Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

EDUCATOARE:
DATA: luni
UNITATEA DE APLICAŢIE: Grădiniţa cu program
GRUPA:
TEMA ANUALĂ: Cine sunt, suntem?
TEMA SĂPTĂMANII: “Familia mea”
TEMA ZILEI: “Membrii familiei mele”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Transmitere şi dobândire de cunoştinţe
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
ACTIVITATI INTEGRATE: ALA+ ADE + ADP

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:

Activităţi pe domenii experienţiale(ADE):


Domeniul Ştiinţă (DŞ): “Familia mea” – lectură după imagini
Domeniul Estetic şi Creativ (DEC): “Eu şi familia mea” – desen

Activităţi liber alese 1(ALA 1):


Bibliotecă: “Familia mea” – citire de imagini
Ştiinţă: “Cine este şi ce face?” – sortare de imagini cu activităţile membrilor
familiei
Construcţii: „Casa mea”

Activităţi de dezvoltare personală(ADP):


Intâlnirea de dimineaţă – Membrii familiei mele
Rutine: Singurel mă îngrijesc; Ne pregătim de activităţi; Cum e vremea
Tranziţii: “Căsuţă, căsuţă cine locuieşte aici?” – cântec

Activităţi liber alese 2 (ALA 2):


Joc de mişcare: „Scaunul fermecat” – joc distractiv
OBIECTIVE GENERALE:
S1: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător,
precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia;
S2: Stimularea curiozităţii privind explicarea şi înţelegerea lumii
înconjurătoare;
S3: Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene, picturi,
modelaje.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Până la şfârşitul activităţii preşcolarii vor fi capabili:


O1. Să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei.
O2. Să enumere membrii familiei din imaginea prezentată.
O3. Să denumească activităţile desfăşurate de fiecare membru al familiei.
O4. Să deseneze membrii familiei lui, folosind creioanele colorate.
O5. Să citeasca imaginile despre membrii care alcătuiesc o familie.
O6. Să sorteze corect imaginile, conform criteriilor cerute.
O7. Să asambleze în plan orizontal şi vertical piesele lego pentru obţinerea
unei case.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia,


exerciţiul, expunerea, Turul galeriei
Mijloace didactice: planşe, jetoane, imagini, piese lego, foi, creioane colorate
panou
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri.

STRATEGII DE EVALUARE:

Forme de evaluare: evaluare formativă


Metode de evaluare: observare curentă, verificare orală, analiza produselor
activităţii
Instrumente de evaluare: aprecieri verbale, recompense

2
RESURSE TEMPORALE: 2h
RESURSE SPAŢIALE: sala de grupă

BIBLIOGRAFIE:

1. “ Jocuri pentru preşcolari”- M. Penes, Editura Aramis, 1998


2. “Activitate integrată în grădiniţă”- ghid pentru cadrele didactice din
învăţământul preuniversitar, Didactica Publishing House,2008.
3. Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani, MECT, 2008

