Sunteți pe pagina 1din 14

GRĂDINIȚA CU P.P. ȘI P.N.

„CRAI NOU” PLOIEȘTI

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

„Cu ce călătorim?”

Prof. înv. preșc. – Șapcaliu Mihaela


Data: 27.03.2019
Grupa: mijlocie ,,Fluturașii”
Tema anuală: ,,Cine și cum planifică/ organizează o activitate?”
Tema zilei: ,,Cu ce călătorim?”
Tipul activităţii: Verificare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi și deprinderi
Forma de organizare: Activitate integrată ADE (DȘ+DOS: Cunoașterea
mediului + Activitate practică)

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):

Rutine; Întâlnirea de dimineaţă: ,,Bună dimineața!; Cu ce ai venit astăzi la


grădiniță? “ Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii.

Tranziţii:
-,,Autobuzul” (cântec)
- ,,Trenulețul muzical” (cântec)

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE( ALA I)


Artă: ,,Mijloace de transport”- pictură în contur
Construcții: ,,Garaje pentru mașinuțe”
Știință: ,,Alege si grupează!”- joc de masă

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE( ADE)

DOMENIUL ȘTIINȚE –Cunoașterea mediului “Cu ce călătorim?” (joc didactic)


DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE – „Gara, portul și aeroportul” (aplicație)

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE -ALA II

Joc distractiv: ,,Pământ, aer, apă”

DURATA ACTIVITĂȚII INTEGRATE: o zi


SCENARIUL ZILEI

Întâlnirea de dimineață:
Salutul
„Dimineața a sosit,
Toți copiii au venit,
În cerc să ne adunăm,
Cu toți să ne salutăm.”
Cântăm împreună cântecul „Bună dimineața!”: „Ursuleţii s-au trezit, bună
dimineaţa!/ Iepuraşii s-au trezit,bună dimineaţa!/ Şoriceii s-au trezit,bună
dimineaţa! /Şi copiii s-au trezit,bună dimineaţa!/ Ritmul de înviorare/ L-a cuprins
pe fiecare /După ce şi-au făcut patul/ A urmat apoi spălatul/ În urechi ,pe subţiori
Pe ochi şi pe dinţişori / Bine e să fii curat/ Îngrijit şi pieptănat.”, apoi ne salutăm:
„Bună dimineața, prieteni!/ Mă bucur că ne reîntâlnim./ A început o nouă zi, Bună
dimineața, copii!”
Prezența – se verifică copiii absenți.
Calendarul naturii – se lucrează pe panou.
În ce anotimp suntem?
Ce zi a săptămânii este astăzi?
Ce zi a fost ieri?
Ce zi va fi mâine?
Cum este vremea?

ALA I
Se trece la activitatea pe centre. Se prezintă sarcinile pentru fiecare centru.
Copiii vor lucra independent sau pe grupe. La centrul Construcții copiii vor realiza
din piesele jocurilor de construcții ,,Garaje pentru mașinuțe”. La centrul Știință,
vor sorta jetoane pe care sunt reprezentate mijloace de transport în mediul în care
circulă. La centrul Artă, copiii vor picta în contur mijloace de transport.

TRANZIȚIE: „Autobuzul”- joc de mișcare cu text și cânt


ADE
DOMENIUL ȘTIINȚE – Cunoașterea mediului “Cu ce călătorim?” (joc
didactic)
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE – „Gara, portul și aeroportul” (aplicație)
ȘTIREA ZILEI:
Dragii mei, eu am venit astăzi la voi cu o surpriză . Vreți să descoperim
împreună ce se află în aceast auztobuz? În cutia-autobuz avem multe mijloace de
transport, deoarece, astăzi ne vom juca jocul „Cu ce călătorim?” și am nevoie de
voi să mă ajutați să așez aceste mijloace de transport în mediul în care circulă.
Voi realiza captarea atenției prezentându-le cele trei machete care reprezintă
mediul aerian, mediul terestru si mediul marin. Le voi prezenta cutia cu ghicitori și
pentru fiecare răspuns corect un copil va putea alege un mijloc de transport pe care
îl va pune în mediul în care circulă. Apoi copiii vor fi împarțiți în trei echipe și vor
avea de realizat “Gara, portul și aeroportul”.

ALA II
JOC DISTRACTIV:” Pământ, aer, apă”
ACTIVITATE INTEGRATĂ PE DOMENII
EXPERIENȚIALE
DOMENIUL ȘTIINȚE ȘI DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE
(CUNOAȘTEREA MEDIULUI ȘI ACTIVITATE PRACTICĂ)

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum


şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia, consolidarea deprinderii de a
realiza colectiv o lucrare practică inspirată din mediul inconjurator; îmbogăţirea
cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

DȘ – Cunoașterea mediului

- Să recunoască şi să denumească mijloacele de transport şi locomoţie;


- Să clasifice mijloacele de transport după locul pe unde circulă;
- Să descrie mijloacele de transport cunoscute;
- Să formuleze propoziţii corecte din punct de vedere gramatical;
- Să realizeze corect sarcina dată;
- Să participe cu interes şi plăcere la activitate.

