Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala Gimnazială Ziduri


Clasa: a III-a
Data: 19.05.2014
Profesor învăţământ primar: Hinta Luminiţa
Disciplina: Matematica
Aria curriculară : Matematica şi ştiinţe
Unitatea de învăţare: Unităţi de măsură
Conţinutul: Unităţi de măsurat lungimea. Metrul - multiplii şi submultiplii metrului
Tipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi
Scopul lecţiei: -formarea deprinderii de a utiliza instrumentele de măsură şi a priceperii
de a măsura dimensiunile unor obiecte din mediul înconjurător;
-formarea capacităţii de a aprecia corect distanţele din mediul
înconjurător.
Obiective operaţionale:
Pe parcursul lectiei şi la sfârşitul ei, elevii vor fi capabili:
O1 - să utilizeze instrumente şi unităţi de măsură standard şi nonstandard pentru lungime
cu îndrumarea propunătoarei;
O2 - să efectueze oral şi în scris exerciţii şi probleme cu unităţi de măsură pentru lungime
propuse oral şi în fişe.
O3 - să rezolve corect probleme practice cu unităţi de măsură pentru lungime propuse,
lucrând în grupe sau individual.
O4 - să aprecieze distanţe, verificând estimările făcute cu instrumentul standard, cu
ajutorul propunătoarei.
Obiective operationale pentru elevul cu CES şi cel cu dificultăţi de învăţare:
O1- să utilizeze instrumente şi unităţi de măsură standard şi nonstandard pentru lungime
mai intâi ajutat de propunătoare şi apoi singur;
O2 -să efectueze oral şi în scris exerciţiile cu unităţi de măsură pentru lungime din fişele
personale, fără ajutor;
O3 -să rezolve corect probleme practice cu unităţi de măsură pentru lungime ajutat de
coleg şi apoi singur.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, observaţia, explicaţia, problematizarea,
Ciorchinele, experimentul, concursul, Cubul, Ştiu, vreau să ştiu, am aflat;
Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;
Mijloace didactice: caiete, instrumente de măsură pentru lungime, fişe de lucru, fişe de
experiment,fişe de evaluare, tablă, minge, manual.
Resurse umane: 12 elevi, dintre care 1 elev cu CES şi 1 elev cu dificultăţi de învăţare.
Resurse temporale: 45 min.
Bibliografie:
 Rosu, Mihail, ( 2006), Metodica predarii matematicii pentru colegiile universitare
de institutori, Editura Credis, Bucuresti;
 Rosu, Mihail, ( 2010), Elemente de matematica pentru profesorii din invatamantul
primar, Editura Aramis, Bucuresti;
 Ghergut, Alois, ( 2007), Sinteze de psihopedagogie speciala, Ghid pentru
concursuri si examene de obtinere a gradelor didactice, Editura Polirom, Iasi;
 Ungureanu, Dorel, ( 1998), Copiii cu dificultati de invatare, Editura Didactica si
Pedagogica, Bucuresti;
 Programa scolara pentru clasa a III-a, Matematica, 2004;
 Pacearca, Stefan,Mogos, Mariana , ( 2005), Matematica-manual pentru clasa a
III-a, Editura Aramis;
 Chick, Pat, (2007), Sprijin individualizat pentru invatare-Ghid pentru cadrele
didactice,Editia a II-a, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti.
SCENARIU DIDACTIC

Momentele lecţiei Ob. Desfăşurarea lecţiei Strategii didactice Evaluare


Op. Metode Mijloace
Se asigură climatul necesar bunei desfăşurări a
1.Moment lecţiei şi materialele necesare.
organizatoric

