Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE: Costache Marinela


DATA: 16.11.2020
GRUPA: mica
TEMA ANUALĂ: „ CÂND/ CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „ Cămara toamnei”
TEMA ZILEI: „Coşul cu legume de toamnă”
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere şi dobândire de noi cunoştinţe
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi recunoaştere a legumelor de
toamnă, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestora.
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: ADP-ALA-ADE
ADP: Întâlnirea de dimineaţă: „ Ce surprize ne aduce toamna-n coş?” , „ Igiena mâinilor”,
Calendarul naturii, Scaunul povestitorului- Povestea educatoarei,,Povestea unei roșii dintr-un coș,,
ALA: ARTĂ: ”Coşul cu legume” - modelaj
CONSTRUCŢII: „Lădiţe pentru legume”
JOC DE ROL : „ De-a gospodinele”
ADE DŞ: „Coşul cu legume de toamnă” – observare
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII (COMPETENȚE GENERALE):
A 1 Motricitatea grosieră și motricitatea fină în contexte de viață familiare.
C 2 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).
C 3 Activare și manifestare a potențialului creativ.
COMPETENȚE SPECIFICE:
A 1.2. Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare;
A 1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
C 2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
C 2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăț;
C 3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;
C 3.2. Demonstrează creativitatea prin activități practice;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADP: - să poarte discuţii libere pe baza temei alese la întâlnirea de dimineaţă;
ALA: - să recunoască şi să selecteze imaginile cu legume de toamnă;
- să construiască prin imbinare, suprapunere, alăturare „lădiţe pentru legume”
- să folosească ambele mâini pentru frământarea plastilinei
- să modeleze bucăţile de plastilină realizând tema propusă
- să participe activ la activităţile de joc

ADE: DŞ: - să recunoască şi să denumească legumele de toamnă


- să asocieze legumele cu culorile corespunzătoare acestora
- să comunice impresii pe baza celor observate
- să descrie roşia prin antrenarea analizatorului vizual (culoare, mărime);
- să recunoască şi să denumească obiecte cu care se aseamănă roşia;
- să descrie părţile componente ale roşiei;
- să cunoască regulile de igienă şi să le respecte

STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE : conversatia; explicatia, observaţia, conversaţia euristică
MATERIAL DIDACTIC: coşul cu legume de toamnă, ecusoane - legume de toamnă folosite ca
stimulente, „ Lego”, plastilină, planşete.
BIBLIOGRAFIE:
1. ,, Activitatea integrata din gradinita” , ed. Didactica Publishing House, 2008
2.,, Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3 la 6/7 ani) ”, M.E.C.T. – 2019

SCENARIUL ZILEI:
I. ADP
Activitatea incepe cu întâlnirea de dimineaţă:
1. Salutul: „Dimineaţa ne-am trezit
La grădiniţă am venit
În semicerc să ne aşezăm
Cu toţii să ne salutăm
„Bună dimineaţa, dragi voinici!
Mă bucur că sunteţi aici
A început o nouă zi
Bună dimineaţa, dragi copii!”
2. Calendarul naturii
3. Scaunul povestitorului- Povestea educatoarei,,Povestea unei roșii dintr-un coș,,
4. Activitatea de grup: ,,Ce surprize ne aduce toamna în coș,,
Copiii răspund la întrebări îşi dau cu părerea cam ce surprize aduce toamna cu ea: fructe şi legume.
5. Momentul de mișcare
Activitatea continuă cu jocul de atenţie: „Coşul rupt”. Copiii stau pe scăunele. Conducătorul jocului
( la început educatoarea) se mişcă în cerc, trece prin faţa copiilor şi spune: „ Mă duc cu coşul la
piaţă să cumpăr un morcov”. Copilul care are ecusonul cu morcovul porneşte după conducătorul
jocului care-şi continuă permanent mersul în cerc. Jocul continuă astfel până când se ridică toţi
copiii. Conducătorul exclamă: „ Coşul s-a rupt!” La auzul acestor cuvinte, fiecare copil, inclusiv
conducătorul jocului, se grăbește să ocupe un scaun. Copilul care rămâne în picioare devine noul
conducător al jocului.
6. Noutăţile zilei: „ Pentru că toamna este atât de generoasă şi ne oferă o mulţime de fructe şi
legume foarte gustoase, care nouă ne plac şi care au foarte multe vitamine, m-am gândit ca astăzi să
discutăm despre legumele care se coc în anotimpul toamna. ”
Tranziţii: Către centre noi plecăm
Şi frumos o să lucrăm
O să ne jucăm
Apoi lecţia o s-o-nvăţăm.
II. ALA
Copiii îşi continuă ziua cu activitatea la centrele de interes: la Artă copiii vor modela cu ajutorul
plastilinei „coşul cu legume”, la Joc de rol copiii se vor juca „ De-a gospodinele”, iar la Construcţii
copiii vor construi prin îmbinare, suprapunere, alăturare „Lădiţe pentru legume”.
Tranziţii: Câte unul. câte doi
Frumos alergăm şi noi
Pe băncuţa ca să stăm
Lecţia să o învăţăm!
III. ADE DŞ: „Coşul cu legume de toamnă” – observare

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTICE DIDACTICE (instrumente şi
indicatori)
Moment Pentru o bună desfăşurare a activităţii se
organizatoric vor lua următoarele măsuri:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea mobilierului sub formă de
careu deschis;
- intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă;
Le voi povesti copiilor că în drum spre Conversaţia Observarea
Captarea atenţiei grădiniţă m-am întâlnit cu Zâna Toamna comportamentului
care mi-a spus că a lasat în grupă la noi copiilor
un pachet. Îmi voi exprima mirarea faţă
de pachetul ce se afla în mijlocul salii de
grupă.. Pentru a trezi interesul copiilor
voi încerca să deschid pachetul, dar
pentru ca nu reuşesc o să- i rog pe copii
să mă ajute, poate are un cifru, și să
încercăm cu ,,Sesam, deschide-te!,,.În
pachet se află coşul cu legume de toamnă.

