Sunteți pe pagina 1din 12

itlul lucrarii: “Prietenia”

Proiect didactic

Clasa a III-a

Disciplina: Educatie Civica

Unitatea de invatare: Relatiile noastre cu ceilalti oameni

Lectia: “Prietenia”

Tipul lectiei: mixta

Loc de desfasurare: sala de clasa

Obiectiv fundamental: - dezvoltarea interesului elevilor pentru cunoasterea si intelegerea unei         

                                     valori europene care este “prietenia”; educarea copiilor in spiritul   

                                     prieteniei.

Obiective de referinta:

 sa identifice grupul de prieteni din care face parte;


 sa identifice reguli cu privire la raporturile persoanei cu ceilalti oameni;
 sa descopere si sa descrie intr-o maniera clara si concisa diferite relatii sociale de grup;
 sa dovedeasca dorinta de participare la activitatea unor grupuri.

Obiective operationale - La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

 sa analizeze conceptul de “prietenie” din perspective diferite;


 sa formuleze enunturi pro si contra in argumentarea unor idei;
 sa sintetizeze informatiile despre prietenie;

       sa  coopereze, sa relationeze pe timpul sarcinilor de lucru;


Concepte: prieten, prietenie.

Bibliografie:

 “Ghid metodologic de aplicare a programelor scolare pentru educatie civica” elaborat de Consiliul National pentru Curriculum (Bucuresti, Editura Aramis 2000)
 Programa scolara pentru Educatie Civica, clasa a III-a;
 Stefan Pacearca, Roxana Gavrila - Educatie Civica – suport didactic – Editura Akademos Art 2007;
 www.didactic.ro

Etapele lectiei Continutul stiintific Strategii didactice Evaluare


Activitatea invatatorului Activitatea elevilor Mijloace Resurse
didactice
1. Organizarea Impart elevilor materialele Elevii isi pregatesc cele post-it- conversatia; observarea
si captarea necesare desfasurarii lectiei. necesare lectiei. uri; sistematica;
atentiei explicatia;
Le propun un joc de gandire Citesc cele doua post- aprecierea
pozitiva. it-uri si arunca la cos pe jocul didactic verbala;
cel  pe care nu le place
Fiecare elev are pe masa doua ceea ce este scris pe el. 5 min;
post-it-uri, unul pe care este scris
un  cuvant din familia conceptului Argumenteaza alegerea
“prietenie” si unul pe care este facuta si lipesc biletelul
scris un antonim al acestuia. pe tabla. Astfel, pe
Exemplu: prieten – dusman, tabla raman cuvinte din
prietenie – dusmanie etc. familia cuvantului
“prietnie” sau sinonime
ale acestuia.
2. Cer elevilor sa raspunda la Elevii raspund oral la conversatia; apreciere
Reactualizarea urmatoarele intrebari: intrebari. verbala;
fondului studiu de caz;
aperceptiv - Care sunt grupurile de persoane Familia,  clasa de apreciere
necesar
asimilarii din care faci si tu parte? elevi , grupul de joaca, conversatia; verbala;
continutului grupul de prieteni etc.
nou - Care sunt regulile dupa care 10 min;
trebuie sa se ghideze membrii Membrii grupului au
unui grup? drepturisi indatoriri. Se
enumera cateva.
- Ce reprezinta familia?
Grup de persoane
- Ce inseamna sa fii prieten cu alcatuit din parinti,
cineva? bunici si copii.

- Ai iesit in parc, la joaca, cu Sa te ajute la greu, sa ai


prietenii tai. Nu ajungeti la o preferinte si preocupari
intelegere in privinta alegerii asemanatoare etc.
jocului si incepeti sa va certati.
Cum procedezi in aceasta Fiecare elev
situatie?
scrie raspunsul, il
a) Cedezi in favoarea celorlalti. citeste si argumenteaza
situatia aleasa.
b) Refuzi jocul propus de prietenii
tai.

c) Pleci fara sa dai nicio


explicatie.

