Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

DATA: S3
CLASA: a V-a A,B,C,D,E
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinte ale naturii
DISCIPLINA: Biologie
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Grupe de viețuitoare

SUBIECTUL: Gimnosperme .Angiosperme


TIPUL LECȚIEI: dobândire de noi cunoştinţe

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. să identifice grupe și specii din regnul Plante;
1.2. să stabilească relații între factorii de mediu și plante;
1.4. să explice alcătuirea generală a unei plante cu flori;
2.1. să utilizeze metodele și mijloacele adecvate explorării lumii vegetale;
3.1. să reprezinte structura şi funcţiile sistemelor biologice pe baza modelelor;
4.1. să utilizeze corect terminologia specifică biologiei în diferite situaţii de
comunicare;

COMPETENȚE DERIVATE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

-să definească conceptul de corm şi cormofit, exemplificând principalele grupe


de plante;
-să descrie alcătuirea unei ferigi;
-să explice schematic ciclul de viaţă al ferigilor;
- să definească conceptul de gimnosperme
-să enumere speciile de conifere cunoscute;
-să evidentieze caracterele comune coniferelor;
-să compare bradul, molidul si pinul, ca morfologie şi alcătuire;
-să observe alcătuirea conului şi să explice înmulţirea coniferelor;
-să descrie importanţa gimnospermelor;
- explicarea denumirii de angiosperme şi pomi fructiferi dată acestui
grup de plante
- descrierea părţilor componente ale mărului prin comparaţie cu alţi
pomi fructiferi;
- identificarea superiorităţii angiospermelor faţă de gimnosperme;
- recunoaşterea principalilor reprezentanţi ai pomilor
fructiferi;prezentarea importanţei lor

STRATEGIA DIDACTICĂ: deductivă


METODEE ȘI PROCEDEE: observaţia spontană și dirijată, conversaţia
euristică, demonstraţia, exercițiul, explicația, învăţarea prin descoperire;
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fișe de lucru, manualul de biologie,
planşe
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual;

RESURSE

1. BIBLIOGRAFIE:
Gheorghe Mohan, Aurel Ardelean, Aurora Mihail, Biologie- Manual pentru
clasa a V a, Editura ALL EDUCATIONAL, Bucureşti 1999;
Rozalina Nicoleta Stătescu, Biologie-Manual pentru clasa a Va, Edit.
Intuitext,2017
Programa de biologie, clasa a V- a;
Etapele lecției Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode și Forma de Mijloace de
procedee organizare învățământ

1. Moment  Pregătește materialul didactic.  Îşi pregătesc cărtile şi -conversa


organizatoric  Notează în catalog elevii absenţi şi caietele. ția; -frontal;
verifică dacă sunt condiţii optime pentru
desfăsurarea lecţiei.
2. Captarea Prezint un material video -observația
atenţiei Elevii sunt atenți la materialul -conversa -frontal;
prezentat ția;
-explicația;

3. Reactualizarea  Solicită elevilor să răspundă unui set de


cunoștințelor întrebări care sistematizează cunoștințele
acumulate : -conversa
 Cum se numesc prelungirile cu ajutorul  Eleviii răspund la întrebări: ția; -frontal;
cărora se deplasează bacteriile? -observa -individual;
 Ce înseamnă hrănire saprofită si ția spontană
parazitară? și dirijată;
 Cum se numește corpul mușchilor?
 Cum se numește corpul ferigilor?

Etapele lecției Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Metode și Forma de Mijloace de
procedee organizare învățământ

4. Prezentarea 1. Pornind de la materialul video, elevii  Notează în caiete. -tabla;


conținutului descoperă titlul lecției -conversa -frontal; -manualul de
2. ”Gimnosperme și Angisosperme” ția; biologie;
3. Notează titlul și data la tablă
4. Notează pe tablă obiectivele lecției:
Definirea noțiunilor de gimnosperme și
angiosperme
Cunoașterea unor noțiuni generale despre
cele două categorii
Cunoașterea unor exemple din cele două
grupe
Evidențierea diferențelor dintre cele două
grupe

5. Dirijarea lecției
Pe parcursul orei elevii vor înțelege și vor
nota în caiete schema lecției conform Anexa
1. -conversa -planşe;
ția; -manualul de
-observa biologie;
ția spontană și dirijată;
-explicația; -frontal;
-exercițiul; -individual;
6. Obţinerea Elevii vor fi grupați pe echipe, și vor trebui  Răspund solicitărilor -conversația -frontal;
performanţei șă se gândească la importanța acestor două -explicația -pe echipe
categorii de plante pentru om și să prezinte -exercițiul;
într-un mod cât mai original.
ANEXA 1.
Schema lecției-Gimnosperme și Angiosperme

Gimnosperme:

 Au semințele descoperite, neînchise în fruct.


 Plante superioare, lemnoase cu florile grupate în conuri femeiești și bărbătești.
 Se întâlnesc în regiunile muntoase și în zonele de deal.
 Conțin rășină( rășinoase), o substanță cleioasă și lipicioasa care în contact cu aerul se
întărește.
 Frunzele sunt aciculare și rezistă la frig (excepție, zada)
Angiosperme:

 Prezintă flori și semințe închise în fruct


 După alcătuire ele se clasifică:
DICOTILEDONATE, cuprind plante lemnoase și ierboase: magnolii, stejar,fag,tei,
măr, păr, gutui, cireș, prun, mur , zmeur,cartof,ardei,morcov, ardei
MONOCOTILEDONATE cuprind plante ierboase: cereale(grâu, porumb),
legume(usturoi, ceapă), plante ornamentale(lalele, crin, zambilă)
Elemente de comparație Gimnosperme Angiosperme
Mediul de viață Regiuni muntoase, dealuri oriunde
Reprezentanți Brad, pin, molid, zadă Măr, trandafir, cartof
Rădăcina Puternic ramificată Diferă ca mărime
Tulpina Înaltă,lemnoasă Ierboasă/lemnoasă
Frunze Înguste, ca acele Au forme diferite
Flori Sunt simple, grupate în Au culori diferite; culorile
conuri.polenizarea se face atrag păsările ce pot
cu ajutorul vântului favoriza polenizarea
Fructe Nu fac fructe Pot fi uscate, cărnoase și
zemoase
Semințe Nu sunt închise în fruct Sunt închise în fruct

S-ar putea să vă placă și