Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Clasa: VI-a

Obiectul: Geografia Continentelor şi Oceanelor

Subiectul: POZIŢIA FIZICO-GEOGRAFICĂ A AFRICII

Tipul lecţiei: de transmitere şi de dobîndire a cunoştinţelor noi

Timp rezervat: 45 minute

Profesor: Golovei Alvina

Instituţie publică: Liceul Teoretic ,,Liviu Deleanu”

Subcompetenţe:

S1 – Comunicarea corectă în limba maternă, utilizînd adecvat termenii geografici.

S2 –Examinarea harţii fizice la identificarea particularităţilor poziţiei fizico geografice a unui


continent.

S3 –Rezolvarea problemelor şi situaţiilor-problemă ce ţin de explicarea fenomenelor şi


proceselor naturale de pe continent.

Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:

O1 – să definească principalele noţiuni;

O2 –să identifice principalele particularităţi ale poziţiei fizico-geografice a Africii, analizînd


harta;

O3 – să determine corect distanţele dintre două elemente geografice, aplicînd reţeaua de grade a
hărţii;

O4 – să sintetizeze particularităţile poziţiei fizico-geografice a Africii, analizînd hărţile.

Strategii didactice:

 Metode şi procedee, tehnici: conversaţie euristică, lucrul cu harta, lucrul cu manualul,


descrierea, analiza, problematizarea, tabelul simbolic, prezentarea la
calculator,brainstorming, jocul interactiv „ghiceşte cuvîntul”.

 Mijloace de instruire: manualul, harta fizică, atlasul, tabla interactivă.


Materiale necesare: harta fizică a lumii, atlasul, hărţile-contur.

 Forme de activitate: individuală, frontală, în grup.


 Tipuri, metode, tehnici de evaluare: evaluarea curentă, conversaţie de verificare,
analiza hărţii, brainstormingul, rezolvarea situaţiilor problemă legate de poziţia fizico-
geografică, lucrul pe harta – contur, jocul evaluativ.
Scenariul lecţiei

Etapele Ob. Durat Activitatea de predare-învăţare-evaluare/forme de


lecţiei a activitate/materiale
Moment 2 min. Pregătirea de către elevi şi profesor a materialelor necesare
organizatori pentru lecţie.
c
Se proiectează pe tabla patru imagini diferite din Africa cu
denumirea Africa –ţara contrastelor. Elevii comentează
Evocarea O1 5 min. imaginile şi explică că în Africa se întind cele mai mari păduri
cît şi cele mai întinse deşerturi, de la vîrfurile înzăpezite la cele
mai mari rîuri de pe Terra.
Se anunţă subiectul lecţiei şi se prezintă la calculator ce se va
studia la lecţia prezentă. Tema: Aşezarea fizico-geografică, se
va studia poziţia faţă de Ecuator, Tropice, Meridianul de 0
grade, Poli, Mări şi oceanice, linia ţărmului, continente.
Se împarte clasa în grupuri, fiecare grup primeşte un tabel pe
care trebuie sa-l completeze studiind fragmentul de text din p.1
de la pag. 30
Poziţia faţă de: Condiţii Consecinţe
Ecuator Traversează Africa
la jumătate
Tropice Cea mai mare
parte a teritoriului
se află între cele
Realizarea O2 25 min două tropice
sensului Meridianul de 0 O mică parte este
grade în Em. Vestică
restul în Em.
Estică
Lucrul elevilor se anexează.
Profesorul le propune să realizeze o excursie imaginară în jurul
Africii şi ei determină poziţia faţă de: gr. I- punctele extreme;
gr.II- mări şi oceane; gr III- insule, peninsule, strîmtori. Elevii
depun pe harta contur individual, concomitent arătîndu-le şi la
harta murală.
Profesorul le proiectează imagini cu nomenclatura respectivă.