3
SCENARIUL ZILEI

În cadrul întâlnirii de dimineaţă copiii se vor grupa în semicerc, astfel


încât, fiecare copil să aibă contact vizual cu toţi membrii grupului.
Salutul: Întâlnirea de dimineaţă începe prin recitarea unor versuri de
către educatoare împreună cu copiii: “Dimineaţa a venit/ Toţi copiii au sosit/
În cerc să ne adunăm/ Cu toţii să ne salutăm”. Cadrul didactic îi salută pe
copii, după care fiecare copil îşi salută vecinul din stânga.
Calendarul naturii: li se va cere copiilor să precizeze cum e vremea şi
cum au venit îmbrăcaţi în această dimineaţă şi vor completa calendarul naturii,
specificând ziua, luna, anul, anotimpul în care se află.
Tabela prezenţei: se va completa tabela prezenţei fiecare copil
aşezându-şi poza la panou. Pozele copiiilor absenţi se vor întoarce.
Împărtăşirea cu ceilalaţi: un copil va veni în faţa grupei pe scaunul
povestitorului şi va expune o întâmplare petrecută de la plecarea din grădiniţă
până a doua zi. Ceilalţi copii vor fi încurajaţi să pună întrebări.
Captarea atenţiei se realizeaza printr-o ghicitoare:
”Sora, fratele, mămica
Tata, bunicul, bunica
Ce alcătuiesc cu toţi?
Hai ghiceşte, dacă poţi!”
(Familia)
Dupa captarea atentiei voi purta o discuţie cu copiii:
- ,,Unde mergeţi voi de la grădiniţă?’’ (Acasă)
- ,,Cine vă aşteaptă aici ?’’ (Mama, bunica)
- ”Ce formează cei care locuiesc în aceeaşi căsuţă?’’ (O familie)
Voi expune pe panou planşa cu membrii unei familii. Cu ajutorul
întrebărilor copiii vor descoperi care sunt membrii unei familii şi care este
ocupaţia fiecăruia.
După realizarea cu succes a obiectivelor de la domeniul Ştiinţă se va
trece la desfăşurarea activităţii din cadrul DEC, unde prescolarii vor efectua
un desen cu membrii familiei. Li se va explica şi demonstra modul de lucru, se
vor încălzi muşchii mici ai mâinilor, apoi se va trece la realizarea activităţii
propriu-zisă. Voi supraveghea activitatea copiilor şi voi da explicaţii
suplimentare acolo unde este necesar.
Repartizarea pe sectoare se va efectua prin interpretarea cântecului
“Casuta, casuta, cine locuieşte aici?”. Se va trece pe la fiecare sector şi după
intuirea materialelor, copiii îşi vor alege sectorul preferat. La Bibliotecă se
vor citi imagini despre membrii familiei, la Stiinta preşcolarii vor sorta

4
imagini cu membrii familiei, in functie de ocupatia lor, la Construcţii vor
asambla piesele lego în plan orizontal şi vertical pentru obţinerea unei case.
Se aminteşte copiilor comportamentul dezirabil în cadrul acestor
activităţi – să vorbim în şoaptă pentru a nu-i deranja pe ceilalţi, să lucrăm
frumos, să utilizăm cu grijă materialele, să apreciem şi să protejăm lucrările
făcute de colegi şi să cooperăm pentru realizarea acestora.Voi trece pe la
centre pentru a vedea cum lucrează toţi copiii, dacă întâmpină dificultăţi în
îndeplinirea temelor alese, apoi se efectuează Turul Galeriei pentru a vedea
rezultatele obţinute.
ALA 2 cuprinde jocul de mişcare “Scaunul fermecat”.
La sfârşitul activităţilor preşcolarii primesc aprecieri verbale şi
recompense.

5
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Strategii didactice
Evenimentul Ob. Evaluare
Durata Conţinutul ştiinţific Metode şi Mijloace de Forma de
didactic Op.
procedee învăţământ organizare

2 min 1.Momentul Creez atmosfera optimă pentru o bună


organizatoric desfăşurare a activităţii: Scăunele
-aerisirea sălii de grupă, Panou
-pregătirea materialului didactic, Măsuţe
-aşezarea scăunelelor în formă de semicerc
-intrarea copiilor în sala de grupă

Captarea atentiei se realizeaza printr-o


2 min 2.Crearea ghicitoare: Conversaţia Frontal Observarea
motivaţiei ”Sora, fratele, mamica curentă
specifice Tata, bunicul, bunica
Ce alcatuiesc cu totii?
Hai ghiceste daca poti!”
(Familia)

