Sunteți pe pagina 1din 1

Proiect Didactic

Scoala : Liceul Tehnologic Todireni;


Disciplina : Consiliere si orientare;
Tema: Planificarea si dezvoltarea carierei. Planul de cariera dupa finalizarea liceului.
(Obiective, resurse, obstacole)
Titlul lectiei: Cariera mea
Clasa : a IX-a;
Durata : 50 minute;
Profesor: Florea Alin Alexandru
Competente specifice: - demonstrarea abilitatilor de elaborare a planului de cariera de scurta si
lunga durata;
- analizarea responsabilitatilor personale cu privire la insertia profesionala;
- analizarea prioritatilor, aspiratiilor, valorilor personale, calitatilor si
scopurilor propuse in viata de catre fiecare elev.

Materiale necesare: fise/ teste, post-ip, coli de hartie, markere, carti;


Forme de organizare: - frontal si individual;
- in grupe de 2-6 elevi;

Scenariul activitatii:
La inceputul orei, li se va comunica elevilor tema lectiei, obiectivele acesteia si modul de
lucru ( individual sau in echipa), in functie de activitatile propuse. Elevilor li se va explica faptul ca
liceul constituie o perioada importanta din viata lor, o „rampa de lansare” pentru viitoarea lor
cariera profesionala, si , ca de modul in care ei isi vor fixa prioritatile in viata, inca din aceasta etapa
a dezvoltarii lor, depinde, in mare masura, realizarea lor profesionala. ( Timp alocat 5 minute)
Prima activitate se intituleaza: „ La terminarea studiilor, as vrea sa fiu....” – prin care
fiecare isi va expune pe scurt optiunea sa profesionala spre care aspira, motivand printr-o propozitie
concisa alegerea. La final, profesorul va incerca o succinta clasificare a profesiilor alese, subliniind
tendintele care se pot remarca in urma optiunilor exprimate de elevi. ( timp alocat 15 minute)
A doua activitate se intituleaza: „Arborele genealogic al profesiilor” – prin care fiecare va
incerca sa realizeze un scurt arbore genealogic al familiei, pe baza profesiilor membrilor ei. Se
adreseaza apoi intrebari de genul: „ v-ar interesa pe vreunul dintre voi sa continue traditia familiei
(acolo unde este cazul) in ceea ce priveste profesia?”. Sau: „In ce masura profesiile membrilor
familiei ne pot influenta deciziile noastre de viitor?” sau: „Alegerile mele pot fi considerate cele
mai bune, sau trebuie sa tin cont mai intai de sugestiile parintilor?”. Se evidentiaza apoi concluzii. (
15 minute)
A treia activitate se va desfasura in echipe de cate 6 elevi (3 banci). Fiecare echipa va
identifica si nota pe o coala de hartie, factorii decisivi in alegerea carierei unui tanar( familie,
scoala, prieteni, colegi, etc.). Fiecare echipa va prezenta concluziile sale, incercand si o clasificare
in ordinea importantei factorilor desemnati. La final se va incerca o centralizare si o concluzie a
intregii clase, eventual prin negociere sau votare. Se vor purta discutii pe marginea celor spuse,
acest exercitiu servind ca evaluare a activitatii orei de consiliere. ( 15 minute).
La final se vor trage concluzii despre modul in care s-a reusit atingerea scopurilor propuse
pentru aceasta ora, anuntandu-se apoi tema orei urmatoare.

S-ar putea să vă placă și