Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Nivel I: Grupa Mijlocie B


Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?
Proiectul tematic: Roata Anotimpurilor
Subtema: Gâze şi flori, mii de culori
Tema activității: Poveste de Primăvară
Forma de realizare: Activitate integrată
Forma de organizare: frontal, individual, pe microgrupuri
Tipul de activitate: consolidare de cunoştinţe
Elemente componente ale activității integrate: ADP+ALA1+ADE+ALA2

ADP – Activități de dezvoltare personală: Gâze şi flori, mii de culori


1. Rutine – Întâlnirea de dimineață, salutul, prezența, calendarul naturii, mesajul zilei
- deprinderi de igienă, disciplină, autoservire
2. Tranziții – jocuri cu text și cânt, recitative

ALA1 – Activități liber alese:


Centre de interes: - Biblioteca: Peisaj de primăvară (exerciții de scriere grafică)
- Artă: Tablou de primăvară - colorare
- Joc de rol: Cofetarii pricepuţi

ADE – Activități pe domenii experiențiale:


Domeniul Știință (matematică): Joc didactic şi Domeniul Om și Societate: Activitate
practică – Poveste de primăvară

ALA2 – Activități recreative


Joc cu text şi cânt și de mișcare - “Albina şi florile”

Scopul activității:
- verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor privind aspecte şi caracteristici ale
anotimpului primăvara;
- dezvoltarea capacității observare şi stabilire de relaţii cauzale, spaţiale, temporale;
- dezvoltarea spiritului de lucru în echipă în vederea realizării unei activități recreative, de
destindere și bună dispoziție a copiilor;
- cultivarea sensibilității artistice.
Obiective urmărite:

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ – Întâlnirea de dimineață


a. Obiective de referință
- să se implice activ în vederea stimulării comunicării, favorizării interrelaționării,
împărtășirii cu ceilalți, formării comportamentului empatic la preșcolari.
b. Obiective operaționale
- să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări;
- să adopte un comportament adecvat în timpul salutului;
- să observe cu atenție vremea de afară, oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia,
marcându-le prin simbolul adecvat;
- să schimbe impresii, opinii, păreri.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE – ALA1


a. Obiective de referință:
- să folosească materialele din centre bazându-se pe priceperile și deprinderile însușite
anterior;
- să lucreze independent sau în grupuri mici.
b. Obiective operaționale:
 Bibliotecă: Peisaj de primăvară (exerciții de scriere grafică)
- Să unească punctele din imaginea primită, realizând astfel o imagine de primăvară;
- Să utilizeze, conform experienței dobândite anterior, culorile pentru a obține un peisaj de
primăvară;
- să explice în propoziții ce sugerează imaginea obținută.
 Artă: Tablou de primăvară - colorare
- să combine culorile, într-o modalitate cât mai originală, pentru a obține paleta de culori a
primăverii.
• Joc de rol: Cofetarii pricepuţi
- să se folosească de ingredientele primite pentru a obţine « fursecuri » colorate pentru
Zâna Primăvară

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


a. Obiective de referinţă :
- Să efectueze operaţii cu grupele de obiecte constituite în funcţie de diferite criterii date,
ori găsite de el însuşi : triere, grupare-regrupare, comparare, clasificare, ordonare,
apreciere a cantităţii prin punere în corespondenţă.
- Să înţeleagă şi să numească relaţiile spaţiale relative, să plaseze obiecte într-un spaţiu dat,
ori să se plaseye corect pe el însuşi în raport cu un reperd at.
- Să identifice, să proiecteze şi să găsescă cât mai multe soluţii pentru realiyarea temei
propuse în cadrul activităţilor practice.
b. Obiective operaţionale 
O1 - sa recunoasca si sa denumeasca cifrele 1,2,3,4;
O2 - sa utilizeze un limbaj matematic adecvat;
O3 - sa asocieze cifra la cantitate si invers;
O4 - sa compare grupe de obiecte;
O5 - să dea dovadă de implicare în activitatea propusă;
O6 - să-şi păstreze atenţia pe întregul parcurs al activităţii;
O7 - să aprecieze răspunsurile corecte prin aplauze, observandu-le pe cele greşite,
corectându-le/ ajutându-şi colegii atunci când este cazul;
O8 - sa identifice materialele de lucru primite in cosulete;
O9 - sa plaseze corect ,conform indicatiilor, elemetele de iarna;
O10-sa respecte regula aplicarii elementelor necesare obtinerii tabloului in functie de
existenta lor reala in mediul inconjurator;