d) Incerci sa ii convingi sa
accepte jocul tau.
3. Anuntarea Anunt titlul lectiei si obiectivele Noteaza titlul lectiei pe 1 min; observarea
obiectivelor propuse. caiete. sistematica
Scriu pe tabla tema propusa.
4. Dirijarea Impart clasa in patru grupe, Elevii propun nume hartie conversatia; observarea
invatarii fiecare grupa isi alege un nume cum ar fi: “Prietenosii”, pentru sistematica;
potrivit cu titlul lectiei. “Amicii”, “Generosii” afis; explicatia;
si “Ingeniosii” etc. aprecierea
Grupa I, markere; lucrul in grup; verbala;
– “Prietenosii”,primeste Citesc povestirea,
povestirea cu titlul noteaza titlul, autorul, fise cu lucrul in grup; explicatia;
“Prietenul”  din care, dupa ce o apoi noteaza calitatile povestirea
citesc, pe un poster, elevii trebuie unui prieten, ce reies (Anexa lucrul in grup; expozitia de
sa scrie calitatile unui prieten. din povestire. 1); afise;
cvintetul;
Grupa a II- Pe frunzele copacului, markere;
a – “Generosii”trebuie sa pe care le decupeaza, le lucrul in grup;
realizeze un poster coloreaza, noteaza coala
–“copacul asteptarilor”(Anexa 2 criteriile de care trebuie hartie; 25 min;
), care sa cuprinda criterii de care sa tina seama atunci
trebuie sa tinem seama atunci cand isi aleg un prieten. fise pe
cand ne alegem prietenii. care sunt
Primul vers, un singur desenate
Grupa a III-a – “Ingeniosii”are cuvant, un substantiv, copacul si
de realizat pe un poster care precizeaza frunzele.
un cvintet. (Anexa 3). Transmit subiectul poeziei. Al
cerintele. doilea vers, doua hartie;
cuvinte care descriu
Grupa a IV-a – “Amicii” au ca subiectul, doua markere;
sarcina sa scrie cu markere titlul adjective, doua calitati
si autorul unor opere studiate, esentiale ale hartie;
care au avut ca mesaj “prietenia” prietenului. Al treilea
si trei proverbe despre prietenie, vers, trei cuvinte, verbe, markere;
realizand de-asemenea un poster. , prin care isi manifesta
Fiecare grupa isi desemneaza un prietenia. Al patrulea
reprezentant care , in fata clasei, vers, patru cuvinte care
sa prezinte posterul. exprima
sentimentele elevului
Turul galeriei. fata de subiect. Al
cincilea vers are un
cuvant care exprima
esenta subiectului.

Exemplu:

-“Pinocchio”, de Carlo
Collodi (greierasul
Gimini);

- “Cel mai bun prieten”,


de Victor Sivetidis”

“Dumbrava minunata”,
de Mihail Sadoveanu
(Lizuca si Patrocle) etc;

-Proverbe:

“Prietenul la nevoie se
cunoaste”etc.

Un elev de la fiecare
grupa face o scurta
prezentare in fata
clasei, apoi vor expune
afisele pe pereti.
Grupurile de elevi se
opresc in fata fiecarui
afis comentand si
notand. Elevii revin la
produsele lor  si pot
raspunde la
comentariile facute.
5. Realizarea Dau fiecarui elev  un biletel pe Un juriu constituit din biletele de conversatia; diploma de
feedback-ului care trebuie sa noteze in secret trei elevi analizeaza   si hartie; merit;
numele celui mai prietenos coleg desemneaza pe cel mai explicatia;
din clasa, acel elev care prietenos dintre colegi,
indeplineste criteriile unui bun inmanandu-i acestuia 8 min;
prieten. Adun biletelele si le odiploma de merit.
inmanez unui juriu. (Anexa 4)
6. Tema pentru Sa realizeze un eseu  cu tema Noteaza tema. explicatia;
acasa “Prietenia – floarea cea mai rara”
1min.

ANEXA 1

PRIETENUL

            Doi prieteni mergeau impreuna prin desert. La un moment dat, s-au certat si unul din ei l-a palmuit pe celalalt. Acesta din urma, indurerat, fara cuvinte, a scris pe
nisip: “Azi cel mai bun prieten mi-a dat o palma”.

            Au continuat sa mearga si au ajuns la o oaza unde au decis sa se racoreasca. Cel care fusese palmuit a fost cat pe-aci sa se inece, dar prietenul sau l-a scos la
mal. Dupa ce si-a revenit, cel salvat a scris pe o piatra: “Azi prietenul meu cel mai bun mi-a salvat viata”. Celalalt il intreaba: “Cand te-am lovit ai scris pe nisip, iar acum ai scris
pe o piatra. De ce?” Primul ii raspunde: “Cand suntem raniti, trebuie sa scriem aceasta pe nisip si vanturile vor sterge amintirea suferintei noastre. Dar cand cineva ne face un
bine, trebuie sa gravam aceasta in piatra pentru ca amintirea acestei fapte sa dainuie nestearsa”.
ANEXA 2
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                        

                                                                                
ANEXA 3

CVINTETUL

Prieten

Credincios, generos,

Asculta, intelege, ajuta,

Mana dreapta care mangaie,

Iertand.

ANEXA 4

S-ar putea să vă placă și