Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 07.11. 2015


Instituția: Grădinița nr. 11
Grupa: mică
Propunător: Moisiuc Alexandra (căs. Luca)
Tema anuală de studiu: ,,Când / cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: ,,Meseriile”
Domeniul experienţial: Domeniu Limbă și Comunicare
Denumirea activității: Educarea limbajului
Subiectul: ,,Brutarul’’ – folclorul copiilor
Tipul activităţii: Predare-învățare
Mijloc de realizare: Memorizare
Scopul activităţii: formarea deprinderilor de a memora și reproduce voluntar și corect, din punct de vedere gramatical, textul poeziei.
Obiective operaţionale:
O1: să formuleze răspunsuri la întrebările adresate de educatoare;
O2: să explice cuvintele noi care apar în poezie;
O3: să observe cu atenție imaginile, interpretând conținutul acestora;
O4: să recite expresiv, cu mimica și intonație textul poeziei;

1
Strategii didactice:
Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, demonstrația, observația, exercițiul, jocul de rol
Mijloace şi materiale didactice: planșe, panou, ursuleț de pluș, boneta de brutar, stimulente
Forma de organizare a activităţii: frontală, individuală
Resurse temporale: 17 minute
Resurse umane: 20 de preşcolari
Modalități de evaluare: observarea sistematică a activității și a comportamentului copiilor, probă orală
Locul de desfășurare: sala de grupă

Bibliografie:
 Hobjilă, Angelica, Elemente de didactică a activităților de educare a limbajului, Iași, Institutul European, 2008
 Mitu, Florica, Antonovici, Ștefania, Metodica activităților de educare a limbajului în învățământul preșcolar, Ediția a II-a, revizuită, București,
Editura Humanitas Educațional, 2005
 MECT, Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani), București, 2008

2
Strategia didactică
Secvenţele Ob. Activitatea instructiv- educativ Evaluare
Metode şi Mijloace de Forma de
activităţii Op.
procedee învăţământ organizare

1. Moment Se asigură condiţiile optime necesare desfăşurării


organizatori activităţii:
c  aerisirea sălii de grupă;
(1 min.)  asigurarea unui climat favorabil;
 pregătirea materialului didactic necesar;
 aranjarea mobilierului;
 asigurarea ordinii și a disciplinei;
2. Verificarea O4 Conversația Frontală
cunoștințelo Se va recita poezia anterior învățată.
r
(1 min.)
3. Dirijarea
învățării:

a) Introducerea Se va prezenta o surpriză: Observația Frontală Se evaluează


în activitate -Copii, avem un invitat surpriză, a venit la noi Conversaţia ursulețul de capacitatea
(1 min.) din bucătăria lui, bucătarul Martinel. pluș copiilor de a
-Martinel vă roagă să îl primiți la activitate, îl recepta la

3
primiți? spusele
-Priviți, ce are el pe cap? ursulețului.
b) Anunţarea Conversația textul Frontală
temei şi a Copii, astăzi, vom învăța o poezie. Poezia se poeziei
obiectivelor numește ,,Brutarul’’. Dacă veți fi atenți, ve-ți afla
operaţionale cum este brutarul și ce face el.
(1 min.) Eu o să vă recit poezia, iar voi mă ascultați cu
atenție, pentru că o vom învăța.
Demonstrația Frontală
c) Dirijarea O3 Se recită progresiv poezia model, se realizează Planșă Se evaluează
învățării expresiv cu respectarea pauzelor, cu o intonație și Panou Individuală capacitatea
propriu-zise o gestică și mimică adecvată, concomitent cu copiilor de a
(9 min.) prezentarea imaginilor corespunzătoare. recepta
Brutarul conținutul
Îmbrăcat în alb cum este poeziei.
Parcă vine din poveste,
O1 Parcă-i omul de zăpadă
De la mine din ogradă.
O3

A plecat lângă cuptor


O2 Parcă ţine-n braţe sori.
Când lucrează mai mult tace,

4
Dar ce pâine bună face!
Conversația Frontală
Se va purta o scurtă discuție pe baza imaginilor Observația Individuală
prezentate: despre îmbrăcămintea brutarului,
despre ce ține în mână, despre cuptor și despre
O4 prepararea pâinilor. Explicația
Frontală
Se vor explica cuvintele necunoscute și se Se evaluează
introduc în contexte noi: capacitatea
1. ogradă – curte. copiilor de a
2. cuptor – construcție de cărămidă, de piatră înțelege
pentru copt pâine. cuvintele și
O4
3. sori – vine de la cuvantul soare, un soare, doi expresiile noi.
sori Conversația Frontală
Planșă Individuală
Panou Se evaluează
Se recită poezia de către educatoare. Se învață
poezia împreună cu toți copiii, pe strofe. capacitatea
O1 copiilor de a
Învățarea se va realiza pe unități logice cu
Exercițiul recepta
ajutorul planșei:
conținutul
-se va învața strofa I, se recită prima strofă de
poeziei.
către educatoare, apoi în cor de către toți copiii.

5
Se recită prima strofă de către 2-3 copii.
Se evaluează
- apoi se învăță strofa II, reluând strofa I; se recită capacitatea
prima și a doua strofă de către educatoare, apoi se copiilor de a
recită cele două strofe în cor de către copii. Conversația recita (cu
d) Obținerea Se recită de către 2-3 copii cele două strofe. Jocul de rol Boneta de ajutor)
performanței brutar poezia pe
(1 min.) strofe.
Se va propune jocul „Pe scenă”, joc în care Explicația Frontală
copiii vor veni în față în echipe de câte doi , vor Conversația Individuală Se evaluează
primi bonetă de bucătar, și vor recita, pe rând, capacitatea
e) Fixarea poezia. copiilor de a
(1 min.) interpreta un
rol.
Se va fixa conținutul poeziei:
- Cum se numește poezia pe care am Se evaluează
învățat-o astăzi? capacitatea
- Cum este îmbrăcat brutarul? copiilor de a
- Ce face brutarul? răspunde la
- Unde pune pâinea brutarul? întrebările
educatoarei.

6
4. Evaluarea Se vor face aprecieri generale și individuale Conversația Stimulente Individuală
(1 min.) asupra modului în care au participat copiii la Frontală
activitate.
Se evidențiază copiii care au participat activ și cu
atenție la activitate.

5. Încheierea Se va cânta cântecelul „Astăzi noi suntem Conversația Frontal


activității brutari” .
(1 min.) Copiii vor fi duși la masă în șir indian.

7
8
Anexa

Brutarul

Îmbrăcat în alb cum este


Parcă vine din poveste,
Parcă-i omul de zăpadă
De la mine din ogradă.

A plecat lângă cuptor


Parcă ţine-n braţe sori.
Când lucrează mai mult tace,
Dar ce pâine bună face!

S-ar putea să vă placă și