Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Clasa: I

Disciplina : Matematica

Student:

Instituţia:

Subiectul lecţiei: Adunarea şi scăderea până la 20

Tipul lecţiei: Consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor

Data:19.04.2021

Subcompetenţe:

Obiective operaţionale:

Elevii vor fi capabili :

 O1 -să efectueze operaţii de adunare şi scădere în concentrul 0 – 20, fără trecere peste ordin.
 O2 -să rezolve probleme care presupun o singură operaţie dintre cele învăţate.
 O3 -să demonstreze stăpânirea limbajului matematic, pe baza celor invăţate până în prezent;
 O4-să efectueze exerciții de calcul mintal;
 O5- păstrarea poziţiei corecte a corpului, în bancă pe tot parcursul lecţei;
 O6- manifestarea interesului pentru lecţie, răspunzând prompt şi corect la solicitări ;
Strategia didactică:

a)Metode şi procedee didactice: exerciţiul, explicaţia, problematizarea, ghicitoarea, conversaţia, jocul didactic;

b)Mijloace de instruire:manualul de matematică,caiete de matematică, planşe , ghiocei, cocori, flori, primăvara-planşă,


creionul fermecat, lada cu surprize, fişe de autoevaluare, calculatorul -prezentare Power-Point.
c)Forme de organizare: frontal, individual şi pe grupe.
d) Resurse bibliografice:
Caiet de lucru , Matematica, ED. Intuitext, clasa I
Manual matematica pentru clasa I, Ed. Ari-Press, Bucuresti.
Evaluare:
 Autoevaluarea;
 Observarea sistematică.
Resurse de timp: 45 minute.
Demersul didactic

Etapele Du Strategii didactice Metode


lecției Ob ra Activitatea învățătorului și a elevului de
ta
evaluare
Metode și Forme Mijloace
procedee de org. de
instruire
Elevii pregătesc totul necesar pentru lecţie.
1 Astăzi este ____________ (ziua săptămînii).
min A __________(a cîta zi a săptămînii). E anotimpul Mesajul Frontal
______________. Luna ______________. lacunar

- Pentru a ne încălzi creeraşul organizăm,copii,


jocul „Creionaşul fermecat”.
O1
Evocare 5 Un elev trece printre rânduri şi dă exerciţii de calcul Jocul Frontal Orală
min
mintal oral colegilor.Răspunde elevul care este atins didactic
cu creionul fermecat.
Exemplu:
1.Numeşte predecesorul numărului 20?
2.Numeşte cel mai mic număr par de 2 cifre?
3.Care e suma numerelor 12 şi 3?
4.Micşorează numărul 17 cu 7.
5.Care e 1 termen ,dacă al 2-lea termen e 10 şi suma
O3 este 18?
Află diferenţa numerelor 14 şi 3.

Pentru descoperirea subiectului lecţiei veţi răsounde la Fișe


nişte întrebări.
-Ce operaţie efectuăm pentru a afla suma numerelor? Frontal
-Adunarea. Conversa-
-Ce operaţie efectuăm pentru a afla diferenţa ţia
numerelor?
-Scăderea.
-Ce numere am învăţaţat noi pînă acum?
-Numerele de la 0 pînă la 20.
Realiza -Deci care e subiectul lecţiei noastre?
rea -Adunarea şi scădera numerelor de la 0 pînă la 20.
sensului Anunţarea obiectivelor lecţiei.
2 -Astăzi vom organiza lecţia sub formă de joc şi voi
min veţi avea o misiune foarte importantă.Va trebui să fiţi
de ajutor cuiva.Pentru avedea cui va trebui să ghiciţi
următoarea ghicitoare.
Ghici ce e? Frontal
Ziua se măreşte, Ghicitoa-
O6 Zăpada se topeşte. rea
Grădina a-nverzit, Primăvara
Cine a sosit? planşă
Va trebui să o ajutaţi pe Zâna Primăvară să
3 transforme acest peisaj trist si sumbru într-un peisaj Poster cu
min frumos de primăvară. copaci goi
Acum ghiciţi ce e?
Măr frumos şi aurit,
Chiar din cer a răsărit.
Ziua întreagă străluceşte
Şi pământul încălzeşte.
Cine e?
Ca să chemăm soarele vom organiza jocul „ Cine
ajunge primul la soare?” Scrisă
Se împarte clasa în 3 grupuri,fiecare rând formează o
grupă.Fiecare rînd primeşte câte o fişă cu exerciţii în Jocul
concentrul 0-20.Ezerciţiile le rezolvă elevii de jos în Didactic
sus pîna ajung la soare.Care echipă rezolvă prima şi
corect acea echipă iese învingătoare. Fişe cu
1 echipă 2 echipă 3 echipă exerciţii
O1 5 10+*=14 3+13= 10+ * =16
Min 17-13= 12+2=
20-*=10 * +7=17 20- *= 10
17- * =7 7+13=
10+6= 14-10= 19-15= În grup
4+13= 2+15=
7+10= 2+16= * -3=10
19- * =10 * +8=18
14-4=

*+8=19

*-10=5

18-14= Orală

Apoi verificăm rezultatele obţinute.


5 Pentru a face următoarea schimbare la peisajul nostru Explicaţia
Min veţi ghici ghicitoarea următoare.
Voinicel cu haină albă, Ghiocei
Iese primul din zăpadă Frontal decupaţi
Şi vesteşte-n toată ţara
Că soseşte PRIMĂVARA
3 Ca să apară ghiocei vom realiza câteva exerciţii din
min manual.Ex 1 pag.91 (oral).Apare primul ghiocel.
Exerciţiul 3 pag.91 Oral. Orală
Individual
-Acum deschidem caietele şi scriem data.
O4 5
Ca să mai apară câţiva ghiocei trebuie să realizaţi
min
ex.4 în caiete.

Pauza dinamică „Dacă vesel se trăieşte”.


Cocori
O2 Cine a salvat oştenii de la foame care se aflau în Decupaţi
Cetatea Soricii?
7 Acum o vom ajuta pe Zâna Primăvară să aducă Frontal
min berzele care prevestesc sosirea primăverii rezolvând
problema 6 b.(după ce rezolvăm cu succes problema
apar şi cocorii în peisajul nostru de primăvară.)
Jocul
Următorul pas este Jocul „Lădiţa cu surprize” didactic Muguri
Un elev din fiecare rând extrage câte un plic în care decupaţi
sunt câte 3 muguri.Pe fiecare e scris câte un număr. orală
-Cu aceste numere elevi trebuie să scrieţi toate Floricele
exerciţiile de adunare şi scădere posibile, pe floricele
Reflec O1 5 Care mai apoi le veţi lipi în copacii de pe posterul
ţia min nostru de la tablă. Individual
!.echipă:4, 17, 13;
2 echipă: 2, 15, 13;
O6 3 echipă:7, 12, 19.
După ce verificăm lipesc floricelele doar elevii care au
scris corect exerciţiile.

Iată că am ajutat-o pe Zâna Primăvară să învie acest


peisaj.Ea e foarte fericită şi mulţumită de voi elevi
fiindcă toţi v-aţi străduit şi aţi fost foarte activi. Casetofon
5 Interpretarea vocal –corală a cântecului „ Vine,vine Conversa Frontal
Min primăvara”. ţia
Cu ce ne-am ocupat astăzi la lecţie ?

Tema Problema 6 a,exerciţiul 5 scris pagina 91 manual de


pentru matematică.
acasă

S-ar putea să vă placă și