
3.6. să recunoască în texte diferite elemente de construcție a comunicării studiate.

Obiective operaționale : La sfârșitul orei elevul va fi capabil:

O1: să recunoască titlul și autorul unui text studiat;


O2: să identifice personajele dintr-un text;
O3: să formuleze întrebări în legătură cu conținutul textului;
O4: să povestească în scris fragmente dintr-un text dialogat;
O5: să identifice părțile de vorbire învățate;
o6: să recunoască texte cu destinație specială ( felicitarea, invitația).
2
Elemente de strategie didactică:

 Resurse procedurale: conversația euristică, explicația, exercițiul, explozia stelară, cvintetul, brainstorming, dragonul;
 Resurse materiale: fișe de lucru, planșe, videoproiector , caiete, markere, simboluri grupe ;
 Forme de organizare a colectivului de elevi: frontal, individual, în echipă;

Evaluare: evaluare orală, autoevaluarea,evaluare reciprocă, observarea sistematică a elevilor.

Durata: 45 min.

Bibliografie:

 Programe școlare pentru clasele III- IV, București, M.E.C., 2004


 Ioan Șerdean- ,,Didactica limbii și literaturii române în învățământul primar”, Editura Corint, 2007
 Mihăescu Mirela, Mîncescu Maria ,Robu Maria , Cenac Olga -Metode activ- participative aplicate în învățământul
primar, Didactica Publishing House, București, 2010

3
Etapele lecției Ob. Conținutul informațional și demersul didactic Elemente de strategie didactică Evalua
re
Dozare op. Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de
procedurale materiale organizare

1.Moment Se asigură condițiile optime Pregătesc materialele necesare Conversația Frontal


organizatoric pentru începerea lecției. desfășurării orei de limba și
literatura română.
1 min. Ascultă indicațiile și explicațiile
învățătoarei.

2.Captarea ,,Rapsodii de primăvară” de Ascultă cântecul Conversația Calculator Frontal


atenției George Topârceanu – cântec Identifică :titlul poeziei, autorul Videoproiecto
3 min. interpretat de Tudor Gheorghe versurilor, anotimpul descris. r
Se citește invitația primită de la Planșe
un vestitor al primăverii, care
nu-și spune numele, dar pe care
elevii îl vor afla pe parcursul Un elev citește invitația.
activității.( Anexa 1 ) Ascultă, recunosc textul cu
Invitația are drept scop pregătirea destinație specială: invitația. Frontal
afectivă și motivarea elevilor. Plic, invitație

3.Anunțarea Anunță subiectul lecției și Scriu data și titlul lecției pe Explicația Frontal
subiectului și a obiectivele operaționale caiete.
obiectivelor Unitatea Primăvara - recapitulare Ascultă obiectivele lecției Videoproiecto
2min enunțate de învățător r

caiete

4.Recapitularea 1.Inițiază o discuție despre Se gândesc și spun ce le Brainstor Planșă Frontal Observ
și anotimpul primăvara. sugerează cuvântul ,,primăvara”. ming area
sistematizarea La ce mă gândesc când spun ( schimbările petrecute în tablă sistem

4
cunoștințelor
37 min.
,,primăvară”?

Realizează o matrice la tablă.


( Anexa 2)

Subliniază ideea că textele scrise


de autori sunt inspirate din
realitatea înconjurătoare.

Exercițiul 1. Recunoașteți titlul


și autorul textului. ( Anexa 3)

2. Având clasa împărțită pe


grupe, cere elevilor să deschidă
plicurile de pe bănci și să rezolve
fișa primită. (Anexele 4,5,6,7,8).
im
rP
a
v
ă
activitățile oamenilor, plante,
animale, fenomene ale naturii,
sărbători)

Descoperă locul textelor studiate


în unitatea de învățare
,,Primăvara” în această matrice,
în funcție de conținutul de idei.

Recunosc titlul și autorul


fragmentului dat și îl
completează pe fișă.