ACTIVITĂȚI RECREATIVE – ALA2 – Joccu text şi cânt și de mișcare – « Albina şi florile »


- să respecte regulile stabilite de comun accord în cadrul grupului;
- să participe activ la joc alături de ceilalți copii;

Strategii didactice:
Metode și procedee: observația, conversația, explicația, demonstrația, expunerea, povestirea,
munca independentă, turul galeriei, problematizarea, aprecierea verbală, jocul didactic,
exercițiul, bomboana buclucasa.
Mijloace de învățământ: panoul cu calendarul naturii, flori naturale, culori, lipici, planse,
imagini de primăvară, cifre, insecte confecționate din hârtie,,jetoane, recompense
Forme și tehnici de evaluare: observarea comportamentului verbal și nonverbal al copiilor,
evaluarea rezultatelor muncii, aprecieri verbale, expoziția lucrărilor realizate, recompense.

Durata: o zi (4 ore)

Bibliografie

1. Curriculum pentru învățământ preșcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T., 2008.


2. Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, M.E.C.T., 2008.
3. Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela, Metode interactive de grup,
Ghid metodic, 60 de metode și explicații pentru învățământul preșcolar, Editura Arves,
2002.
4. Revista învățământului preșcolar și primar nr. 3-4/2012, Editura Arlequin, 2012.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Activitatea zilei va începe cu Întâlnirea de dimineață, copiii vor fi așezați pe covor, în


formă de semicerc, realizându-se salutul prin recitarea poeziei:
Dimineața a sosit
Toți copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Și frumos ne salutăm.
Educatoarea: Bună dimineața, Grupa Mijlocie B!
copiii: Bună dimineața, doamna Raluca!
Preșcolarilor li se prezintă invitaul care a venit să vadă cum se desfășoară o zi din
programul Grupei Mijlocii A de la Grădinița cu Program Prelungit Constantin Brâncuși.
Prezența copiilor se realizează după recitarea versurilor:
După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat,
Copiii s-au întâlnit
Cine oare n-a venit?
Iar apoi se va completa Calendarul naturii:
Vremea să o studiem
și-n calendar să o notăm.
De e ploaie sau e soare,
Putem merge la plimbare!

Apoi voi adresa preșcolarilor diverse întrebări:


În ce anotimp suntem?
Ce zi a săptămânii este astăzi?
Cum este vremea?

Noutatea zilei
În continuare, copiii descoperă și ascultă mesajul zilei, aflat într-o scrisoare primită de
educatoare de la însăși Zâna Primăvară. În plic se află o poezie pe care educatoarea să le-o
citească tuturor și câte un ecuson. De asemenea preșcolarii vor afla că pe tot parcursul zilei vor fi
împărțiți pe trei grupe ( Grupa gărgărițelor, florilor și fluturilor) și că în funcție de ecusonul
primit vor trece la măsuța corespunzătoare.
“Eu sunt Zâna Primăvara
Ce colind întreaga ţară
Astăzi am venit la voi
Peste câmpuri şi zăvoi
Flori pe câmp am semănat
Păsărele am chemat
Gâzele eu le-am trezit
Şi zăpada am topit.
Vântul cald mi-a povestit
Că natura-aţi observat
Despre mine-aţi învăţat
Multe lucruri sunt schimbate
Mi le povestiţi pe toate?”