Se verifica cantitativ şi calitativ tema pentru acasă. Conversaţia Observarea


2.Verificarea temei sistematică

Se propune descoperirea multiplilor şi a Ciorchinele Tabla Observarea


3.Captarea atenţiei submultiplilor metrului cu ajutorul metodei sistematică
ciorchinelui (Anexa 1)
Se comunică, într-un limbaj accesibil, conţinutul Conversaţia
4.Anunţarea temei şi învăţării şi
a obiectivelor performanţele aşteptate de la ei. Se precizează că
noile cunoştinţe se bazează pe achiziţiile anterioare.
Se solicită atenţia elevilor prin efectuarea unor Conversaţia
5.Desfăşurarea exerciţii de calcul mintal folosind metoda
lecţiei O2 Cubului(pe feţele cubului sunt scrise exerciţiile).
-Care este unitatea de măsurat lungimea? Cub Observarea
-100m+20m sistematică
-500km-200km
-10cmx5 Cubul
O2 -1mx5
-81km:9
-70dm:7
O3 -Jumătate din 24 m de stofă? Exerciţiul
-Dublul a 9 km de şosea?
-Modelul unui ştergar are 2 dm. Cât va măsura un
O1 ştergar, ştiind că este format din 20 de modele? Analiza
O2 Răspunsurilor
O3 Se prezintă elevilor fişa de lucru şi se dau explicaţii. Problematizarea Fişe de lucru
Li se dă sarcina de a rezolva în perechi exerciţiul 1
şi individual exerciţiul 2 şi problema 3 (Anexa 2).
Observaţia
O1 Elevul cu CES şi cel cu dificultate de învăţare vor Fişă de lucru
O2 primi o fişă specială pentru ei, care va avea ex. 1 Conversaţia
O3 comun cu al celorlalţi elevi
(Anexa 3).

Se citeşte o problemă şi se scriu datele la tablă:


O curte de formă dreptunghiulară are lungimea de
34 hm iar lăţimea cu 21 hm mai putin.Câţi hm de
O3 sârmă sunt necesari pentru a imprejmui curtea de 3 Ştiu, vreau să
ori? ştiu, am aflat Tablă
Se completează datele în tabelul: Observarea
Stiu Vreau sa
stiu
Am aflat Caiete de clasă sistematică
O1
Explicaţia
Se formează 3 grupe, care vor avea de realizat un Formativă
experiment şi de completat fişele (Anexele 4, 5, 6). Fişe de
Elevul cu CES şi cel cu dificultăţi de învăţare vor fi Experimentul experiment
integraţi în grupe şi vor avea sarcina lor de realizat Observarea
O1 în cadrul grupei (Anexa 5). Conversaţia Instrumente de sistematică
Exerciţiul măsurat
Cartea de Formativă
matematică
6.Obţinerea O4 Li se cere să aprecieze lungimea băncii, lungimea Conversaţia Observarea
performanţei catedrei, distanţa de la peretele cu uşa la peretele cu Instrumente de sistematică
fereastra, apoi să compare aceste aprecieri cu Explicaţia măsurat
distanţele reale obţinute în urma măsurării cu Aprecierea
instrumentele de măsurat. Exerciţiul verbala

7.Evaluare O3 Se împarte elevilor fişe de evaluare şi li se explică Conversaţia Fişe de evaluare Evaluare scrisă
O4 sarcinile (Anexa 7). Explicaţia
O3 Elevul cu CES şi cel cu dificultăţi primesc o fişă de Exerciţiul
evaluare specială (Anexa 8).
8.Încheierea Se fac aprecieri asupra desfăşurării lecţiei şi se Conversaţia Aprecierea
activităţii acordă diplome şi recompense.Se arată şi se explică Explicaţia verbala
tema pemtru acasa: ex.2,3, pag.112.
Anexa 1

metrul

submulti-
multiplii
plii

milimetru
milimetru centimetru decimetru decametru
centimetru decimetru decametru hectometrul
hectometrul kilometru
kilometru
ll ll ll ll ll
Anexa 2 Numele si prenumele____________

FIŞĂ DE LUCRU

1.Problemă cu conţinut practic:


Măsoară creionul tău şi al colegului în centimetri, apoi în milimetri.
Care dintre ele este mai mare şi cu cât?
Completează apoi tabelul şi colorează rubrica creionului mai mare:

LUNGIMEA CREIONUL MEU CREIONUL DIFERENŢA


COLEGULUI
CENTIMETRI
MILIMETRI
2.Calculaţi:

15 dm + 27 dm = 10 X 39 km=

67 m + 833 m = 56 hm :7 =

278 mm – 139 mm =

3. Ana are de parcurs până la şcoală 900 m, iar Raluca are de parcurs cu 200 m mai puţin.Cât are de parcurs Raluca până la şcoală?
Anexa 3 Numele si prenumele____________

