Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE LOGOPEDICA

Data: ....11. 2015


Grupa:Urbanovici M,Tomescu M
Subiect: Diferentierea in pronuntie/scriere a consoanelor C/T
Loc de desfasurare:cabinet logopedic
Durata:45 minute;
Propunător:prof.Geabau Marilena
Obiectiv general:
Educarea auzului fonematic
Identificarea diferenţierii între foneme şi operarea corectă cu ele.
Obiective operationale:
Copiii vor fi capabili să:
1-pronunţe corect sunetele;
2-aseze corect limba in spatiul gurii si sa respire adecvat pentru a obtine ,,C,,/T;
3-identifice litera dintre alte litere;
4-precizeze locul literei în cadrul silabei, cuvântului
5-diferenţieze literele d.p.d.v. fonetic
6-sa articuleze corect unele cuvinte scurte (formate dintr-o silaba);
7-sa completeze cu silaba corepunzatoare,un cuvant,din care lipseste o silaba;

Obiective formativ-terapeutice:pe parcursul activitatii se va urmari:


-exersarea acuitatii vizuale si auditive;
-mărirea duratei de stabilitate a atenţiei ;
-sesizarea corecta a sunetelor si literelor din silabe si cuvinte;
STRATEGII DIDACTICE :
Metode si procedee:-conversatia,explicatia,exercitiul,comparatia,jocul didactic,analiza semantico-sintagmatică;

Mijloace:-jetoane cu imagini;
-fise imagini (pt completarea primei si ultimei litere)
-fise cu silabe (pt.realizarea corespondentei);
-fise cu cuvinte (consoane surde si sonore)
-joc didactic
Bibliografie:
 Burlea ,Georgeta,Burlea,Marin,Dicţionar explicativ de logopedie,Ed.Sedcom Libris,Iasi,2004
 Gherguţ, Alois, Sinteze de psihopedagogie specială,Ghid pentru concursuri şi examene de obţinere a gradelor
didactice,Ed.POLIROM,Iaşi,2005
 Mărgineanu,Ion, Cuvinte calde în care copiii sa se scalde,Ed.ALTIP,Alba Iulia,2004

 Petrovan, Ramona, Ştefania, Strategii activizante de predare-învăţare prin valorificarea teoriei inteligenţelor multiple,Ed.casa cărţii de
Ştiinţă,Cluj-Napoca,2009
 Stănică,Cornelia,Vrajmaş,Ecaterina,Terapia tulburărilor de limbaj, Ed.S.C.”Universul”S.A.,1994

IV.Dirijarea activitatii terapeutice:


-efectuarea catorva exercitii de pronuntare a unor serii de silabe; diferentierea consoanelor surde de cele sonore (carte);
-recunoaşterea literelor t-c;
-exercitii de denumire a unor imagini prezentate pe jetoane si analiza fonetica a cuvintelor scurte;
-descompunerea silabelor si cuvintelor in sunete si litere;
-se lucrează pe fisele-abecedar (Anexa 1),cu imagini si litere;elevul denumeste imaginea si realizează corespondenta cu numele;se fac
aprecieri si observatii;
-se citesc apoi o serie de cuvinte care difera prin consoane surde si sonore (Anexa 2);