Activitatea de grup/ împărtășirea cu ceilalți – Harta conceptuală


Educatoarea prezintă copiilor un panou pe care este așezată imaginea Zânei Primăvara și
solicită copiilor să spună ce le sugerează lor conceptul de primăvară (ex. flori, fluturi, rândunele,
iarbă, viață, etc.)
- se intonează cântecul Doar una e primăvara!

Anunț tema zilei Poveste de primăvară și obiectivele activității.


- Vom lucra pe centre de activitate;
- Vom desfășura un joc didactic numit – Te rog să-mi spui!;
- Vom lipi un tablou de primăvară.

Tranziție: Unul după altul,


În rând ne așezăm
Unul după altul,
Spre centre să plecăm.
Fiecare copil, în funcție de ecusonul primit se va îndrepta spre centrul de activitate
corespunzător. Pe fiecare din cele trei măsuțe este așezată câte o gărgăriță, un fluture și o floare
confecționate din materiale reciclabile.
- Biblioteca: Peisaj de primăvară (exerciții de scriere grafică)
La centrul Bibliotecă (Grupa florilor) vor exersa câteva exerciții de sciere grafică, iar
prin unirea punctelor vor obține un peisaj de primăvara ce va trebui colorat.
- Artă: Tablou de primăvară - colorare
La centrul Artă (Grupa fluturașilor) preșcolarii vor trebui să combine culorile, într-o
modalitate cât mai originală, pentru a obține paleta de culori a primăverii.
- Joc de rol: Cofetarii pricepuţi
La centrul Joc de rol (Grupa gărgărițelor) vor combina ingredientele primite pentru a
obţine fursecuri colorate pentru Zâna Primăvară.
Copiii sunt anunțați să lucreze frumos, îngrijit, în liniște și să colaboreze cu membrii
grupului. După rezolvarea sarcinilor se vor face aprecieri generale asupra participării copiilor la
activitate, iar apoi fiecare copil își va lipi lucrarea pe un flip-chart, conform grupei din care face
parte. Cu ajutorul metodei turul galeriei, preșcolarii vor putea face aprecieri asupra modului în
care a lucrat fiecare grupă.

Tranziție: Rândul iute să-l formăm


Lângă ușă ne-așezăm
Și cuminți să așteptăm
Către baie să plecăm!
Rutină – consolidarea deprinderilor igienico-sanitare.

În acest timp, aerisesc sala de grupă și aranjez mobilierul pentru activitățile următoare.
Tranziție: Noi în grupă am intrat
Locul ni l-am ocupat (la masă, pe grupe)
Și în liniște-așteptăm
Să aflăm ce învățăm!
După ce copiii și-au ocupat locurile la masă vom intona cântecelul Mânuțelor, iar apoi îi
anunț că vom desfășura un joc didactic numit Poveste de Primăvară unde vom îmbina domeniul
știință (matematică) şi domeniul om şi societate (activitate practică).

Apoi anunț regulile jocului:


Prima fază
Un copil alege dintr-un coșuleț un papirus (pe care este ilustrat un număr – 1-4
lângă care este trasată sarcina didactică);preşcolarul va trebui să recunoască şi să
denumească cifra;
A doua fază
1. Apoi pentru complicarea jocului copiii vor fi anunțați că trebuie să completeze,
pe panou, cu tot atâtea elemente cât ne indică cifra
2. Pentru a se asigura că au lucrat corect numără elementele din fiecare grupă.
3. Fiecare preşcolar va trebui să rezolve sarcina didactică individual.
A treia fază
1. La evaluarea jocului preșcolarii vor fi puşi în situaţia de a rezolva operaţii de
adunare şi scădere.
2. După încheierea jocului voi face aprecieri individuale și colective, atât pozitive, cât
și negative.
La finalul jocului se eliberază sala de grupă în vederea aranjării materialul didactic
pentru următoarea activitate.