Elevii deschid plicurile și


rezolvă, pe echipe, următoarele
sarcini:
a)Ce este legenda? Numiți una
sau mai multe legende studiate.
b) Care este mesajul poeziei
,,Primăvara” de Vasile
Alecsandri?
5
Conversația
euristică

Exercițiul

Exercițiul
markere

Planșe

Manual

Fișa nr. 1

Fișe de lucru
a), b), c), d),
e).
Frontal

Munca în
echipă

Munca în
echipă
tică

Evaluar
e orală

Evalua-
re
scrisă

Autoe-
valuare
c)Despre ce se vorbește în
poezia ,,În ziua de Paște” de
Elena Farago? Cum trebuie să ne
purtăm de Paști cu cei din jurul Explozia
nostru? stelară;
d)Formulați întrebări în Lucrul cu
legătură cu conținutul textului manualul
,,Legenda ghiocelului” după
Eugen Jianu
e)Transformați în povestire Fișa de lucru 2 Munca în Auto-
Exercițiul nr. 3Recunoaște Exercițiul
dialogul. echipă evalua-
personajul / personajele . ( Anexa re
9) Citesc textul și recunosc
personajele, scriindu-le pe fișa
Ce fel de personaje sunt acestea? de lucru. Fac schimb de fișe între
Ce procedeu a folosit autorul echipe și verifică corectitudinea
pentru a crea aceste personaje? celor scrise.
( personificarea)
Obser-
Fișe cu Munca
Exercițiu de creație și relaxare Dragonul vare
Alcătuiesc câte un vers despre autocolant independen
sistema
primăvară. Un elev, în numele tă
tică
echipei , citește poezia creată.
Evalua-
Exercițiul nr. 4. Selectați , pe Exercițiul Fișa de lucru 3 Munca în
re
coloane, părțile de vorbire Privesc textul expus de echipă
scrisă
studiate. ( Anexa 10) videoproiector și selectează în
tabel , părțile de vorbire studiate. Exercițiul Caiete, marker Autoe-
Se analizează la tablă verbele: a Munca
valuare
trecut, a sosit. Un elev scrie la tablă, ceilalți independen
scriu pe caiete. Fișa de lucru 4 tă
Exercițiul nr. 5 Treceți verbele Munca în
6
date la persoana și nr. indicate pe Rezolvă cerința . Exercițiul echipă
fișă. ( Anexa 11)
Munca în
Exercițiulnr. 6. Cântec Fișa de lucru 5 echipă
,,Primăvara copiilor” . Selectați Ascultă cântecul și scriu verbele Exercițiul Obser-
cât mai multe verbe pe care le pe care le aud. Câștigă echipa varea
auziți.( Anexa 12) care a scris cele mai multe verbe. sistema
tică
Exercițiu de creație: cvintet pe Munca în
Alcătuiesc cvintete pe temele Cvintetul Fișa de lucru 6 echipă
temele:,,Primăvara” , ,,Paști” ,
,,Ghiocelul” , ,,Albina” date.
,,Rândunica” ( Anexa 13)

Se deschide un nou plic și se Recunosc textul cu destinație Conversația Frontal


citește conținutul : o felicitare specială : felicitarea
( Anexa 14) Descoperă autorul invitației și al
Ce sunt cuvintele al doilea, al felicitării, întorcând ghioceii
patrulea,...,al șaselea ca părți de primiți drept recompensă , după
vorbire? indicațiile date: rândunica

5.Încheierea Fac aprecieri asupra participării Videoproiecto


activității r Frontal
elevilor la lecție.
2 min. Pe fond muzical, o elevă recită
Moment artistic: recitarea unei poezia. Calculator
poezii : ,,Clopote de Paști” de
C.Z. Buzdugan

7
Anexa 1.
Invitația
Dragi elevi,

M-am întors abia acum din țările calde și nu


mi-am făcut încă cuibul. Vă invit să mă ajutați
să-l construiesc. Veți reuși acest lucru dacă veți fi atenți și veți
răspunde corect.

La sfârșitul activității veți afla numele meu. Succes!

Prietena voastră,

...............................................................

8
Anexa 2

- vin păsările călătoare;


-curățenie , ară, seamănă, - construiesc cuiburi;
- fac pui;
- sărbătoresc;
- se trezesc la viață toate toate
insectele;

Legenda ghiocelului
după Eugen Jianu

Primăvara În ziua de Paște


de Vasile Alecsandri de Elena
Farago - 1 Martie,8 Martie
Floriile, Paștile;

- vânt , ploi , căldură;

9
Anexa 3

Recunoaște titlul și autorul textului:

,,__Unde ești, ghiocelule? N-ai înghețat? Mai cutezi să


mi te împotrivești?
__ Drept să vă spun , mi-a fost tare frig.”