FIŞĂ DE LUCRU pentru elevul cu CES şi dificultăţi de învăţare

1.Problemă cu conţinut practic:


Măsoară creionul tău şi al colegului în centimetri, apoi în milimetri.
Care dintre ele este mai mare şi cu cât?
Completează apoi tabelul şi colorează rubrica creionului mai mare:

LUNGIMEA CREIONUL MEU CREIONUL DIFERENŢA


COLEGULUI
CENTIMETRI
MILIMETRI

2.Calculaţi:

10m+20m= 8dm-2dm= 2kmx8=

3. Ana are de parcurs până la şcoală 500 m, iar Raluca are de parcurs 200 m.Cine stă mai aproape de şcoală?
Anexa 4

FIŞĂ DE EXPERIMENT

GRUPUL DE EXPERŢI NR. 1

Determinaţi lungimea cărţii de matematică folosind ca instrument de măsură mai întâi radiera şi apoi ruleta.

Elevul cu dificultăţi de învăţare are ca sarcină să măsoare cartea cu radiera.

CE CU CE CE REZULTATE AM CE AM
EXPERIMENTĂM? MATERIALE? OBŢINUT? OBSERVAT?
Anexa 5

FIŞĂ DE EXPERIMENT

GRUPUL DE EXPERŢI NR. 2

Determinaţi lungimea cărţii de matematică folosind ca instrument de măsură creionul şi apoi metrul de croitorie .

Elevul cu CES are ca sarcină să măsoare cartea cu creionul.

CE CU CE CE REZULTATE AM CE AM
EXPERIMENTĂM? MATERIALE? OBŢINUT? OBSERVAT?
Anexa 6

FIŞĂ DE EXPERIMENT

GRUPUL DE EXPERŢI NR. 3

Determinaţi lungimea cărţii de matematică folosind ca instrument de măsură palma şi apoi metrul de tâmplărie.

CE CU CE CE REZULTATE AM CE AM
EXPERIMENTĂM? MATERIALE? OBŢINUT? OBSERVAT?
Anexa 7 Numele si prenumele____________

FIŞĂ DE EVALUARE

1. Alegeţi varianta corectă:

Distanţa dintre două localităţi se măsoară în:


a. centimetri; b. metri; c. decametri; d. kilometri.
b.
Lungimea unui gard se măsoară cu ajutorul următorului instrument:

a. rigla; b. metrul de croitorie; c. metrul de tâmplărie; d. prăjina.

2. Priveşte desenul. Câţi metri parcurge Andrei zilnic de acasă la şcoală?

150 m 75 m 87 m

Anexa 8 Numele si prenumele____________

FIŞĂ DE EVALUARE pentru elevul cu CES ţi cu dificultăţi de învăţare

Priveşte desenul. Câţi metri parcurge Andrei zilnic de acasă la şcoală?


50 m 20m

DESCRIPTORI DE PERFORMANTA

FOARTE BINE BINE SUFICIENT


1.Sa aleaga varianta corecta de raspuns fara 1. Sa aleaga varianta corecta de raspuns fara 1. Sa aleaga varianta corecta de raspuns cu
ajutor. ajutor. ajutor.
2.Sa recunoasca instrumentul de masurat 2.Sa recunoasca instrumentul de masurat 2.Sa recunoasca instrumentul de masurat
fara ajutor. fara ajutor. fara ajutor.
3.Sa calculeze corect drumul parcurs de 3.Sa calculeze corect drumul parcurs de 3.Sa calculeze corect drumul parcurs de
Andrei de acasa pana la scoala. Andrei de acasa pana la scoala cu ajutor. Andrei de acasa pana la scoala cu ajutor.

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ pentru elevul cu CES şi cu dificultăţi de învăţare

FOARTE BINE BINE SUFICIENT


1.Să rezolve corect amble cerinţe ale 1. Să rezolve corect o cerinţă a problemei 1. Să rezolve corect o cerinţă a problemei cu
problemei fără ajutor. fără ajutor. ajutor.

S-ar putea să vă placă și