DOS -Activitate practică

- Să recunoască și să denumească instrumentele și materialele primite și să le


utilizeze corespunzător;
- Să execute tema propusă folosind tehnica lipirii;
- Să-și exprime opinia față de lucrările proprii și față de lucrările colegilor,
motivându-și părerea.
STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, mâna oarbă, demonstraţia, observația,


exerciţiul, jocul didactic, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriei.

Jocul didactic

Sarcina didactică: recunoașterea mijloacelor de transport prin pipăit și pe baza


ghicitorilor și așezarea lor în mediul în care circulă.

Regulile jocului: Copiii extrag pe rând din cutie ghicitori, răspund la ele
identifică mijloacele de transport, le denumesc și le așază pe macheta
corespunzătoare. În complicarea jocului copiii vor fi solicitați să identifice prin
pipăire mijloacele de transport aflate într-un săculeț și să spună ceva despre ele.

Elemente de joc: trei machete care reprezintă mediul în care circulă mijloacele de
transport și de locomoție, jucrării reprezentând mijloace de transport, cutia
autobuz, mânuirea materialului, mâna oarbă, aplauzele, închisul și deschisul
ochilor, săculeț.

Mijloace de învăţământ:
- calendarul naturii, cutie, machete, jetoane, lipici, șervețele umede, pensule,
cartoane colorate, siluete reprezentând mijloace de transport

Material bibliografic:

***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C.


Revista învăţământului preşcolar 3-4/2012
Revista învăţământului preşcolar 3-4/2015
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

EVENIMENT CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
1.MOMENT Asigurarea condițiilor
ORGANIZATORIC optime necesare
desfășurării activității:
aerisirea sălii de grupă,
pregătirea materialului
didactic, asigurarea
ordinei si disciplinei.
2.CAPTAREA Voi realiza captarea conversația orală
ATENȚIEI atenției prezentându-le
cele trei machete care
reprezintă mediul aerian,
mediul terestru si mediul
marin și cutia cu ghicitori.
3.ANUNȚAREA Vom folosi machetele, conversația frontală
TEMEI ȘI A autobuzul și cutia cu
OBIECTIVELOR ghicitori in
desfășurarea jocului „Cu
ce călătorim? „
Jocul o sa ne ajute să
înțelegem mai bine de ce
mijloace de transport
avem nevoie pentru a
călători pe distanțe mai
lungi sau mai scurte în
excursii, drumeții,
călătorii.
4.DESFĂȘURAREA a)Explicarea jocului explicația frontală
ACTIVITĂȚII Explicarea regulilor
jocului: Câte un copil va
extrage din cutie o
ghicitoare, va răspunde la
ghicitoare, va identifica în
cutia-autobuz mijlocul de
transport, iar apoi îl va
așeza în mediul în care
circulă.
b)Jocul de probă
Se execută jocul de probă
pentru a se verifica dacă exercițiul
explicațiile educatoarei au
fost înțelese de către toți problematizarea
copiii.

c)Jocul propriu-zis
 Copiii vor fi
solicitați să extragă, exercitiul
pe rând, din cutie o
ghicitoare, să problematizarea
răsoundă la ea, să
identifice mijlocul jocul didactic
de transport din
cutia-autobuz și să-l frontală
așeze individuală
corespunzător.

d)Complicarea jocului
Se folosește ,,Săculețul
fermecat”, săculeț în care
sunt diverse mijloace de
5.OBȚINEREA transport: barca, mașina,
PERFORMANȚEI avion, bicicleta, caruța,
mâna oarbă
autobuz, autocar, individuală
motocicletă, camion,
cisternă, corabie cu pânze,
tractor, mașină de poliție observația
și mașină de pompieri.
Un copil caută în săculeț exercițiul
un mijloc de transport, îl
identifică prin pipăire, îl problematizarea
individuală
denumește și spune ce știe
despre acesta. Ceilalți
copii vor fi solicitați să
completeze răspunsul
acestuia.
6. FEEDBACK Se realizează prin
intermediul activității
practice. observația colectivă
Copiii vor fi împărțiți în
trei grupe în funcție de
tema pe care o au de
realizat.
Grupa mecanicilor de
locomotivă
-realizează gara
Grupa marinarilor explicația frontală
-realizează portul
Grupa aviatorilor demonstrația
-realizează aeroportul exercițiul

a) INTUIREA
MATERIALULUI:
Copiii recunosc
materialele primite: 3
cartoane colorate care
reprezintă gara, portul și
aeroprtul, siluete cu
mijloace de transport, exercițiul colectivă
pensulă, lipici, șervețele
umede, bețișoare de
urechi. individuală
b) EXPLICAREA SI
DEMONSTRAREA
MODULUI DE LUCRU:
Educatoarea explică și
demonstrează modul de
realizare al lucrării: ,,Vom
aplica lipici pe spatele
fiecărei siluete dinspre problematizarea
mijloc spre marginea
acesteia și o vom lipi pe
cartonul colorat care
reprezintă locul de
staționare al mijlocului de
transport respectiv.”