„ Pentru că toamna este atât de generoasă Explicaţia


şi ne oferă o mulţime de fructe şi legume
foarte gustoase care nouă ne plac şi care
Anunţarea temei şi au foarte multe vitamine m-am gândit ca
a obiectivelor astăzi să discutăm despre legumele care
se coc în anotimpul toamna. ”

Astăzi vom vedea ce legume ne aduce


Prezentarea noului toamna in coş. Conversaţia Observarea
conţinut comportamentului
copiilor
Educatoarea poartă pe cap o coroniță din
frunze și flori, se prezintă ca Zâna-
Toamna.
Dirijarea învăţării Se prezintă copiilor coşul cu legume.
- Acum vreau sa-mi spuneti ce avem pe
măsuţă?
Se formulează întrebări ajutătoare pentru
a antrena copiii în activitate:
- Ce culoare are roșia din mâna mea? Evaluarea
- Am văzut cum sunt rosiile, dar răspunsurilor copiilor
morcovul din mana mea ce culoare are?
Dar ceapa, ardeiul,cartoful, varza,
vânăta?
- Eu am o minge. Puteți să-mi spuneți de
ce se rostogolește mingea? Ce forma are
ea?
- Să vedem dacă roșia se rostogolește ca
și mingea.
- De ce se rostogolește roșia?
- Da copii, roșia este rotundă.
Vreau să vină un copil şi să încerce să
rostogolească roşia pe masă
Haideți să facem același lucru și cu Observaţia
ceapa.Ce observați, se rostogolește? Evaluez capacitatea
- Ce înseamnă acest lucru, cum este copiilor de a se
ceapa? exprima corect, clar și
- Am în mână o bilă de plastilină.O apăs expresiv
cu degetele și vedeți că rămâne o urmă pe
ea. Apăsați și voi.
Acum voi apăsa pe roșie și, în același
timp apăsați și voi pe roșia pe care o
aveți, ce observați? Pe roșie au mai rămas Conversaţia
urme ca pe bila de plastilină?Cum este
roșia?
- Da, roșia este tare, dar poate fi și mai
moale, atunci când este foarte coaptă.
- Același lucru îl facem și cu morcovul,
ceapa, ardeiul şi varza.Ce observăm?
- Roșia, vânăta, ardeiul, morcovul, ceapa
şi varza sunt legume tari.
- Acum vreau să mirosiți morcovul. Ce
simtiti? Vă place mirosul de morcov?
Mai există lucruri care miros la fel?(le Explicaţia
dau să miroasă un ardei, o roșie).
- Ce observați? Seamănă la miros roșia cu Observarea
morcovul? comportamentului
- Fiecare legumă are un miros specific, copiilor
adică îl simțim atunci când mirosim.
- Vă plac roșiile?Am adus pentru voi felii
de roșii.Vreau să gustați să-mi spuneți ce
gust are roșia?
- Acum vreau să gustați și din feliile de
morcov. Acestea ce gust au?
- Observăm că gustul roșiilor diferă de cel
al morcovilor.
- Copii, puteți să spuneți  cu ce este
acoperită roșia?
- Pipăiți coaja roșiei.În comparație cu alte
legume roșia are coaja mai subțire. Conversaţia
- Sub coajă se află miezul, care este euristică
zemos, adică, dacă strângem o felie de
roșie, din ea va curge zeama.
- Înainte să consumăm legumele trebuie
să le spălăm bine pentru a nu ne
îmbolnăvi.
- Cum consumăm noi legumele?Ce
pregătesc mamele voastre din ele?
Exerciţiul

Obţinerea Recitând următoarele versuri: Evaluarea


performanţei „Către centre noi plecăm răspunsurilor copiilor
Şi frumos o să lucrăm

Preşcolarii se vor aşeza la centre şi vor


realiza temele propuse.
La Artă copiii vor modela cu ajutorul
plastilinei „coşul cu legume”.
La Joc de rol copiii se vor juca „ De-a
gospodinele”.
La Construcţii copiii vor construi prin Observarea
imbinare, suprapunere, alăturare „Lădiţe comportamentului
pentru legume”. copiilor
Educatoarea va supraveghea centrele, va
îndruma preşcolarii cu ritm lent de lucru
sau pe cei care nu îndrăznesc să lucreze.

In finalul activităţii se fac aprecieri Conversaţia Aprecieri verbale


Încheierea asupra modului de comportare şi Explicaţia stimulente
activităţii participare al copiilor pe parcursul
activităţii şi se vor acorda stimulente:
ecusoane – legume de toamnă.

S-ar putea să vă placă și