După finalizarea lucrărilor, acestea vor fi expuse în sală, iar copii vor fi invitați să meargă
la baie prin tranziția: Înspre baie ne-ndreptăm
Să ne spălăm:
Dăm cu apă și săpun
Fără teamă.
Mai curați vom fi acum
De bună seamă.
Rutină – consolidarea deprinderilor igienico-sanitare.
Am lucrat, ne-am străduit
Tot ce-aveam de împlinit
Frumușel să se ivească
Bine să se-nfăptuiască
Acum, dup-atâta trudă
Recompense-o să primim
Și pentru fiecare
Munca să ne-o prețuim.
Se va face turul galeriei și toți copii vor fi recompensați de către educatoare. Pentru
acordarea recompenselor se va folosi metoda Bomboana buclucașă, copiii fiind solicitați să se
aprecieze pentru activitățile desfășurate.

La finalul activității se desfășoară jocul cu text si cânt și de mișcare Albina şi florile

.      Modul de desfăşurare a jocului:


Copiii se împart în două grupe egale, fiecare având un conducător, cel al albinelor pe
regina albinelor, cel al florilor pe grădinar. Albinele stau într-un colţ, reprezentând stupul, iar
florile împrăştiate prin grupă. Fiecare copil are o altă floare de primăvară pe cap. Albinele cântă:
„Albinuţa a plecat / Să culeagă miere / Pe o floare s-a aşezat / Şi nectar îi cere” Albina se aşează
lângă o floare de primăvară pe care trebuie să o numească. Dacă ghiceşte, florile îi cântă: „Ai,
ghicit, ai ghicit / Floarea cea aleasă / Fericit, fericit, / Poţi s-o duci acasă!”, dacă nu cunoaşte
numele florii se cântă: „N-ai ghicit, n-ai ghicit, / Ce bine ne pare / De acum ai să fii / Ca şi noi o
floare!” Astfel când se ghiceşte se consideră un punct pentru albinuţe, iar când nu punct pentru
floricele. Pentru continuare se schimbă rolurile. Albinele devin flori, iar florile albine.
     Analiza jocului:
Jocul este câştigat de acel grup care a ghicit cele mai multe flori. Dacă ambele echipe au
acelaşi punctaj se consideră că jocul a fost desfăşurat bine de ambele echipe. În final sunt
premiate cele două echipe cu câte o floare de primăvară.
EVENIMENTUL CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGIILE EVALUAREA
DIDACTIC DIDACTICE
1. MOMENT Voi asigura condițiile optime pentru buna desfășurare a activității:
ORGANIZATORIC aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului, pregătirea materialului
didactic necesar.
2. CAPTAREA Se realizează la sfârșitul întâlnirii de dimineață, prin prezentarea Explicația Observarea
ATENȚIEI surprizelor venite de la Zâna Primăvară. Conversația comportamentului
Tehnica verbal și
blazonului nonverbal
Surpriza
3. ANUNȚAREA Odată cu citirea mesajului zilei anunț tema activității Poveste de Conversația Observarea
TEMEI ȘI A Primăvară precum și obiectivele propuse. comportamentului
OBIECTIVELOR copiilor
4. PREZENTAREA Copii vor fi împărțiți în trei grupe, aferente celor trei centre deschise pe
CONȚINUTULUI ȘI care le vor ocupa cu ajutorul tranziției:
DIRIJAREA Unul după altul,
ÎNVĂȚĂRII În rând ne așezăm
Unul după altul,
Spre centre să plecăm.
Apecierea
- Biblioteca: Peisaj de primăvară (exerciții de scriere
răspunsurilor
grafică) copiilor
La centrul Bibliotecă (Grupa florilor) vor exersa câteva
exerciții de sciere grafică, iar prin unirea punctelor vor obține un Conversația
peisaj de primăvara ce va trebui colorat. Explicația Observarea
- Artă: Tablou de primăvară - colorare Problematizare interesului
La centrul Artă (Grupa fluturașilor) preșcolarii vor trebui a copiilor pentru
să combine culorile, într-o modalitate cât mai originală, pentru a activitate
obține paleta de culori a primăverii.
- Joc de rol: Cofetarii pricepuţi Aprecierea
La centrul Joc de rol (Grupa gărgărițelor) vor combina lucrărilor copiilor
Demonstrația
ingredientele primite pentru a obţine fursecuri colorate pentru
Munca Modul de
Zâna Primăvară. independentă executare a
Turul galeriei lucrărilor
Tranziție: Rândul iute să-l formăm Aprecierea
Lângă ușă ne-așezăm rezultatelor
Și cuminți să așteptăm obținute
Către baie să plecăm! Exercițiul
După ce copiii și-au ocupat locurile la masă vom intona
cântecelul Mânuțelor, iar apoi îi anunț că vom desfășura un joc
didactic numit Poveste de Primăvară unde vom îmbina domeniul Jocul didacitc
știință (matematică) şi domeniul om şi societate (activitate
practică).