c) EXERCIȚII DE
ÎNCĂLZIRE A
MUȘCHILOR MICI AI
MÂINII:
Copiii execută exercițiile
pentru încălzirea
mușchilor mici ai mâinii:
mișcarea degetelor,
frecarea palmelor pe
cântecul “Cântec pentru
mâna mea”.
Educatoarea verifică și
îndrumă efectuarea temei
propuse, atenționând
copiii asupra modalităților
corecte de lucru și asupra
acurateții lucrării.
7.ÎNCHEIEREA Lucrările vor fi expuse la individuală
ACTIVITĂȚII panou și câțiva copii vor turul galeriei colectivă
alege lucrarea preferată și
vor face aprecieri asupra explicația
lucrării. conversația
Educatoarea va face observația
aprecieri colective asupra
activității desfășurate și
asupra modului de lucru.
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA I)

ARTĂ: ,,Mijloace de transport preferate –pictură în contur”

- Să picteze imaginea dată;


- Să utilizeze corect materialele si uneltele de lucru.

CONSTRUCȚII: ,,Garaje pentru mașinuțe”

- Să construiască prin îmbinare cu ajutorul cuburilor lego/ de lemn ,,Garaje pentru


mașinuțe";
- Să colaboreze pentru realizarea temei propuse;
- Să analizeze propriile lucrări şi pe cele ale colegilor.

ȘTIINȚĂ: ,,Alege și grupează!”-Joc de masă

- Să sorteze jetoanele după criteriile date;


- Să denumească criteriul după care au fost grupate jetoanele;
- Să colaboreze cu colegii de echipă în realizarea sarcinilor.
PROIECT DE ACTIVITATE
EVENIMENT CONȚINUT STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC ȘTIINȚIFIC DIDACTICE
1.MOMENT Asigurarea condițiilor
ORGANIZATORIC optime necesare
desfășurării activității:
aerisirea sălii de grupă,
pregătirea materialului
didactic, asigurarea
ordinei si disciplinei.
2.CAPTAREA Prezint copiilor fiecare conversația orală
ATENȚIEI centru de activitate.
Captarea atenției se va
face prin prezentarea
centrelor de interes
deschise pentru ziua în
curs. Artă, Construcții,
Joc de masă.
3.ANUNȚAREA Le voi spune copiilor ca conversația frontală
TEMEI ȘI A tema de astăzi se
OBIECTIVELOR numește “Cu ce
călătorim?”
Vom intui materialele
din fiecare centru
deschis voi explica
sarcinile și obiectivele
urmărite.

1. Centru ARTĂ:
Aici vom picta
mijloacele de transport și
de locomoție.

2. Centru
CONSTRUCȚII:
În acest sector am
pregătit mai multe
mijloace de transport
terestre. Există o
problemă: nu le putem
folosi pentru ca nu au pe
unde să circule și nici
nu au garaje sau parcare.
Pentru a rezolva aceasta
problemă, voi trebuie să
construiți cu ajutorul
materialelor de
construcții din grupă o
stradă pe care să circule
mijloacele de transport și
garaje sau parcări pentru
mașinuțe.

3. Centru JOC DE
MASĂ
Pentru ca mijloacele de
transport s-au rătăcit, voi
va trebui să le puneți pe
fiecare în mediul în
circulă de obicei.

5. RETENȚIA ȘI Găsesc împreună cu -conversatia -panou de


TRANSFERUL copiii utilitate obiectelor afișare
-problematizarea
obținute.
6. EVALUAREA Rog copiii să facă -conversația
autoevaluări și aprieceri
în fiecare sector, iar ei
vor trece pe la fiecare
sector pentru a observa
și analiza lucrările
celorlalți.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA II)


ACTIVITATE RECREATIVĂ

TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Pamânt, aer, apă”


TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare
MIJLOC DE REALIZARE: Joc distractiv

SCOPUL:    Dezvoltarea atenției și a rapidității în răspunsuri

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- Să participe cu plăcere la activitățile de joc.
- Să manifeste spirit de echipă și stăpânire de sine;

DESFĂȘURAREA JOCULUI

Copiii stau în formație de cerc în poziție așezat cu genunchii îndoiți și


apropiați sau pe scăunele. Conducătorul jocului aruncă pe genunchii unui copil,
mingea, pronunțând unul din cuvintele cuvintele pamânt, aer sau apă. Copilul
care primește mingea, trebuie imediat să numească un mijloc de transport care
circulă în acel mediu. Copilul care răspunde corect, devine conducătorul
jocului și aruncă mingea altui copil.

S-ar putea să vă placă și