Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

DISCIPLINA: Gândire Critică și Drepturile Copilului - Educație Socială


PROFESOR CONSILIER ȘCOLAR: Șimonca Eunicia Timeea
DATA: 24.02.2021
ȘCOALA: Școala Gimnazială „Avram Iancu” Arad (predare online pe platforma Google Classroom)
CLASA: a V-a
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Drepturi și responsabilități ale copilului
TIPUL LECȚIEI: mixtă
TEMA ACTIVITĂȚII: Dreptul la protecție împotriva violenței, abuzului și exploatării. Nu violenței!
SCOPUL:
COMPETENȚE SPECIFICE- 1.1. Manifestarea interesului pentru formularea de întrebări cu privire la propriile drepturi și
responsabilități
1.2. Formularea unor opinii, explicații, argumente simple pentru promovarea propriilor drepturi și responsabilități
1.3. Raportarea critică la opiniile, explicațiile și argumentele formulate de alte persoane în contextul unor dezbateri privind asigurarea
și promovarea drepturilor copilului
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- Diferentierea diferitelor tipuri de abuzuri
-Diferentierea diferitelor tipuri de neglijare
-Participarea activa in timpul orei
-Constientizarea atat a drepturilor cat si a responsabilitatilor asociate acestora
-Cunoasterea principalelor drepturi ale copiilor

1
Metode: Chestionare Orală, Conversaţia Euristică, Studiu de Caz, Exerciții, Brainstorming.
Mijloace: Google Classroom, Google Meet, Aplicația Wordwall, manual Educație Socială, Power Point
Forme de organizare: online, frontal, individual
Evaluare: chestionare orală şi autoevaluare prin autoreflecţie, observatia sistematica.

Etapele lecției/timp Conținutul lecției Strategia didactică


alocat
Reactualizarea Profesorul va întreba elevii despre ce s-a vorbit ora trecută și îi roagă să enumere câteva
cunoștințelor drepturi ale copiilor. Elevii se vor implica și vor răspunde la întrebările profesorului.
2 min Profesorul va adresa elevilor următoarea întrebare:
- Vă plac întrecerile? De viteză, de alergat, etc? Acum vom face un concurs de
viteză!!! Vreau să văd cine găsește primul Articolul 19 din Convenția cu privire la
drepturile copilului.
- ARTICOLUL 19
- 1. Statele părţi vor lua toate măsurile legislative, administrative, sociale şi educative Metoda: Conversația,
Moment de corespunzătoare, în vederea protejării copilului împotriva oricăror forme de violenţă, Problematizarea
energizare/captare vătămare sau abuz, fizic sau mental, de abandon sau neglijenţă, de rele tratamente sau Mijloace: Google Meet,
a atenției de exploatare, inclusiv abuz sexual, în timpul cât se află în îngrijirea părinţilor sau a Internet
3 min unuia dintre ei, a reprezentantului ori reprezentanţilor legali sau a oricărei persoane
căreia i-a fost încredinţat. -
Elevii vor căuta pe Internet Articolul 19 din Conventia cu privire la Drepturile
Copiilor iar cel care va găsi primul va citi articolul.
Anunțarea
subiectului lecției Profesorul va anunța tema lecției - Dreptul la protecție împotriva violenței, abuzului Metode: Explicația,
și a obiectivelor și exploatării. Nu violenței! Elevii vor nota în caiet titlul lecției. conversatia euristica
urmărite Mijloace: Google Meet
2 min
Profesorul va adresa elevilor următoarele întrebări : - Ce credeți voi că este abuzul?
Metode: Chestionare

2
Dirijarea învățării Știți să îmi dați exemple de persoane abuzate? Cum se numește forma de abuz care orală, explicația,
25 min este prezentă și în școli? ( Bullying) observatia sistematica,
Profesorul va da share screen ecranului iar elevii vor citi formele de abuz iar apoi vor jocul didactic,
nota în caiet cât mai scematic - Abuz fizic, Abuz emotional, Exploatarea prin muncă, conversatia euristica,
Bullyingul și Neglizarea. După ce vor nota în caiet, profesorul va explica aceste forme problematizarea
de abuz și va exemplifica câteva forme de abuz prin niște imagini reprezentative în Mijloace: Google Meet,
Power- Point. Power Point

Metode: Chestionare
Intensificarea retenției și Profesorul a pregătit elevilor două exerciții tip joc- care se numesc : -Potrivește orală, Conversația
transferu-lui cuvintele și Găsește cuvintele lipsă în aplicația Wordwall. Va da share screen ecranului Euristică,
15 min iar elevii vor rezolva exercițiile tip joc, iar profesorul va nota doar răspunsurile elevilor. Problematizare, Exerciții
La finalul jocurilor se va afla scorul și timpul alocat exerciților. După rezolvarea Mijloace: Google Meet,
exerciților, elevii vor citi exercușiile rezolvate și vor discuta cu profesorul opinii, păreri. Wordwall

Se fac aprecieri legate de activitatea la oră a elevilor și se caută un feed-back a activității


Aprecierea activitatii și la oră, atât a profesorului cât și a elevilor. Metode: conversatia,
feedback chestionare orală,
3 min autoreflecție, observatia
sistematică
Mijloace: Google Meet.

BIBLIOGRAFIE/WEBOGRAFIE:
1. Educație socială, Manual pentru clasa a V a, Editura Litera- București 2017, Liliana Zascheievici, Nicoleta-Laura Crețu, Tamara
Manatu, Elena Nedelcu, Maria-Dorina Stoica.

S-ar putea să vă placă și