2min 3. Anunţarea
Observare
temei şi a Expunerea Frontal
Li se va spune copiilot tema zilei şi curentă
obiectivelor
obiectivele, pe înţelesul lor.
5. Dirijarea În cadrul întâlnirii de dimineaţă se Observarea
învăţării prin efectuează salutul, completarea tabelei Conversaţia curentă
abordarea O1 prezenţei şi a calendarului naturii. Explicaţia Calendarul
integrată a Dupa captarea atentiei voi purta o discuţie Demonstraţia naturii Frontal
conţinuturilor cu copiii: Exerciţiul Tabela
- ,,Unde mergeţi voi de la grădiniţă?’’ prezenţei
(Acasă)
- ,,Cine vă aşteaptă aici ?’’ (Mama, Verificare orală
70 bunica)
Min - ,Ce formează cei care locuiesc în
aceeaşi căsuţă?’’ (O familie) Panou
Voi expune pe panou planşa cu membrii Planşe cu
unei familii. Cu ajutorul întrebărilor, copiii imagini Verificarea
O2 vor descoperi care sunt membrii unei familii despre produselor
O3 si care este ocupaţia fiecăruia. familie activităţii
O4 - Ce vedeţi în acestă imagine ?
O5 - Ce face mama? Dar tata? Coli de desen
- Ce fac copiii? Creioane Individual
- Cine sunt persoanele mai în vârstă? colorate
- Ce alcătuiesc toate aceste persoane?
- Cu ce se ocupă tata? Dar mama?
- Când vine el acasă?
- Când se întâlnesc toţi membrii
familiei? Individual
- Cu ce o ajută tata pe mama? Dar
copiii?
După îndeplinirea cu succes a sarcinilor
propuse la DŞ se va trece la a doua activitate
pe domenii experienţiale ce aparţine
Domeniului Estetic şi creativ. Aici fiecare
copil îşi va desena membrii familiei. Li se va

7
explica şi demonstra modul de lucru, se vor
încălzi muşchii mici ai mâinilor, apoi se va
trece la realizarea activităţii propriu-zisă.
Voi supraveghea activitatea copiilor şi
voi da explicaţii suplimentare acolo unde este
necesar.

Repartizarea pe sectoare se va efectua prin


interpretarea cântecului “Ştii cine locuieşte Observarea
aici?”. Se va trece pe la fiecare sector şi după curentă
intuirea materialelor, copiii îşi vor alege
sectorul preferat. La Bibliotecă se vor citi
imagini despre membrii familiei, la Stiinta
O6 preşcolarii vor sorta imagini cu ocupatia Imagini Pe grupuri
O7 membrilor familiei, la Construcţii vor despre Verificarea
Conversaţia
40 O8 asambla piesele lego în plan orizontal şi membrii produselor
Explicaţia
min vertical pentru obţinerea unei case. familiei activităţii
Demonstraţia
Se aminteşte copiilor comportamentul Piese lego
Exerciţiul
6. Obţinerea dezirabil în cadrul acestor activităţi – să
performanţei vorbim în şoaptă pentru a nu-i deranja pe
ceilalţi, să lucrăm frumos, să utilizăm cu grijă
materialele, să apreciem şi să protejăm
lucrările făcute de colegi şi să cooperăm
pentru realizarea acestora.Voi trece pe la
centre pentru a vedea cum lucrează toţi
copiii, dacă întâmpină dificultăţi în
îndeplinirea temelor alese, apoi se efectuează
Turul Galeriei pentru a vedea rezultatele Frontal
obţinute. Observarea
Jocul
ALA 2 cuprinde jocul de mişcare curentă
“Scaunul fermecat”.

8
7. Asigurarea
3 min feed-back-ului Frontal Verificarea orală
Se va realiza prin intermediul întrebărilor Conversaţia Individual Aprecieri verbale

despre activităţile derulate pe parcursul zilei.

1 min 8.Evaluare şi Evaluarea se va realiza în mod oral urmată Expunerea Frontal


încheierea de aprecieri verbale. Individual Aprecieri verbale
activităţii

9
10
11
13

S-ar putea să vă placă și