aaaaaaaaaaa
Momentele activităţii Timp/ Desfăşurarea activităţii Metode şi procedee
Ob. didactice
Moment organizatoric 1’ - Pregătirea materialului didactic Conversaţia
- Sosirea copiilor, aşezarea la locurile lor
Captarea atenţiei 3’ - Ghicitoare: Cine canta ,,cucurigu,, Observaţia
O1 Fie soare fie frigu?-cocos
Soata lui cotcodaceste Conversaţia
Face oua si cloceste-gaina
Jocul
Etapa terapiei 2’ - A fost odata un baietel Mihai, caruia i-a venit o colega noua la Demonstraţia
recuperatorii O2 clasa si a inceput sa clipeasca des de mirare apoi i-a facut cu
ochiul dar ea s-a intors cu spatele si el s-a intristat,ea s-a intors Exerciţiul
dintr-o data razand ,ceea ce l-a facut si pe el sa rada dar sa se si
mire,i-a intins mana si si-au spus numele deodata:Mihai,Izabela
si au trait fericiti pana la batranete cand lui Mihai i-au cazut dintii
de sus si Izabelei, dintii de jos si el a intrebat-o stand pe banca in
ploaie:-Baba, te ploua in gura?
- -Noa zise ea ;
Etapa terapiei 10’ - Se anunţă subiectul lecţiei şi importanţa exerciţiilor ce
recuperatorii urmează
a) Terapia generală - Educarea respiraţiei: Demonstraţia
1. Inspirînd adînc, se expiră cu putere curentul de aer în aşa fel ca articulatorie
să vibreze şi buzele, ce sunt puţin tuguiate (se aude „cu-
cu,aaa,odiridi…). Explicaţia
2. se imită bătaia vîntului puternic – aerul inspirat se expiră cu
putere sufland in expiraţia cu buzele o bila de ping pong– „vu-vî- Comparaţia
cu-cu”. Fiecare exerciţiu se repetă de 5-6 ori cu pauze, controlînd
puterea curentului de aer expirat cu mîna sau cu o jucarie de Exerciţiul
suflat.
- Exerciţii pentru dezvoltarea mobilităţii aparatului fonoarticulator: Observaţia
 Antrenarea mobilităţii faciale
- umflarea alternativă a obrajilor Conversaţia
- umflarea şi retragerea simultană a obrajilor
- încreţirea, descreţirea feţei
- imitarea rîsului, surîsului
 Antrenarea motricităţii labiale Ruj
- întinderea şi rotunjirea buzelor
- formarea unei pîlnii cu buzele
- vibrarea buzelor
 Antrenarea motricităţii linguale,
velopalatine
- mişcări rapide de scoatere şi retragere a limbii (pisicuţa bea apă)
- mişcări spre dreapta şi spre stînga (pendulul de la ceas)
1. Virful limbii e plasat in jos atingand palatul-,,co-co,,
 Antrenarea mişcărilor mandibulare
- ridicarea şi coborîrea ritmică a mandibulei, stînga-dreapta
- imitaea tusei Morisca
- imitarea căscatului Lumanare
- mişcări de deglutiţie Teren de fotbal din
Stimularea respiratiei nonverbale:mirosim flori,parfum plastic
Stergem nasul,stingem lumanarea,respiratie diferentiata,etc ,minge de tenis
Stimularea respiratiei verbale:vocalize cu vocale si silabe op Crizantema
Parfum
. Vanilie
O5 Imagini cu fiinte care
 Antrenarea auzului fonematic: imitarea emit onomatopee
sunetelor din natură:greierul prelung, cri-cri);
- vrabia (cip-cirip); -cioara:cra-cra,-cucu-cucu
 - cocoşul (cucurigu); - gaina (cotcodac).
Etapa terapiei 5’O5 Pronunţia corectă a sunetului „c”, poziţia corectă a organelor Demonstrarea
recuperatorii Partea posterioara a limbii se ridica in sus spre palatal moale, varful articulatorie
b) Terapia limbii sprijinindu-se pe alveolele incisivilor inferiori; se executa astfel
recuperatorie miscari de ridicare si de coborare a limbii, maxilarele fiind larg Analiza fonematică
specifică deschise;
- Obţinerea şi Aceeasi miscare cu maxilarele inchise; Explicaţia
exersarea Se incearca expiratia pe nas cu gura larg deschisa, partea dorsala
sunetului deficitar a limbii realizand ocluzia orala;
Daca miscarea de ridicare a limbii nu reuseste cu procedeele de
mai sus, atunci radacina limbii se impinge in sus cu degetele in
regiunea osului sublingual; sau se suge o bomboana asezata pe partea
dorsala a limbii;
Cu varful limbii sprijinit puternic pe alveolele incisivilor inferiori
se executa o miscare puternica de impingere a partii dorsale in afara
gurii, aceasta fiind larg deschisa;
Aceeasi miscare, dar dintii superiori ,,razuiesc,, partea dorsala a
limbii.
- Pronuntam ,,c,, in silabe directe-ca,cu,co,
O4 - In logatomi-aca,ucu,oco,
- In silabe indirecte-tac
- „Numeşte ce vezi în imagine. Este prezent sunetul „c”?” Unde Jetoane
se află sunetul: la început, la mijloc, la sfîrşit? Copiii îşi aleg cîte
o imagine, numesc ce au ales, unde se află sunetul „c”, alcătuiesc
o propoziţie cu acest sunet (oral). Prezentarea fişelor mari cu
imagini ce conţin sunetul „c” – copilul/ii numeste/c
obiectele/fiinţele;

