Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data : 28.04.2021
Grădinița: Grădinița cu P.P. Nr.1 Calimanesti
Educatoare: Nutu Elena
Nivelul: I (grupa mijlocie)
Tema anuală: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim? ”
Subtema: ,, În așteptarea iepurașului ”
Domeniul experiențial: DȘ (Activitate matematică )
Subiectul : ,,Al câtelea iepuraș lipsește? ”
Forma de realizare: Joc didactic
Tipul de activitate: Verificarea cunoștințelor
Forma de organizare: Frontală, individuală,pe grupe
Durata: 20-25 minute
Locul de desfășurare: Sala de grupă
Scopul activității: Verificarea cunoștințelor copiilor cu privire la recunoașterea
numerelor de la 1 la 5 .
Obiective operaționale:
O1 -să numere corect în şir crescător şi descrescător în limitele 1 -5
O2- să identifice o cifră care lipsește în interiorul şirului numeric;
O3- să plaseze corect o cifră în interiorul şirului numeric.
Sarcina didactica: recunoașterea și precizarea locului fiecărui numar în șirul
numeric, utilizarea corectă a numeralului ordinal.
Regulile de joc: la semnalul educatoarei (o bătaie din palme) copiii închid ochii,
timp în care se ascunde un iepuraș din șirul constituit; (la doua bătai din palme)
copiii deschid ochii și sesizează al câtelea iepuraș ,,a plecat”; îi asociază cifra
corespunzătoare.
Elementele de joc: surpriza, aplauzele, închiderea şi deschiderea ochilor, bătăi
din palme.
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul,jocul,
demonstrația
 Mijloace de învățământ: poezie, panou, jetoane, numere (1-5), fișe de
lucru.

Resurse umane: educatoarea și copiii

Bibliografie: ,,Curriculum pentru învățământul preșcolar 3-6 ani -2008 ’’


Demersul didactic

Evnimentul Ob. Prelucrarea conținutului Strategii didactice Evaluarea


didactic
Metode Mijloace Forme Forme Instru-
de mente
organiz
are
1.Moment Pentru a asigura buna Conversația Frontal
organizatoric desfăşurare a activităţilor
(1`) se vor crea condiţii
corespunzătoare :
-aerisirea sălii de grupă ;
-pregătirea materialului de
lucru;
-întâlnirea de dimineată
-salutul,prezența,calendarul
naturii,noutatea zilei

2.Captarea Educatoarea recită câteva


atenției (2`) versuri, arătându-le copiilor
unul dintre iepurași:
Conversația Poezie Frontal
Iepuraşu-i supărat
S-a-ncurcat la numărat
Şi vă roagă foarte mult
Să îl ajutaţi şi voi
Ca să numere corect
3.Reactualiz Copiii sunt rugaţi să Conversația Frontal
area precizeze care este ultima
cunoștințelo cifră despre care au învăţat
r (2’) în activităţile matematice
desfăşurate până acum.
-Până la cât am învățat noi
să numărăm?
O1 -Ce înseamnă ordine
crescătoare,respectiv
descrescătoare?

4.Anunțarea Astăzi, vom juca jocul Al Conversația


temei și a catelea iepuraș lipsește? Frontal
obiectivelor
(1`)
5.Dirijarea Explicarea si demonstrarea Conversația Frontal Curen
învățării jocului ta
(10`) La semnalul educatoarei
copiii închid ochii(la o
bătaie din palme).În acest Panou
timp de pe tabla magnetică
dispare un iepuraș.
Educatoarea dă un al doilea Explicatia
O2 semnal(două bătăi din Orala
palme),copiii deschid ochii.
-Al câtelea iepuraș lipsește? Jetoane
Un copil răspunde
verificând prin numărare.
Frontal
Jocul de probă
Se va juca jocul o dată Exercițiul
pentru a verifica
întelegerea explicaţiilor
educatoarei.

Desfășurarea propriu-zisă a
jocului Jocul
Individ
O1 Pe rând câte un copil trece ual
la panou, ascunde un
iepuraș și întreabă Al Conversatia
câtelea iepuraș lipsește?.
Copilul care răspunde
corect îi ia locul la panou,
până când toți copiii ascund
cel puțin o dată un iepuraș
pe care e desenată o cifră.
6.Obținerea Complicarea jocului. Converația Individ Curen
performanțe Iepurașii sunt grupați altfel uală taIndi
i(5`) vidu-
la panou; în grupe de câte
ală
doi, între cifrele
corespondente lor, existând
Jetoane
una care lipsește: Exercițiul
Educatoarea le cere să afle
Ce iepuraș lipsește în
grădina cu lalele?
Cine recunoaște vine să
așeze iepurașul care
lipsește în locul potrivit.

7.Asigurarea Voi identifica elementele de Conversația


retenției și a pe fișa de lucru împreună
transferului O3 cu ,copiii,după care voi Frontal
(4’) explica sarcinile ce la au de Fișe de
realizat la fiecare subpunct lucru
în parte. Rog copiii să-şi
întoarcă scaunelele la
mese,distribuindu-le fişele. Explicația Individ
Le urez multă atenţie şi ual
spor la treabă.Voi
supraveghea rezolvarea
sarcinilor de pe fişă ,dând
explicaţii suplimentare
acolo unde este cazul.

8.Încheierea Se fac aprecieri globale și Conversația Frontal


activității individuale.
(1`) Se oferă recompense.

S-ar putea să vă placă și