Prof. le propune un concurs între grupuri să determine distanţele


pe paralele sau meridiane, în grade sau km utilizînd reţeaua de
grade a hărţii . Elevii determină distanţele. (informaţia cu lucrul
Reflecţia O3 6 min. elevilor se anexează) .
O4 Prof. le propune să citească fragmentul de text de la pag.33,
unde elevii citesc consecinţele PFG Africii, după care le expun
sub formă de idei.
Prof. Propune un joc interactiv „Ghiceşte cuvîntul” . Pe tablă
Extinderea 6 min. apar indicii, după care elevii ghicesc cuvîntul, prof. numeşte cîte
un elev ceilalţi îl ajută.
Tema pentru 1 min. Ex. 1-4 de pe harta contur
acasă
Atelier de lucru: „ Realizarea cerinţelor curriculare. Diverse metode
didactice utilizate la orele de geografie în vederea asigurării accesului,
relevanţei şi calităţii în educaţie”
Metodele de instruire bazate pe acţiune sunt indicate în vederea organzării lecţiei fiind
elemente de legatură între componentele actului didactic avînd în vedere şi utilizareaunor
procedee, tehnici şi instrumente, care faciliteaă accesul la cunoaştere şi învăţare.
Activităţile practice reprezintă ansamblu de activităţi cu caracter practic şi aplicativ, conştient
şi sistematic executate de elevi, în scopul adîncirii înţelegerii şi consolidării unor priceperi şi
deprinderi practice, aplicative.
Jocurile geografice rămîn fără îndoială, acelea care aduc varietatea, care previn monotonia şi
plictiseala; conţinuturile acestei activităţi completează pregătirea şi sporeşte interesul elevilor
pentru geografie. Mai cunoscute sunt jocul denumirilor geografice, lanţul geografic, concursul cu
întrebări, rebusuri geografice, harta mută etc.
Turnirul întrebărilor este un joc în care elevii sunt determinaţi să formuleze cu plăcere întrebări
de diferite tipuri pornind de la un text ştiinţific să coopereze, dar şi să concureze. Se utilizează la
clasele VI-VII, geografia continentelor. Se formează grupuri de cîte 4 elevi care vor concura 2
cîte două. Grupurile concurente primesc acelaş material de studiat şi aceeaşi temă. Două grupuri
vor studia prima parte a temei celelate două a doua. Echipele concurente sunt aşezate faţă în faţă.
Fiecare membru al echipei nr.1 adresează o întrebare echipei nr.1, se acordă un punct, dacă
elevul nu cunoaşte răspunsul şi răspunde alt membru se acorda 0,5p.
După ce primele echipe au adresat întrebări intră şi celelalte echipe. Avantaje: incită la analiză,
la descoperirea aspectelor inedite, la competiţie, fiecare citeşte, formulează întrebări şi răspunde
la ele. Dezavantaje necesită resurse mari de timp, unele aspecte ale conţinutului pot fi neclare.
La diferite etape ale lecţiei se pot aplica diferite tehnici didactice cum ar fi: la etapa Evocare se
utilizează tehnica Gindeşte- Perechi-Prezintă. Elevii lucrează în perechi: timp de 3-5 min.
Fiecare işi formuleazăopinia în scris individual. De exemplu: studiind textul respectiv din
manual, aflaţi ce factori determină clima americii de nord. Membrii fiecărei perechi işi
prezintăopinia unui altuia şi formulează un răspuns comun. Profesorul ascultăîmpreună cu
ceilalţi elevicîteva răspunsuri după care se generalizeazăopiniile expuse la subiect.
La etapa realizarea sensului se poate de utilizat tehnica: Cauză- Condiţie- Efect, se poate de
realizat sub diferite moduri.

Cauza Condiţii Efecte


Imensitatea teritoriului Circulaţia vînturilor de vest Formarea zonelor climatice
eurasiei de la vest la est
Variaţia cantităţii de precipitţii
atmosferice

Astfel la descrierea munţilor, elevii stabilesc: - altitudinea munţilor după harta fizică, -
particularităţile munţilor, ce fele de munţi sunt dupa altitudine; - cauzelede ce munţii pot fi joli,
medii sau înalţi.
La etapa Reflecţie se poate de utilzat diferiţi itemi cum ar fi: itemi cu alegere duală, cu alegere
multiplă, cu răspuns scurt, ei pot fi realizaţi sub diferite jocuri la tabla interactivă.

Atelier de lucru: „Organizarea procesului educţional la clasa


la care sunt înscrişi elevii cu deficienţe de învăţare”

Motto:” Nimic nu este mai inechitabil decît tratamentul egal aplicat celor care nu
sunt egali”, Vaughn.

Învăţămîntul special este parte componentă a sistemului de învăţămînt din R.


Moldova şi oferă tuturor copiilor programe educaţionale potrivit cu nevoile lor de
dezvoltare. Profesorii calificăţi împreună cu alţi specialişti dovedesc devotamentîn
activitate lor cu copiii cu nevoi speciale.

Prin contactul direct cu elevii din instituţie şi prin participarea directă alături de ei
la diverse activităţi se realizează diminuarea izolării şi înlăturării în mare măsură a
tendinţelor agresive contribuind la îmbunătăţirea modului lor de viaţă.

Crearea unui mediu inluziv porneştede la stabilirea unei relaţii adevărate bazate
pe spiritul de echitate, de empatie şi respect reciproc, pe comunicare deschisă şi
constructivă între toti elevii cu CES.

Pentru a cea un mediu educaţional incluziv, cadrul didactic trebuie sa posede şi o


serie de calităţi manageriale, astfel încît să asigure un climat favorabil învăţării.
Cadrul didactic se va baza pe următoarele principii:

 Recunoaşterea unicităţii fiecărui elev;


 Respectarea fiecărui elev;
 Încurajarea diversităţii;
 Evaluarea doar a comportamentului specific;
 Încurajarea comportamentului pozitiv;
 Lucrul individual cu fiecare în parte, prin fişe de lucru, jocuri didactice de
asociere, de recunoaşterea unor lucruri sau altora. În funcţie de subiectul
lecţiei lor li se dă lucru diferenţiat.

S-ar putea să vă placă și