Sunteți pe pagina 1din 15

Proiect Didactic la Biologie clasa a VI-a

Unitatea de Organismul uman şi sănătatea


conţinut
Subiectul Analiza evaluării. Poziția ,funcția și igiena sistemelor de organe: aparatul locomotor

Tipul lecției lecție de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor;


Competenţe CS 1 Utilizarea limbajului științific biologic în diverse contexte de comunicare referitor la
specifice structuri, procese, fenomene, legi, concepte.
CS 2 Investigarea lumii vii cu ajutorul metodelor și a mijloacelor specifice pentru
îmbunătățirea calității vieții și a mediului.
CS 3 Implicarea în activități de menținere a stării de sănătate proprii și a celor din jur prin
aplicarea metodelor interactive în vederea formării unui comportament sanogen.
Unități de  Definirea termenilor: sistem osos, muscular, aparat locomotor.
competență  Recunoaşterea poziţiei sistemelor de organe în organismul uman.
 Descrierea funcţiei de bază a sistemelor de organe ale organismului uman.
 Propunerea modalităţilor de menţinere a stării de sănătate a organismului uman.
Obiective (O) O1- Să definescă noțiunile cheie: sistem osos, muscular, aparat locomotor.
operaţionale:
O2– Să descrie, pe baza informaţiei din text, poziția sistemului osos și
Fecare elev / muscular;
elevă va fi O3-Să identifice cele trei părţi ale sistemului osos, pe mulaj enumerând oasele
capabil / componente
capabilă ....
O4 -Să enumere, pe baza informației din text,funcțiile sistem osos, muscular,
aparat locomotor;
O5-Să argumenteze necesitatea respectatări regulilor de igienă pentru
menținerea integrității sistemului locomotor;
- forme: frontală, în grup;
Strategii - metode, tehnici și procedee didactice:Mozaic, Învățarea prin descoperire, Puzzle, lucru în
didactice: grup, Mozaweb, schema, Larning app,PPT, ciorchine,

- mijloace: proiector, manualul, calculator, postere, creioane, plastilină.


https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=33ac35569fd6
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=0cf4f3d7d578
https://www.mozaweb.com/ro/lexikon.php?cmd=getlist&let=3D&sid=BIO&pg=2
https://learningapps.org/display?v=pj153i4yj2
Bibliografie 1.Biologie manual pentru clasa a VII-a, Iuliana-Alina Spînceană,Florina-Claudia Ghițulescu.
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VII-a/Biologie/U0MgQVJTIExJQlJJIFBS/#0
2.Biologiemanual pentru clasa a VII-a,Traian Săitan,Adriana Simiona Popescu
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VII-a/Biologie/U0MgRElEQUNUSUNBIFBV/
3. Curriculul la chimie.clasele a VII-IX, Chișinău 2019
Aprobat la Consiliul Național pentru Curriculum (procesul verbal nr.22 din 5 iulie 2019)
4.Ghid la biologie, Bîrnaz Nina, Buruian Eugenia, Placinta Daniela, Cantea Rodica

Data lecţiei 11.02.2021


Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și
lecției procedee
Evocarea Verifică dacă sunt condiţii optime pentru Conversație
10 min desfăşurarea orei; Îşi pregătesc caietul,
-notează elevii absenţi manualul, creioanele
- solicită elevilor să-şi pregătească cele colorate
necesare desfăşurării lecţiei Puzzle
Analiza probei de evaluare
Propune sa aranjeze piesele astfel încăt să obțină o
imagine. Aranjează piesele