..............................................................................................

...............................................................................................
 
,,Cântă cucu-n dumbrăvioară
Pe copacul înflorit”

.........................................................................................
.
.........................................................................................
 
,,Toți copiii azi se-mbracă
Cu ce au ei mai frumos,
Și părinților le cântă
Învierea lui Hristos.”

.............................................................

...............................................

Fișa nr.1

10
Anexa 4

Numele echipei:..................................................................................................

Legenda ghiocelului
după Eugen Jianu

Ce este legenda?
...............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................Numiți una sau mai
multe legende studiate.

......................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................

11
Anexa 5

Numele echipei................................................................................

Primăvara
de VasileAlecsandri

Care este mesajul poeziei ,,Primăvara” de Vasile Alecsandri?


..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
......

12
Anexa 6
Numele echipei .....................................................................................

În poezie se vorbește
despre ...............................................................................
..........................................................................................
..........................................................................................
............

În ziua de Paște
de Otilia Cazimir

Cum ar trebui să ne purtăm de Paști cu cei din jurul nostru ?

............................................................................................................
............................................................................................................
............................................................................................................
............................................................................................................
............................................................................................................
........................................................................................................

13
Anexa 7

Legenda ghiocelului

Explozia stelară după Eugen Jianu

Cine...

..............................................................................................
..............................................................................................
..............................................................................................
..............................................................................................
.............................................................................................

Când... Ce...

................................................................... ..........................................................
................................................................... ..........................................................
................................................................... ..........................................................
................................................................... ..........................................................
Cine?
................................................................... ..........................................................
.................................... ..........................................................
Ce?

Când?

Cum ? Unde?
Cum...
De ce? Unde...
..........................................................................
..........................................................................
De ce?
..........................................................................
..........................................................................
..........................................................................
..........................................................................
..........................................................................
..........................................................................
..........................................................................
..........................................................................
....

De ce...

......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
......................................................................................................................
.................................................................................................................

14
Anexa 8
Transformați în povestire dialogul:

,,Dar peste noapte, baba Iarnă și moș Omăt au chemat gerul în ajutor. A suflat și moș Crivăț.
__ Unde ești, ghiocelule? N-ai înghețat? Mai cutezi să mi te împotrivești?
__ Drept să vă spun, mi-a fost tare frig. Ba era să mă smulgă vântul. M-am pitit după un bulgăre
de zăpadă. Dacă și la noapte va fi tot atât de frig, am să mor înghețat, spuse cu tristețe ghiocelul.”

.......................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................

15
Ccc

Anexa 9

Recunoaște personajele care dialoghează:

,, __Tu erai? Am să te îngheț la noapte! exclamă


Iarna.
__Nu vă mâniați, babă Iarnă și Moș Omăt.
Soarele mi-a trimis veste să mă arăt, răspunse
ghiocelul.”

Personaje:.........................................................

...........................................................

  Fișa nr. 2

16
Anexa 10

substantive adjective verbe pronume

....................................................... .............................

... ................................................................................

....................................................................................

.. ...............................................................................

.................................................................................

.............................................................................

Fișa nr. 3

17
Anexa 11

Treceți verbul :

a) a trecut : persoana I, numărul singular; ( păstrați timpul)


....................................................................
b) a sosit : persoana a II-a , numărul plural;( păstrați timpul)
.........................................................................

Alcătuiți cu fiecare câte o propoziție.


...........................................................................................
...........................................................................................
...........................................................................................
............................................................................................

Fișa nr. 4
18
Anexa nr. 12

Primăvara copiilor
Verbe: ..........................................................................

..........................................................................

.........................................................................

........................................................................

..........................................................................

.......................................................................

...........................................................................

.......................................................................

Fisa nr. 5

19
Anexa nr. 13

Cvintet :

.............................................

.................................... ...............................................

............................... .............................. .................................

....................................................................................................

..................................................

Fișa nr. 6

20
Anexa nr. 14

Dragi elevi ,
Vă felicit pentru frumoasele răspunsuri. Datorită vouă
mi-am construit un cuib trainic ca și cunoștințele
voastre.
P.S.Dacă vreți să știți numele meu, întoarceți simbolurile cu numele echipelor în
următoarea ordine:
al doilea, al treilea, al patrulea și al șaselea.

Cu drag, prietena voastră...

21

S-ar putea să vă placă și