5. ASIGURAREA Copii se așează în ordine la mese, unde, după intuirea Explicația


RETENȚIEI ȘI A materialului de pe măsuțe, arăt modelul, explic și demonstrez ce
TRANSFERULUI avem de făcut pentru a lipi cât mai frumos.
ȘI OBȚINEREA Se execută exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai
PERFORMANȚEI Evaluare continuă
mâinilor.
Apoi anunț regulile jocului:
Prima fază
Un copil alege dintr-un coșuleț un papirus (pe care
este ilustrat un număr – 1-4 lângă care este trasată
sarcina didactică);preşcolarul va trebui să Demonstrația
recunoască şi să denumească cifra;
A doua fază
4. Apoi pentru complicarea jocului copiii vor fi
anunțați că trebuie să completeze, pe panou, cu
tot atâtea elemente cât ne indică cifra
Observarea
5. Pentru a se asigura că au lucrat corect numără
comportamentului
elementele din fiecare grupă. nonverbal și
6. Fiecare preşcolar va trebui să rezolve sarcina observarea
didactică individual. interesului
A treia fază copiilor
3. La evaluarea jocului preșcolarii vor fi puşi în situaţia
de a rezolva operaţii de adunare şi scădere.
4. După încheierea jocului voi face aprecieri individuale
și colective, atât pozitive, cât și negative.
La finalul jocului se eliberază sala de grupă în
vederea aranjării materialul didactic pentru următoarea
activitate.

Preșcolarii încep să lucreze atât individual cât şi la panou, iar eu


voi oferi sprijin acolo unde va fi nevoie. În surdină se vor auzi Expliccația
cântece de primăvară. Demonstrația
După finalizarea lucrărilor, acestea vor fi expuse în sală, iar copii Conversația
vor fi invitați să meargă la baie prin tranziția:
Înspre baie ne-ndreptăm
Să ne spălăm:
Dăm cu apă și săpun
Fără teamă.
Mai curați vom fi acum
Expoziția
De bună seamă. lucrărilor
Rutină – consolidarea deprinderilor igienico-sanitare.
6. EVALUAREA ȘI Tranziție Am lucrat, ne-am străduit
AUTOEVALUAREA Tot ce-aveam de împlinit
ACTIVITĂȚII Frumușel să se ivească
Bine să se-nfăptuiască
Acum, dup-atâta trudă
Aprecieri frontale
Recompense-o să primim
Și pentru fiecare
Munca să ne-o prețuim. Aprecieri
Se va face turul galeriei și toți copii vor fi recompensați de individuale
către educatoare cu prăjiturile obâţinute la jocul de rol. Turul galeriei
Autoevaluarea
7. ÎNCHEIEREA La finalul activității se desfășoară jocul cu text si cânt și de
ACTIVITĂȚII mișcare Albina şi florile.
Jocul de grup Aprecieri finale

S-ar putea să vă placă și