În imagine este sistemul ce susține corpul


Realizarea Anunță tema și scopul lecției Notează tema noua în caiete
sensului Definirea noțiunii de sistem osos, muscular, aparat Notează noțiunile noi la
locomotor temă
25 min Activitatea 1. Împarte tema în subteme: Învățarea prin
1.scheletul capului Anexa 1 descoerire
2.scheletul trunchiului Anexa 2
3.scheletul membrelor Anexa 3, se grupează după Lucru în grup
4.sistemul muscular Anexa 4 indicaţiile profesorului şi Mozaic
5.igiena aparatului locomotor Anexa 5 încep să studieze
individual subtema dată
Activitatea 2. Împarte elevii în grupe
Activitatea 3. Realizează fişe de expert în -după faza de lucru PPT
care trece subtemele, fiecare cu sarcini concrete independent,fiecare și MOZAWEB
de învăţare şi cu elementele principale pe care dezbaterea problemei Schemă
trebuie să pună accent elevul prin oferirea studiate realizează Ciorchine
schemei lecţiei, schemă pe care elevii o vor unposter
completa pe măsură ce studiază subtemele -elevii transmit la rândul
oferite. lor cunoştinţele asimilate
şi îi învaţă pe colegi ,
Activitatea 4. În faza demonstraţiei fiecare utilizând planşe,manualul.
grupă de elevi prezintă posterul realizat.
-face exerciţii de identificare a oaselor pe mulaj -indică localizarea oaselor
-insistă asupra însuşirii corecte a terminologiei pe mulaj
ştiinţifice prin repetarea termenilor cu grad mai
mare de dificultate

Reflecția Prin intermediul aplicației Mozaweb elevii trebuie Aranjează oasele după
10 min sa aranjeze oasele cazute din schelet . poziția în schelet.
Propune aplicația web, cine vrea să devină
milionar.Răspund la întrebări. Cine răspunde primul Selectează raspunsurile . Larning app
la toate întrebările va fi notat cu
nota 10
https://learningapps.org/display?v=pj153i4yj21
Se fac aprecieri frontale şi individuale asupra
modului cum s-a desfăşurat lecţia
Extensia Anexa 6

FIŞA DE EXPERT NR.1 Anexa 1


SUBTEMA: SCHELETUL CAPULUI
Sarcini de lucru
 -citeşte cu atenţie textul
 -completează schema din care reise alcătuirea scheletului capului:
 Din ce este format scheletul capului?
 Ce oase compun cutia craniană?
 Care sunt principalele oase ale feţei?

Cutia

............
.

Scheletul

Oasele

............
FIŞA DE EXPERT NR.2 Anexa 2
SUBTEMA: SCHELETUL TRUNCHIULUI
Sarcini de lucru
 -citeşte cu atenţie textul
- -completează schema din care reise alcătuirea scheletului trunchiului
 Din ce părţi este format scheletul trunchiului?
 Cum se numesc regiunile formate de coloana vertebrală?

Regiunea ..........

.........................
Scheletul

trunchiului

Coloana
...............
................

...................
FIŞA DE EXPERT NR.3 Anexa 3
SUBTEMA: SCHELETUL MEMBRULUI SUPERIOR
Sarcini de lucru
 -citeşte cu atenţie textul
 --completează schema din care reise alcătuirea scheletului membrului superior
 Ce oase formează centura scapulară?
 Din ce oase este format scheletul membrului superior propriu-zis?
 Modelarea unui os

Centura

.................

Scheletul membrului

superior

Scheletul

....................
Scheletul
Scleletul
.....................
................
FIŞA DE EXPERT NR.4
SUBTEMA: SCHELETUL MEMBRULUI INFERIOR
Sarcini de lucru
 -citeşte cu atenţie textul
 -completează schema din care reise alcătuirea scheletului membrului inferior
 Ce oase formează centura pelviană?
 Din ce oase este format scheletul membrului inferior propriu-zis?
 Modelează osul femur

Centura

.................

Scheletul membrului

inferior

Scheletul

.................... Scheletul

.....................
Scleletul

................
FIŞA DE EXPERT NR.5 Anexa 4
SUBTEMA:SISTEMUL MUSCULAR
Sarcini de lucru
 -citeşte cu atenţie textul
 -completează schema din care reise funcţiile mușchilor?
 Care sunt funcţiile îndeplinite de muschi?
 Numiți principalele grupe de muschi

Sistemul muscular al omului reprezintă totalitatea muschilor


corpului, care antrenează în miscare
Oasele, pun în circulație sîngele, formează pereții organelor
interne, susținîndu-le și protejîndu-le, produc energie.
FIŞA DE EXPERT NR.6 Anexa 5
SUBTEMA: REGULI DE IGIENĂ A APARATULUI LOCOMOTOR
Sarcini de lucru
 -citeşte cu atenţie textul
 -completează schema din care reise principalele reguli de igienă a aparatului locomotor?
 Care sunt regulile de igienă a aparatului locomotor?
 Enumerați factorii de risc
Anexa 6

S-ar putea să vă placă și