- Consolidarea 10’ Minuta fizica –descriem ,,Curtea bunicilor,, dupa imagini Conversaţia
sunetului
- Mihai si Marian lucrează la tabla magnetică: aleg literele „c”si Demonstrarea
altele cu care poate construi cuvinte. articulatorie
- Scrierea 1’ Scriu pe tabla magnetica cuvinte ce reprezinta imaginile Exerciţiul
- Pronunţia izolată a sunetului „c”, citirea cuvintelor de pe fişe,
- Joc didactic completarea unor cuvinte lacunare .
Jocul didactic
4’
O5 Eu spun una tu spui multe”:casa-case;cal-cai;carte-carti;scaun……. Comparaţia
Jetoane

- Automatizarea
sunetului
3’ Exerciţiul
O6 Repeta dupa mine:Cuvinte ce conţin sunetul deficitar (ex. din anexa): Fisa de lucru
ca-ta;ce-te;ci-ti;co-to;cu-tu;ca-ta;ca-ta. Conversaţia
ac-at;ec-et;ic-it;oc-ot;uc-ut;ac-at;ac-at.
5’ cat;cut;cot;tac;tuc;toc Observaţia
catu;tocu;cotu;tuco
Scrierea-model
- Generalizarea 5’O7
Explicaţia
Paronime-scrie dupa dictare(clasa a III-a),spune dupa mine Observaţia
Comparaţia
cot arcă crai creier cocoşi Exerciţiul
tot artă trai treier totoşi

Evaluarea finală 2’Opm -se fac aprecieri asupra activitatii si a comportamentului Conversaţia
elevului/elevilor in timpul orei;recompensa evaluativă
Copiii primesc piese lego din lemn sa construiasca un castel
FIŞA NR.1

Silabe-perechi directe,inverse şi consonantice care conţin consoanele C şi T :

ca-ta;ce-te;ci-ti;co-to;cu-tu;ca-ta;ca-ta.
ac-at;ec-et;ic-it;oc-ot;uc-ut;ac-at;ac-at.
cat;cut;cot;tac;tuc;toc
catu;tocu;cotu;tuco

FIŞA NR.2

Completarea unor cuvinte lacunare din care a fost omisă consoana C :

-ana la-at ra-


-opertă edu-ator întuneri-
-uloare furni-ă ameste-

ex.3

Pronunţarea,citirea şi apoi scrierea unor paronime care conţin consoanele C şi T în pozitţie iniţială,mediană şi finală:

cot arcă crai creier cocoşi


tot artă trai treier totoşi

ex. .4

Identificarea şi discriminarea consoanelor C / T prin sublinierea lui C cu « - «  si Tcu « = « ,într-un şir de cuvinte :incercuiti pe ,,c,, in cuvintele

cocoș ;lacăt ;tata ;macara ;artist;mecanic ;atât

ex.5

Desparţirea în silabe a unor cuvinte care conţin ambele consoane C şi T ,cu indicarea silabei în care se află fiecare dintre ele:

S-ar putea să vă placă și